لغو عرضه اوراق نفتی چه تاثیری بر بورس دارد؟

لغو عرضه اوراق نفتی چه تاثیری بر بورس دارد؟

لغو عرضه اوراق نفتی

عرضه اوراق سلف نفتی که قرار بود امروز در بورس انرژی انجام شود، در حالی به زمان دیگری موکول شد که در میان معامله‌گران جوی منفی علیه این عرضه وجود داشته است.

، ظهر امروز شرکت بورس انرژی طی اطلاعیه‌ای از لغو عرضه اولیه اوراق سلف موازی نفتی خبر داد و اعلام کرد پذیره‌نویسی این اوراق به تاریخ دیگری موکول شد.

اصرار نمایندگان مجلس بر تصویب این طرح از سوی نمایندگان ملت و تبدیل آن به قانون، مغایر دانستن طرح دولت با خروجی جلسه سران سه قوه و همچنین ابهامات دولت در اجرا را می‌توان از مهم‌ترین دلایل لغو این پذیره‌نویسی دانست.
پس از اینکه دولت طی اطلاعیه‌ای از عرضه اوراق نفتی با قیمت هر بشکه ۹۴۴ هزار و ۶۲۲ تومان با سررسید ۲ ساله و سود ۱۹ درصد خبر داد، بازار سهام افت شدیدی را در این هفته تجربه کرد. موضوعی که تحلیلگران بخشی از آن را ناشی از عدم حمایت دولت از بازار سهام به منظور جذاب‌تر شدن اوراق سلف نفتی می‌دانستند. این در حالی بود که از زمان انتشار خبر عرضه تا پایان ماملات امروز بورس شاخص کل بیش از ۱۰ درصد سقوط داشته است.

حالا انتظار می‌رود با توجه به لغو این عرضه و البته سیگنال‌های مثبت دیگری نظیر تکذیب خبر افزایش سود بانکی به ۲۲ درصد و همچنین تغییر در فرمول قیمت‌گذاری نرخ خوراک پالایشگاهی‌ها فردا از فشار عرضه و جو منفی حاکم بر بازار کاسته شود و در صورت حمایت حقوقی‌ها از نمادهای شاخص‌ساز در نیمه نخست بازار کم کم شاهد بازگشت شاخص کل به روند صعودی باشیم.

قبلی «
بعدی »

اخبار