قیمت اتریوم به ۴ هزار دلار همزمان با عبور قیمت بیت کوین از ۵۰ هزار دلار

تحلیل قیمت بیت کوین؛ چرا بیت کوین به اوج ۴ ماهه خود رسید؟وضعیت بازار؛ رسیدن قیمت اتریوم به ۴ هزار دلار همزمان با عبور قیمت بیت کوین از ۵۰ هزار دلار

روز گذشته قیمت بیت کوین به نزدیکی ۵۱,۰۰۰ دلار رسید و توانست اوج ۴ ماهه خود را تجربه کند. اکنون به نظر می‌رسد که خریداران عزم خود را جزم کرده‌اند تا مقاومت کلیدی ۵۱,۰۰۰ دلاری را پشت سر بگذارند.

به گزارش از یوتودی، روز گذشته قیمت بیت کوین در بالاترین سطح خود به ۵۰,۹۶۷ دلار رسید. این رقم بالاترین قیمتی است که بیت کوین از ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) تاکنون به آن دست یافته است.

تحلیل قمیت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/ دلار)

اکنون به نظر می‌رسد که خریداران عزم خود را جزم کرده‌اند تا مقاومت کلیدی ۵۱,۰۰۰ دلاری را پشت سر بگذارند؛ سطحی که بارها از آن به‌عنوان آخرین مانع پیش روی بیت کوین برای ادامه روند صعودی یاد شده است.

بیت کوین در حالی با بالاترین قیمت ۴ ماه اخیر خود معامله می‌شود که در مقایسه با سایر ارزهای بازار عملکرد بهتری داشته است.

اتریوم، دومین ارز دیجیتال بازار، روز گذشته برای اولین بار از ماه مه (اردیبهشت) از سطح ۴,۰۰۰ دلار عبور کرد و در حال حاضر با قیمتی حدود ۳,۹۰۰ دلار معامله می‌شود. گفتنی است که انتشار خبر مربوط به تحقیق کمیسیون بورس آمریکا از صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap)، تاکنون تأثیری بر روند صعودی اتریوم نداشته است.

جفت‌ارز معاملاتی اتر/ بیت کوین، که در آن ارزش اتریوم در برابر بیت کوین سنجیده می‌شود، تنها در عرض ۴ روز بیش از ۱۸ درصد رشد داشته است و نرخ تسلط بیت کوین در آستانه سقوط به زیر سطح ۴۰ درصد قرار دارد.

تحلیل قمیت بیت کوین
نمودار قیمت اتریوم در برابر بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار اتر/ بیت کوین)

جهش اخیر قیمت بیت کوین پس از آن رخ داد که وزارت کار ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که کارفرمایان این کشور تاکنون تنها ۲۳۵,۰۰۰ شغل جدید ایجاد کرده‌اند. این رقم ناامیدکننده که بسیار پایین‌تر از ۷۲۵,۰۰۰ شغل پیش‌بینی‌شده است، نشان می‌دهد که بانک مرکزی آمریکا قصد ندارد از برنامه حمایتی اقتصادی گسترده خود عقب‌نشینی کند.

کندشدن چرخه اقتصادی به معنی کاهش تسهیل کمی است که از آن به‌عنوان تهدیدی گسترده برای افزایش قیمت کالاها یاد می‌شود، موضوعی که احتمالاً به این زودی‌های جزو گزینه‌های فدرال رزرو نخواهد بود. تسهیل کمی به فرآیندی گفته می‌شود که در آن بانک مرکزی با هدف ایجاد تحرک در بازار اقدام به خرید اوراق بهادار می‌کند.

علاوه بر بیت کوین، طلا و نقره هم با قیمتی بالاتر معامله می‌شوند و این در حالیست که شاخص ارزش دلار به شدت تحت فشار است.

اسکات ملکر (Scott Melker)، یکی از معامله‌گران مشهور ارزهای دیجیتال، گفته که بیت کوین توانسته است از خط روند بالایی یک پرچم صعودی عبور کند.

تحلیل قمیت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین (تحلیل ملکر از نمای ۴ ساعته بازار بیت کوین/ دلار)

الگو‌های این‌چنینی معمولاً نشان‌دهنده ادامه روند صعودی قیمت هستند و این دقیقاً همان چیزیست که در لحظه نگارش این گزارش شاهد آن هستیم.

علاوه بر این، بیت کوین در جریان سقوط اخیر قیمت توانست یک بار دیگر حمایت کلیدی ۴۸,۳۰۰ دلار را مورد آزمایش قرار دهد.

همزمان با عبور قیمت بیت کوین از ۵۰,۰۰۰ دلار، قیمت اتریوم هم با ثبت جهشی قابل‌توجه از سد ۴,۰۰۰ دلار عبور کرد.

به گزارش از کوین دسک، قیمت بیت کوین در حال حاضر بالاتر از ۵۰,۰۰۰ دلار معامله می‌شود و نسبت به ۲۴ ساعت گذشته چیزی در حدود ۲ درصد نوسان داشته است. جهش بازار ارزهای دیجیتال با افزایش شاخص‌ها در بازارهای سهام همراه بود که نشان می‌دهد میل سرمایه‌گذاران به قبول ریسک بیشتر شده است.

وضعیت بازار؛ رسیدن قیمت اتریوم به ۴ دلار

اتریوم، ارز دیجیتال شماره دو بازار، دیروز توانست برای اولین بار از ماه مه، به بالای ۴,۰۰۰ دلار برسد. اتریوم طی یک هفته گذشته توانسته با ثبت رشدی ۲۰ درصدی، عملکردی بهتر از بیت کوین ثبت کند.

مارتا ریس هیولم (Martha Reyes-Hulme)، مدیر بخش تحقیقات کارگزاری دارایی‌های دیجیتال بیکوانت (Bequant)، در اظهارنظری نوشت:

بیت کوین هم می‌خواهد به جشن بقیه [دارایی‌ها] بپیوندد. سلطه بیت کوین بر بازار به‌سمت ۴۰ درصد در حال کاهش است و ممکن است با توجه به فاصله‌گرفتن سرمایه‌گذاران از بازار این ارز دیجیتال و رفتن به سراغ دیگر بخش‌های بازار، رفته‌رفته شاهد کمترشدن این سلطه باشیم. سرمایه‌گذاران بیش از آن که تمرکزشان را روی ذخیره ارزش بگذارند، به‌دنبال کاربردها [در پروژه‌ها] می‌روند.

سلطه بیت کوین در حال حاضر کمتر از ۴۰ درصد و در محدوده ۳۹.۸۸ درصد است.

اولریک لایک (Ulrik Lykke)، از مدیران ارشد شرکت آرک ۳۶ (ARK36)، در مصاحبه اخیر خود گفت:

اگر بیت کوین نتواند از سد مقاومت ۵۰,۰۰۰ دلاری عبور کند، قیمت ممکن است تا کف ۴۰,۰۰۰ دلاری پایین بیاید و این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده جهش گربه مرده در بازار باشد.

طی ۲۴ ساعت گذشته، قیمت بیت کوین و اتریوم به‌ترتیب ۲ و ۴ درصد رشد کرده‌اند. شاخص S&P500 دیروز را بدون تغییر پشت سر گذاشت. قیمت طلا هم با ۱.۱ درصد جهش به ۱,۸۳۰ دلار رسید. نرخ سود اوراق خزانه‌داری هم در محدوده ۱.۳۲۴ بسته شد.

تداوم روند صعودی

قیمت بیت کوین از ابتدای سال جاری میلادی تا به حال ۷۰ درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، شاخص S&P500 هم رشدی ۲۰ درصدی را تجربه کرده است. اوراق قرضه و طلا تا به اینجای سال ۲۰۲۱ رشد منفی داشته‌اند و این اتفاق را می‌توان به اشتهای سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرریسک نسبت داد که پس از شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است.

طی ماه‌های گذشته هم اوراق بهادار و هم ارزهای دیجیتال نوسانات نسبتاً کمی را تجربه کرده‌اند. انتظار سرمایه‌گذاران نسبت به تداوم سیاست‌های تسهیل کمی، یکی از دلایل این نوسانات کم عنوان شده است.

روز جمعه آمریکا عنوان کرد که ۲۳۵,۰۰۰ شغل جدید ایجاد شده است که فاصله زیادی با عدد پیش‌بینی‌شدهٔ ۷۲۵,۰۰۰ دارد. گزارش شغل‌های تازه آمریکا باعث شد تا انتظارات نسبت به تداوم سیاست‌های تسهیل کمی بیشتر شود و به نظر می‌رسد فدرال رزرو همچنان به ارائه تسهیلات ادامه دهد. کمی پس از انتشار این گزارش، بیت کوین و بازارهای سهام با جهش همراه شدند.

وضعیت بازار؛ رسیدن قیمت اتریوم به ۴ دلار

پریمیوم قراردادهای اختیار اتریوم

نوسانات تحقق‌یافته اتر پس از ماه اوت که در فاز تثبیت قرار داشت، بار دیگر رو به افزایش است. این در حالی است که هزینه خرید اختیار معامله کوتاه‌مدت اتر در حال افزایش است و این اتفاق ممکن است به افزایش بیش از اندازه قیمت این ارز دیجیتال منجر شود.

موقعیت‌های اختیار خرید در روز چهارشنبه حجم بالایی را ثبت کردند. این درست زمانی بود که قیمت اتریوم از دامنه نوسانات خود بیرون رفت و توانست ۳۴,۰۰۰ دلار را بشکند. داده‌های تکنیکال بازار اتریوم نشان می‌دهد که رالی فعلی در وضعیت اشباع خرید قرار دارد؛ با این حال نسبت به ماه اوت کمتر است.

وضعیت بازار؛ رسیدن قیمت اتریوم به ۴ دلار همزمان با عبور قیمت بیت کوین از ۵۰ هزار دلار

همان طور که در نمودار زیر می‌توان دید، اختلاف نوسانات ضمنی بین اختیار خریدوفروش تغییر کرده و حالا کفه ترازو به‌سمت اختیار فروش سنگینی می‌کند.

شرکت کیوسی‌پی کپیتال (QCP Capital)، در این باره می‌نویسد:

با سرعت این حرکت روبه‌بالا، تغییر شدید میانگین دور از انتظار نخواهد بود.

وضعیت بازار؛ رسیدن قیمت اتریوم به ۴ دلار همزمان با عبور قیمت بیت کوین از ۵۰ هزار دلار

عملکرد خوب سولانا

توکن سولانا روز جمعه توانست بار دیگر اوج تاریخی خود را در نزدیکی ۱۴۵ دلار بشکند. با شکسته‌شدن این محدوده، سولانا جای دوج کوین را گرفت و حالا ارز دیجیتال شماره هفت بازار است.

در حال حاضر ارزش بازار سولانا چیزی در حدود ۴۲ میلیارد دلار است. این در حالی است که ارزش بازار دوج کوین ۳۸ میلیارد دلار است.

از زمان راه‌اندازی پروژه توکن‌های غیرمثلی دیجنریت ایپ آکادمی (Degenerate Ape Academy)، قیمت سولانا سه برابر شده است. اومکار گادبول (Omkar Godbole)، از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، با اشاره به عطش حوزه توکن‌های غیرمثلی اعلام کرد که زمانبندی راه‌اندازی پروژه از این بهتر نمی‌توانست باشد.

وضعیت بازار آلت کوین‌ها

حراج ساتبیز (Sotheby’s) قرار است میزبان مزایده توکن‌های غیرمثلی BAYC باشد. این توکن‌های غیرمثلی تصاویری کوچک از میمون‌ها هستند ک انتظار می‌رود طی بازه‌ای یک هفته‌ای از روی جمعه تا پنجشنبه پیش رو، بین ۱۳.۵ تا ۲۰ میلیون دلار به فروش بروند. مایکل بوهانا (Michael Bouhanna)، متخصص هنرهای معاصر و از مدیران ارشد بخش هنری ساتبیز، در اظهارنظری گفت:

پروژه BAYC یکی از هیجان‌انگیزترین و خلاقانه‌ترین ابتکارهای توکن‌های غیرمثلی از زمان عرضه کریپتوپانکس است.

پروژه BAYC بهار گذشته توسط یوگا لبز (Yuga Labs) توسعه یافت. استف کوری (Steph Curry)، از ستارگان لیگ ان‌بی‌ای، هم یکی از خریداران این توکن‌های غیرمثلی است.

مرجع نظارت بر حوزه مالی آفریقا هم چندی پیش طی اطلاعیه به کاربران بایننس اخطار داد. این مرجع در اطلاعیه خود به شهروندانش توصیه کرد در ارتباط با فعالیت در صرافی بایننس «محتاط» باشند و جوانب «احتیاط» را در نظر بگیرند. این نهاد در ادامه عنوان کرد که بایننس مجوزی برای فعالیت و ارائه خدماتی نظیر مشورت در حوزه ارزهای دیجیتال در این کشور را ندارد و شهروندان در صورت از دست دادن سرمایه‌هایشان، دستشان به جایی بند نیست.

باشگاه بسکتبال دالاس ماوریکس در اطلاعیه عنوان کرد که طرفداران این باشگاه با خرید از طریق دوج کوین، می‌توانند کارت‌های هدیه‌ای به ارزش ۲۵ دلار دریافت کنند. این باشگاه بسکتبال که پرداخت‌ها با دوج کوین را می‌پذیرد، عنوان کرده که تا پایان ماه سپتامبر این برنامه را ادامه می‌دهد.

طی ۲۳ ساعت گذشته لایت کون با ۱۵ درصد رشد به ۲۱۴ دلار رسید و توانست یکی از برندگان بازار لقب بگیرد. بیت کوین کش هم در مدت مشابه ۸.۵ درصد رشد را ثبت کرد و به ۷۱۹ دلار رسید.

کاهش قیمت ۳ درصدی یونی سواپ هم باعث شد تا این ارز دیجیتال، دیروز را با کندلی قرمز به پایان برساند.

منبع: CoinDesk UToday

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا