بهترین ماینرها و سخت افزارهای استخراج

مقدمه بر معرفی بهترین ماینرها

امروزه برای استخراج رمز ارز‌ ها به ماینر‌ها نیاز داریم. ماینرها همان دستگاه‌های سخت افزاری خاصی هستند که به کمک آنها کار استخراجِ رایگان ارزهای دیجیتال، امکان پذیر می‌شود. ماینر‌ها در واقع کامیپوتر‌هایی بهینه سازی شده هستند که مخصوص ماینینگ رمز ارز‌ها طراحی شده اند. در این نوشته به چیستی ماینر و معرفی بهترین ماینرها و انواع آن می‌پردازیم.در آغاز این سال غیرمعمول، دنیای ارزهای رمزنگاری شده با افت و خیزهای زیادی در زمینه استخراج روبرو شد؛ در اوایل سال با کاهش قیمت ارزهای دیجیتال، برخی به این فکر کردند که آیا زمان استخراج رمز ارزها به سر رسیده است؟ اما به زودی، ترس از بین رفت؛ زیرا شرکت‌های بزرگ ثبت شده در بورس نزدک (Nasdaq)، به طور واضح و روشن برای تامین منابع درآمدی دیگر، به استخراج بیت کوین ابراز علاقه نشان دادند.

معرفی بهترین ماینرها و سخت افزارهای استخراج

ماینر‌ها، سخت افزارهایی مختص به کار ماینینگ یا همان استخراج رمز ‌ارزها هستند. این دستگاه‌ها قدرت بالایی برای پردازش اطلاعات دارند و برای حل رشته‌های معادلاتی در بلاکچین‌ها به کار می‌روند. با حل معادلات ریاضی پیچیده توسط دستگاه‌های ماینر در واقع تراکنش‌های ارز دیجیتال، تایید می‌شوند پس می‌توان گفت که استخراج ارز‌های دیجیتال در واقع فرایند تایید و پردازش تراکنش‌های آنهاست. اولین ارز دیجیتالی که نیاز به ماینینگ داشت، بیت کوین بود به همین دلیل است که وقتی در مورد استخراج رمز ارز‌ها در اینترنت جستجو می‌کنید بیشترین اطلاعات مربوط به بیت کوین است.

استخراج-رمز-ارز-ها-نیاز-به-استفاده-از-ماینرها-دارد

ساختار بلاکچین و نیاز آن به ماینینگ

اگر بیت کوین یا اتریوم بخرید یا این ارزها را به فروش برسانید، متوجه می‌شوید که فرایند خرید و فروش این رمز ارز‌ها با کمی‌تاخیر انجام می‌شود یعنی توکن‌ها کمی ‌دیر به مقصد می‌رسند. در زمانی که صرف این انتظار می‌شود معمولا با این عبارت رو به رو می‌شوید «تراکنش در حال تایید بلوکی است». حال شاید بپرسید که تایید بلوکی چیست و چرا باید منتظر این فرایند وقت گیر بمانیم؟ در پاسخ باید گفت که این موضوع به ساختار بلاکچین باز می گردد.

در بلاکچین‌های اولیه مانند بلاکچین بیت کوین، هر تراکنش تبدیل به یک معادله ریاضیِ کد گذاری شده می‌شود که درون سلول‌هایی کد گذاری شده به نام بلوک قرار می‌گیرد. افرادی که ماینر نامیده می‌شوند این بلوک‌ها را انتخاب می‌کنند و معادلات آنها را حل می‌کنند. وقتی معادله یک بلوک حل شد در واقع کد معادله تبدیل به کد جواب آن شده است در نتیجه بلوک به زنجیره بلوک‌های تایید شده متصل می‌شود. در این حالت تراکنشِ کاربر تایید می‌شود و توکن‌ها به مقصد می‌رسند.

برای کاری که شخص ماینر انجام می‌دهد پاداشی در نظر گرفته شده است. این پاداش همان کارمزدی است که کاربران در حین انجام تراکنش‌ها پرداخت می‌کنند. شخص ماینر با حل معادلات، این کارمزد‌ها را دریافت می‌کند و اصطلاحا گفته می‌شود که ماینر، فلان ارز دیجیتال را استخراج کرده است.

تغییر و تحول استخراج رمز ارز‌ها در طول زمان

در ابتدا کار استخراج رمز ارز‌ها یا همان کار حل معادلات ریاضی مربوط به تراکنش‌ها، کاری آسان بود. در آن زمان، هر شخص عادی با یک کامپیوتر شخصی می‌توانست معادلات مذکور را حل کند و از این راه، درآمد‌ زایی کند. اما به مرور زمان زنجیرۀ کدهای معادلات، طولانی تر شد و حل آنها دشوار تر شد. پس کم کم حل معادلات، نیاز به استفاده از کارت‌های گرافیکی خاصی داشت. این پردازنده‌های گرافیکی (GPU)ها قدرت پردازش داده‌ها را در کامپیوتر‌های کاربران بالا می‌بُرد و کار استخراج رمز  ارزها را ممکن می کرد.

استخراج-کنندگان-اولیه-ارزهای-دیجیتال-نیاز-به-استفاده-از-دستگاه-ماینر-نداشتند

امروزه هنوز می‌توان به کمک برخی از کارت‌های گرافیکی، اقدام به ماینینگ برخی از ارزهای دیجیتال کرد. اما طولانی تر شدن کد معادلات در رمز ارز‌هایی مانند بیت کوین، سبب شد که دیگر کارت‌های گرافیکی نیز نتوانند از پس حل معادلات پیچیده بر بیایند. اینگونه بود که سخت افزارهایی خاص به نام دستگاه ماینر ساخته شدند. امروزه استخراج رمز ارزهایی مانند بیت کوین تنها با استفاده از ماینر‌ها امکان پذیر است.

دستگاه ماینر چیست؟

ماینر‌ها در واقع کامپیوترهایی تغییر شکل یافته و بهینه سازی شده هستند که قدرت فوق العاده بالایی در پردازش داده‌ها دارند. تغییر ساختار این کامپیوتر‌ها سبب شده است که نسبت به یک کامپیوتر معمولی، نیاز بیشتری  به انرژی برق داشته باشند. به علاوه، ماینر‌ها گرما و صدای زیادی تولید میک‌نند. پس اگر از ماینر‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنید باید مکانی با انرژی برق بالا و تهویه مناسب داشته باشید. این مکان‌ها همان مزارع استخراج هستند.

در برخی کشورها اجازه احداث مزارع استخراج وجود دارد. یعنی افراد یا سازمان‌ها تعداد زیادی دستگاه ماینر را در یک مکان مستقر می‌کنند و با آنها شروع به استخراج رمز ارز‌ها می‌کنند. اما در بسیاری از کشورها این کار، غیر‌قانونی است زیرا همان طور که گفتیم نیاز ماینرها به برقِ زیاد، سبب تحمیل بار اضافه بر زیرساخت‌های انرژی می‌شود و حتی از نظر زیست محیطی هم ایجاد مشکل می‌کند. تا این اواخر کشور چین بیشترین و بزرگترین مزارع استخراج بیت کوین را داشت ولی در سال 2021 این کشور، قوانینی سخت گیرانه برای ماینینگ وضع کرد. بعد از این اتفاق، هر گونه استخراج رمز ارز‌ها توسط ماینر‌ها در چین، غیر‌قانونی اعلام شد.

