سبد سرمایه‌گذاری رمز ارز را چگونه بسازیم؟

نکته‌ای که در همین ابتدای کار باید بدانید این است که بحث متنوع‌سازی سبد ارز دیجیتال با متنوع‌سازی پورتفولیوی دارایی‌های سنتی هیچ تفاوتی ندارد. با توجه به سبد دارایی‌های خود و همچنین استراتژی سرمایه‌گذاری خودتان به راحتی می‌توانید ریسک کلی خودتان را کاهش بدهید. اما چگونه می‌توان یک سبد ارز دیجیتال سودآور و کم ریسک ایجاد کرد؟ ما در این مقاله درباره اهمیت ایجاد یک سبد از رمز ارزهای دیجیتال صحبت کرده‌ایم. سپس انواع دارایی‌های دیجیتال را معرفی می‌کنیم و در انتها ابزارهای ردیاب پورتفولیو را توضیح می‌دهیم.

پورتفولیو رمز ارز دیجیتال چیست؟

پورتفولیو رمز ارز دیجیتال یا سبد سرمایه‌گذاری چیست؟

نکته‌ی مهمی که نباید هرگز فراموش کنید این است که تنوع بخشیدن به سبد دارایی‌ها بسیار مفید است. شما می‌توانید با داشتن رمز ارزهای دیجیتال مختلف (مانند استیبل کوین‌ها) و همچنین اطمینان داشتن از تخصیص متعادل دارایی‌های به انواع رمز ارزهای دیجیتال، ریسک سرمایه‌گذاری خودتان را کم کنید.

برای آسان‌تر شدن مدیریت پورتفوی رمز ارز دیجیتال شما می‌توانید از پلتفرم‌های مدیریت سبد دارایی شرکت‌های مختلف در این حوزه استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید معاملات خود در این حوزه را به صورت دستی در فایل اکسل هم ثبت کنید. بعضی از این پلتفرم‌ها می‌توانند به کیف پول شخصی شما و همچنین صرافی‌های رمز ارز دیجیتال متصل شوند و روند کار ار برای شما آسان کنند.

شروع سرمایه‌گذاری در رمز ارز دیجیتال به آسانی خرید رمز ارز بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) یا هر رمز ارز دیجیتال دیگر است. در این نوع از سرمایه‌گذاری برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا ارزهای دارای حجم بیشتر بازار را خریداری و نگهداری کنند. و برخی دیگر ترجیح می‌دهند که بر روی آلت‌کوین ها سرمایه‌گذاری کنند.

شما می‌توانید به راحتی با تحقیق در مورد چگونگی تخصیص دارایی‌هایتان و متعادل‌سازی سبد رمز ارز دیجیتال خودتان، احتمال به موفقیت رسیدن سرمایه‌گذاری و همچنین کاهش ریسک را بیشتر کنید. متعادل‌سازی پورتفوی رمز ارز دیجیتال کار سختی نیست. این موضوع بستگی به میزان ریسک‌پذیری شما و همچنین روش انجام این کار دارد.

سبد رمز ارز دیجیتال مجموعه‌ای از رمز ارزها است که به یک سرمایه‌گذاری یا معامله‌گر اختصاص دارد. این نوع از سبدها معمولا از دارایی‌های مختلفی مانند آلتکوین‌ها و محصولات مالی رمز ارز دیجیتال تشکیل شده‌اند. این کار تقریبا شبیه به سبد دارایی‌ها در سرمایه‌گذاری‌های سنتی است با این تفاوت که شما فقط به یک دسته از دارایی‌های خاص پایبند هستید.

متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری چیست؟

متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری چیست؟

زمانی که می‌خواهید پرتفوی رمز ارز دیجیتال خودتان را ایجاد کنید باید با مفاهیم تخصیص و متنوع‌سازی این نوع از دارایی‌ها آشنا باشید. مفهوم تخصیص دارایی به سرمایه‌گذاری در گروه‌های مختلف دارایی (مانند رمز ارز دیجیتال، اوراق قرضه، پول نقد، سهام، فلزات گران بها و غیره) اشاره دارد. مفهوم متنوع‌سازی به چگونگی توزیع وجوه سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها و یا بخش‌های مختلف مربوط است. مثلا شما به راحتی می‌توانید با سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف مانند حوزه فناوری، انرژی، کشاورزی، بهداشت و درمان و غیره به سبد سرمایه‌گذاری خودتان تنوع ببخشید. هر دو نوع این استراتژی‌ها ریسک کلی سرمایه‌گذاری شما را کاهش می‌دهند.

از نظر فنی رمز ارزهای دیجیتال یک نوع دارایی واحد هستند. شما می‌توانید با خرید کوین‌ها، محصولات و توکن‌هایی که اهداف و کاربردهای متفاوتی دارند، به سبد سرمایه‌گذاری خودتان تنوع ببخشید.

انواع مختلف دارایی‌های کریپتویی

انواع مختلف دارایی‌های کریپتویی

رمز ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان پادشاه رمز ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. و بیشترین حجم بازار را به خود اختصاص داده است. اما یک سبد داریی متعادل شامل رمز ارزهای دیجیتال مختلف حهت کاهش ریسک کلی سرمایه‌گذاری است. در ادامه این مقاله برخی از این موارد را بررسی می‌کنیم.

ارزهای پرداختی

در حال حاضر یافتن رمز ارزهای جدید که در وهله اول کاربرد پرداخت داشته باشند بسیار سخت است. اما اگر تاریخچه رمز ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید. متوجه می‌شوید که بیشتر این پروژها سیستم‌هایی برای انتقال ارزش بودند. رمز ارز بیت کوین مشهورترین نمونه آنها است. اما در کنار آن رمز ارز دیجیتال ریپل (XRP)، لایت کوین (BCH) و بیت کوین کش (LTC) هم وجود داشت. این سکه‌ها اولین نسل رمز ارزهای دیجیتال هستند که قبل از رمز ارز اتریوم و معرفی قراردادهای هوشمند وجود داشتند.

استیبل کوین‌ها

قیمت یک سکه استیبل تلاش دارد تا دارایی مانند ارز فیات یا فلز گران بهایی را ردیابی کند. مثلا BUSD، دلار آمریکا را ردیابی می‌کند. پکس گولد (PAXG) دقیقا از همین سیستم استفاده می‌کند. اما این رمز ارز دیجیتال وابسته به هر اونس طلای ذخیره شده است. در حالی که استیبل کوین‌ها دارای بازدهی بالایی نیستند اما ثبات را برای سبد دارایی‌های شما به ارمغان می آورند.

بازار رمز ارزهای دیجیتال بی ثبات است. به همین خاطر داشتن چیزی که بتواند ارزش سبد سرمایه‌گذاری شما را حفظ کند بسیار مفید خواهد بود. اگر پشتوانه رمز ارز استبیل (Stablecoin) چیزی خارج از اکوسیستم رمز ارزهای دیجیتال است، در نتیجه سقوط این بازار نباید قیمت آن تغییری کند. اگر تصمیم دارید که ارزها را از یک پروژه خاص خارج کنید می‌توانید به راحتی برای حفاظت از سود خودتان آنها را به سرعت به یک استبیل کوین با پشتوانه دلار مانند BUSD تبدیل کنید. باید در نظر داشته باشید که فرآیند تبدیل به فیات بسیار طولانی‌تر از تبدیل به استبیل کوین است.

توکن‌های سهام

دقیقا مانند اوراق بهادار سهام سنتی، توکن سهامی می‌تواند بیانگر موارد زیادی مانند اوراق قرضه صادر شده توسط یک پروژه، حق رای یا ارزش سهام در یک شرکت باشد. توکن‌های سهام، سهام های دیجیتالی شده و بر روی رمز ارزها هستند، یعنی تحت نظارت همان مقرارت سازمان بورس هستند. به همین خاطر است که توکن‌های سهامی تحت کنترل قانون گذاران محلی است. و باید قبل از صدور مراحل قانونی را طی کنند.

توکن‌های کاربردی

یک توکن کاربردی دقیقا مانند کلید یک سرویس یا محصول خاص عمل می‌کند. مثلا BNB و ETH هر دو توکن کاربردی هستند. با استفاده از این سکه ها شما به راحتی می‌توانید هنگام تعامل با برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) از این توکن‌ها برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده کنید. ارزش این رمز ارزهای دیجیتال باید از نظر تئوری با ارزش کاربردی آن ارتباط مستقیمی داشته باشد.

توکن‌های حاکمیت

با داشتن توکن حاکمیت (Governance) شما دارای قدرت رای گیری در مورد یک پروژه را خواهید داشت. همچنین می‌توانید سهمی از درآمد آن پروژه را به خودتان اختصاص بدهید.

این توکن‌ها معمولا رمز ارزهای دیجیتال بومی پلتفرم‌های امور مالی غیر متمرکز (DeFi) مانند یونی سواپ، پنکیک سواپ و یا سوشی سواپ هستند. دقیقا مانند توکن‌های کاربردی، ارزش توکن‌های حاکمیتی مستقیما به موفقیت پروژه وابسته است.

محصولات مالی کریپتویی

به یاد داشته باشید که پورتفولیو شما نباید فقط شامل رمز ارزهای دیجیتال مختلف باشد. بلکه محصولات رمز نگاری شده مالی مختلف نیز می‌توانند باعث ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری شما شوند. دقیقا مانند این است که در سبد دارایی‌های خودتان به جز سهام، مقداری اوراق قرضه دولتی و همچنین ETF داشته باشید. تعداد بیشماری از محصولات وجود دارد که شما می‌توانید از طریق رمز ارزهای دیجیتال مختلف و DApp ها در آنها سرمایه‌گذاری کنید.

اگر شما در این حوزه تازه کار هستید باید بدانید که صرافی بایننس دارای محصولات مالی متنوعی است. که شما می‌توانید بر روی آنها سرمایه‌گذاری کنید تا سبد دارایی‌های شما متنوع شود. برای بررسی این محصولات می‌توانید وارد حساب کاربری خودتان بشوید و سپس به بخش Finance مراجعه کنید. تمام محصولات موجود در این بخش دارای سطح ریسک متفاوتی هستند. در نتیجه قبل از ریسک کردن و خرید آنها حتما درباره مکانیزم‌های کار آنها مطالعه کنید و به یک درک کامل و جامع در مورد آنها برسید.

چگونگی متنوع‌سازی پورتفولیو رمز ارز دیجیتال

هر سرمایه‌گذار یا معامله گر نظرات و دیدگاه های خاص خودش را در مورد سبد رمز ارزهای دیجیتال متعادل دارد. اما در عین حال برخی از قوانین کلی وجود دارد که ارزش بررسی و تحقیق دارند:

1- پرتفوی رمز ارزهای دیجیتال خودتان را در بین دارایی‌های سرمایه‌گذاری با ریسک های متفاوت تقسیم کنید.

وزن‌های مناسبی را برای هر کدام از دارایی‌ها اختصاص بدهید. یک سبد دارایی که کلا شامل دارایی‌های ریسک بالا است مطمئنا سبد متعادلی نخواهد بود. این نوع سبد دارایی، هم دارای بازدهی و هم ضررهای سنگین است. این موضوع وابسته به میزان ریسک‌پذیری شما دارد و همین میزان ریسک‌پذیری شما مشخص می‌کند. که کدام حالت سرمایه‌گذاری برای شما بهتر است. در هر شرایط بهتر است ترکیبی از انواع دارایی‌های رمز ارزهای دیجیتال را در سبد سرمایه‌گذاری خودتان داشته باشید.

2- شما می‌توانید از استبیل کوین ها جهت کمک به تامین نقدینگی پرتفوی خودتان استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که استبیل کوین‌ها کلید بسیاری از پلتفرم‌های دیفای (DeFi) هستند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا به سرعت سیو سود کنید و از یک موقعیت معاملاتی خارج شوید.

3- بازار رمز ارزهای دیجیتال بسیار بی ثبات است.

و تمام تصمیمات شما باید بسته به شرایط موجود تغییر کند. در نتیجه در صورت نیاز، سبد دارایی‌های خودتان را مجددا متعادل‌سازی کنید.

4- جهت جلوگیری از نامتعادل شدن پرتفوی خودتان، رمز ارز آماده برای خرید داشته باشید.

به یاد داشته باشید که اگر به تازگی از یک دارایی سود خوبی بدست آورده باشید، تخصیص دوباره سرمایه به این دارایی وسوسه انگیز است. اجازه ندهید که تحت هیچ شرایطی حرص طمع برای بدست آوردن سود بیشتر به جای شما تصمیم‌گیری کند.

5- فقط آن مقدار که تحمل از دست دادن آن را دارید سرمایه‌گذاری کنید.

اگر نسبت به سرمایه‌گذاری خودتان استرس داشته باشید یعنی اینکه سبد رمز ارزهای دیجیتال شما متعادل نیست.

6- قبل از هر کاری تحقیقات خودتان را انجام بدهید.

شما واقعا نمی‌توانید این توصیه کلاسیک و قدیمی را نادیده بگیرید. شما در حال سرمایه‌گذاری پول های خودتان هستید، در نتیجه فقط به توصیه دیگران اعتماد نکنید. بلکه به طور مستقل تحقیقات خودتان را هم انجام بدهید.

ابزارهای ردیاب سبد رمز ارزهای دیجیتال

ردیاب سبد دارایی خدمات یا برنامه‌ای است که شما به وسیله آن می‌توانید وضعیت دارایی‌های خودتان را ردیابی و دنبال کنید. شما می‌توانید نحوه تخصیص دارایی‌های خودتان را با اهداف سرمایه‌گذاری مدنظرتان مقایسه کنید و پیشرفت خودتان را پیگیری کنید. در ادامه همین بخش چند مورد از ابزارهای ردیابی را معرفی کرده‌ایم:

کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

کوین مارکت کپ

ابزار کوین مارکت کپ یکی از ابزارهای ردیاب قیمتی بسیار محبوب است که امکان ایجاد پرتفوی رمز ارزهای دیجیتال را نیز فراهم کرده است. این سبد دارایی به صورت کاملا رایگان در دستگاه های دسکتاپ (کامپیوتر و لپ تاپ) و موبایل قابل دسترسی است. شما برای استفاده از این نوع ردیاب باید دارایی‌های خودتان را به صورت دستی اضافه کنید، زیرا این ابزار به کیف پول و صرافی شما متصل نیست. همچنین این امکان وجود دارد که برای محاسبه سود خریدهای خود بتوانید قیمت های خرید را به آن اضافه کنید.

کوین گکو (CoinGecko)

ابزار کوین گکو عمدتا به ردیاب قیمت رمز ارزهای دیجیتال معرف است، اما دارای گزینه مدیریت پرتفوی هم است. استفاده از این ویژگی کاملا رایگان است و در مرورگر دسکتاپ و موبایل شما در دسترس است. این ابزار هم دقیقا مثل کوین مارکت کپ است و باید رمز ارزهای دیجیتال خودتان را به صورت کاملا دستی وارد آن کنید و همچنین قیمت آنها را هم به صورت دستی وارد آن کنید.

بلاک فولیو (Blockfolio) یا FTX

اگر دوست دارید هنگام مدیریت دارایی‌های رمز ارزهای دیجیتال خودتان امکان معامله کردن نیز داشته باشید ابزار بلاک فولیو (این ابزار هم اکنون با نام FTX در دسترس است) گزینه بسیار مناسبی است. این شرکت فعالیتش را از سال 2014 میلادی آغاز کرده و در دنیای رمز ارزهای دیجیتال به خوبی شناخته شده است. با این حال شما از این ابزار فقط می‌توانید در گوشی موبایل خودتان استفاده کنید.

دلتا (Delta)

ابزار دلتا (Delta) یک اپلیکیشن موبایل است که به شما این امکان را می‌دهد تا سبد رمز ارزهای دیجیتال و دارایی‌های سنتی خودتان را به طور همزمان مشاهده کنید. این پلتفرم توانایی این را دارد که به 20 صرافی و انواع کیف پول ها از جمله کیف پول بایننس متصل شود. این ابزار دارای نسخه رایگان و پولی است، اما امکان ترید یا معامله کردن داخل برنامه وجود ندارد.

پرسش و پاسخ

 question and answer

پورتفولیو رمز ارزهای دیجیتال چیست؟

پورتفولیو یا پرتفوی یا سبد رمز ارزهای دیجیتال به معنی رمز ارزهای دیجیتالی است که شما آنها را خریداری کرده‌اید. این رمز ارزهای دیجیتال باید دارای تنوع باشند و شما سرمایه های خودتان را با درصدهای مختلفی بین آنها تقسیم کنید. پورتفولو را می‌توان با روش های مختلفی ایجاد کرد و در صورت نیاز باید یک رمز ارز دیجیتال را به آن اضافه یا حذف کرد.

چرا باید به تنوع سازی پورتفولیو ارز دیجیتال بپردازیم؟

متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری رمز ارزهای دیجیتال به منظور کاهش ریسک و افزایش سود آوری اسن سبد سهام انجام می‌شود، مخصوصا در بازار رمز ارزهای دیجیتال که قیمت ها به شدن در نوسان و بالا و پایین رفتن است. به همین دلیل ساخت یک پورتفوی رمز ارزهای دیجیتال متنوع می‌تواند در بحث مدیریت ریسک ما نقش مهم و بسزایی داشته باشد.

چطور سبد سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنیم؟

شما برای این کار باید با مطالعه و تحقیق در مورد انواع رمز ارزهای دیجیتال مختلف روی آنها سرمایه‌گذاری کنید و سرمایه خودتان را با نسبت های خاصی (این نسبت ها را خود شما مشخص می‌کنید) در بین آن رمز ارزها تقسیم کنید. سرمایه‌گذاران معمولا بیشترین درصد از سرمایه خودشان را به چند رمز ارز دیجیتال اول بازار اختصاص می‌دهند و مابقی آن را روی رمز ارزهای دیجیتال دیگررر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

آیا امکان این وجود دارد که با وجود متنوع‌سازی پورتفوی رمز ارز خودمان ضرر کنیم؟

بله. همیشه امکان ضرر در سرمایه‌گذاری وجود دارد، به عنوان مثال در شرایطی که کل بازار رمز ارزها ریزشی و نزولی است، احتمال ضرر شما هم افزایش پیدا می‌کند. در این زمان ها شما باید به مدیریت ریسک بپردازید.

چطور سبد سرمایه‌گذاری خود را مدیریت کنیم؟

باید همیشه حد سود مشخصی برای سبد سرمایه‌گذاری خودمان تعیین کنیم و زمانی که به این مقدار از سود دست پیدا کردیم رمز ارز مورد نظر را بفروشیم. همچنین حد ضرر هم مهم است، باید یک حد ضرری را برای خودمان مشخص کنیم و زمانی که ضرر ما به آن مقدار خاص رسید سریعا اقدام به فروش رمز ارز مورد نظر کنیم تا از ضرر بیشتر جلوگیری کنیم.

جمع‌بندی

بسیاری از بازارهای رمز ارزهای دیجیتال به قیمت بیت کوین وابسته هستند. اما این موضوع دلیلی برای عدم متنوع‌سازی پورتفولیو رمز ارزهای دیجیتال شما نیست. سرمایه‌گذاری روی رمز ارزهای دیجیتال متنوع می‌تواند به نوبه خود برخی از ضررهای ناشی از ریزش رمز ارز بیت کوین را جبران کند. در نتیجه خوب است که همیشه یک سبد دارایی متنوع و متعادل از انواع رمز ارزهای دیجیتال داشته باشیم.

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که مدیریت پرتفوی رمز ارزهای دیجیتال از نگهداری یا هولد دارایی‌ها مهمتر است. داشتن یک استراتژی جهت اختصاص دادن دارایی در به هر کدام از رمز ارزها در سبد سرمایه‌گذاری کمک بسیار زیادی به شما می‌کند. ما در این مقاله، اهمیت ایجاد سبد رمز ارزهای دیجیتال را بیان کردیم، همچنین انواع دارایی‌های رمز ارزهای دیجیتال و ابزارهای ردیاب پورتفولیو را معرفی کردیم.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا