بیت کویت اس وی (ساتوشی ورژن)

بیتکوین SV رمز ارزی است که از دل یک نبرد تمام عیار متولد شده است. نبردی میان پرچمداران دنیای رمزارزها. نبردی برای سلطه بر هش ریت استخرهای استخراج. برای اینکه بیتکوین SV را بهتر و بیشتر بشناسید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.


[highlight txtcolor=”#1e73be”]بیتکوین SV چیست؟[/highlight]


برای اینکه بدانید بیتکوین SV چیست لازم است ابتدا بدانید فورک چیست؟ واژه‌ی فورک یا انشعاب یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا پروتکل به‌ نوعی آپدیت می‌شود. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، هر تغییر در پروتکل یا آپدیت نرم‌افزار که باعث شود قوانین قبلی منسوخ شده و کد جدیدی استفاده شود، هاردفورک نامیده می‌شود.

به عبارت دیگر زمانی که یک پلت‌فرم به شدت از پلت‌فرم اولیه‌ی خود دور می‌شود به آن Hard fork می‌گویند. به بیان بهتر هارد فورک تغییری در پروتکل ارز دیجیتال است که درآن بلوک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی معتبر می‌شوند لذا همه‌ی کاربران ملزم به اعمال آن هستند. هارد فورک گاهی باعث به وجود آمدن و تولد یک ارز جدید می‌شود. بعنوان مثال اتریوم کلاسیک هاردفورکی از اتریوم و بیتکوین کش هاردفورکی از بیت کوین است. هاردفورک زمانی اتفاق می افتد که برخی از استخراج کنندگان تصمیم به استخراج طبق مجموعه قوانین جدید می گیرند و برخی دیگر طبق همان مجموعه قوانین قدیمی ادامه می دهند.

در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ قرار بود تا رمزارز بیتکوین کش (BCH) هاردفورک جدیدی را طبق زمانبندی خود ارائه دهد. اما همه چیز طبق برنامه ریزی انجام نشد و اختلاف نظرها موجب شد تا دو دستگی بزرگی در شبکه بیتکوین کش بین طرفداران دو تن از چهره های سرشناس دنیای رمز ارزها یعنی کریگ رایت و راجر ور، صورت پذیرد. این کشمکش تا آنجا پیش رفت که باعث شد قیمت ها در بازار کریپتوها به شکل بی سابقه ای ریزش کند، بگونه ای که قیمت هر واحد بیتکوین به حدود ۳۲۰۰ دلار رسید که کمترین قیمت آن از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون می باشد.

ما در گذشته در رابطه با جزئیات این جنگ همه جانبه درخصوص هاردفورک بیتکوین کش، مباحث کاملی را ارائه داده ایم و اکنون قصد پرداختن دوباره به آن را نداریم. اما این نکته را باید بدانید که بلاخره بعد از حدود دو هفته جنگ سخت، هاردفورک بیتکوین کش موجب شد تا بلاکچین این رمزارز به دو بخش مجزای بیتکوین کش ABC و بیتکوین کش SV  تقسیم شود که به ترتیب با نام های بیتکوین کش و بیتکوین SV در بازار شناخته می شوند و هر بخش طرفداران خاص خود را داشته باشد. بیتکوین اس وی (Bitcoin SV) که مخفف عبارت Bitcoin Satoshi Vision یا چشم انداز ساتوشی است، از تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ به مارکت کپ اضافه شده است.

طبق نمودار موجود در وبسایت کوین مارکت کپ از Bitcoin SV ، پیدایش این رمزارز از تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۸ ثبت شده است، اما بطور رسمی میتوان فعالیت این رمزارز را تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ و همزمان با ورود به مارکت کپ، دانست. این کوین در همان لحظات ابتدایی ورود به بازار، حجم بازاری معادل با ۱٫۸۶۶ میلیارد دلار را از آن خود کرده بود و قیمت هر واحد آن حدود ۱۰۸ دلار تخمین زده شد. در زمان نگارش این مقاله بیتکوین SV در جایگاه نهم رده بندی رمز ارزها و یک پله پایین تر از بیتکوین کش قرار دارد و هر سکه آن که با نماد BSV نمایش داده میشود در حال حاضر ارزشی معادل ۷۷ دلار را دارا می باشد و بیش از ۱۷٫۵ میلیون واحد از آن در چرخه تامین وجود دارد و تعداد نهایی سکه های عرضه شده دقیقاً مطابق با تعداد سکه های بیتکوین و بیتکوین کش خواهد بود . یعنی ۲۱ میلیون واحد تمام.

بیتکوین SV همانند بیتکوین کش قابل استخراج می باشد اما در حال حاضر در لیست Coinmarketcap در میان کوین های غیر قابل استخراج قرار گرفته است.

بیت کوین SV در حقیقت از آگوست سال ۲۰۱۸ با نام بیتکوین کش اس وی (BCH SV) معرفی شده بود. این تاریخ حتی به قبل از هاردفورک بیتکوین کش بر میگردد و نشان می دهد که اندیشه جدا کردن بیتکوین SV از بیتکوین کش از مدت ها قبل وجود داشته است. اما به طور رسمی معرفی نشده بود.

[highlight txtcolor=”#1e73be”]ساز و کار بیت کوین SV[/highlight]


بیتکوین کش یک فورک یا انشعاب از رمزارز محبوب و شناخته شده بیتکوین بوده است و بیتکوین SV نیز یک بروز رسانی یا فورک از ارز بیتکوین کش می باشد. پس این سه کوین تقریبا یک ساز و کار مشابه را دنبال می کنند و تاریخچه آنها تا پیش از ایجاد شاخه های جدید یکی است. به عقیده توسعه دهندگان BSV این رمز ارز، در واقع همان بیتکوین اصلی است.

ساتوشی ویژن (Satoshi vision) پروتکل اصلی بیتکوین که حاصل نقطه نظرات و دیدگاههای ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ میباشد را مجدداً بازیابی میکند.  اصلی ترین مشخصه بیتکوین SV ، سایز بلوک های ۱۲۸ مگابیتی است که در مقایسه با سایز بلوک ۳۲ مگابیتی بیت کوین کش، بسیار بزرگتر و مقیاس پذیر تر می باشد. نام ساتوشی ویژن بدلیل نوع ماموریت و رویکرد بیتکوین و بنابر آنچه در وایت پیپر تنظیم شده برای بیتکوین نوشته شده است، انتخاب گردید. توسعه دهندگان BSV دیدگاه ساتوشی را به شرح زیر عنوان میکنند:

بیتکوین، همچنانکه در BSV به آن توجه شده است، میتواند جایگزین هر سیستم پرداخت در سطح جهان با تجربه بکارگیری بهتر، هزینه تراکنش پایینتر و امنیت بهتر، محسوب شود. شرکت ها می توانند به منظور فراهم کردن شرایطی با ثبات و نیز مقیاس مورد نظرشان برای سرمایه گذاری به برند BSV و بلاکچین مبتنی بر آن اعتماد کنند.

گفتنی است نگاه ساتوشی ناکاموتو، ارز رمزی است جهانی که بطور غیرمتمرکز کنترل شده و این کنترل توسط عموم مردم و به دور از قدرت های متمرکز انجام گیرد.
در جریان چرخه زندگی بیتکوین، بیتکوین کش (BCH) بوجود آمد و در ادامه BSV با همان دیدگاه و رویکرد اولیه از هاردفورک صورت گرفته و از دل بیتکوین کش ایجاد شد.

برای آنکه بیتکوین کش بطور واقعی به عنوان پلتفرم جهانی پول عمل کند، لازم است نشان داده شود که این پلتفرم آماده پردازش حجم معاملات در مقیاس مورد نیاز میباشد که این مساله در نقشه راه BSV با مد نظر قرار گرفتن افزایش ظرفیت از طریق اندازه پیش فرض بزرگتر، اندازه بلاک قابل تنظیم توسط ماینرها و بهبود عملکرد بعنوان اولویت اول خودنمایی میکند.

توسعه دهندگان BSV معتقدند برای آنکه بیتکوین کش به یک ارز جهانی تبدیل شود، بایستی آمادگی لازم برای تطابق و هماهنگی یک سطح امنیتی بالا با یک سیستم پولی را فراهم آورد که BSV برای تحقق چنین عملکردی، بر روی تضمین کیفیت دقیق بر روی نرم افزارهای استخراج شبکه، متمرکز شده است.

سرعت تراکنش ها کلید اساسی تبدیل شدن بیتکوین کش به یک ارز جهانی است و بهبود امنیت میتواند گامی در جهت معاملات ایمن با سرعت بالا قلمداد گردد که این مساله نیز در اولویت های لحاظ شده نقشه راه BSV قابل توجه میباشد.

همانطور که قابل مشاهده است، تیم BSV بر روی آنچه که میخواهد در آینده به آن دست یابد را با حفظ دیدگاه ساتوشی ناکاموتو، در دستور کار خود قرار داده است.
نقشه راه BSV بیانگر چهار زمینه کلیدی در جهت توسعه تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ میباشد. این چهار زمینه کلیدی عبارتند از :

ثبات، مقیاس پذیری، امنیت، سرعت تراکنش در عین حال ایمن بودن

این مساله یک نگاه کوتاه مدت است و انتظار میرود با گذشت زمان جزئیات بیشتری به آن اضافه شود.

 

 

[highlight txtcolor=”#1e73be”]بیتکوین اس وی (Bitcoin SV) و چالش های پیش رو[/highlight]


همانطور که دیده میشود BSV توانست به سرعت خود را به جایگاه ده ارز اول Coinmarketcap برساند، اگرچه ممکن است این روند برای طولانی مدت ادامه نیابد، اما باید اعتراف کرد آنچه از BSV در هفته های اخیر دیده شد، کاملاً غیر منتظره و چشمگیر بوده است.

با این وجود طی ویدئویی که در روز ۸ دسامبر در ویمیو (Vimeo) منتشر شده، کاربری به نام ریزو (reizu) موفق به دوبار خرج کردن توکن های بیت کوین SV در یک تراکنش تایید صفرشده است که این موضوع آسیب پذیری شبکه BSV در برابر حملات را نشان می دهد. همچنین می توان گفت که این آسیب پذیری ادعاهای حامی بزرگ فورک SV، یعنی کریگ رایت را رد می کند. او گفته بود که تنها ماینرها قادر به انجام چنین کاری خواهند بود.

 

در توضیح تایید صفر یا همان Conf-0 باید گفت :
پردازش داده ها برای تراکنش رمز ارزها حدوداً بین ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت به طول می انجامد. این کار بواسطه حفظ و اعتبار تراکنش ها در برابر فعالیت های کلاهبرداری مانند دوبار خرج کردن اتفاق می افتد، اما این اقدامات برای کسانی که درگیر تراکنش های زیادی هستند ،خوشایند نیست. در نتیجه در بعضی از صرافی ها و مشاغلی که با ارز دیجیتالی کار می کنند تراکنش های تائید صفر ارائه می شود تا معامله گران سریعاً و بدون انتظار کشیدن برای فرآیند استخراج، تائیدیه بلاک داده ها را دریافت کنند.

ریزو (reizu) در یک شبکه اجتماعی مربوط به بیت کوین کش به نام آنِست کش که بعد از هاردفورک ماه نوامبر ایجاد شده، پستی را منتشر کرد و اینگونه نوشت:

من در شبکه BSV بارها دوبار خرج کردن را پیاده کردم.

بیت کوین SV از زمان فورک شدن بیت کوین کش تا نیمه های ماه گذشته درگیر مشکلات بود و طی هفته اول، به عنوان یک سازمان دهی مجدد بلاک چینی، نظرات منفی قابل توجهی را دریافت کرد. منتقدین مشهور بر این باور بودند که شبکه آن در مقایسه با شبکه غیر متمرکز بیت کوین، متمرکز است.
ریزو در نتیجه تحقیقات خود نشانه هایی از «تمرکز شدید» شبکه بیت کوین SV را نیز گزارش کرده است.
او در ادامه پست خود افزود:

پس از استخراج چند بلاک، فهمیدم تراکنش هایی که استخراج می شدند همان تراکنش هایی بودند که اکثر اوقات به نودهای یکسانی ارسال می شدند.

او می گوید که از میان ۴۵۰ نود موجود، تنها ۴ نود، کنترل ۷۵ درصد از تمام قدرت هش شبکه را بر عهده داشتند.
و اما مشکلات فنی هنوز نتوانسته اند سد راه موفقیت بیت کوین SV میان سرمایه گذاران بشوند.

در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که بیت کوین (bitcoin) بیش از یک دهه توانسته است که پابرجا بماند زیرا مساله دو بار خرج کردن را برطرف کرده است.

قبلی «
بعدی »

اخبار