مصرف-برق-بالا-و-تولید-گرمای-زیاد-از-جمله-مشکلات-استفاده-از-دستگاه-ماینر-است

هنگام انتخاب دستگاه ماینر، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

1-قیمت دستگاه ماینر

قیمتِ سخت افزار استخراج ارزهای دیجیتال بر اساس کارایی عملیاتی، قدرت محاسباتی و دوام آنها متفاوت است. به عنوان یک قاعده کلی سخت‌افزار ارزان‌تر، راندمان و سودآوری کمتری را به همراه خواهد داشت. طول عمر و قیمت سخت افزار استخراج، باید با میزان سودآوری مورد انتظار از آن تناسب داشته باشد.

2- بهره وری

سخت افزار استخراج اساسا برای تبدیل برق به ارزهای دیجیتال، طراحی شده است. اگر نمی‌دانید که چگونه بهترین سخت افزار استخراج را انتخاب کنید، می‌توانید شاخص میزان بهره وری را ملاک قرار دهید. هرچه بهره وری ماینرها بیشتر باشد برای خرید، مناسب تر هستند.

3- نرخ هش

نرخ هش، نرخی است که ماینر‌ها را قادر به انجام عملیات ریاضی فشرده می‌کند. به بیان ساده، هرچه نرخ هشِ سخت افزار، بالاتر باشد احتمال بیشتری وجود دارد که ماینر، بلوک بعدی را در بلاکچین حل کند. به عنوان یک قاعده، ماینرهای با نرخ هش بالاتر، گران تر هستند.

مصرف-برق-بالا-و-تولید-گرمای-زیاد-از-جمله-مشکلات-استفاده-از-دستگاه-ماینر-است

بهترین انواع ماینر استخراج بیت کوین

با توجه به اینکه درصد بالایی از استخراج کنندگان بر روی بیت کوین تمرکز دارند اکثر ماینر‌ها نیز برای استخراج بیت کوین طراحی شده اند. تعدادی از رایج ترین انواعِ این ماینر‌ها عبارتند از:

Bitmain AntMiner S5

Bitmain Antminer S5 یک مدل جدید از ماینر‌ها نیست اما همچنان، کارایی بهره وریِ عالی دارد. برخلاف مدل‌های جدیدتر آنت ماینر از جمله S7 و S9، مدل Antminer S5، منبع تغذیه کمتر(معادل 115 ولت) دارد که به طور متوسط ​​560 وات مصرف می‌کند. نیاز کم   S5به انرژی، آن را به یک ماینر بیت کوین ایده آل تبدیل می‌کند که قادر به ارائه کارایی عملیاتی چشمگیر است. S5 به ازای هر 0.51 وات، نرخ هش تقریباً 1 GH/s دارد که معادل 0.51 J/GH است.S5  برای انواع استخراج کنندگان بیت کوین مناسب است.مزیت دیگری که این دستگاه ماینر دارد وزن کم آن است. وزن این مدل، کمتر از 2.5 کیلوگرم است.

AntMiner S7

یکی-از-معروف-ترین-ماینرها،-AntMiner-S7-است

Bitmain AntMiner S7 یکی دیگر از مدل‌های قدیمی‌ترِ AntMiner است، اما هنوز به عنوان یکی از بهترین ماینرها استخراج از آن استفاده می‌شود. S7 به دلیل مصرف انرژی کم تا این اواخر در اغلب مزارع استخراج بیت کوینِ مستقر در چین استفاده می‌شد. ماینر مذکور، زمانی که در ترکیب با یک منبع تغذیه قوی مانند  APW 3   1600وات استفاده می‌شود، سازگاری قابل توجهی دارد.

اگرچه S7 نسبت به قیمت برق، سود معقولی ارائه می‌دهد اما کارایی هر دستگاه از آن، تا حد زیادی هم به منبع تغذیه مورد استفاده و هم به دمای محیط بستگی دارد. S7 به محیط‌های گرمتر از 27 درجه سانتیگراد حساس است. به طور کلی، S7 برای مزارع استخراج مستقر در آب و هوای سردتر مناسب است، زیرا هزینه‌های خنک کردن  در مناطق گرم تر، تا حد زیادی سودآوری این نوع از ماینرها را کاهش می‌دهد.

Bitmain AntMiner S9

Bitmain AntMiner که به عنوان کارآمدترین و قدرتمندترین و بهترین ماینرها استخراج بیت کوین در بازار شناخته می‌شود، نرخ هش بسیار چشمگیرِ 14 TH/s را ارائه می‌دهد و مصرف انرژی آن بسیار کم است. قدرت هش بالای S9 توسط سه بُرد آن ارائه می‌شود. این ماینر با منبع 1600 وات خود، دو برابر S7 AntMiner بازدهی دارد و با 0.1 ژول انرژی، یک گیگاهش عملکرد دارد. با این وجود تنها 300 وات بیشتر از مدل قبلی مصرف می‌کند. نقطه ضعف کلیدی S9 صدای بلند آن است و به همین دلیل، S9 برای کاربردهای خانگی نامناسب است.

AntMiner T9

AntMiner T9 که در آگوست 2017 عرضه شد، یکی از قدرتمندترین و در عین حال یکی از گران ترین ماینرهای بیت کوین است. T9 اغلب از نظر عملکرد و کارایی با S9 مقایسه می‌شود، اما دارای برخی بهبودهای قابل توجه در کیفیت تراشه است که پایداری سخت افزار آن را افزایش داده است.AntMiner T9

  حدود 1450 وات مصرف برق دارد. با این میزان مصرف، 11.5 TH/s هش و 0.126 J/GH بازدهی را ارائه می‌دهد. T9 از نظر سودآوری پایین تر از S9 قرار می‌گیرد، اما بهبود پایداری T9، این مدل را به گزینه ای مطمئن‌تر برای عملیات استخراج در مقیاس کوچکتر تبدیل کرده است.

AvalonMiner 741

دستگاه-ماینر-AvalonMiner-741

AvalonMiner 741 که در آوریل 2017 توسط Canaan ساخته شده است ارتقاء قابل توجهی نسبت به مدل قبلی Avalon 721 یافته است. در این مدل از ماینر طراحی خنک‌کننده، بهتر و چیپ‌ست، قوی‌تر شده است. AvalonMiner 741 با 88 تراشه و مکانیزمِ جدید خنک‌کنندگی، عرضه شده است که کارایی جریان هوا را در داخل دستگاه، افزایش می‌دهد. خنک کننده در کنار هیت سینک‌های دوگانه ای که  در اطراف PCB نصب شده‌اند قرار داده شده است.

 ماینر AvalonMiner 741 7.3 TH/s نرخ هش و 0.16 J/GH نرخ بهره وری انرژی دارد. این ماینر بسیار کارآمدتر از سایر ماینرهای است که در همان محدوده قیمت قرار دارند.

+Bitmain AntMiner L3

Bitmain AntMiner L3+ یکی از محبوب ترین ماینرها در جهان برای استخراج کنندگان الگوریتم Scryp است. و تنها بر روی استخراج این الگوریتم خاص متمرکز شده است. L3+ مبتنی بر تراشه BM1485 است که نسبت به چیپسِت مورد استفاده در مدل قبلی L3، بهبود قابل توجهی یافته است. این موضوع هش ریت و مصرف انرژی L3 را دو برابر کرده است.

ماینر L3  نرخ هش 504 MH/s را با توان مصرفی 800 وات ارائه می‌کند. هش ریت بالاتر  L3+ منجر به مصرف انرژی بیشتر شده است اما قیمت پایین‌تر دستگاه در مقایسه با مدل‌های گران‌تر مانند Innosilicon LTCMaster، ماینر   L3+را تبدیل به بهترین ماینر برای Scrypt می‌کند.

Bitmain AntMinerِD3

D3-Bitmain-بهترین-سخت-افزار-استخراج-برای-ماینینگ-ارز-دیجیتال-DASH-است

Bitmain Antminer D3 دستگاه بسیار محبوب برای استخراج‌کنندگانی است که بر روی ماینینگ ارز دیجیتال Dash متمرکز شده‌اند. D3 در حال حاضر کارآمدترین ماینر برای ماینینگ Dash است و مزایای رقابتی بزرگی را نسبت به سایر دستگاه‌ها ارائه می‌دهد.D3 نرخ هش 19.3 GH/s را با صرف تنها 1350 وات ارائه می‌دهد. نرخ بازدهی این ماینر 0.07 J/MH است. در مقایسه با iBeLink DM384M که نیازهای برق مشابهی دارد و تنها  384  MH/s  بازدهی دارد، D3 گزینه مقرون به صرفه تری محسوب می‌شود.

Dragonmint T1

Dragonmint T1 که توسط Halong Mining ساخته شده است، یکی از ماینرهای بسیار قدرتمند است که هش ریتی معادل 16TH/s را با مصرف انرژی بسیار کم ارائه می‌دهد. مصرف برق این ماینر 0.015J/GH است که در مقایسه با مصرف انرژی   Bitmain Antminer S9 یعنی 0.098J/GH بسیار مقرون به صرفه‌تر است. در  T1 فناوری ASICBoos به کار برده شده است که این فناوری هنگام کار با الگوریتم بیت کوین، سبب افزایش 20 درصدی کارایی ماینر می‌شود. نکته قابل توجه، این است که T1 از چیپ ست DM8475 استفاده می‌کند که سودآوری بیشتری  را نسبت به S9 Bitmain به همراه دارد.

WhatsMiner M3X

WhatsMiner M3X توسط Pangolin Miner ساخته شده است و عملکردهایی خاص را برای ماینرهای فردی یا مزارع ماینینگ فراهم می‌کند. M3X گزینه ایده آلی برای ماینرهای خانگی نیست. با مصرف انرژی‌ای بین 1900 تا 2100 وات، 12 تا 13 TH/s هش ریت ارائه می‌دهد. M3X از فناوری تراشه 28 نانومتری استفاده می‌کند. این ماینر، مشخصاً با ولتاژ اصلی 110-120 ولت کار نمی‌کند و برای کار کردن به ولتاژ اصلی 180-240 ولت نیاز دارد.

avolen--یک-دستگاه-ماینر-ایده-آل-برای-استخراج-خانگی-بیت-کوین-است

Avalon 6

Avalon 6 در حال حاضر بهترین ماینر برای ماینینگ خانگیِ بیت کوین است. عملکردی چشمگیر، صدا و نویز کم، توان مصرفی معقول و قیمتی مقرون به صرفه دارد. البته این ماینر نرخ هش بسیار کمتری نسبت به Bitmain Antminer S7 یا S9 دارد (3.5 TH/s). دستگاه از 80 تراشه نانومتریِ A3218 تشکیل شده است. Avalon6 تنها 55 دسی‌بل صدا تولید می‌کند.

کلام آخر

در حال حاضر، ماینرها بهترین گزینه برای استخراج رمز ارزها هستند اما همانطور که گفته شد قیمت بالا، مصرف زیاد برق، تولید گرما و صدای زیاد از جمله مشکلات استفاده از این دستگاه های سخت افزاری است.

به دلیل عمدۀ مصرف برق زیاد، استفاده از ماینر ها در بسیاری از کشورها غیرقانونی است. در ایران نیز اگرچه شایعاتی در مورد استفاده از شبکه برق کشور برای ماینینگ وجود دارد اما خبر های زیادی نیز از کشف و مصادره ماینرها در شهر های مختلف کشور به گوش می‌رسد.

مصادره ماینر ها در ایران به این معنی است که همچنان استخراج رمز ارز ها در کشور غیرقانونی است یا حداقل قوانین مشخصی برای ماینینگ وجود ندارد. در این اوضاع سرمایه گذاری روی دستگاه های ماینر یک اقدام پر ریسک است که ممکن است برای افراد تبعات قانونی در پی داشته باشد.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا