بیت کوین در آستانه یک تقاطع طلایی دیگر؛ روند افزایشی ادامه دارد

بیت کوین در آستانه یک تقاطع طلایی دیگر؛ روند افزایشی ادامه دارد

با توجه به نزدیکی برخورد دو میانگین متحرک اصلی در نمودار بیت کوین و ایجاد یک تقاطع طلایی، ممکن است قیمت بیت کوین در هفته‌های آتی بازهم افزایش داشته باشد.

به گزارش کوین دسک، این تقاطع زمانی اتفاق می‌افتد که یک میانگین متحرک کوتاه‌مدت، میانگین متحرک بلندمدت را قطع کرده و از آن عبور کند. به طور معمول، این اتفاق برای میانگین متحرک ۵۰ و ۲۰۰ روزه اتفاق می‌افتد و نشانگر افزایش شدید قیمت در روزهای پیش‌رو است.

آخرین باری که چنین اتفاقی رخ داد، آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۱۳۹۸) بود که قیمت بیت کوین بعد از یک پول‌بک موقت به ۴,۹۹۵ دلار، با افزایش ۱۷۵ درصدی به بیش از ۱۳,۸۸۰ دلار رسید که نقطه اوج قیمتی در سال ۲۰۱۹ بود.

بنابراین، اگر تاریخ تکرار شود، بیت کوین پس از یک افت قیمتی موقت، سطوح قیمتی جدیدی را در سال ۲۰۲۰ تست خواهد کرد.

بیت کوین در آستانه تقاطع طلایی

همگرایی این دو میانگین متحرک اصلی، نشانگر فشار خرید سنگین در بازار بیت کوین است که موجب افزایش سود این ارز دیجیتال خواهد شد. بیت کوین از ابتدای سال جاری میلادی، بازده ۴۳.۵ درصدی، و نسبت به مدت مشابه سال قبل که قیمت ۳,۵۶۰ دلار بود، بازده ۱۷۵ درصدی داشته است.

 

بیت کوین در آستانه یک تقاطع طلایی دیگر

با این وجود، تقاطع طلایی به یک تاییدیه قدرتمند نیاز دارد. اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است شاهد افت قیمتی شدیدی باشیم.

شاخص RSI (شاخص قدرت نسبی) ۱۴ روزه بیت کوین که نشان‌دهنده مومنتوم روند است، در حال حاضر ۶۷.۲ است، که محدوده نزدیک به اشباع خرید را نشان می‌دهد. شاخص RSI در محدوده بالاتر از ۷۰ نشان‌دهنده اشباع کامل خرید، و محدوده پایین‌تر از ۳۰، نشان‌دهنده اشباع فروش است.

علاوه بر این، کندل نزولی روز گذشته مسیر را برای تست مجدد حمایت ۱۰,۰۰۰ دلار هموار کرد. این پول‌بک ممکن تا پایین‌تر از حمایت روانی ۱۰,۰۰۰ دلار هم ادامه داشته باشد و به سطح ۹,۸۶۷ دلاری برسد.

چارت قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی

به طور کلی، عملکرد قیمت صعودی است. این عملکرد باعث شد قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) بالاخره از کانال نزولی بلندمدتی که از جولای سال گذشته (تیر) با آن درگیر بود، خارج شود.

میانگین متحرک ۵۰ روزه در تایم فریم هفتگی نشانگر یک روند صعودی است، چرا که قیمت بالاتر از میانگین متحرک است. همانطور که در نمودار مشخص است، این موضوع در سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ نیز اتفاق افتاد. اما در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ و همچنین در سال ۲۰۱۹، قیمت به کلی پایین‌تر از میانگین متحرک بود که نشان‌دهنده‌ی ضعف تقاضا در بازار است.

 

حدود سه ماه بعد شاهد هاوینگ بیت کوین خواهیم بود. یک اتفاق برنامه‌ریزی شده در کد بیت کوین باعث نصف شدن میزان تولید بیت کوین خواهد شد. بالاتر بودن قیمت بیت کوین از میانگین متحرک ۵۰ روزه باعث خواهد شد قیمت باز هم در سه ماه پیش‌رو افزایش یابد.

اگر قیمت بیت کوین به زیر ۹,۷۰۶ دلار، که همان کف قیمتی ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) است برسد، روند صعودی میان‌مدت متوقف خواهد شد. این ممکن است روند صعودی بلند مدت و تقاطع طلایی را با چالش جدی مواجه کند.

 

برگرفته از سایت ارز دیجیتال

قبلی «
بعدی »

اخبار