رخ داد هاوینگ و تغییر ارزش ذاتی بیت کوین

  • توسط
  • اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۹
  • دیدگاه غیر فعال شده است
ارزش ذاتی بیت کوین
ارزش ذاتی بیت کوین

 

شاید به جرات به توان گفت مهمترین رخ داد مربوط به حوزه ارزهای دیجیتال که شاید به نوعی تحول در آن نیز  محسوب می شود ، هاوینگ بیت کوین است احتمالا تا به امروز مطالب زیادی در مورد هاوینگ خوانده و یا شنیده اید اما به طور خلاصه می توان گفت :

با ساخته شدن بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۰ در بلاک چین بیت کوین، هاوینگ (نصف شدن پاداش بلاک) اتفاق افتاد. به این ترتیب، از این پس به‌طور میانگین در هر ده دقیقه به جای ۱۲.۵، ۶.۲۵ واحد بیت کوین تولید خواهد شد. این سومین هاوینگ تاریخ بیت کوین است.

در ابتدای فعالیت بیت کوین، هر ده دقیقه ۵۰ واحد بیت کوین تولید می‌شد، یا به عبارت دقیق‌تر اولین ماینری که به پاسخ معادله بلاک می‌رسید، ۵۰ بیت کوین دریافت می‌کرد. در سال ۲۰۱۲، پس از اولین هاوینگ، پاداش استخراج به ۲۵ رسید و در سال ۲۰۱۶، پس از دومین هاوینگ، پاداش استخراج به ۱۲.۵ واحد رسید. این رقم حالا به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش یافته است.

تحلیل های متعددی در این خصوص نوشته شده است اما ما از منظر دیگری می خواهیم به آن به پردازیم و آن ارزش ذاتی بیت کوین و یا هزینه تولید آن .

تنها تولید کنندگان بیت کوین فارم ها و یا همان دارندگان دستگاههای ماینر هستند و اصلی ترین عرضه کنندگان نیز آنها می باشند زیرا آنها مجبورند برای تامین هزینه های فارم خود بیت کوین های تولید شده را به فروش برسانند از این رو می توان با یک محاسبات ساده ریاضی به قیمت تمام شده یک بیت کوین و قیمت عرضه آن پی برد.

در زمان نگارش این مطلب  بیت کوین حاصل از هر ۱ تراهش معادل تقریباٌ ۰٫۰۰۰۰۱۶۵ بیت کوین است حال اگر بخواهیم بدانیم برای تولید یک بیت کوین به چند تراهش نیاز داریم کافیست عدد ۱ را به این عدد تقسیم کنیم که حاصل آن می شود ۶۰۶۰۶ تراهش یعنی ما برای تولید یک بیت کوین به ۶۰۶۰۶ تراهش در یک روز نیاز داریم  .

با توجه به اینکه بیشترین دستگاههای ماینر موجود در بازار دستگاه آنت ماینر S9 می باشد که توان میانگین ۱۴ تراهش دارد با تقسیم عدد فوق به توان این دستگاه به عدد ۴۳۲۹ می رسیم که این یعنی به تعداد ۴۳۲۹ دستگاه نیاز داریم و حال به این نتیجه میرسیم که:

$ ۴۳۶۳ = ( میانگین قیمت برق جهانی) $ ۰٫۰۳ * ( میانگین مصرف روزانه هر دستگاه )  ۳۳٫۶  * (  تعدا دستگاه مورد نیاز ) ۴۳۲۹

حال به عدد ۴۳۶۳ دلار تمام شده که می بایستی به آن هزینه های دیگر از قبیل فضا – نگهداری – پرسنل و از همه مهمتر استهلاک سرمایه گذاری را افزود که با این تفاسیر اگر بابت تمام دیگر هزینه ها را به آن ۴۰% بیافزاییم  جمع کل می شود ۶۱۰۹

بله درست است عدد ۶۱۰۰ قیمت تمام شده یک بیت کوین در زمان قبل از هاوینگ است ، عددی که شاید تمام تحلیل گران په آن بعنوان سنگین ترین مقاومت بیت کوین نگاه میکردند.

حال بعد ازهاوینگ چه اتفاقی رخ خواهد داد پس از انجام محاسبات فوق با نرخ پاداش جدید به عدد زیر می رسیم:

$ ۱۲۲۱۸ = (هزینه های سربار) ۴۰% + (هزینه برق ) ۰٫۰۳$ * (برق مصرفی هر دستگاه) ۳۳٫۶  / (توان هر دستگاه) ۱۴ / (پاداش هر تراهش) ۰٫۰۰۰۰۰۸۲۵ / (بیت کوین) ۱

درست است رسیدیم به عدد تقریبی ۱۲۰۰۰ دلار یعنی هر بیت کوین در بعد از هاوینگ ۱۲۰۰۰ دلار هزینه تولید دارد یعنی همانطور که در چهار سال گذشته عدد ۶۰۰۰ دلار کف قیمت بیت کوین بود احتمالا در چهار سال آینده ۱۲۰۰۰ دلار کف قیمتی بیت کوین خواهد بود.

حال باید به انتظار ماند تا ببینیم چه زمانی بیت کوین به سمت قیمت ۱۲۰۰۰ دلار حمله خواهد کرد . شاید برعکس هاویگ های قبلی این بار خیلی صبر نکند پس بهتر است سرمایه های خود را با دقت بالا و در زمان مناسب وارد بازار کرده تا  از این حرکت جانمانید.

قبلی «
بعدی »

اخبار