بررسی استخرهای استخراج رمز ارز

بررسی استخرهای استخراج رمز ارز

تا چند سال پیش، هر شخصی به راحتی با کامپیوترهای شخصی خود در منزل می توانستند اقدام به استخراج رمز ارز نمایند. ولی در حال حاضر به خاطر افزایش سختی استخراج شبکه و بیشتر  شدن تعداد ماینرها این کار دیگر عملی نمی باشد. و برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باید ماینر ها قدرت دستگاه های خود را بیشتر کنند. استخرهای استخراج رمز ارز (Mining Pool) به مکانی که در آن جا ماینرها قدرت دستگاه های خود را با هم یکپارچه می کنند، گفته می شود.

استخرهای استخراج رمز ارز موجب بیشتر شدن کسب درآمد می شود و احتمال حدس بلاک تراکنش ها را بالا می برد. در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که با استفاده از استخرهای استخراج رمز ارز ها میزان درآمد تمامی کاربران یکسان و برابر نخواهد بود. و میزان درآمد به قدرت و تعداد دستگاه هر فرد بستگی خواهد داشت.

روش های پرداختی استخرهای استخراج به صورت زیر است:

پرداخت درآمد به روش PPS: در این روش با توجه به اندازه ی قدرت پردازشی هر ماینر به  آن سهم داده می شود. و بر همان اساس کارمزد دریافت می کند.

پرداخت درآمد به روش Proportional: در این روش مطابق با تعداد بلاک های حل شده به وسیله ی استخر در آن روز و سهم هر کدام از دستگاه ها در حل بلاک ها کارمزد دریافت می شود. یعنی هر اندازه تعداد اعضای یک استخر زیاد باشد درآمد دریافتی کمتر می شود.

پرداخت درآمد به روش Score-based: در این روش مطابق با میزان فعالیت هر ماینر برای استخر امتیاز تعلق می گیرد.

پرداخت به روش PPLNS: در این روش ماینرها طبق درصد سهامی که در آن شرکت کرده اند امتیاز دریافت میکند. پس ماینری که سهامی بیشتری را داشته باشد پاداش زیادی را کسب می کند. برای افرادی که به صورت بلند مدت قصد کسب درآمد را داشته باشد، این روش بهترین گزینه می باشد.

بررسی-استخرهای-استخراج-رمز-ارز

بزرگترین استخرهای استخراج رمز ارز

استخر استخراج SlushPool:

این استخر از سال 2010 شروع به فعالیت نموده و می توان گفت اولین استخر استخراج رمز ارز می باشد. این استخر موجب شد تا استخرهای استخراج رمز ارز دیگری نیز شروع به کار نماید. دفتر مرکزی استخر Slushpool در جمهوری چک می باشد و برای افزایش درآمد ماینر ها از یک سیستم مبتنی بر امتیاز استفاده می کند. اندازه ی این استخر متوسط بوده و دارای داشبورد و فضای کاربری ساده ای می باشد و به صورت منظم تمامی جزئیات را به روز رسانی می کند. شاید این استخر به عنوان یکی از بزرگترین استخرهای رمز ارز به حساب نیاید، ولی بدون شک یکی از بهترین های آن است. از مزیت های این استخر در روش های کسب درآمد گوناگون و اعتبار بالا و داشبورد کاربر پسند آن است. و از جمله نقاط منفی آن نیز در دریافت کارمزد 2 درصدی از تراکنش های انجام شده می باشد.

slush-pool یکی از استخرهای استخراج رمز ارز

استخر استخراج Antpool :

یکی دیگر از استخرهای استخراج متوسط چینی Antpool می باشد. که به وسیله ی یکی از معروف ترین تولید کننده های ماینر به نام Bitmain Technologies  اداره می شود. افرادی که در استخراج رمز ارز مبتدی هستند همواره به راحتی می توانند از این استخر استفاده نمایند. چون دارای رابط کاربری خیلی تمیز و ساده ای است. گزینه های امنیتی این استخر مانند احراز هویتی دو مرحله و هشدارهای ایمیلی و قفل کیف پول در دسترس آن ، از مزایای این استخر استخراج به حساب می آید.

از جمله نقاط مثبت این استخر می توان به هر دو روش پرداخت PPLNS و PPS اشاره کرد. و انواع پاداش و گزینه های امنیتی از دیگر مزیت های این استخر به حساب می آید. نقاط منفی استخر Antpool در متعلق بوده آن به بیت مین است و برای افرادی که اعتقاد دارند بیت کوین نبایستی در اختیار یک شرکت و یا گروه باشد یک نقطه ی  ضعف اصلی به حساب می آید.

ant-pool

استخر استخراج btc.com :

یکی از بزرگترین استخرهای استخراج رمز ارز (Mining Pool) در اطراف همین استخر می باشد که متعلق به Bitmain Tech می باشد. این استخر به علت کیف پول و بلاکچینی که دارد. بسیار شناخته شده و معروف است. روش های پرداختی این استخر منحصر به فرد بوده و شبیه به PPS است. منتهی هزینه های TX در پرداخت ها به همراه پاداش بلوک نیز به آن روش پرداختی اضافه می شود. هزینه های استخراج این استخر به این صورت است که ماهانه یک و نیم درصد از درآمد را به خاطر کارمزد کم می کند و آستانه ی پرداخت آن حدود یک هزارم بیت کوین می باشد. این استخر دارای برخی جوانب مثبت است. از قبیل: هزینه ی برداشت کم و اعتبار بالا و هزینه ی TX نیز در پرداخت های آن اضافه شده است. از جمله ایرادات این استخر نیز در کارمزد یک و نیم درصدی آن است.

استخر F2 :

یکی دیگر از استخرهای استخراج رمز ارز (Mining Pool)، استخر F2 می باشد، که در تاریخ 2013 راه اندازی شده است. سیستم پرداختی در این استخر از روش PPS استفاده می کند و علاوه بر بیت کوین می توان سایر رمز ارزها را از قبیل: ETH ، LTC ، ZEC و … را با استفاده از  این استخر متوسط استخراج کرد. در این استخر حداقل برداشتی که تعیین شده است، پنج هزارم بیت کوین است. برخلاف بقیه ی استخرهای چینی، استخر F2 دارای رابط کاربری انگلیسی بوده و طراحی داشبورد آن کاملا ساده می باشد و تمامی اطلاعات موجود در آن به شکل واضح و مشخص ارائه داده شده است. از جمله جوانب مثبت این استخر در آستانه ی پرداخت کم و سکه های اضافی پشتیبانی شده و پرداخت های روزانه است. از جوانب منفی این استخر به دریافت کارمزد دو و نیم درصدی می توان اشاره کرد.

f2-pool یکی از استخرهای استخراج رمز ارز

Via BTC:

در سال 2016 این استخر استخراج تاسیس شد و محل دفتر مرکزی آن در چین می باشد. این استخر علاوه بر استخراج بیت کوین از استخراج رمز ارزهای دیگری نیز پشتیبانی می کند، مانند:   ZEC   ، ETH ، BCH ،  LTC ،DASH . بیشتر ماینر های ایرانی از این استخر، اقدام به استخراج رمز ارزها می کنند و یکی از استخرهای استخراج رمز ارز  (Mining Pool) متوسط به حساب می آید. روش پرداخت این استخر استخراج به صورت PPS و PPLNS می باشد. این استخر استخراج دارای برخی جوانب مثبتی می باشد، مانند: پرداخت های روزانه و سکه های اضافی پشتیبانی شده. از ایرادات آن نیز می توان به کارمزد بالای آن اشاره کرد که 4 درصد کارمزد اصلی و  2 درصد کارمزد از هزینه ی  PPLNS دریافت می کند.

 

via-btc یکی از استخرهای استخراج رمز ارز

Poolin :

این استخر به وسیله ی سه نفر از کارمندان سابق بیت مین راه اندازی شده است و در مدت زمان کم توانست به یکی از بزرگترین استخرهای استخراج رمز ارز  (Mining Pool) تبدیل شود. به این صورت که Poolin توانسته است به یکی از پنج استخر بزرگ و برتر استخراج در کل دنیا تبدیل شود. دلیل این برتری هم استخراج صدها بلوک در ماه است. استخر استخراج رمز ارز پولین علاوه بر استخراج بیت کوین به کاربران خود این امکان را می دهد تا رمز ارزهای دیگری را مانند BTC  ،  BSV ،LTC    و … استخراج کنید. از نقاط مثبت این استخر در دسترسی به کل دنیا و پشتیبانی از ارزهای دیجیتالی گوناگون است. از معایب آن نیز می توان به کارمزد دو و نیم درصدی آن اشاره کرد.

poolin

سخن پایانی

ماینرها با هم یک گروه را تشکیل می‌دهند تا بتوانند به شکل موثرتری ارزهای دیجیتال را استخراج کنند، به این گروه، استخر (به انگلیسی Pool) گفته می‌شود.

پیوستن به یک Pool یکی از اولین قدم‌ها برای استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال است. در بین استخرهایی که معرفی شد، Slush Pool می‌تواند گزینه مناسبی برای ماین بیت‌کوین باشد.

با این حال، تحقیق و بررسی بیشتر برای انتخاب استخر مناسب بر عهده شماست.

 

دوره رایگان آموزش کوینکس

با دریافت و مشاهده دوره آموزش صرافی کوینکس(Coinex)، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

آموزش رایگان
صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا