کیف پول غیرمتمرکز چیست؟

مقدمه

امروزه با معرفی رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین به جهان و افزایش نقل و انتقالات مالی با استفاده از آنها، داشتن جایی امن برای نگهداری دارایی های دیجیتال، یک نیاز مهم و اساسی است. کیف پول های ارز دیجیتال برای پاسخگویی به این نیاز ایجاد شده اند. غیرمتمرکز بودن رمز ارزها که به عنوان ماهیت اصلی و برتری ارزهای دیجیتال به سایر ارزها شناخته می شود، لزوم حذف شخص سوم یا یک ناظر را به یک اولویت در این حوزه تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم کیف پول غیرمتمرکز را بررسی کرده و چند نمونه از آن را معرفی نماییم.


تعریف کیف پول ارز دیجیتال


در ابتدا کیف پول ارز دیجیتال را تعریف می کنیم تا بتوانیم کیف پول غیرمتمرکز را بررسی نماییم.کیف پول معمولی که هرروزه از آن استفاده میکنیم با کیف پول دیجیتال تفاوت زیادی دارد.ما در کیف پول مان، پول نقد یا کارت های بانکی خود را نگه می داریم. کیف پول های رمزارزی نیز ارزهای دیجیتال مانند بیتکوین یا آلت کوین ها را در خود نگه می دارند. البته منظور از نگهداری این نیست که ارزها واقعا درون کیف پول باشند. بلکه رمز ارزهای ما روی پایگاه های داده غیرمتمرکز و بزرگی (که همان بلاکچین ها هستند) نگاه داشته می شوند. و کیف پول، یک درگاه یا پورتال برای دسترسی ما به دارایی های دیجیتال مان است.

کارت های اعتباری کنونی، مثال خوبی برای درک بهتر این موضوع است. شما پول خود را در حسابتان در بانک نگهداری می کنید. اما برای استفاده از این دارایی از کارت اعتباری تان استفاده می کنید. در واقع پول و دارایی شما درون کارت اعتباری یا در کیف پولتان نیست. بلکه این کارت یک رابط برای استفاده آسان شما از پولتان است و پول شما در بانک نگهداری می شود. تعریف کیف پول رمزارزی نیز دقیقا همین است.

تعریف کیف پول ارز دیجیتال

برای دسترسی به کیف پول رمزارزی خود، نیاز به کلید خصوصی یا “Private Key” دارید. این کلید، یک کلید منحصریه فرد است که جایگاه دارایی های دیجیتال شما را بر روی بلاکچین مشخص می کند و با داشتن آن، می توانید به دارایی خود دسترسی پیدا کنید. در واقع با استفاده از کلید خصوصی مربوط به خودتان به کیف پولتان دسترسی خواهید داشت که دارایی های دیجیتال شما در آن قرار دارند.

همان طور که اشاره شد کیف پول های رمزارزی به منظور مدیریت و نگهداری و یا انتقال دارایی های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند. شما باید این کیف پول ها را که به صورت اپلیکیشن  هستند بر روی موبایل و یا ویندوز کامپیوترتان نصب کنید. از آن جایی که کیف پول های دیجیتال یا ولت (wallet)های مختلفی وجود دارند، برای انتخاب بهترین و امن ترین گزینه موجود، باید عوامل مختلفی را بررسی نمایید. در ادامه به بررسی این عوامل و چگونگی انتخاب مناسب ترین کیف پول می پردازیم.


تعریف کیف پول متمرکز (Centralized)


کیف پول متمرکز به این معناست که نفر سومی هم به کیف پول شما و اطلاعات آن دسترسی دارد. معمولا افراد در آغاز فعالیت خود درحوزه ارزهای دیجیتال، از این گونه کیف پول ها استفاده می کنند.که از نمونه های آن می توان به کیف پول بایننس یا کوین بیس اشاره کرد.

این موضوع که شخص سومی هم به اطلاعات شما دسترسی دارد، به این معنا نیست که این کیف پول ها نا امن هستند و دارایی شما در معرض تهدید است. اما این مسئله با هدف اصلی ارزهای دیجیتال که با هدف غیرمتمرکز کردن اقتصاد شکل گرفته اند تناقض دارد. در اینجا، کیف پول های غیرمتمرکز وارد میدان می شوند. کیف پول متمرکز و نحوه کارکرد آن، شبیه به سیستم بانکداری و اقتصادی کنونی است. همانند سیستم بانکی سنتی، در یک کیف پول متمرکز، نفر سومی از طرف شما دارایی هایتان را مدیریت می کند. این نفر سوم ممکن است یک کارگزار بانک یا سیستم صرافی باشد.

