استخراج بیت کوین چیست؟

امروزه ارز های دیجیتال سرو صدای بسیار زیادی به پا کرده اند . افراد زیادی به طرف ارز های دیجیتال برای کسب درآمد رفته اند. یکی از روش های کسب درآمد از طریق ارز دیجیتال استخراج بیت کوین است.  در این مطلب می خواهیم به چگونگی استخراج بپردازیم.

 

 

استخراج بیت کوین چیست؟
ماینینگ بیت کوین

استخراج بیت کوین یعنی چه؟

ابتدا باید بگوییم که استخراج بیت کوین همان ماینینگ بیت کوین است و هر دو دارای یک معنا هستند. این یک کار داوطلبانه است که توسط افرادی که استخراج کننده یا ماینر نامیده می شوند انجام می شود. این افراد برای تایید تراکنش های بیت کوین و همچنین حفظ امنیت شبکه، قدرت پردازش دستگاه های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می دهند.

دستگاه های استخراج دارای توان محاسباتی بسیار بالا هستند. برای حل مسائل کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند و این مسائل کامپیوتری آنچنان پیچیده هستند که به صورت دستی و توسط انسان قابل حل نمی باشد. زمانی که ماینر ها قدرت پردازش خود را در اختیار شبکه قرار می دهند، شبکه به آنها پاداش می دهد که این پاداش به بیت کوین است. اگر خواسته باشیم ساده تر بیان کنیم می توانیم بگوییم زمانی که شما یک بیت کوین را برای کسی ارسال می کنید یا خرید و فروش می کنید ماینر ها به تایید شدن تراکنش شما کمک می کنند و در قبال این کمک شبکه به آنها بیت کوین پاداش می دهد.

منظور از پاداش استخراج بیت کوین چست؟

همانطور که گفته شد ماینر ها در قبال کمک به شبکه پاداش دریافت می کنند که این پاداش به دو صورت است:

  • اولین راه که ماینر ها توسط آن پاداش می گیرند کمک به تایید تراکنش های بیت کوین است که کاملا توضیح داده شد.
  • دومین راه که ماینر ها توسط آن پاداش می گیرند حل مسائل محاسباتی است. ماینر ها به ازای حل مسائل محاسباتی ریاضی توسط هر بلوک استخراج شده بیت کوین پاداش دریافت می کنند. به این پاداش که که ماینر ها دریافت می کنند پاداش بلوک (Block Reward) گفته می شود. این پاداش با گذر زمان و طی رویدادی به نام هاوینگ (هاوینگ در قسمت بعد توضیح داده می شود.) کاهش پیدا می کند.

استخراج ارزدیجیتال

هاوینگ چیست؟

ابتدا برای این که با مفهوم هاوینگ آشنا شویم به مقدار پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین در سال های مختلف می پردازیم:

  • پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین در سال ۲۰۰۹ برابر ۵۰ بیت کوین بود.
  • پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین در سال ۲۰۱۳ برابر ۲۵ بیت کوین بود.
  • پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین در سال ۲۰۱۸ برابر ۵/۱۲ بیت کوین بود.
  • پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین در سال ۲۰۲۰ برابر ۲۵/۶ بیت کوین بود.

آخرین بار که پاداش بیت کوین نصف شده است سال ۲۰۲۰ بوده است . همچنان پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین برابر ۲۵/۶ است. همانطور که می بینید تقریبا هر چهار سال پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین برای ماینرها نصف شده است. هر زمان که ۲۱۰۰۰۰ بلوک از بیت کوین استخراج شود پاداش نصف می شود. به این اتفاق که پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین نصف می شود هاوینگ گفته می شود.

بیت کوین

الگوریتم استخراج بیتکوین

ماینر ها باید محاسبات سنگین انجام بدهند تا پاداش خود را دریافت کنند. که این محاسبات بر اساس یک الگوریتم است. در این قسمت می خواهیم به الگوریتم استخراج بلوک بیت کوین بپردازیم. ماینر های برای این که بتواند محاسبات کامپیوتری را حل کنند و جواب معادله را پیدا کنند راهی جز حدس زدند و امتحان کردن ندارند.

پس هر ماینر باید به حدس زدن ادامه دهد تا به جواب صحیح برسد. هر ماینری که دارای قدرت پردازش بیشتری باشد از بقیه ماینر ها جلوتر است. در نتیجه اولین ماینری که جواب صحیح را پیدا کند برنده است. پاداش به او تعلق می گیرد و بعد از این که جواب صحیح را پیدا کرد به بقیه نود های شبکه اطلاع می دهد تا بلافاصله تمام ماینر ها برای حل بلاک بعدی به رقابت بپردازند. البته ناگفته نماند که حدس و حل این محاسبات نیاز به سرعت و توان محاسباتی بالا دارد. چنین سرعت و توان محاسباتی را انسان ندارد و نمی تواند انجام دهد.

منظور از سختی شبکه چیست؟

ابتدا باید بگوییم زمان هر بلاک بیت کوین ده دقیقه است.  به عبارت دیگر هر ده دقیقه یک بیت کوین جدید تولید می شود. و به ماینری که جواب صحیح را بدست آورده آن بیت کوین پاداش داده می شود. بعضی زمان ها ممکن است که یک ماینر دارای قدرت پردازش بسیار بالا باشد و بتواند زیر ده دقیقه جواب را بدست آورد. این باعث می شود که در شبکه اختلال ایجاد شود. برای این که این اختلال ایجاد نشود مفهومی به نام سختی شبکه به وجود آمده است.

شبکه با توجه به قدرت پردازش های موجود در شبکه، سختی پیدا کردن پاسخ را کم و زیاد می کند. تا تمام ماینر ها که دارای قدرت پردازش مختلف هستند در ده دقیقه به جواب برسند. اگر قدرت پردازش ماینر ها برای استخراج بلوک بیت کوین افزایش پیدا کند در نتیجه سختی شبکه نیز افزایش پیدا می کند. اگر قدرت پردازش ماینر ها کاهش پیدا کند سختی شبکه نیز کاهش پیدا می کند.

البته باید بدانید به این صورت نیست که سختی شبکه به طور مداوم تغییر کند. سختی شبکه بعد از هر ۲۰۱۶ بلاک یا تقریبا هر دو هفته یک بار تنظیم می شود و همچنین ممکن است زمان به صورت جزئی کمتر یا بیشتر از ده دقیقه شود. به عنوان مثال ممکن است یک بلاک در ۹٫۷ دقیقه ساخته شود.

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

امروزه یک ماینر عادی نمی تواند به صورت مستقیم به استخراج بپردازد.  می توان گفت شانس آن ماینر برای حل معادلات تقریبا صفر است. به همین دلیل استخر های استخراج ارز بیت کوین به وجود آمده اند.

استخر های استخراج پلتفرم هایی هستند که ماینر های مختلف به آنها میپیوندند تا قدرت پردازشی خود را با دیگر ماینر ها تجمیع کنند. زمانی که ماینرها قدرت پردازشی خود را با یک دیگر تجمیع می کنند باعث می شود که پردازش ها سریع تر انجام شود. همچنین باعث می شود که پاداش استخراج بلوک بیت کوین را سریع تر دریافت کنند.

منظور از مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

در این قسمت می خواهیم به مفهوم مزرعه استخراج بیتکوین بپردازیم. مزرعه استخراج به سوله هایی گفته می شود که تعداد زیادی دستگاه استخراج کننده بیت کوین داخل آن قرار داده شده است و به استخراج میپردازند. این مزرعه ها دارای تجهیزات اختصاصی خنک سازی هستند. همچنین به خاطر این که تعداد بسیار زیاد دستگاه داخل مزرعه قرار دارد، دارای اتاق های اختصاصی نظارت بر مزرعه هستند. در این مزارع مشکلی یا قطعی برق نباید بوجود بیاید زیرا هر لحظه قطعی در این مزارع باعث خسارت های مالی بسیار زیادی می شود.

البته ناگفته نماند که در این مزارع امکان رخ دادن حوادثی مثل آتش سوزی وجود دارد. مزرعه ها معمولا نزدیکی نیروگاه ها یا محل هایی که دارای انشعابات برق با توان بالا هستند تاسیس می شوند تا در تامین برق دچار مشکل نشوند.

مزرعه استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین تا چه سالی ادامه دارد؟

تعداد واحد های بیت کوین محدود است. یعنی کلا ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود دارد. در نتیجه ماینر ها تا زمانی که ۲۱ میلیون واحد بیت کوین به طور کامل استخراج نشده است. می توانند از طریق استخراج بلوک بیت کوین پاداش دریافت کنند.  بعد از آن فقط از طریق تایید تراکنش ها می توانند پاداش دریافت کنند. با توجه با رویداد هاوینگ تخمین زده شده است تا سال ۲۱۴۰ طول می کشد تا ۲۱ میلیون واحد بیت کوین استخراج شود.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا