خرداد ۲۴, ۱۴۰۰

عوامل مؤثر در بازار های کیریپتو و بیتکوین؛ نگاهی  به ۲۰۱۹ جهت آماده بودن برای سال پیش رو

دوج

عوامل مؤثر در بازار های کیریپتو و بیتکوین؛ نگاهی  به ۲۰۱۹ جهت آماده بودن برای سال پیش رو

 

خلاصه موارد:

  • با  وجود نوسانات در ارزش بیت کوین، بیت کوین از سایر گروه های اصلی دارایی ها، موفقتر بود

  • بازار بیتکوین در اواخر این مدت زمانی با نوعی رکود و عدم پیشرفت رو به رو شد در حالی که سایر آلتکوین ها برترین عملکرد را داشتند.

  • روند های کلیدی که باید به دقت تحت نظر قرار بگیرند: تقسیم بندی متقارن و متوازن، CBDC, DeFi, و مانند اینها

با وجود موقعیت نا بسامان بازار، بیتکوین با فاصله زیاد عملکرد بهتری از سایر گروه های عمده دارایی در سال ۲۰۱۹ داشت. تمرکز عملکرد روی ویژگی بیتکوین به عنوان حائلی به نسبت مؤثر در برابر ریسک های جهانی و رکود، به علاوه یک ریسک با سود آوری بالا-مرتبط به دارایی-بوده است.

بیتکوین با به کارگیری یک راهکار ساده خرید-و-نگهداری توانست در سال ۲۰۱۹ به سرمایه گزاران سود سالانه ای برابر با نود درصد بدهد. برای مقایسه، Nasdaq که یکی از بهترین فعالان بازاریابی در سطح جهانی شناخته می شود، پیشرفت ۳۸ درصدی و ضمناً SPX افزایش ۳۰ درصدی، در سال را داشته اند. با این همه تمامی این موارد پیشرفت فوق العادهه در مقایسه با سود آوری بیتکوین ارقام کوچکی محسوب می شوند.

در فضای  کالا نیز به جریان مشابهی برمی خوریم.

WTI و طلا هردو در سال ۲۰۱۹، به خصوص نیمه نخست سال، عملکرد مناسبی داشته اند.

سود آوری سالانه این دو کالای قیمتی به ترتیب ۳۸ درصد و ۲۱ درصد بوده است.

با این همه، این ارقام خیلی خیلی پایین تر از بیتکوین هستند.

اوراق قرضه حتی به سطح رقابت هم نزدیک نشدند. در حدود زمان اتمام سال ۲۰۱۹ حدود ۱٫۹ درصد افزایش سود آوری داشتند و در ماه سپتامبر نیز تا رقم تاریخی ۱٫۴ درصد نزول پیدا کردند.

افزایش تنش های ژئو پلیتیک، اصطکاکات تجارت جهانی، نا آرامی های سیاسی و عدم ثبات سیاسی از جمله جریانات تأثیر گذار تعیین کننده در بازار تجارت جهانی در سال ۲۰۱۹ بوده اند.

داستان دنباله دار برکسیت بدبینی و انتقادات منفی در مورد آینده رشد انگلستان را به بار آورده است.

به علاوه وجود نا آرامی ها در سراسر جهان، می توان گفت سرمایه گذاران کوشیده اند برای رسیدن به سود های مناسب در چنین فضای سرمایه گذاری پیچیده و پر چالشی اقدام به سرمایه گذاری کرده باشند.

همین شرایط به احتمال بالا می توانند عامل شتاب دهنده و تسهیل کننده روند قیمت بیتکوین در ۲۰۱۹ بوده باشند.

به علاوه، تغییر مسیر محافظ کارانه بانک های مرکزی نیز می توانند بخشی از مسأله مورد بحث را روشن کنند. داده ها نشان می دهند که در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۰ بانک مرکزی در سراسر جهان تحت تأثیر افت فزاینده گسرتش های اقتصادی و پیشبینی نرخ های پایین تر تورم، نرخ های سپرده گذاری را کاهش داده اند.

Fed, RBA و RBNZ هر کدام کاهش ۷۵ درصدی BP در ۲۰۱۹ را داشتند. اگرچه ECB کاهش ۱۰ درصدی در BP را داشت اما برنامه خرید برای افزایش دارایی های خود را از سر گرفت.

 

کم ثباتی پایین تر اما کماکان…

ثبات قیمت کماکان یکی از نقاط مورد توجه سرمایه گذاران ارز های رمز نگاری شده است، و داده های ما نشان می دهند که بیتکوین اگرچه نوساناتی داشته است اما با در نظر گرفتن میانگین ماهیانه ثبات قیمت بیشتری در ۲۰۱۹ داشته است. 

شاخص BTC/USD در ماه دسامبر دامنه میانگین برابر با ۱۳۴۲٫۶۱ که میانگین معدل ماه های ۲۰۱۹ را به رقم ۲۶۵۳٫۱۸۳ رسانید.

این رقم تا حدودی از میانگین ۲۰۱۸ پایین تر است اما از ۲۰۱۷ بالا تر است. با این نقطه نظر می توان گفت قیمت بیتکوین در ۲۰۱۹ نوسان کمتری داشته است؛ با این همه بیتکوین تا حد زیادی نامشخص و گرفتار گمانه زنی باقی ماند.

با وجود تقاضای بالای گمانه زنی ها، ما معتقد هستیم میزان امکان پیشبینی قیمت بیتکوین به لطف افزایش گسترده مشتقات تجارت آن، در ۲۰۱۹ تا حدودی بهبود یافت. توسعه پر شتاب طرح های تجاری آتی، انتخاب ها، و وجود بازار های جایگزین و مخصوصاً سرمایه گذاری های نهاد ها روند تشخیص قیمت بیتکوین را بهبود بخشید.

ما انتظار داریم با سرمایه گذاری نهاد ها تداوم مشتقات بازار های ارز های رمز نگاری شده را در ۲۰۲۰ به دنبال داشته باشد. به علاوه عمده فروش ها نیز از بهبود در دسترس بودن و شفافیت داده های تجاری و اطلاعات بازار نفع بردند.

 

    بازگشت آلتکوین ها به نقطه شروع

 

ماجرا در فضای آلتکوین ها در ۲۰۱۹ بسیار متفاوت است. در آغاز سال ۲۰۱۹ ارزش بازار ارز های رمز نگاری شده منهای بیتکوین ۵۲٫۶۶ میلیارد دلار بود. این مبلغ در نیمه ماه ژوئن به بیش از $۱۴۰ میلیارد دلار رسید؛ دقیقاً زمانی که بیتکوین به اوج سالانه سطح قیمت خود ۱۳,۳۳۰ دلار رسید. با این همه هم زمان با افت بیتکوین، ارزش بازار غیر بیتکوین ها هم بخش عمده ای از آنچه که به دست آورده بود را در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ از دست داد و سال را با مبلغ ۵۵٫۹۰ میلیارد دلار به پایان رساند.

 

Figure 2: Crypto Total Market Cap Ex-BTC (Source: Tradingview

 

با وجود عملکرد سالانه بدون رشد، برخی آلتکوین های کم سرمایه و میان سرمایه توجه ها را از رقبای بزرگ ترشان به خود معطوف کردند و این اتفاق در نیمه دوم ۲۰۱۹ مشهود بود.

در مطلب قبلی که منتشر کردیم “۲۰۱۹: ‘Alt-Season’ has come… and gone”، OKEx Perspectives به تغییر در تقاضای پیشبینی، تغییرات در میل به سرمایه گذاری و کمبود تمایل نهاد ها و تأثیر احتمالی آنها روی موضوع پراکنده شدن آلتکوین ها، اشاره کرده است.

 

Figure 3: LINK beat major altcoins in 2019 (Source: Tradingview)

 

در نگاه به آینده می توان گفت آلتکوین های پیشتاز می توانند در آغاز ۲۰۲۰ یک تغییر مسیر پیش بیاورند. سرمایه گذاران و تجار قیمت گرا می ممکن است توجهشان به این موارد جلب بشود چرا که سرمایه گذاران و تجار در حال گذراندن دوره افول خود هستند. به علاوه، تغییر هیجانی ناشی از انتظار مثبت بالقوه به علت هاوینگ می تواند از روند منفی آلتکوین های با سرمایه بالا نیز بکاهد.

افزون بر این، گسترش سریع DeFi قطعاً برای توکن هایی مانند ETH قواعد بازی را تغییر خواهد داد. شکی نیست که MakerDAO مبنای  کل توسعه DeFi در ۲۰۱۹ بود. MakerDAO نیمی از تمامیت دنیای DeFi در رابطه با ارزش ثابت کل را به خود اختصاص می دهد. با این همه بازار ها انتظار دارند سایر بازیگران این عرصه مثل Synthetix و Compound به کوشش برای پیشی گرفتن در بازی DeFi ادامه بدهند. تفاوتی نمی کند چه کسی در پیشی گرفتن سریع تر عمل کند، تداوم رشد فزاینده DeFi می تواند بیش از این حجم ETH در گردش که عامل اساسی قیمت گاوی ETH تلقی می شود را کوچک تر کند.

 

    جمعبندی

 

فضای ارز رمز نگاری شده در ۲۰۱۹ گسترش های هیجان انگیزی را تجربه کرد. سرمایه غیر متمرکز، ارز های دیجیتالی بانک های مرکزی، چین، لیبرا، طرح های ETF بیتکوین، و چالش های قانونی همه گی برخی از روند های کلیدی تأثیرگذار  بودند که فضای ارز های رمز نگاری شده را در ۲۰۱۹ شکل می دادند.

باور ما این است که این ها کماکان از عوامل تأثیرگذار روی بازار ها خواهند بود. ما پیشبینی می کنیم که نظام DeFi دستخوش گسترده گی و تنوع بیشتر خواهد شد. ممکن است اولین CBDC در ۲۰۲۰ به وجود بیاید. احتمالاً چین در به کارگیری بلاکچین در زمینه های مختلف نقش فعالانه تری داشته باشد. . با وجود تمامی مشکلات و چالش های قانونی در سطح بین المللی، لیبرا هنوز توان آغاز کار دارد. ممکن است بازار ها بیشتر به یک بیتکوین ETF نزدیک تر بشوند. فارق از جریان هاوینگ بیتکوین، افزایش فزاینده بازار های پر تعداد مشتق و افزایش کشش و علاقه مندی نهاد ها به ارز رمز نگاری شده می تواند سال ۲۰۲۰ را برای نظاره گران و سرمایه گذاران ارز های رمز گذاری شده سالی فوق العاده پر هیجان تبدیل کند.

 

https://dailyhodl.com/2020/01/14/key-factors-influencing-bitcoin-and-crypto-markets-a-look-back-at-2019-for-the-year-ahead/

قبلی «
بعدی »

اخبار

اخبار