با این وجود، کاربران بیشتر تمایل دارند تا از کیف پول های متمرکز استفاده کنند. چرا که استفاده از آن ها ساده تر از انواع غیرمتمرکز است. با اینکه این کیف پول ها امنیت بالایی دارند و خدمات موردنظر کاربران را به خوبی به آن ها ارائه می دهند. اما در حقیقت این روش کاملا شبیه به روش کنونی بانکداری است و شما برای انجام فعالیت های مالی خود، وابسته به نفر سوم هستید که با هدف ایجاد تکنولوژی بلاکچین کاملا در تضاد است. یعنی حذف واسطه ها و سوم شخص ها به منظور داشتن اختیار تام کاربر برای انجام فعالیت های مالی و اقتصادی خود .افراد بسیاری علاقه مندند که اختیار تمام دارایی هایشان با خودشان باشد؛ اگر شما هم جز این افراد هستید می توانید از کیف پول های غیرمتمرکز استفاده کنید. چرا که دقیقا همین هدف را محقق می کنند.


تعریف کیف پول غیر متمرکز (Decentralized)


کیف پول غیرمتمرکز یا شخصی، واسطه ها و افراد سوم را از بین برده و کنترل کامل دارایی ها را به خودتان می دهد. در واقع هیچ نهاد یا شرکت خاصی آن ها را ارائه نکرده است. این کیف پول ها روی کامپیوتر شما قراردارند و شخص دیگری به آن دسترسی ندارد. با استفاده از این کیف پول ها، شما می توانید تراکنش های شخص به شخص (P2P) را بدون هیچ دخالت بیرونی انجام دهید. و هیچ کس هم از انجام این تراکنش مطلع نشود. چنین مبادلاتی پیش از ارزهای دیجیتال، غیرممکن بود.

اهمیت تراکنش های (P2P) در این است که این تراکنش ها به دلیل نبود واسطه، از امنیت و استقلال بالایی برخوردار هستند. چرا که با وجود یک واسطه، خطر هک شدن و امکان دزدی از سیستم های متمرکز وجود دارد. دخالت و نظارت دولت ها نیز موضوعی است که در سیستم‌های مالی غیر متمرکز به طور کامل از بین رفته است. کاربران کیف پول های غیرمتمرکز از نظارت و کنترل دولت بر فعالیت های مالی خود در امان هستند!


والت های سخت افزاری و نرم افزاری


کیف پول ها در دو نوع وجود دارند: کیف پول گرم (Hot Wallet)  یا کیف پول سرد (Cold Wallet) کیف پول های نرم افزاری که نوعی از هات ولت ها هستند و کیف پول های سخت افزاری نوعی از کلد ولت ها هستند. و هرکدام امکانات و سطوح امنیتی مختلفی را به کاربر ارائه می کنند. برای استفاده از ولت های گرم یا نرم افزاری، نیاز به اینترنت وجود دارد. با اینکه مدیریت مالی با این روش بسیار آسان است اما استفاده از اینترنت ریسک هایی مانند هک شدن و از بین رفتن دارایی های دیجیتال را افزایش می دهد.

کیف-پول-سرد-کیف-پول-گرم

وصل شدن کیف پول به اینترنت، این ریسک را به همراه دارد که دارایی های شما هک شده و از بین بروند.کیف پول های سخت افزاری، برای نگهداری مقادیر بالای دارایی های دیجیتال مناسب تر هستند. از آن جایی که این کیف پول ها به اینترنت وصل نمی شوند، امکان هک شدن و نفوذ به آن ها تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.برای دسترسی به دارایی های دیجیتال درون یک کیف پول سخت افزاری، باید خودِ دستگاه، رمز عبور و تمام کدهای امنیتی را در اختیار داشت. بنابراین هک کردن و یا دزدی از این کیف پول ها بسیار سخت و امنیت آن ها بسیار بالاست.

از آن جایی که رابط کاربری کیف پول های سخت افزاری با دقت و جزئیات زیادی طراحی شده است، استفاده از آن ها ساده و راحت است.دو برند معروف و محبوب ولت های سخت افزاری کول والت (Cool Wallet) و لجر (Ledger) هستند. در نهایت پیشنهاد می شود که برای اهداف مختلف، از هر دو نوع کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنید.


