اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

اصلاح لیکوئید شدن سرمایه یا نقد شدن، در حوزه ارزهای دیجیتال چیست؟

اصلاح لیکوئید شدن سرمایه یا نقد شدن مکررا در اخبار صرافی های ارز دیجیتال در زمان نوسانات قیمت ارز دیجیتال شنیده می شود و به عنوان یک اتفاق ناخوشایند از آن یاد می شود. بسیاری از افراد با مفهوم Liquidity یا همان لیکوئید شدن اطلاع ندارند در حالی که این اتفاق نقش به سزایی در میزان سود و ضرر تریدر ها خواهد داشت.

لیکوئیدیتی قابلیتی است که در تمامی صرافی هایی که از قرارداد های آتی (Future) پشتیبانی می کنند، وجود دارد. صرافی های Bitmex، بایننس ، Bitcoin future و … برخی از صرافی هایی هستند که این ویژگی در آنها وجود دارد. لیکوئیدتی ابزاری برای سود بیشتر صرافی هاست و تریدر ها بایستی با افزایش اطلاعات خود در خصوص ترید از وقوع آن جلوگیری کنند اما لیکوئید شدن دارایی چیست؟

همانطور که بیان کردیم، لیکوئید شدن ویژه قراردادهای آتی است. در قرار دادهای آتی با استفاده از لوریج (اهرم) افراد پیش بینی هایی را انجام می دهند. در جریان این پیشنهاد ها، اگر نوسانت قیمت ارز مورد نظر مخالف جهت پیش بینی شما باشد، صرافی قرارداد شما را منحل می کند. بگذارید با یک مثال بیشتر توضیح دهیم.

فرض کنید شما بر اساس تحلیل های خود ، پیش بینی می کنید قیمت بیت کوین از ۱۱۳۰۰ دلار به ۱۰۹۰۰ دلار می رسد و قرداد آتی خود را با ۱۰۰۰ دلار می بندید. نوسانات قیمت بیت کوین تغییر می کند و به جای روند کاهشی، قیمت بیت کوین افزایش پیدا می کند. صرافی تا مبلغی مشخص قرار داد شما را حفظ می کند. مثلا تا قیمت ۱۱۳۸۰ دلار، قرارداد شما پا برجاست اما بعد از آن اگر جهت پیش بینی شما درست نباشد، قرارداد شما لیکوئید شده و ۱۰۰۰ دلار شما به حساب صرافی منتقل می شود. این مثال برای جهت صعودی یعنی افزایش قیمت نیز صدق می کند.

همچنین بخوانید | Bitcoin Flip : به جای خرید بیت کوین در معامله بدون ضرر حضور داشته باشید!
این که در چه قیمتی سرمایه شما لیکوئید شود، به عوامل مختلفی بستگی دارد و در هر صرافی با دیگری متفاوت است. برخی از صرافی تا میزان مشخصی سرمایه تریدر ها را بیمه می کنند اما این موضوع بسیار وابسته به صرافی است و بهتر است به جای دلخوش بودن به بیمه صرافی، سعی کنیم با فراگیری اصول ترید از نقد شدن سرمایه و از دست رفتن آن جلوگیری کنیم.

قبلی «
بعدی »

اخبار

اخبار