قاتلان اتریوم آیا توان رقابت با این رمزارز را دارند؟

استفاده از اصطلاح قاتل اتریوم بار دیگر در بازارهای رمزارز استفاده شده و در حال افزایش است. زیرا توکن های دیگر چندین شبکه رقیب در هفته های اخیر سودهای قابل توجهی را به ارمغان آورده اند. 

برای اینکه هر شبکه جایگزین به عنوان بخشی از دسته رقبای اتریم در نظر گرفته شود ، باید دارای یک ویژگی اساسی باشد که به عنوان ستون فقرات شبکه اتریوم عمل می کند: قابلیت قراردادهای هوشمند.

کدام شبکه ها قاتلان اتریم است؟

منتقدان می گویند افزایش ناگهانی هزینه های انتقال اتریوم (Ethereum) باعث می شود این پروژه قربانی بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی از تمام معاملات انجام شده یک رمزارز خاص است. این زنجیره بلاک شامل بلاک های جداگانه ای است که از طریق امضای رمزنگاری به یکدیگر متصل می شوند. هر بار که بلاک کامل شود، به عنوان یک بلاک جدید به بلاکچین اضافه می شود.
blockchain بطور مکرر در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی و ذخیره می شود. از آنجایی که هیچ نسخه اصلی در یک مکان خاص وجود ندارد، بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز محسوب می شود و همه نسخه های آن با هم برابرند.”>بلاکچین
های رقیب شود. اما داده های زنجیره ای خلاف این موضوع را نشان می دهد.

با توجه به مجموعه استفاده های اتریوم از شبکه، این رمزارز کاملاً بر صنعت قراردادهای هوشمند تسلط دارد. حتی اگر هزینه های انتقال اتریوم تحت تأثیر حجم فعالیت شبکه اش، از ۱۰ دلار بالاتر برود. اما به نظر می رسد با توجه به ارزش بازارش، حفظ موقعیت خود به عنوان ارز دوم دیجیتال کافی باشد.

با این وجود بعضی از شبکه ها نشان می دهند که پتانسیل بالایی برای برتری نسبت به اتریوم دارند. با در نظر گرفتن این نکته، برجسته ترین شبکه های بلاک چین بر اساس Market Cap این قاتلان اتریم که حتی رقبای اصلی اتریوم شناخته می شوند

عبارتند از : 

توکن های رمزارز این شبکه ها امسال غوغا و سر و صدای بسیاری زیادی داشته اند. به عنوان مثال اخیراً ، سولانا (SOL) که حتی در مواجهه با فشار فروش و روند نزولی بازار در ۸ سپتامبر که بیت کوین را به زیر مرز ۵۰،۰۰۰ دلار بازگرداند، به رشد خود ادامه داد. و این مورد توجه گسترده قرار گرفته است.

توکن های رمزارز

قیمت SOL در ۳۰ روز گذشته  حدودا رشد دو برابری شده است. این توکن طی ۹۰ روز گذشته بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. و ۷،۸۷۱٫۱۶ درصد افزایش فوق العاده نسبت به سال گذشته (YTD) داشته است. در مقایسه ، این در حالی است که اتریوم در ۹۰ روز گذشته ۶۳٫۷۷ درصد سود و نسبت به سال گذشته ۳۸۵٫۳۶ افزایش قیمت داشته است. آمار مارکت کپ اتریوم در حال حاضر حدود ۴۰۰ میلیارد دلار در زمان نگارش مقاله است. که تقریبا ۹ برابر مارکت کپ ۴۷ میلیارد دلاری سولانا است.

توکن های رمزارز

 

افزایش قیمت رمزارزهای قاتلان اتریم و توکن های رمزارز

چندین شبکه دیگر نیز جزو توکن های رمزارز است که می تواند شامل این دسته باشد. و چشم اندازها و دستاوردهای امیدوار کننده ای را نشان داده اند. کاردانو اخیراً هارد فورک Alonzo خود را تکمیل کرده است که قابلیت قراردادهای هوشمند را در شبکه راه اندازی کرده است.

این بروزرسانی به کاردانو امکان میزبانی برنامه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و وب ۳٫۰ را می دهد. اگرچه رمز ارز بومی آن ، ADA ، پاسخ نادرستی به این نقطه عطف در نقشه راه پروژه نشان داد ، با این حال هنوز هم می توان گفت که ADA امسال نیز صعود قابل توجهی را تجربه کرده است. قیمت آدا ۷۴٫۱۶ درصد افزایش در ۹۰ روز گذشته و ۱٫۲۷۳٫۸۶ درصد افزایش در یک سال گذشته ثبت کرده است.

ماری تتیبوت ، مدیر ارشد بازاریابی در صرافی Gate.io دلایلی را مطرح کرده است که جنبش قاتلان اتریوم را آغاز کرد.

قاتلان اتریم

وی در مورد عدم مقیاس پذیری این شبکه گفت :

 با توجه به شرایط فعلی ، اتریوم بسیار کند است و فقط می تواند ۱۵-۲۵ تراکنش در ثانیه با توان بسیار کم انجام دهد.

وی در ادامه اشاره کرد که چگونه تقاضای زیاد و توان عملیاتی پایین منجر به دلیل بعدی می شود. هزینه های معاملات بالا این

می تواند بر رونق مداوم در بازار توکن های غیر مثلی (NFT) تأثیر بگذارد.

او گفت :

 آیا واقعاً می خواهید نیمی از یک اتریوم را به عنوان هزینه تراکنش ساخت یک فایل تصویر jpeg به عنوان یک توکن غیر مثلی پرداخت کنید؟

در این مورد ، سخنگوی سولانا به کوین تلگراف گفت :

ساخت NFT در سطوح اوج می تواند بسیار پرهزینه باشد. اخیراً ، هزینه ضرب به ۳ اتریوم رسیده است. که گرانتر از قیمت بسیاری از NFT های است. سولانا سرعت بیشتر و قیمتهای پایین تری نسبت به اتریوم ارائه می دهد.

یکی دیگر از رقیبان که توکن آن امسال شاهد عملکرد فوق العاده ای بوده است لونا می باشد. توکن LUNA بیش از ۵۰۰ درصد افزایش در ۹۰ روز گذشته. و ۵،۴۷۷ درصد سود سالانه YTD ثبت کرده است.

با وجود قاتلان اتریم, و توکن های رمزارز,  اتریوم در حال حاضر در مرحله مهمی از تبدیل خود به اتریوم ۲٫۰ (Eth2) است. بلاک چین اثبات سهام (PoS) که پس از گذراندن هارد فورک اتریوم لندن به روز رسانی های مهمی مانند EIP-1559 را به ارمغان آورد. پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) که توسط توسعه دهندگان مورد توافق قرار گرفت. ماینر ها را مستلزم تغییر مکانیسم قیمت گذاری تراکنش های شبکه نمود. 

این تغییر عمدتا بر نرخ تورم توکن ها و در آمد های ماینرها تأثیر گذاشت زیرا بخشی از هزینه های گس پس از ارتقا سوزانده می شود. بر اساس داده ها ، بیش از ۳۱۱،۳۰۰ توکن ETH سوزانده شده است که ارزش تخمینی آن نزدیک به ۱٫۱ میلیارد دلار است. نرخ سوختن فعلی ۲٫۷ میلیون توکن ETH در سال است.

اما اتریوم تنها شبکه بلاک چین نیست که چنین مکانیسم قیمت گذاری را اجرا می کند. 

سخنگوی سولانا در ادامه گفت : 

ارتقا اتریوم انگیزه های استخراج کنندگان را تغییر داد. برخی معتقد بودند که این امر راه حل هایی برای حل مشکل هزینه های تراکنش ها ارائه می دهد. اما هزینه معاملات در اتریوم همچنان مانعی برای ورود ایجاد می کند.

داده ها نشان می دهد اتریوم همچنان پادشاهی می کند

اگرچه توکن ها رمزارز شبکه های “قاتلان اتریم” دستاوردهای چشمگیری داشته اند اما با نگاه دقیق به داده های درون زنجیره ای مشخص می شود که میزان استفاده و حجم معاملات اتریوم  هنوز کل بازار پلتفرم های دیگر قرارداد هوشمند را کمرنگ جلوه می دهد.

بر اساس داده های DappRadar :

حجم کل قفل شده (TVL) در پروتکل های دیفای که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است. از نظر میزان استفاده ، شبکه بلاک چین که رتبه دوم را دارد بایننس اسمارت چین (BSC) با ۱۸ میلیارد دلار ارزش کل قفل شده است.

سمی کریم ، هماهنگ کننده اکوسیستم BSC در صرافی رمزارز بایننس، در مورد احتمال حفظ سهم اتریوم در بازار پس از اتمام انتقال به Eth2 اظهار داشت :

به روزرسانی اتریوم ۲ باید سریع ، کارآمد و غیر متمرکز باشد تا دیفای و امور مالی غیر متمرکز به پذیرش گسترده برسد. اتریوم یکی از اولین زنجیره های سازگار با قرارداد هوشمند است که می تواند از جوامع و کاربران قبلی خود برای رشد پس از اتمام به روز رسانی اتریوم ۲ استفاده کند ، اما پیش بینی سهم بازار بالقوه آن بر اساس ارتقاء تقریبا غیرممکن است.

در حال حاضر, با وجود قاتلان اتریم, اتریوم پیشگام بازار توکن های NFT با بزرگترین سیستم عامل های NFT ، اپن سی (OpenSea)، کریپتو پانکز (CryptoPunks )، اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، ریریبل (Rarible) و دسنترالند (Decentraland) است که همگی بر روی اتریوم ساخته شده اند.

با ادامه روند رو به رشد توسعه اتریوم به سمت انتقال نهایی به بلاک چین اثبات سهام، اعتماد به نفس بازارهای مالی در حال افزایش است. گزارشی از بانک چند ملیتی بریتانیایی ، Standard Chartered Bank ، موارد استفاده واقعی از شبکه بلاک چین را مورد بحث قرار داد و بر این اساس ارزش واقعی اتریوم را از نظر ساختاری بین ۲۶۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار ارزیابی کرد. در حال حاضر با وجود قاتلان اتریم، ETH همچنان به نشان دادن الگوهای صعودی در نمودار خود ادامه می دهد. و حتی چشم انداز رسیدن به ۶۵۰۰ دلار در چند ماه آینده را دارد. 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس
منبع
cryptoadamo

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا