اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

هارد فورک (HARD FORK) در ارزدیجیتال چیست؟

هارد فورک(HARD FORK) چیست؟

هارد فورک (HARD FORK) چیست؟ اگر بخواهیم ساده بگوییم، ارزهای رمزپایه از کدهای تولید شده توسط کامپیوتر برای ایجاد نوعی پول دیجیتال استفاده می‌کنند. مزیت ارز رمزپایه این است که بیشتر یک شبکه پرداخت همتا به همتا و غیرمتمرکز است که حجم زیادی از فرآیندهای اضافی مربوط به اعتبار و بانکداری را حذف می‌کند.

عبارت ارز رمزپایه (Cryptocurrency) به این دلیل ایجاد شد که سکه‌ها بخش‌های رمزگذاری شده از یک پلتفرم عمومی هستند که با نام «بلاک چین» (Blockchain) شناخته می‌شود. این پلتفرم کل حاوی تمام تراکنش‌های ارز دیجیتال است به طوری که هر کاربر می‌تواند اعتبار

یک تراکنش را با استفاده از کامپیوتر خود بررسی کند.

هارد فورک(HARD FORK) چیست؟

 

درست مانند هر برنامه کامپیوتری دیگری، کدهای مربوط به یک سکه خاص می‌تواند ارتقا یافته یا تغییر پیدا کند تا به رشد آن سکه کمک کند. این تغییرات باید با دقت بسیار بالا انجام شوند و سازگاری سکه‌های جدید با سکه‌های قدیمی حفظ شود. اپلیکیشن‌هایی که به بلاک چین دسترسی داشته و می‌توانند آن را تغییر دهند، باید توانایی خواندن و نوشتن صحیح و پیوسته‌ داده‌ها را داشته باشند.

واژه‌ی فورک یا انشعاب یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا پروتکل به‌ نوعی آپدیت می‌شود. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، هر تغییر در پروتکل یا آپدیت نرم‌افزار که باعث شود قوانین قبلی منسوخ شده و کد جدیدی استفاده شود، هارد فورک نامیده می‌شود.

به عبارت دیگر زمانی که یک پلت‌فرم به شدت از پلت‌فرم اولیه‌ی خود دور می‌شود به آن Hard fork می‌گویند. به بیان بهتر هارد فورک تغییری در پروتکل ارز دیجیتال است که درآن بلوک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی معتبر می‌شوند لذا همه‌ی کاربران ملزم به اعمال آن هستند.

 

 

اثرات هارد فورک چیست؟

هارد فورک گاهی باعث به وجود آمدن و تولد یک ارز جدید می‌شود. به‌ عنوان مثال اتریوم کلاسیک هارد فورکی از اتریوم و بیتکوین کش هاردفورکی از بیت کوین است.

این یعنی نرم‌افزار قدیمی و جدید با یکدیگر ناسازگار بوده و خروجی‌های قدیمی نامعتبر هستند و این باعث می‌شود که دو ارز کاملاً جدا پدید آید و کسانی که مایل باشند می توانند در قبلی ادامه دهند یا به هارد فورک جدید نقل مکان کنند.

هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که برخی از استخراج کنندگان تصمیم به استخراج طبق مجموعه قوانین جدید می گیرند و برخی دیگر طبق همان مجموعه قوانین قدیمی ادامه می دهند.

 

گیج‌کننده بود؟ بیایید از مثال Microsoft استفاده کنیم. کمپانی مایکروسافت به طور مرتب نسخه‌های جدید نرم‌افزار Word را منتشر می‌کند. هر نسخه باید با نسخه‌های پیشین سازگار بوده و توانای خواندن و ویرایش فایل‌هایی که با نسخه‌های قبلی نر‌م‌افزار تایپ شده‌اند را داشته باشد.

البته گاهی نسخه‌های قدیمی Word مشکلات زیادی در خواندن فایل‌هایی دارند که با نسخه‌های جدیدتر ایجاد شده‌اند. بنابراین اگر سندی را با Word 2007 ایجاد کنید و دوستتان آن را با Word 2013 ویرایش و ذخیره کند، برای خواندن آن با مشکل مواجه خواهید شد. علی‌رغم این که فکر می‌کردید آن سند همان سند قبلی خواهد بود، اما در واقع در فایل خود یک فورک ایجاد کرده‌اید.

 

هارد فورک(HARD FORK) چیست؟

هدف هارد فورک

یک هارد فورک می تواند به منظور رفع خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه های قدیمی تر نرم افزار، اضافه کردن قابلیت های جدید یا معکوس کردن معاملات صورت گیرد.

گاهی روی دادن فورک باعث ایجاد نگرانی و وحشت بزرگ در میان کاربران یک ارز رمزپایه می‌شود. وقتی دو بلاک چین متفاوت وجود داشته باشد، در نهایت فقط یکی از آن‌ها می‌تواند صحیح باشد. بنابراین تراکنش‌های آن سکه در بلاک چین اشتباه از دست خواهند رفت. در واقع هنگام رخداد فورک به مردم هشدار داده می‌شود که تا زمانی که فورک رفع نشده است هیچ تراکنشی انجام ندهند.

ایجاد فورک برای کمپانی‌هایی که به آن نوع سکه وابسته هستند، بسیار گران تمام می‌شود. به دلیل این که تراکنش‌های زیادی طی فورک از بین می‌روند، کسب و کار‌هایی که از آن ارز رمزپایه استفاده می‌کنند عملا دستشان بسته می‌شود. علاوه بر این، فورک‌ها باعث ایجاد حجم عظیمی از کار اضافی در جامعه‌ کاربران آن سکه می‌شود؛ چون نرم‌افزار مربوط به آن سکه باید به طور کامل به جدیدترین نسخه سکه بروز رسانی شود. کاربران،صرافی ها، معدن‌کاوان سکه و بسیاری از افرادی که با آن سکه سر و کار دارند، باید نرم‌افزار خود را آپدیت کنند تا جلوی از دست رفتن سکه‌هایشان گرفته شود.

معمولا ارزش سکه حین فورک سقوط می‌کند. اگر فورک بتواند ثبات و ساختار سکه را از طریق بهبود کدها ارتقا بخشد، فرصتی فوق‌العاده برای خرید آن نوع سکه محسوب می‌شود.

قبلی «
بعدی »

اخبار

اخبار