آیا استفاده از کیف پول غیر متمرکز قانونی است؟


هم اکنون ممنوعیتی برای استفاده از کیف پول های غیرمتمرکز وجود ندارد، اما به دلیل غیرقابل نظارت بودن تراکنش ها در این سیستم، امکان سواستفاده، پولشویی و کسب و کارهای غیرقانونی وجود دارد. بنابراین این نیاز وجود دارد تا مقرراتی برای آن ایجاد شود. تکنولوژی به خودی خود بد یا خوب نیست؛ استفاده از آن در راستای فعالیت های قانونی یا غیرقانونی، بد یا خوب، مسئله ای است به کاربران آن بستگی دارد.

در حال حاضر و در سیستم کنونی مالی، قاچاق و فعالیت های غیرقانونی به راحتی انجام می شود. اما حوزه بلاکچین و رمزارزها هم نیازمند قانونمندی و نظارت عادلانه است. با اینکه برخی معتقدند که قانون گذاری و نظارت در حوزه ارزهای دیجیتال، آن را متمرکز کرده و در کنترل نهادهای قانون گذار در می آورد. در همین رابطه، سازمان های نظارتی مختلفی از جمله شبکه اجرایی جرائم مالی ایالات متحده (FinCEN) به حوزه قانونگذاری و اجرای طرح های نظارتی بر کیف پول های غیرمتمرکز ورود کرده اند. اما هنوز قانونی تصویب و اجرا نشده است.


کدام کیف پول را انتخاب کنید؟


انتخاب کیف پول مناسب، به عوامل مختلفی بستگی دارد: مثلا اینکه چه مقدار امنیت و راحتی در استفاده از آن برایتان مطلوب است. یا اینکه تا چه حد به استفاده از کیف پول ها مسلط هستید؟ در ادامه مقاله، چند کیف پول غیرمتمرکز را مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید با توجه به نیاز خود مناسب ترین را انتخاب نمایید.

کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X Wallet)

کیف-پول-لجر-نانو-ایکس

این کیف پول یکی از بهترین انتخاب هایی است که می توانید داشته باشید. چرا که یک کیف پول سخت افزاری است و به راحتی به گوشی موبایل و کامپیوترتان وصل می شود. این کیف پول از حدود 1800 ارز پشتیبانی می کند که در میان کیف پول های موجود، عددی بسیار مناسب و کافی است. در واقع شما با داشتن این کیف پول، هم امنیت کیف پول سخت افزاری دارید و هم با استفاده از نرم افزار آن امکان بررسی وضعیت دارایی ها و نقل و انتقالات خود را دارید.

کیف پول ترزور مدل تی  (Trezor Model T)

این کیف پول یک صفحه نمایش لمسی بسیار کاربردی دارد. همچنین از یک حافظه Micro SD رمزگذاری‌شده نیز پشتیبانی می‌کند. امکان اتصال به صرافی های متمرکز مانند “Changelly” و”CoinSwich” دارد. و پشتیبانی از حدود 1600 ارز دیجیتال، انتخابی بسیار مناسب و کارآمد برای شما خواهد بود.

کیف پول مای اتر ولت (MyEtherWallet)

این کیف پول، که در سال 2015 معرفی شده است رایگان و “Open source” است. درواقع این کیف پول، یک ولت نیست. بلکه پلتفرمی است که امکان ایجاد یک کیف پول را روی شبکه اتریوم به شما می دهد. کیف پول های متمرکز، دارایی های دیجیتال شمارا روی سرور های خارجی نگهداری می کنند. اما با این کیف پول، دارایی های شما روی کامپیوتر خودتان قرار می گیرد و امنیت را بالاتر می برد.


نکته پایانی


جهان به سمت غیرمتمرکز شدن حرکت می کند. در آینده دنیا به این شکلی که امروز در حال تجربه آن هستیم نخواهد بود. ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین، اقتصاد و بازارهای مالی را به سمت آینده ای متفاوت پیش می برند. سرمایه گذاری در صنعت ارزهای دیجیتال، امر مهمی است که انتخاب یک کیف پول دیجیتال مناسب نقش پررنگی در موفقیت و امنیت آن دارد. پس در انتخاب یک کیف پول مناسب، نهایت دقت را داشته باشید تا از سرمایه خود به خوبی محافظت کنید.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا