8 کتاب سرمایه‌گذاری، معرفی بهترین کتاب ها در این حوزه

انواع کتاب سرمایه‌گذاری

بازدهی بازار سهام در طی یک قرن گذشته به طور میانگین 10 درصد بوده است. به همین خاطر علاوه بر اینکه شما باید یک سبد قوی از سهام‌های خوب داشته باشید، باید توانایی و قدرت مدیریت این سبد سهام را هم داشته باشید. از همین رو مطالعه یک کتاب مفید و خوب در حوزه سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند نکات قابل توجه‌ای را به شما آموزش دهد که تا قبل از این هیچ گونه توجهی به آن نداشتید.

توصیه ما به شما این است که اگر یک فرد متخصص در امور سرمایه‌گذاری هستید یا حتی یک فرد مبتدی، هیچ گاه دست از یادگیری مطالب جدید و افزایش سطح دانش خودتان در این حوزه برندارید. به همین علت ما در این مقاله 8 تا از بهترین کتاب‌های حوزه سرمایه گذاری را به شما معرفی کرده‌ایم تا شما بتوانید با مطالعه آنها مطالب جدیدتری را فرا بگیرید.

1- کتاب یک پیاده روی تصادفی در وال استریت (A Random Walk Down Wall Street)

 یک پیاده روی تصادفی در وال استریت

این کتاب نوشته آقای بارتون ماکیل اقتصادان و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا است. تا به حال یک میلیون نسخه از این کتاب در سطح جهان به فروش رفته است. و آن را جزء پر فروش‌ترین کتاب‌های حوزه سرمایه‌گذاری در جهان قرار داده است. موضوع این کتاب بازارهای سهام است. این کتاب اطلاعاتی در مورد سهام، اوراق غرضه، امور مالی و همچنین دارایی‌هایی مانند طلا و سکه را در اختیار مخاطبین خود قرار می‌دهد.

نویسنده این کتاب معتقد است که قیمت یک سهام به مانند راه رفتن یک فرد مست در خیابان عمل می‌کند. به این معنی که در هر لحظه به یک طرف می‌رود و این کار را به طور کاملا تصادفی انجام می‌دهد. بیشتر کسانی که این نظریه را قبول دارند از آن در معاملات میان مدت و کوتاه مدت خودشان استفاده می‌کنند. نویسنده این کتاب بر این باور است که تنها روشی که می‌تواند به طور مستمر و مداوم برای شما سود کسب کند این است که یک سهام بخرید و آن را به مدت طولانی نگه دارید.

این نوع معامله گری به شما این امکان را می‌دهد که از روندهای قابل پیش‌بینی سهام بهره ببرید تا بتوانید سود بالایی را از بازار سهام بدست آورید. نکته مهم این است که مشاهده و درک این روندها در صورتی امکان پذیر است که شما برای چند سال متوالی به طور ثابت و مداوم روند تغییرات و نوسانات سهام‌ها را تجزیه و تحلیل کرده باشید. یکی دیگر از توصیه‌های نویسنده این کتاب تمرکز بر روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و ETF است. به این دلیل که نسبت به خرید یک سهام مشخص، قبلیت پیش‌بینی بهتری دارد و در عین حال هم سودهای کوتاه مدت و میان مدت بیشتری را هم برای سهام دارانش به ارمغان می‌آورد.

2- کتاب رژیم مالی (The Financial Diet)

کتاب رژیم مالی

یکی دیگر از کتاب‌های پر فروش حوزه سرمایه‌گذاری کتاب رژیم مالی آقای چلسی فگن و لورن هیچ است. این کتاب یک دوره آموزشی مدیریت مالی برای افراد تازه کار است. این کتاب تمرکز خود را روی ایجاد یک بودجه و پایبندی به آن قرار داده و همچنین نکته هایی را هم برای خریدهای روزانه سهام به شما آموزش می‌دهد. تا این حد که به شما این توصیه را می‌کند که غذای خودتان را تا حد امکان در داخل خانه درست کنید زیرا عادت به خرید غذا از بیرون باعث می‌شود که بودجه شما به سرعت کاهش پیدا کند یا حتی تمام شود. پس از اینکه خواننده این کتاب درباره اهمیت موضوع بودجه بندی آگاه شد، نویسنده آن به سراغ قدم‌های بعدی جهت سرمایه‌گذاری می‌رود.

کتاب رژیم مالی به صورت گام به گام به شما آموزش می‌دهد تا در ابتدا خرج های اضافی زندگی خودتان را کاهش بدهید. و در مورد این موضوع حتی با اطرافیان خودتان هم صحبت کنید. در مرحله بعد با سرمایه‌گذاری های مطمئن شروع به افزایش دارایی‌های خودتان کنید. نویسنده کتاب رژیم مالی در سایت یوتیوب یک کانال با عنوان “The Financial Diet” دارد. که در آن کلیپ‌ها و ویدئوهایی را جهت بهتر شدن روند خرج کردن پول به اشتراک می‌گذارد.

3- کتاب سهام عادی و سود غیر عادی (Common Stocks and Uncommon Profits)

کتاب سهام عادی و سود غیر عادی-

کتاب سهام عادی و سود غیر عادی یکی دیگر از کتاب‌های حوزه سرمایه‌گذاری است. نویسنده این کتاب فیلیپ فیشر است که خود ایشان یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران دنیا است. خوشبختانه ترجمه فارسی این کتاب نیز در دسترس است. این کتاب یک نگاه عمیق و ژرف به سرمایه‌گذاری دارد. این کتاب دارای اطلاعاتی در مورد روش جستجوی شرکت های در حال رشد است. همچنین مطالبی را هم درباره تمرین روش Scuttlebutt و فرآیند جمع آوری اطلاعات قبل از سرمایه‌گذاری را بیان کرده است.

این کتاب اولین بار در سال 1958 میلادی منتشر شده است و توسط سرمایه‌گذار بزرگ و مشهور جهان یعنی وارن بافت تایید شده است. جالب این است که بدانید این کتاب نزد بسیاری از سرمایه‌گذاران قدیمی مانند کتاب انجیل، مقدس بوده است. تقدس این کتاب به خاطر داشتن محتواهای بسیار کاربردی و صحیح آن است. موضوع جالب دیگر این است که ویرایش دوم این کتاب توسط پسر نویسنده ویرایش اول یعنی کن فیشر که خود او هم یک متخصص سرمایه‌گذاری است، منتشر شده است. توصیه می‌شود که هر سرمایه‌گذاری این کتاب را مطالعه کند زیرا که دارای چندین آموزه اصلی و اساسی مانند دور نگه داشتن احساسات از روند سرمایه‌گذاری است.

4- کتاب روانشناسی پول (The Psychology of Money)

 روانشناسی پول

نویسنده کتاب روانشناسی پول آقای مورگان هاسل است. این کتاب دارای 19 داستان کوتاه در مورد استراتژی های مالی و سرمایه‌گذاری است. مهمتر اینکه در این کتاب سعی شده تا با ایجاد یک تغییر در نحوه تفکر مردم درباره پول رسالت خودش را به سرانجام برساند. این کتاب به زبان فارسی ترجمه شده است.

نویسنده این کتاب یک روزنامه نگار مالی و در عین حال شریک یک صندوق سرمایه‌گذاری بوده است. که در گذشته به عنوان یک ستون نویس در مجله وال استریت فعالیت داشته است. نویسنده در این کتاب نه تنها تاثیر احساسات و تعصبات بر روی تصمیم‌گیری های مالی را بررسی کرده است. بلکه موضوعی به نام عقل سلیم را تنها همراه درست و صحیح افراد برای تصمیم‌گیری‌های مالی معرفی کرده است.

یکی از موضوعات مهم این کتاب، بررسی اهمیت زمان است. نویسنده این کتاب آقای وارن بافت را به عنوان یکی از نمونه های زنده و بارز این حوزه معرفی کرده که به مدت بیش از 50 سال مشغول به سرمایه‌گذاری بوده است. نویسنده در این کتاب بیان می‌کند که بسیاری از افراد یک مشخصه مهم را فراموش می‌کنند و آن مشخصه این است که فردی مانند وارن بافت از سن 10 سالگی وارد حوزه سرمایه‌گذاری شده است. و یکی از دلایل اصلی موفقیت‌های ایشان زمان به شمار می‌رود. در نتیجه اگر از همین امروز ما دست به کار بشویم و مبلغی از دارایی خودمان را سرمایه‌گذاری کنیم، بعد از گذشت 20 سال متوجه تغییر مثبت در زندگی خودمان خواهیم شد.

5- کتاب ضرب و شتم در خیابان (Beating the Street)

کتاب ضرب و شتم در خیابان- کتاب سرمایه‌گذاری

این کتاب توسط پیتر لینج که خود یک سرمایه‌گذار شناخته شده در جهان است نوشته شده است. در این کتاب بیان می‌کند که اگر ما در مورد شرکت هایی که قرار است بر روی آن ها سرمایه‌گذاری کنیم، اطلاعات کافی داشته باشیم، سرمایه‌گذاری دیگر یک کار شانسی نخواهد بود. و این موضوع پیام اصلی این کتاب است. این موضوع درس مهمی است که تمامی سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند و مطالعه دقیق این کتاب هم به فهم و یادگیری این موضوع کمک بزرگی خواهد کرد.

پیتر لینچ تئوری خودش را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نیز اعمال کرده است.ایشان در کتاب خودش به خوانندگان روش چارچوب بندی یک استراتژی سرمایه‌گذاری موثر در دنیای واقعی را آموزش می‌دهد. نکته مهمی‌که نباید فراموش کنید این است که آقای پیتر لینچ از سال 1970 تا 1990 میلادی یکی از موفق ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به نام صندوق “فیدلیتی ماژلان” را مدیریت کرده است. که در مقاله برترین سرمایه‌گذاران هم معرفی شده‌اند.

6- کتاب خون کثیف (Bad Blood)

کتاب خون کثیف- کتاب سرمایه‌گذاری

نویسنده این کتاب آقای جان کریرو است. خواندن این کتاب به تمامی‌کسانی که در حوزه دیجیتال و مالی فعالیت دارند توصیه می‌شود. موضوع این کتاب بیان سرگذشت واقعی ظهور و سقوط چشمگیر استارت آپ ترانوس است. استارآپ ترانوس توسط الیزابت هولمز مدیریت می‌شد. این استارآپ به واسطه دروغ ها و ادعاهای کذب الیزابت هولمز، ارزشش به 9 میلیارد دلار رسید.

او ادعا می‌کرد که دستگاهی را اختراع و ساخته است که می‌تواند با استفاده از یک قطره خون انسان نتیجه بسیاری از آزمایش های پزشکی را ارائه دهد. در سال 2015 معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا یعنی جوبایدن از این آزمایشگاه دیدن کرد. اما او هم نتوانست بفهمد که تمامی تجهیزات این آزمایشگاه دروغ است. کارهای الیزابت هولمز جز به خطر انداختن جان تعداد زیادی از بیماران نتیجه دیگری نداشت.

در نهایت “جان کریرو” خبرنگار و برنده جایزه” پولیتز” توانست دروغ های الیزابت هولمز را فاش کند. و سپس داستان همین استار آپ چند میلیارد دلاری را در کتاب خودش بیان کرد. محتوای کتاب شامل مصاحبه او با 150 نفر از کارمندان سابق استارآپ ترانوس است. با این حال برای حفظ حریم شخصی بسیاری از مصاحبه شوندگان با اسامی غیر واقعی در این کتاب معرفی شده اند.

7-کتاب کوچک سرمایه‌گذاری با ارزش (The little Book of Value Investing)

کتاب کوچک سرمایه‌گذاری با ارزش- کتاب سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری ارزشی نوعی از سرمایه‌گذاری است که در آن سهامی‌ که ارزش کمی دارد خریداری می‌شود و برای مدت زمان طولانی نگه داشته می‌شود. با وجود اینکه این روش سرمایه‌گذاری جدید نیست اما اکثر سرمایه‌گذاران به آن توجهی ندارند.

نویسنده کتاب کوچک سرمایه‌گذاری با ارزش آقای کریستوفر براون است. این کتاب به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند این استراتژی را جهت خرید سهام مقرون به صرفه و رشد سبد سهام خودشان عملی کنند. این کتاب همچنین نقدهای درخشان و خوبی را از نشریه‌های همچون بلومبرگ، وال استریت ژورنال و Financial Times دریافت کرده است. یکی از نکاتی که در این کتاب مطرح شده این است که زمانی که سهام‌های ارزان قیمت عرضه می‌شوند آنها را خریداری کنید. این کار بر دو اصل اساسی استوار است، یکی ارزش ذاتی سهام و دوم حاشیه امن آن سهام. با توجه به این دو اصل سرمایه‌گذاران بر روی خرید سهام‌هایی که قیمت فعلی آنها بسیار کمتر از ارزش واقعی آنها است تکیه می‌کنند. این دسته از سرمایه‌گذاران هنگامی‌که ارزش سهام مورد نظر به قیمت واقعی خودش برسد اقدام به فروش می‌کنند.

8- کتاب Stay The Course

هر سرمایه‌گذاری آگاهی از ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخص در استراتژی سرمایه‌گذاری غیر فعال آگاه است. یکی از این افراد جامن بوگل مدیر صندوق سرمایه‌گذاری ونگارد است. که نگاه جالبی هم به بحث سرمایه‌گذاری دارد. او در کتاب “Stay The Course” داستان رشد شرکت خودش را که در حال حاضر یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در سطح جهان است را روایت می‌کند. در این کتاب هم تاریخچه ونگارد و هم خاطرات شخصی و دیدگاه های سرمایه‌گذاری این شخص افسانه ای را بررسی خواهید کرد.

سخن آخر

اولین قدم جهت رسیدن به موفقیت در هر کاری بدست آوردن اطلاعات اولیه در آن زمینه است. از طرف دیگر چون در ابتدای کار هیچ گونه تجربه ای در آن مورد نداریم بهتر است تا به تاریخچه کسانی که در آن مسیر به موفقیت رسیده اند نگاهی بیاندازیم. در حوزه سرمایه‌گذاری، اطلاع پیدا کردن از روش های سرمایه‌گذاران شاخص و افرادی که در طی سال ها توانسته اند بزرگترین شرکت ها را مدیریت کنند و سودهای بسیار زیادی را هم برای خودشان و هم سهام داران کسب کنند به ما ایده های مناسب و جذابی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل در این مقاله ما هشت عنوان کتاب سرمایه‌گذاری را که توسط نویسنده های بزرگ و شناخته شده جهان به رشته تحریر در آمده اند را معرفی کرده ایم.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا