گواهی تزریق واکسن کرونا در بستربلاکچین ونحوه صدورکارت دیجیتال درایران

گواهی بین المللی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین!

با گسترش واکسیناسیون جهانی علیه بیماری کووید-۱۹ و واکسینه شدن جمعیت زیادی از مردم، تصمیم‌ گرفتن در خصوص بازگشایی مکان‌های عمومی. که از مدت‌ها قبل شهروندان انتظار آن را می‌کشیدند و به انجام رسیده در حال حاضر. ولی بار دیگر یک موضوع بحث و گفت‌وگو بدل شده است. و آن هم گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین است. در این مطلب می‌خواهیم در مورد گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین صحبت کنیم. راهکاری که از طریق آن کشورها می‌توانند پس از پایان همه‌گیری کرونا مجدداً به روال عادی زندگی بازگردند.

حتی در ایران به گزارش خبرگزاری بورس اوراق بهادار تهران :

 با گسترش واکسیناسیون گواهی تزریق واکسن کووید-۱۹ یا «پاسپورت واکسن» چگونه خواهد بود. و امروزه قرار است به سیستمی اطلاق شود که در آن شهروندان می‌توانند واکسینه شدن خود علیه بیماری کووید-۱۹ را اعلام نمایند. و در همین مقاله نحوه و شرایط صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا در ایران هم توضیح داده میشود.

روند ایمنی در برابر کرونا از پایان سال ۲۰۲۰ آغاز شده است : 

تنها تا ماه آگوست سال ۲۰۲۱ تقریباً ۲۹ درصد از جمعیت جهان دست‌کم یک دوز واکسن کووید-۱۹ را دریافت کردند. و مجموعاً ۳۶/۴ میلیارد دوز واکسن در سراسر جهان توزیع گردیده بود. با آمار الان در حال حاضر حدود ۷۰ میلیون نفر از مردم جهان در برابر ویروس کرونا به صورت کامل واکسینه شده‌اند. و حدود ۱۶۶ میلیون نفر در ۸۱ کشور جهان دست کم یک دوز واکس کرونا دریافت کرده‌اند. که ۶٫۱۳% از کل جمعیت جهان را شامل می‌شود.

در ایران :

هم تقریبا ۲۰ درصد از کل جمیعت دو دوز کامل را دریافت کرده اند. بر اساس گفته پرز، واکسن‌هایی که در حال حاضر تایید و مورد استفاده قرار می‌گیرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد اثر بخشی داشته‌اند. همچنین تعداد واکسن‌های تزریق‌ شده در یک روز معادل ۳۱/۴۰ میلیون دوز تخمین زده شده است. بنابراین با بازگشایی مراکز عمومی، بسیاری از کشورها در خصوص اعطای گواهی تزریق واکسن کرونا به شهروندان خود ابهاماتی را ابراز داشته‌اند. اما پیش از آنکه به توضیح نحوه دریافت گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین بپردازیم. نخست باید برخی مفاهیم کلی را توضیح دهیم.

پاسپورت واکسن کرونا یا گواهی تزریق واکسن کرونا چیست؟

گواهی تزریق واکسن کووید-۱۹ یا «پاسپورت واکسن» به سیستمی اطلاق می‌شود که در آن شهروندان می‌توانند واکسینه شدن خود علیه بیماری کووید-۱۹ را اعلام نمایند. به نقل از شبکه سی ان‌بی‌سی، این سیستم گواهینامه می‌تواند برای سفرهای خارجی و نیز اجازه دسترسی به مکان‌هایی چون رستوران‌ها به کار رود. در بعضی کشورها حتی بانک و سوار شدن به هواپیما برای پرواز داخلی هم الزام است . بسته به قوانین کشور. این گواهی به‌ عنوان وسیله‌ای برای کاهش نرخ ابتلا، کاستن از محدودیت‌ها و ممکن ساختن زندگی و فعالیت در جهان پس از کرونا ویروس در نظر گرفته می‌شود. و به راحتی پیدا کردن ناقل یا کسانی که شاید به بیماری مبتلا باشند.

برخی کشورها و سازمان‌ها :

از قبل سیستم‌هایی را برای اثبات واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ پایه‌ریزی کرده‌اند.

برای مثال :

سرزمین‌های اشغالی اسرائیل که رکورد بالاترین سرعت واکسیناسیون کرونا را در اختیار داشت. در ماه‌های قبل یک گواهی تحت عنوان Green pass صادر کرده است. به ‌موجب آن شهروندان با سن ۱۲ سال و بالاتر می‌توانند وضعیت واکسیناسیون خود و نیز ابتلای اخیرشان به بیماری کووید-۱۹ را ثبت کنند. و بر مبنای این اطلاعات اجازه شرکت در رویدادهای پرجمعیت و برخی مکان‌های عمومی را داشته باشند. به گزارش شبکه بی‌بی‌سی، با کاهش نرخ ابتلا، صدور این Green pass نیز متوقف گردید. با این ‌حال طرح خود مبنی بر احیای مجدد این برنامه را در ۲۹ ام جولای ۲۰۲۱ ادامه داد. و به دنبال خیز اخیر بیماری اعلام کرده است. اتحادیه اروپا و کره جنوبی نیز ایده پاسپورت‌های واکسن را ارائه کرده‌اند.

گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین به چه معنا است؟

بلاکچین

بسیاری از پاسپورت‌های واکسن، چه آنهایی که در حال حاضر مورداستفاده هستند. و چه آنهایی که در دست ساخت قرار دارند. از سیستم‌های اسناد بهداشتی دیجیتال مبتنی بر کد کیو آر استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها نگرانی‌هایی را از بابت حفظ امنیت و حریم خصوصی برای برخی از افراد به وجود آورده‌اند. عده‌ای بر این باورند که پاسپورت‌های واکسن ممکن است باعث نقض حریم خصوصی اشخاص شود. و دلیل آن را نیز نگرانی‌‌هایی که از بابت افشای اطلاعات مرتبط با سلامت یا امکان پایش لحظه‌به‌ لحظه افراد وجود دارد عنوان می‌کنند.

به‌ علاوه :

اعتبار این پاسپورت‌های واکسن نیز جای بحث دارد. در حال حاضر به استناد خبرگزاری بی‌بی‌سی، گزارش‌هایی در خصوص واکسن‌های کرونا، پاسپورت‌های واکسن و مدارک تست‌های منفی جعلی که در سایت‌های غیرمعتبر به فروش می‌رسند. واقعا متاسفانه چرا و حتی منتشر شده است.

همچنین سی ان‌بی‌سی نیز گزارش داده است :

که بنا به نظر کارشناسان بهداشتی و گروه‌های حقوقی، بیم آن می‌رود که این پاسپورت‌ها به طور ناخواسته منجر به «اطمینان کاذب» در مسافران شود. و تبعیض‌هایی را علیه افرادی که دسترسی به واکسن ندارند، اعمال نمایند.

اما از سوی دیگر :

باید در نظر داشت که دو ایراد اساسی ممکن است این پاسپورت کووید-۱۹ داشته باشد. یعنی یکی امنیت و حریم خصوصی شخص. که البته می‌توان از طریق وارد کردن داده‌ها در یک دفتر کل بلاکچین (Blockchain) این مشکل را به طور کلی برطرف کرد.

در بلاکچین :

 • جعل کردن داده‌ها در بلاکچین تقریباً غیرممکن است.
 • می‌توان اطلاعات کاربران را در آن با اطمینان کامل ذخیره نمود.

چر اکه این اطلاعات غیر قابل‌تغییر هستند. و اشخاص ثالث دسترسی لازم برای وارد کردن یا حذف داده‌ها را نخواهند داشت.

صدور گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین در حال حاضر توسط شرکت‌های توسعه بلاکچین مورد آزمایش قرار گرفته است. و شرکت‌هایی از قبیل OneLedger ،VeChain (که گواهی‌هایی مبتنی بر توکن NFT را ارائه می‌دهد). و COOV (اپلیکیشن پاسپورت واکسن که توسط آزمایشگاه‌های بلاکچین طراحی شده است). گام‌های مهمی را در این خصوص در بازار برداشته‌اند.

با استفاده از یک پاسپورت مبتنی بر بلاکچین :

 • ارائه‌دهندگان خدمات سلامت می‌توانند گواهی واکسیناسیون هر فرد را که شامل یک کلید خصوصی ویژه برای او است. صادر نمایند.

 • در عین ‌حال، یک کلید عمومی نیز در بلاکچین ذخیره می‌شود. زمانی که کاربر گواهی واکسیناسیون خود را به‌ صورت یک کد QR در یک اپلیکیشن وارد می‌کند. مراجع تأیید صحت می‌توانند این کد کیو آر را اسکن کنند. و اطلاعات اندک مربوط به وضعیت واکسیناسیون فرد را بررسی نمایند.

 • علاوه بر جزئیات مرتبط با واکسن، کاربران می‌توانند تصمیم بگیرند. که آیا اطلاعات شخصی مانند نام، تاریخ تولد و ملیت خود را به اشتراک بگذارند یا خیر. به ‌این ‌ترتیب کاربران می‌توانند با حفظ حریم خصوصی، تنها سابقه واکسیناسیون خود را مورد تأیید قرار دهند.

 گواهی تزریق بلاکچینکارت تزریق واکسن

تأثیر صدور گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین روی کمپانی‌های مطرح در فضای بلاکچین

طبیعتاً برای اینکه بتوان از پاسپورت‌های واکسن، چه روی شبکه بلاکچین و چه در خارج از آن استفاده کرد. کشورها باید پلتفرم‌های یکپارچه‌ای را با مقررات استاندارد بین‌المللی ایجاد کنند. و از این طریق از ‌اشتراک‌گذاری توأم با امنیت داده‌ها اطمینان حاصل نمایند. البته در حال حاضر کشورهایی از قبیل دبی در داخل کشور و بین شهرهای خود این سیستم را شروع کرده اند.

برای کارفرمایانی که در فضای بلاکچین به فعالیت می‌پردازند نیز ملاحظاتی در زمینه ارائه راهکارهای مشابه وجود دارد. نخست اینکه این افراد باید به ‌خاطر داشته باشند که ارائه چنین راهکار‌هایی از صفر برای دولت‌ها یا شرکت‌ها نیازمند برنامه‌ریزی، قابلیت اجرایی و اعتمادی چشمگیر خواهد بود؛ چراکه بسیاری از ذی‌نفعان باید در فرآیند تصمیم‌گیری دخیل دانسته شوند.

بلاکچین همچنین شروط ویژه‌ای را نیز اعمال می‌کند؛ از جمله آنکه غیرقابل‌تغییر است. این بدان معنا است که داده‌ها را هرگز نمی‌توان تغییر داد و اگرچه قابلیت اصلاح آنها وجود دارد اما هیچ ‌وقت نمی‌توان این داده‌ها را پاک کرد.

ملاحظات دیگری که باید مدنظر بگیرد :

مدیران عالی‌رتبه (C-suite) :

تمایلی به اینکه تنها در مورد تکنولوژی صحبت کنند ندارند. بلکه راهکارهای عملی را ترجیح می‌دهند. بنابراین باید تمرکز بر ارائه راهکارهای دگرگون‌ کننده برای پیچیده‌ترین چالش‌های تجاری این مدیران معطوف گردد.

 • تکنولوژی صرفاً یک ابزار است و ارزش واقعی آن در تأثیر اجتماعی که به دنبال استفاده از آن حاصل می‌شود، نهفته است.

 • پیگیری‌های بعدی در زمینه مقررات اعمال‌شده بر داده‌ها، خصوصاً مقررات مرتبط با بیماری کووید-۱۹ ضروری است.

 • بهبود حساسیت بازار، ایجاد همکاری سازمان‌یافته میان تکنولوژی و بازاریابی، درک تغییرات اعمال‌شده بر تکنولوژی و اتخاذ تحلیل عملی و سیستماتیک اطلاعات بازار در اولویت قرار دارند.

بهتر است محدوده قیمتی منحصربه‌ فردی را ارائه دهید. هر محصول یا خدماتی جایگزین‌هایی دارد. و بنابراین ارائه قیمتی متمایز و منحصربه‌فرد موجب می‌شود که به ‌واسطه آن شناخته شوید.

 

شرایط صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا در ایران : 

شرایط صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا در ایران

در این قسمت مقاله قصد داریم تا شرایط صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا را خدمت کسانی که هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده اند ارائه دهیم.

از آنجا که برخی امکانات از قیبل ثبت نام در دانشگاهها ، استفاده از خوابگاه ها و شاید در آینده نزدیک استفاده از مترو و سایر وسایل نقلیه با کارت واکسن امکان پذیر باشد. لذا لازم دانستیم تا شرایط صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا را خدمت شما عزیزان بیان کنیم. این اقدام می تواند در راستای اقدام بعدی برای بلاکچینی کردن و صدور پاسپورت واکسن کرونا باشد.

در روزهای اخیر رکورد تزریق واکسن کرونا در کشور شکسته شد. تزریق یک میلیون و ۱۱۲هزار و ۴۴۰ دوز واکسن کرونا در کشور و تحقق وعده‌های وزیر بهداشت دولت سیزدهم خبر می‌دهد. و هر روز این آمار افزایش میابد. 

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت : 

پنجشنبه ۱۸ شهریور اعلام کرده بود :

بهرام عین‌اللهی از همان روزهای نخست تصدی وزارت بهداشت وعده‌های مهم و امیدبخشی در حوزه مقابله با بیماری کرونا داد.

اتمام واکسیناسیون گروه‌های هدف تا دهه مبارک فجر یکی از این وعده‌ها بود که حالا با افزایش تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا، سرعت‌گیری واردات واکسن به کشور و دپو بیش از ۲۱ میلیون دوز واکسن، هر روز به آن نزدیک‌تر می‌شویم.

حضور در کلاس‌ها با کارت واکسن اما وعده مهم دیگر وزیر بهداشت :

صدور کارت دیجیتالی واکسن کرونا و ارائه خدمات عمومی از جمله :

 • خدمات بانکی
 • تهیه بلیت هواپیما
 • قطار
 • اتوبوس 
 • همچنین اقامت در هتل

از طریق این کارت است. و در آینده حتی برای کشورهای دیگر.

او با تأکید بر اهمیت تزریق واکسن در کشور حضور دانشجویان در کلاس درس در سال تحصیلی جدید را نیز منوط به داشتن کارت دیجیتال واکسن کرونا اعلام می‌کند.

این اقدام می‌تواند علاوه بر کاهش محدودیت‌هایی که بر زندگی تک‌تک افراد جامعه سایه انداخته. در قطع زنجیره انتقال بیماری بسیار مؤثر باشد.

در حقیقت با این تدبیر و اجرایی شدن آن همانند بسیاری از کشورهای دیگر :

آن دسته از افرادی که از تزریق واکسن امتناع می‌کنند نیز مجبور به پذیرش واکسیناسیون خواهند شد. به این ترتیب هم جان آنها و هم خانواده‌ها و اطرافیانشان در برابر ویروس کرونا ایمنی نسبی خواهد یافت.

اجرای سیستم هوشمند کرونا :

مدتی است مورد بحث و بررسی قرار گرفته. و با موضوع بحث و گفت‌وگو بدل شده در زمینه گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین هم بوده. و بر اساس آن مقرر شده. اطلاعات افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، وارد این سیستم شود و محدودیت‌های کرونایی مانند ممنوعیت‌های سفر برای آنها لغو شود.

همچنین اگر این افراد واکسینه شده قصد سفر با وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند قطار، اتوبوس، هواپیما یا خودروی شخصی خود داشته باشند. مشکلی برای آنها وجود نخواهد داشت. و حتی بدون مشکل می‌توانند به سفرهای خارجی بروند.

شرایط صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا یا همان گواهی واکسن بلاکچینی دو زبانه

واکسن کرونا و ثبت نام دیجیتالی-بلاکچین

انتشار اخباری از این دست سبب شد شرایط صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا برای آن دسته از افرادی که هر دو دوز واکسن خود را تزریق کرده‌اند اهمیت یابد. و البته گروه‌های واجد شرایطی که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند نیز به تکاپو بیفتند.

البته در این بین کم نیستند افرادی که کندی واکسیناسیون را دلیل بر عدم اجرایی شدن. این تصمیم می‌دانند. اما به گفته وزیر بهداشت با اقدامات انجام شده. در زمینه واردات واکسن و افزایش مراکز تجمیعی. ظرفیت واکسیناسیون روزانه به یک و نیم تا دو میلیون دوز در روز خواهد رسید. و تا پایان ماه جاری ۴۰ تا ۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد خواهد شد.

از سوی دیگر :

گروهی از افراد جامعه که در ماه‌های گذشته واکسینه شده‌اند. و تنها کارت واکسن کاغذی در اختیار دارند. نگران وضعیت صدور کارت واکسیناسیون دیجیتال و انجام مراودات اجتماعی خود هستند. هرچند که برای رفع این نگرانی‌ها و تحقق وعده وزیر اقدامات زیربنایی مناسبی صورت گرفته است. و همانگونه در مقاله توضیح داده شده این سیستم ها تک تک به هم متصل خواهد شد و همان “پاسپورت مبتنی بر بلاکچین” خواهد شد.

علی شریفی‌زارچی سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت:

از آنجایی که شرط ورود به بسیاری از کشورهای جهان تزریق دو دوز واکسن و داشتن کارت واکسیناسیون است با اقدامات صورت گرفته و تدابیر انجام شده، صدور این کارت دیجیتال دو زبانه برای افرادی که طی دو هفته آینده قصد سفر به خارج از کشور را دارند، آغاز شده است.

آن دسته از افرادی که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند : می‌توانند پس از مراجعه به سایت vcr.salamat.gov.ir اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی، شماره گذرنامه، کد ملی و شماره موبایلی که به نام متقاضی است را به ثبت برسانند.

برای افرادی که :

 • اطلاعات شخصی خود یعنی نام و نام خانوادگی و شماره گذرنامه خود را به زبان انگلیسی و دقیقاً منطبق با گذرنامه ثبت کرده‌اند کارت صادر شده است. اما برای افرادی که نام و نام خانوادگی را بر مبنای گذرنامه ثبت نکرده‌اند متأسفانه این کارت صادر نشده است.

شریفی زارچی در ادامه تأکید می‌کند :

پس از تکمیل فرایند ثبت‌نام، برای متقاضیان پیامکی حاوی یک لینک ارسال می‌شود. اگر روی این لینک کلیک شود. کارت واکسن دیجیتال برای فرد متقاضی نمایش داده می‌شود. این کارت حاوی «کیوآر کد» است، که با اسکن این کد توسط گوشی موبایل می‌توان کارت دیجیتال را روی گوشی تلفن همراه داشت.

ثبت اطلاعات در سامانه سلامت یکی از شرایط صدور کارت واکسن دیجیتال/بلاکچینی کرونا

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت عنوان می‌کند:

سایر افرادی که طی چند ماه گذشته واکسن کرونا را ترزیق کرده‌اند و قصد سفر خارج از کشور هم ندارند، نباید نگران باشند زیرا طی دو یا سه روز آینده در همین سایت یک لینک فارسی اضافه خواهد شد.

این افراد اگر در پایگاه تزریق واکسن معتبر داخل کشور واکسیناسیون را انجام داده باشند. و در آن پایگاه اطلاعاتشان ثبت شده باشد. دیگر نیازی به مراجعه یا اقدام خاصی ندارند. و تنها با ثبت اطلاعات در لینک فارسی سامانه vcr.salamat.gov.ir می‌توانند بلافاصله پس از ثبت اطلاعات پیامک حاوی اطلاعات کارت فارسی خود را دریافت کنند.

ثبت نام در سایت واکسن کرونا

و در پایان :

خصوصیات منحصربه‌ فرد بلاکچین، امکان ایجاد ابزاری بی‌نظیر را برای ثبت و ‌اشتراک‌گذاری ایمن اطلاعات مرتبط با مراقبت سلامت فراهم آورده است. و جدا از پاسپورت واکسن کرونا این سیستیم از نظر خیلی از دولت ها و سازمان ها و شرکت ها مورد توجه قرار گرفته است. و امکان پیاده سازی بر سیستم های دیگر وجود دارد. خوشبختانه ایران هم همانطور که ذکر شد این سیستیم را راه اندازی کرده است. 

البته مباحثات فراوانی بر سر مزایا و معایب استفاده آن وجود دارد و حتی برای استفاده از این سیستیم در گواهی تزریق واکسن کرونا به وسیله بلاکچین شکل‌گرفته است. و بنابراین، توجه به این موضوع و بررسی این مزایا و معایب برای سازمان‌هایی که در این فضا به فعالیت می‌پردازند امری حیاتی به شمار می‌رود. هر تغییر و به روزرسانی هم وجود دارد. 

دوره رایگان آموزش کوینکس

با دریافت و مشاهده دوره آموزش صرافی کوینکس(Coinex)، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

آموزش رایگان
صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس
منبع
weforum.orgir.sputniknews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا