آموزش تحلیل تکنیکال معرفی 10 کتاب آموزشی دراین زمینه

مقدمه

امروزه ارزهای دیجیتال بسیار پر طرفدار شده اند و افراد بسیار زیادی به دنبال یادگیری آن هستند. یکی از مباحث بسیار مهم  در بازار های مالی و بازار ارز دیجیتال که باید تمام افراد اقدام به یادگیری آن کنند، تحلیل تکنیکال است. روش های  بسیار زیادی برای آموزش تحلیل تکنیکال  وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. هرکسی می تواند یکی از آنها را انتخاب کند و شروع به آموزش این علم کند. یکی از روش های یادگیری این علم کتاب ها هستند که در این مطلب به معرفی و بررسی ده کتاب در این زمینه پرداخته شد.

معرفی و بررسی تحلیل تکنیکال

معامله گری در بازار های مالی بر اساس احتمالات است و افراد معامله گر با روش های مختلف به پیش بینی حرکت نمودار یک ارز دیجیتال می پردازند. تحلیل تکنیکال با استفاده از حرکات قیمت یک نمودار به پیش بینی مسیر بعدی یک نمودار می پردازد. معامله گرهایی که از این روش استفاده می کنند، به بررسی نمودار ها، الگوهای داده های قیمت و حجم معاملات می پردازند و با استفاده از این موارد حمایت و مقاومت را در نمودار تعیین می کنند.

معرفی 10 کتاب در زمینه آموزش تحلیل تکنیکال :

 


1- تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد


کتاب تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد

دیوید آرونسون نویسنده ای کتاب است و در سال 2007 منتشر شده است. که یکی از کتاب های بسیار مفید در این زمینه می باشد. متاسفانه این کتاب در حال حاضر به فارسی ترجمه نشده است. این کتاب به توضیح چگونگی تعیین صحت سیگنال های معاملاتی با استفاده از روش های علمی و آزمون های پیشرفته آماری پرداخته است. این کتاب به طور کلی به دو بخش تقسیم شده است. این دو بخش عبارتند از:

 • ابتدای این کتاب به مبانی مربوط به روش های شناختی، فلسفه آموزش تحلیل تکنیکال، مبانی آماری تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد که به اختصار به آن EBTA گفته می شود، پرداخته شده است.
 • در بخش دوم کتاب، با استفاده روش های بالا و 25 سال داده تاریخی، به بررسی 6400 خرید و فروش که در نمودار های شاخص s&p 500 انجام شده است، پرداخته شده است.

در این کتاب به طور کامل توضیح می دهد که چگونه معامله گران با استفاده روش های علمی و همچنین روش های پیشرفته آماری، کارایی سیگنال های معاملاتی را تعیین کنند. نویسنده در این کتاب به مقایسه روش های تحلیل سنتی با تحلیل تکنیکال با استفاده از شواهد پرداخته است. البته در این کتاب با استفاده از شواهد و مثال های بسیار زیادی سودآوری این روش را نیز نشان داده است.

به طور کلی آرونسون در این کتاب به این پرداخته است که روش های آموزش تحلیل تکنیکال سنتی بر پایه اصولی مشخص نیستند. ولی تحلیل تکنیکال مبتنی بر شواهد بر پایه اصول علمی و داده های آماری علمی بنا شده است و نتایج دقیق تر و بهتری دارد.


2-تعریف تحلیل تکنیکال


کتاب تعریف تحلیل تکنیکال

مارتین پرینگ نویسنده این کتاب است،و در سال 2014 منتشر شد. و متاسفانه در حال حاضر ترجمه فارسی از این کتاب وجود ندارد. در این کتاب به راهنمایی سرمایه گذاران موفق برای تشخیص روند ها می پردازد و همچنین به نقاط عطف سرمایه گذاران می پردازد. نقاط عطف یکی از عواملی می باشد که بسیار در روند بازار تاثیر دارد. احساسات انسانی برخلاف عوامل دیگر که در روند بازار تاثیر دارند، هرگز تغییر نکرده است.

معامله گران در هر بازار با استفاده از تحلیل تکنیکال رفتار سرمایه گذاران را در مقابل رویداد های گذشته مشاهده می کنند. و با استفاده از آن زمان خرید و فروش را در آینده پیش بینی می کنند. ویرایش جدید این کتاب به این مورد پرداخته است که شما چگونه سود بیشتر در زمان کمتر کسب کنید. هر فصل این کتاب دارای مثال های بسیار زیاد، جدول های فراوان و همچنین نمودار های بسیار زیاد می باشد که این موارد با استفاده از موقعیت های معاملاتی واقعی روزانه نوشته شده است.در این کتاب در رابطه با الگوهای قیمت، نمودارهای شمعی، شناخت احساسات بازار، قدرت نسبی و همچنین برخی اندیکاتور های مهم در تحلیل آورده شده است.


3-هنر و علم تحلیل تکنیکال


کتاب هنر و علم تحلیل تکنیکال

 آدام گریمز نویسنده این کتاب است،سال انتشار این کتاب 2012 می باشد. متاسفانه این کتاب مانند دو کتاب قبل ترجمه فارسی ندارد. در این کتاب به زبان ساده به بیان ساختار بازار، حرکات قیمت و استراتژی های معاملاتی پرداخته شده است و همچنین با مطالعه این کتاب شما بینش و درک عمیقی از استراتژی ها و الگوهای مهم به دست می آورید.

آدام گریمز در این کتاب به طور کامل به بررسی این که چرا بازار ها در بیشتر موارد پیش بینی ناپذیر هستند، صحبت کرده است. همچنین او نشان داده است که نقش تحلیل تکنیکال در شناسایی الگوهای معتبر آماری در بعضی مواقع خاص بازار چیست. در این کتاب به این پرداخته شده است که در چه شرایطی تحلیل تکنیکال موفقیت آمیز است و می توان از آن استفاده کرد. نویسنده این کتاب بر این باور است که بر اساس فشار خرید و فشار فروش، الگو های قیمتی شکل می گیرند. این کتاب در بر گیرنده تحلیل آماری گسترده ای از بازار ها می باشد و بعضی از ابزار ها و الگو ها، مثل فیبوناچی را به چالش کشیده است.

نویسنده این کتاب دارای تجربه بیست ساله در بازار های مالی است و بیست سال است که معامله گری می کند. او یک مدرس و مشاور حرفه ای در بازار های مالی است به همین خاطر در این کتاب در رابطه با احساسات هیجانی و همچنین روانشناسی معامله گری صحبت کرده است.


4-تحلیل تکنیکال با استفاده از چند تایم فریم


کتاب تحلیل تکنیکال با استفاده از چند تایم فریم

 برایان شانون نویسنده این کتاب است،این کتاب در سال 2008 منتشر شده است .و متاسفانه ترجمه فارسی ندارد. کسانی که این کتاب را مطالعه می کنند به درک کاملی از ساختار بازار و همچنین روانشناسی حرکات قیمت می رسند. این کتاب به صورت کامل توضیح داده است که چگونه از تحلیل فاندامنتال در کنار تحلیل تکنیکال استفاده کنید و همچنین نشان داده است که چطوری با ریسک بسیار پایین وارد معامله شوید.

البته در این کتاب به صورت کامل توضیح داده است که چطوری با استفاده از حرکات صحیح قیمت و همچنین بدون تصمیمات هیجانی، در بازار های مالی به سود برسید. شما با مطالعه این کتاب می توانید به راحتی حد سود و ضرر خود را در یک معامله خاص تعیین کنید تا به سود ختم شود.

شما با توجه به این کتاب می توانید به جای این که به حرکات قیمت واکنش دهید، قیمت را پیش بینی کنید. نویسنده این کتاب به صورت کامل توضیح داده است که چطوری با استفاده از استراتژی مشخص، یک معامله لانگ یا شورت بازکنید، آن معامله را مدیریت کنید و در چه زمانی از آن معامله خارج شوید. مباحثی دیگری همچون حجم معاملات، میانگین متحرک و… در این کتاب مطرح شده است.


5-راهنمای جامع بازار قراردادهای آتی


کتاب راهنمای جامع بازار قراردادهای آتی

 جک شواگر نویسنده این کتاب است. کتاب راهنمای جامع بازار قراردادهای آتی در سال 2017 منتشر شده است. این کتاب مانند کتاب های قبلی متاسفانه ترجمه فارسی ندارد. این کتاب یک اثر بسیار جامع و کامل در رابطه با معامله گری در بازارهای آتی است. در این کتاب موضوعات بسیار زیادی را بررسی می کند. موضوعاتی که در این کتاب بررسی شده است، عبارتند از: آموزش تحلیل تکنیکال، اصول معاملاتی، اسپرد ها، قرارداد های اختیار، تحلیل بنیادی یا به عبارتی فاندامنتال و سیستم های معاملاتی

هر معامله گر یا سرمایه گذاری که می خواهد در بازار آتی فعالیت کند، باید این مباحث را بداند تا بتواند سود های خوبی کسب کند. در این کتاب با زبانی بسیار ساده، اصول اصلی بازار آتی را توضیح می دهد و همچنین به صورت کامل به توضیح جزئیات کلیدی این بازار می پردازد و روش های پیش بینی آینده بازار را به صورت کامل توضیح داده است. نویسنده در این کتاب به باور های نادرست در بازار پرداخته است و آنها را با مفاهیم واقعی متمایز کرده است. در این کتاب دستورالعملی مرحله به مرحله برای آزمایش ایده ها و سیستم های معاملاتی ارائه داده است.

اگر شما بدون درک دقیق واقعیت ها و ظرایف بازار آتی، به این بازار ورود کنید، باعث می شود که سرمایه خود را از دست دهید. این کتاب یک راهنمای بسیار جامع و کامل می باشد که برای تمام سرمایه گذاران و معامله گران با هر میزان مهارت، مناسب است.


6-دایره المعارف الگوهای نموداری


کتاب دایره المعارف الگوهای نموداری

 توماس بولکوفسکی  نویسنده این کتاب است. این کتاب در سال 2007 منتشر شده است و خوشبختانه این کتاب دارای ترجمه فارسی می باشد. در این کتاب الگوهای جدید بازار های صعودی و نزولی توضیح داده شده است. نویسنده در این کتاب حدود 53 الگوی نموداری و همچنین 9 الگوی مختلف که بر اساس اتفاقات بازار ایجاد می شوند، به طور کامل بررسی کرده است. شما اگر این کتاب را مطالعه کنید به راحتی می توانید الگوی هر نوع نموداری را تشخیص دهید. با استفاده از الگو های این کتاب شما می توانید درست ترین تصمیم معاملاتی خود را در حین بازار بگیرید.

در این کتاب علاوه بر توضیح الگوها، به چگونگی نحوه استفاده از آنها و همچنین روش های معامله گری با استفاده از آمار واقعی، قابل اعتماد و شفاف توضیح داده است. این دایره المعارف به شما کمک می کند تا زمان بسیار کمی برای شناسایی الگوهای نمودارها صرف کنید. شما با استفاده از این اطلاعات می توانید احتمال خرید نزدیک به کف در بازار ها و همچنین فروش نزدیک به سقف را بیشتر کنید.

ترجمه این کتاب در ایران با نام دایره المعارف الگوهای نموداری توسط نشر آراد منتشر شده است. مترجمان این کتاب، مهدی میرزایی و پوریا تیرگر هستند.


7-دایره المعارف اندیکاتور های بازار تکنیکال


 رابرت کولبی نویسنده این کتاب و  سال انتشار آن  2002 است، متاسفانه کتاب ترجمه فارسی ندارد. ابتدا شما باید بدانید که بازار های مالی مدام در حال تغییر هستند، در نتیجه اندیکاتور های مربوط به تحلیل تکنیکال به روزرسانی می شوند. این کتاب یکی از منابع اصلی بررسی اندیکاتور ها در بازار های مالی است. این کتاب دارای یک فهرست الفبایی از مهم ترین و با اهمیت ترین اندیکاتور ها می باشد و با توجه به این که از سال انتشار این کتاب 18 سال گذشته است، ولی همچنان برای قرار دادن اندیکاتور های مهم و جدید به روز رسانی می شود.

در این کتاب برای هر اندیکاتور دارای سرفصل های زیر می باشد:

 • مفاهیم و تعاریفی کامل در رابطه با هر اندیکاتور
 • زیر بنای هر اندیکاتور
 • دستورالعمل های بسیار ساده برای استفاده از هر اندیکاتور در معاملات روزانه

نویسنده این کتاب یک محقق مستقل در زمینه بازار ها مالی است. کولبی با سرمایه گذاران بسیار زیادی مشورت کرده است.


8- مبانی تحلیل تکنیکال


 جک شواگر نویسنده این کتاب است،و در سال 2008 منتشر شده و متاسفانه ترجمه فارسی ندارد. جک شواگر یکی از افراد بسیار معروف در بازار های مالی می باشد و در این کتاب مفاهیم و آموزش تحلیل تکنیکال را  به ساده ترین صورت ممکن توضیح داده است. این کتاب به دلیل بیان ساده ای که دارد، برای افراد تازه کار بسیار مناسب می باشد. در این کتاب به مسائل و مفاهیمی همچون روندها، دامنه معاملاتی، الگوهای نمودار ها، حد سود و ضرر، ورود به معاملات، خروج از معاملات و همچنین رویکرد های هرمی پرداخته شده است.

منظور از رویکرد های هرمی این است که معامله گران چگونه سرمایه معاملات جدید خود را با استفاده از سود معاملات قبلی خود افزایش دهند. این کتاب تحلیل ها را همراه با مثال ارائه می دهد. البته ناگفته نماند نویسنده این کتاب با توجه به تجربیات خود در بازار های مالی، به توضیح مواردی مثل تشخیص الگو، روندهای بازگشتی، اپلیکیشن های معاملاتی، قله ها و دره ها، نمودارای شمعی و میله ای و… را پرداخته است.

افراد با مطالعه این کتاب می توانند بازار مناسب، رویکرد معاملاتی، استراتژی های کنترل ریسک را به درستی انتخاب کنند و همچنین می توانند یک روند روتین و همیشگی برای معامله گری خود ایجاد کنند.


9-دوره نمودارهای شمعی


نویسنده این کتاب استیو نیسون می باشد. این کتاب در سال 2008 منتشر شده است و متاسفانه ترجمه فارسی ندارد. نمودار های شمعی مربوط به کشور ژاپن می باشد و بیش از 200 سال پیش مردم ژاپن برای تحلیل قیمت برنج استفاده می کردند. امروزه نمودارهای شمعی یکی از نمودارهای محبوب در بین معامله گران و سرمایه گذاران است. این کتاب یکی از جامع ترین کتاب ها در رابطه با کاربرد های عملی نمودار های شمعی است.این کتاب با استفاده از پیچیدگی های مختلف و همچنین مثال های متنوع نموداری های شمعی را توضیح داده است. البته در این کتاب با استفاده از پرسش و پاسخ های کوتاه درک خواننده از مطالب کتاب ارزیابی می کند.

این کتاب با زبانی بسیار ساده به بیان نمودار های شمعی پرداخته است و هر معامله گر با هر میزان از تجربه می تواند از این کتاب استفاده کند. این کتاب از ساده ترین مباحث که مربوط به نمودار های شمعی است شروع شده و تا پیچیده ترین مباحث که مربوط به تشخیص الگو ها است، پیش می رود و به صورت کامل تمام مباحث را توضیح می دهد.

هر فصل از این کتاب شامل بخش های زیر می باشد:

 1. اهداف فصل
 2. موضوعاتی مشخص در هر فصل
 3. دستورالعمل های واضح و کاربردی
 4. مثالهای عملی
 5. پرسش و پاسخ برای ارزیابی میزان درک و یادگیری خواننده

همانطور که گفته شد این کتاب در ایران ترجمه نشده است ولی کتابی دیگر از استیو نیسون به نام الگو های شمعی ژاپنی که در سال 2001 منتشر شده است، در ایران ترجمه شده است. این کتاب توسط کامیار فراهانی فرد و رضا قاسمیان لنگرودی ترجمه شده است.


10-تحلیل تکنیکال بازار های مالی


این کتاب توسط جان مورفی نوشته شده است. و در سال 1999 منتشر شده است و خوشبختانه در ایران دارای ترجمه فارسی می باشد. این کتاب اولین بار در یک موسسه مالی در نیویورک چاپ شد و یکی از پرفروش ترین کتاب ها در زمینه آموزش تحلیل تکنیکال بازار های مالی بود. امروزه بسیاری از معامله گران برای یادگیری مفاهیم و آموزش تحلیل تکنیکال همچنین کاربرد های آن در بازار های مالی و همچنین کاربرد های آن در بازارهای آتی به این کتاب مراجعه می کنند.

در این کتاب ابزار های تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها و همچنین فناوری های نوین رایانه ای را به صورت کامل بررسی کرده است. در ویرایش جدید این کتاب به توضیح نمودار های شمعی، روابط درون بازاری و ترتیب معاملات را با استفاده از آمار ها و مثال های جدید پرداخته است. افرادی که این کتاب را مطالعه کنند به درکی عمیق در رابطه با چگونگی خواندن نمودار ها، درک اندیکاتور ها و همچنین نقش تحلیل تکنیکال در سرمایه گذاری می رسند. این کتاب برای بازار های آتی بسیار مناسب و کاربردی می باشد.

سرفصل های این کتاب عبارتند از:

 1. فلسفه تحلیل تکنیکال
 2. نظریه داو
 3. ساختار نمودار
 4. الگو های مهم برگشتی
 5. الگو های ادامه دهنده
 6. حجم معاملات
 7. نمودار های بلند مدت
 8. اسیلاتور ها
 9. نمودار های نقطه و شکل
 10. نمودار های شمعی
 11. نظریه امواج الیوت
 12. چرخه های زمانی
 13. مدیریت مالی در بازار سرمایه

نتیجه گیری

امروزه تحلیل تکنیکال یکی از روش های تحلیلی بسیار مهم در تمام بازار های مالی است. هر کسی که می خواهد در بازار های مالی فعالیت داشته باشد باید این علم را یاد بگیرد. این علم دارای منابع و آموزش های گوناگونی می باشد. تحلیل تکنیکال به روش های مختلفی همچون کتاب، ویدیو آموزشی، کلاس های حضوری و… آموزش داده می شود. در این مطلب به بررسی بهترین کتاب هایی که در این زمینه وجود دارد پرداخته شد که هر کدام از این کتاب ها به صورت کامل به بررسی این علم می پردازند.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا