حرکت زیرپوستی چین برای جایگزینی یوان مجازی با دلار در بازارها و تبادلات مالی

  • توسط
  • اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹
  • دیدگاه غیر فعال شده است

حرکت زیرپوستی چین برای جایگزینی یوان مجازی با دلار در بازارها و تبادلات مالی

 

به دنبال انتشار خبر حذف دلار از مبادلات میان روسیه چین و پاکستان، این روزها خیلی‌ها از خود می‌پرسند که چرا چین در حال حذف دلار  در معاملات خود میباشد.

 چه اتفاقی در حال رخ  دادن است، جهان و به ویژه آمریکا در بدترین شرایط اقتصادی ۱۰۰ سال اخیر گرفتار شدند.

روزانه هزاران نفر به دلیل ویروس کرونا می میرند دولتها کسب و کارها را تعطیل کردند و مردم در خانه هایشان زندانی ، قیمت نفت در پایین ترین سطح است و اکثر صنایع به مرز ورشکستگی رسیدند.

برای نخستین بار به همه افراد کمک مالی مستقیم میشه و نرخ بیکاری به شدت در حال افزایش است.

بحرانی که در آن قرار داریم بسیار شدید تر و عمیق تر از بحران مالی دهه گذشته است و جریان های سرمایه گذاری تجارت و زنجیره‌های تامین را به شیوه های مختلف متاثر از خودش کرده هرچند  چین مدتهاست که به دنبال تحقق سیطره کامل جهانی خود است و در این مسیر اقدامات راهبردی را برای تحقق آن و کاهش قدرت آمریکا و متحدانش به انجام رسانده که جاده ابریشم دو از مهم‌ترین پروژه‌های آن است که در مطالب تکمیلی آینده به آن خواهیم پرداخت.

آمریکا و چین همدیگر را به انتشار ویروس کرونا متهم می‌کنند .
ترامپ نگران است:

یوان بر علیه دلار

دولت ترامپ همزمان با بررسی تعرفه‌های جدید برای تنبیه پکن بابت عملکردش در شیوع ویروس کرونا، در حال بررسی طرحی به منظور جابجایی زنجیره تامین صنعتی جهان از چین است.

به گزارش ایسنا، دولت دونالد ترامپ که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر، حملات اخیر علیه چین را افزایش داده است، از مدتها قبل وعده داده بود که تولید را از کشورهای دیگر به خاک آمریکا منتقل کند.

چند مقام سابق و فعلی دولت آمریکا به رویترز گفتند: نابودی اقتصادی و مرگ و میر گسترده در آمریکا بر اثر ویروس کرونا باعث شده است دولت، انتقال تولید محصولات شرکتهای آمریکایی به کشور و قطع وابستگی زنجیره تامین به چین یا حد الامکان انتقال آنها به کشورهایی که دوستانه‌تر به شمار می روند را به شکل جدی‌تری بررسی کند.

 

کیت کراچ، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفت: ما در چند سال گذشته در تلاش برای کاهش وابستگی زنجیره تامین به چین بوده ایم اما اکنون به این ابتکار شتاب می دهیم.

به گفته مقامات آمریکایی، وزارت بازرگانی، خارجه و سایر آژانسهای دولتی آمریکا در حال بررسی راه‌هایی برای واداشتن شرکتها به قطع تامین مواد و جابجایی تولید از چین هستند. تشویق‌های مالیاتی و یارانه ها از جمله تدابیری هستند که برای تحرک بخشیدن به این تغییرات مورد بررسی قرار گرفته اند.

سیاست چین دولت ترامپ همواره با کشمکش‌های پشت پرده میان مشاوران موافق تجارت و مخالفان چین تعریف شده و اکنون گروه دوم می گویند نوبت آنها شده است.

ترامپ مکررا تاکید کرده که علاوه بر عوارض ۲۵ درصدی فعلی روی ۳۷۰ میلیارد دلار کالای چین، می تواند تعرفه های جدیدی وضع کند.

 

شرکتهای آمریکایی که این تعرفه ها را پرداخت می کنند در حال حاضر نسبت به تعرفه های فعلی شکایت دارند به خصوص که در دوران قرنطینه مقابله با ویروس کرونا، با افت شدید فروش روبرو شده اند. اما این به معنای آن نیست که ترامپ از تعرفه های جدید صرفنظر کند. راه‌های دیگر تنبیه چین می تواند شامل تحریم‌ها علیه مقامات یا شرکت‌های چینی و روابط نزدیکتر با تایوان باشد. اما بحث درباره انتقال زنجیره تامین برای دولت ترامپ واقعی، محکم و به شکل غیرمعمولی چندجانبه است.

 

دولت آمریکا به دنبال تشکیل اتحادی از شرکای معتمد به نام “شبکه موفقیت اقتصادی” است و این شبکه شرکت‌ها و گروه‌های جامعه معدنی را دربرمیگیرد که تحت استانداردهای مشترک در همه زمینه ها از کسب و کار دیجیتال گرفته تا انرژی، زیرساخت، تحقیقات، تجارت، آموزش و بازرگانی فعالیت می کنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در ۲۹ آوریل اعلام کرده بود که دولت آمریکا سرگرم همکاری با استرالیا، هند، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی و ویتنام برای حرکت دادن اقتصاد جهانی به پیش است و این مذاکرات شامل بحثهایی درباره تغییر ساختار زنجیره تامین برای جلوگیری از تکرار دوباره اتفاقات اخیر هستند.

طبق آمار سازمان ملل، چین در سال ۲۰۱۰ از آمریکا به عنوان بزرگترین کشور تولیدکننده جهان سبقت گرفت و عامل ۲۸ درصد از تولید جهانی در سال ۲۰۱۸ بود.

یوان بر علیه دلار

 

پاندمی کرونا نقش کلیدی چین در زنجیره تامین برای داروهای ژنریک که عمده داروهای تجویزی در آمریکا را تشکیل می دهد را بارز کرد. همچنین برتری چین در حوزه کالاهایی مانند دوربین‌های حرارتی که برای سنجش تب کارکنان لازم هستند و اهمیتش در تامین غذا را منعکس کرد.

بر اساس گزارش رویترز، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی در بخش تولید چین، سرمایه گذاری سنگینی انجام داده اند و برای سهم بزرگی از فروش خود به بازار چین با جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر وابسته هستند.

به نظر می‌رسد طی ماه‌های آینده روابط دو کشور چین و امریکا در حوزه‌های مختلف وخیم تر شود و تضاد و تعارض بین این دو کشور افزایش پیدا کند.

به نقل از گاردین، دولت چین قصد دارد در راستای کاهش ریسک استفاده از اسکناس و پول نقد در اوج بحران کرونا، طرح آزمایشی ارز مجازی مبتنی بر پول رسمی یوآن را راه اندازی کند.

یوان بر علیه دلار

 

این طرح آزمایشی قرار است در مراحل اولیه تنها در چهار شهر بزرگ چین از جمله شنزن، سوژو، چنگ‌دو، و برخی مناطق دیگر در جنوب پکن که قرار است در سال ۲۰۲۲ میزبان المپیک زمستانی باشد، اجرا شود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، با توجه به تشدید تنش های سیاسی و اقتصادی میان دولت های چین و ایالات متحده آمریکا در سال های گذشته ایجاد یک ارز مجازی دولتی می‌تواند جایگزین مناسبی برای نظام های جهانی پرداخت مبتنی بر دلار آمریکا باشد و تاثیر و تبعات منفی ناشی از تحریم‌های بین‌المللی وضع شده را تا حد زیادی خنثی کند.

مو چانگچان، رئیس موسسه تحقیقات ارز دیجیتال بانک مرکزی چین گفت این ارز مجازی یک شکل دیجیتال از یوان خواهد بود، هیچ تخمینی از ارزش آن زده نمی شود و نیازی به پشتیبانی ارزهای دیگر ندارد.

وی گفت:« این ارز برای سرمایه گذاری مخاطره آمیز نیست و با بیت کوین و سایر رمز ارز های با ثبات که از آنها برای سرمایه گذاری استفاده می‌شود و نیاز به پشتیبانی ارزهای دیگر دارند، تفاوت دارد».

شرکت های پای کار:

برخی گزارشات حاکی از آن است که رستوران‌های زنجیره‌ای مانند مک دونالد، استارباکس، توافق کردند تا در اجرای آزمایشی استفاده از یوآن مجازی، مشارکت کنند. البته استارباکس گفته است که فعلا برنامه‌ای برای حضور در این طرح، ندارد.

یوان بر علیه دلار

 

بسترهای پرداخت ارز دیجیتال به طور گسترده در چین ایجاد شده و شرکت‌هایی نظیر علی‌بابا و وی‌چت به ارائه خدمات در این زمینه می‌پردازند.

در مقایسه با یوآن:

رز مجازی یوآن دیجیتال، ‌از نظر ارزش وابسته به یوآن است و اگر چه سال‌هاست در چین شاهد کار روی این ارز بودیم اما بانک مرکزی کشور در ماه آگوست سال گذشته اعلام کرد که تقریبا برای فراهم کردن زمینه استفاده از ارز دیجیتال یوآن آماده است.

به گزارش چاینادیلی، ایجاد یک ارز مجازی دولتی می‌تواند جایگزینی کاربردی برای نظام پرداخت دلار باشد و تاثیرات تحریم‌ها و تهدیدهای بین‌المللی را نسبت به قطع دسترسی به نظام پرداخت یوآن، هم در سطوح پایین و هم در سطوح کشوری، ‌خنثی کند.

تکلیف دلار چه میشود؟

در این میان دلار روزهای خوشی را سپری نمیکند و طی هفته پایانی آپریل ۱٫۰۱ درصد از ارزش واقعی خود را ازدست داده است.

اما به اعتقاد نگارنده نباید قدرت دلار را دست کم گرفت چرا که در بدترین سناریو ممکن، این واحد پولی یک دهه زمان لازم دارد تا از مقام ارز اول جهانی خود سقوط کند.

 

قبلی «
بعدی »

اخبار