استخراج دوج کوین وارد فضای جدیدی می شود

مقدمه

دوج کوین، برترین میم کوین کریپتو (رمز ارز دیجیتال)، از الگوی اثبات کار (POW) به مدل (POS) تغییر موضع خواهد داد. مدل POS دارای مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به مدل POW است. ویتالیک بوترین گفته است که بنیاد “دوج کوین” تلاش دارد تا روش اجماع این بلاکچین را به POS تغییر دهد. همچنین مدیر عامل تیم توسعه رمز ارز دیجیتال اتریوم بیان کرده که اکثر رمز ارزهای دیجیتال به تریج از مدل POS استفاده خواهند کرد.

بنیان‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین، طراح و عامل اصلی به روز رسانی اتریوم 2 است. هدف این آپدیت انتقال رمز ارز اتریوم از مدل اثبات کار به اثبات سهام است.

دیگر رمز ارزهای دیجیتال نیز در حال بررسی تغییر الگوی اجماع شبکه خود هستند. در سال گذشته، بنیاد رمز ارز دوج کوین اعلام کرده بود که روی کمک ویتالیک جهت انجام این انتقال حساب باز کرده است. ویتالیک بوترین در مصاحبه‌ای که با UpOnly داشته خبر مشارکت خود در این پروژه انتقال را تایید کرده است. او بیان کرده که تقریبا تمام رمز ارزهای دیجیتال باید مراحل یکسانی را بگذرانند تا بتوانند از الگوی اثبات سهام برای اجماع شبکه خودشان استفاده کنند.

ویتالیک همچنین بیان کرده که همه رمز ارزهای دیجیتال مشهور بالاخره به فرایند “Proof-of-Stake” روی می‌آورند. همچنین ویتالیک بوترین فاش کرد که فرایند مهاجرت از شبکه‌های “Zcash” و “دوج کوین” در مراحل پیشرفته‌ای قرار دارد.


مزایای الگوی اثبات سهام (Proof-of-Stake)


درباره اینکه کدام یک از الگوهای اجماع بهتر است هنوز ابهامات زیادی وجود دارد. بسیاری از کارشناسان حوزه بلاکچین مزیت‌های POS را تضمین می‌کنند.اما در آن سوی ماجرا بعضی از افراد همچون جک دورسی معتقد هستند که این روش به اندازه روش اثبات کار امنیت شبکه را تضمین نمی‌کند.

رمز ارز بیت کوین، مهم‌ترین رمز ارز دیجیتال جهان، هیچ گونه تمایلی برای مهاجرت از POW به POS ندارد. با تمام این حرف‌ها، همان طور که بنیاد”Dogecoin” اعلام کرده است،فرایند اثبات سهام (POS) به کل جامعه و سرمایه‌گذاران امکان مشارکت در شبکه و دریافت پاداش را می‌دهد. اما در روش اثبات کار تنها دارندگان ماینرهای قدرتمند شانس این را دارند که در فرایندهای پردازشی مشارکت و کسب درآمد کنند.

مدل اثبات سهام (POS) بهتر از مدل اثبات کار (POW) است. برای اینکه جهت مدیریت شبکه به انرژی برق کمتری نیازمند است. همچنین بحث‌های بسیار زیادی درباره اثرات مخرب زیست‌محیطی استخراج رمز ارز بیت کوین و NFTها در شبکه رمز ارز اتریوم به وجود آمده است.

با وجود منتشر شدن خبرهای مربوط به تغییر فرایند اجماع، نمودار مربوط به رمز ارز دوج کوین به حرکت در روند نزولی خود ادامه داده است. هم اکنون قیمت این میم کوین 14/0 دلار است. این رقم 80 درصد کمتر از بالاترین روکوردهای ثبت شده DOGE است. به گفته موسسه تحلیل CoinGecko، در سال 2022 میلادی ارزش این توکن جنجالی 20  درصد کاهش پیدا کرده است.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا