پولکادات یا کاردانو کدام بهتر است؟ این‌جا جنگ قراردادهای هوشمند است!

مقدمه

در دنیای ارزهای دیجیتال همواره این سوال مطرح است که کدام پروژه بهتر از دیگریست، هرکسی که علاقه مند به سرمایه گذاری در این حوزه باشد می خواهد بداند که کدام پروژه پتانسیل رشد و موفقیت بیشتری دارد.اتریوم، پولکادات یا کاردانو.

سه ارز دیجیتال اتریوم 2.0، کاردانو و پولکادات که در حوزه قراردادهای هوشمند پیشرو هستند.آمده اند تا دنیای غیرمتمرکز را تغییر بدهند. اتریوم 2.0 نسخه جدید و به روز رسانی شده اتریوم است و از الگوریتم اجماع  اثبات سهام به‌جای اثبات کار استفاده می کند.

اتریوم اولین بلاکچین در دنیاست که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و آن را در دسترس همگان قرار داده است. ولی مشکل مقیاس پذیری، همواره پیش روی این شبکه قرار داشته است؛ چرا که از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کند و ترافیک بالایی دارد. تیم توسعه دهنده آن سعی دارد با روی‌آوردن به اثبات سهام، این مسئله را حل کرده و به رقیبی شکست ناپذیر تبدیل شود.

پولکادات-vs-کاردانو

در این میان شبکه هایی همچون کاردانو و پولکادات که خود را «بلاکچین‌های نسل سوم» می‌نامند. و همانند شبکه اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند، با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام از ابتدا سعی در رفع مشکل مقیاس پذیری داشتند.

هرکدام از این بلاکچین ها، قصد دارند به رقبای جدی اتریوم و به نوعی به «قاتل اتریوم» تبدیل شوند. و همین موضوع رقابت آن ها را جدی‌تر می‌کند. اما اکنون این سوال به وجود می‌آید که کدام شبکه شانس بیشتری برای پیروزی در مقابل دیگری دارد؟

اشعیا مک‌کال “Isaiah McCall” کمدین مشهور ساکن نیویورک و سرمایه گذار ارز دیجیتال، در مقاله منتشر شده در سایت “Medium” رقابت بین پولکادات و کاردانو را مورد بررسی قرار داده، ویژگی ها و نقاط قوت و ضعف آن ها را با هم مقایسه کرده است. در ادامه، مطلب اصلی را می خوانید.

اتریوم و قاتلان آن

کدام-پلتفرم-بهتر-است

با اینکه تفاوت شبکه اتریوم از لحاظ ارزش بازار و اکوسیستم با شبکه های پولکادات و کاردانو از زمین تا آسمان است؛ اما این دو شبکه بلاکچین با سرعت در حال حرکت پشت سر اتریوم هستند. دلیل اینکه به آن ها «قاتل اتریوم» می گویند هم همین است.

در تئوری، هر سه پروژه هدفی مشابه دارند: ایجاد یک نوع پول قابل برنامه ریزی و یک پلتفرم قرارداد هوشمند که به توسعه دهندگان اجازه بدهد که اپلیکیشن های غیرمتمرکز خود را بر روی آن ایجاد کنند. اما روش دستیابی هریک از این سه شبکه با دیگری متفاوت است.

پولکادات و کاردانو، هدف مشترکی دارند که همان شکست دادن اتریوم است و به همین دلیل، رقبای جدی برای هم هستند. در این مقاله، به شانس موفقیت هر یک از این دو پروژه برای رسیدن به هدفشان پرداخته ایم. برای بررسی این موضوع و مقایسه این دو شبکه، آن هارا از جهات مختلف «بنیان‌گذاران»، «مشخصات فنی»، «جامعه کاربران»، «اکوسیستم‌ها» و «اقتصاد توکنی» مورد بررسی قرار می دهیم.

دور اول: بنیان‌گذاران پولکادات و کاردانو

بنیان-گذاران-پولکادات-و-کاردانو

چارلز هاسکینسون “Charles Haskinson”خالق کاردانو است. او ریاضی‌دان، کارآفرین فناوری و یکی از هم‌بنیان‌گذاران اتریوم است که در اوایل توسعه شبکه اتریوم، به طور شرم‌آوری از تیم اخراج شد. چارلز، بنیان گذار شرکت “IOHK” است که یک شرکت نرم افزاری انتفاعی یا سودمحور است که مسئولیت طراحی، ساخت و نگهداری کاردانو را بر عهده دارد.

موضوع جالبی که وجود دارد این است که خالق پولکادات، دکتر گوین وود “Gavin Wood” نیز یکی از هم بنیان گذاران اتریوم بوده است و این دو نفر، از ابتدا با هم رقابت داشته اند.

متیو لیزینگ “Mathew Leising” در کتاب خود به نام که درباره تاریخ اتریوم است، نوشته که گوین و چارلز به خاطر تفاوت دیدگاهشان در مورد فسلفه اصلی اتریوم، هیچگاه با هم توافق نداشتند و از هم بیزار بوده اند.

گوین وود “Gavin Wood” دانشمند علوم رایانه است. زبان برنامه‌نویسی Solidity را اختراع کرده، معماری اولین بلاکچین کاربردی شبکه اتریوم را انجام داده و یلو پیپر “Yellow Paper” اتریوم که یکی از تاثیرگذارترین بیانیه های برنامه نویسی موجود است را نوشته است. گوین اعتقاد داشت که به رشد و توسعه شبکه اتریوم باید بیشتر از جنبه های تجاری آن اهمیت داد، اما چارلز با او موافق نبود.

این طور که به نظر می آید چارلز و گوین اختلافات قدیمی خود را حل کرده اند، اما همین فلسفه های متفاوت آن دو را از هم دور نگه داشته است.

دور دوم: ویژگی‌های فنی پولکادات و کاردانو

همان طور که پیش تر گفتیم، کاردانو و پولکادات هدف مشابهی دارند. اما با روش‌هایی کاملاً متفاوت سعی در به دست آوردن آن دارند.

با اینکه هر دوی آنها شبکه های بلاکچینی هستند که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند. اما پولکادات از نظر تکنولوژی رمزنگاری جلوتر است. در واقع پولکادات شبکه‌ای تشکیل شده از بلاکچین‌های متعدد است و همه آنها را در یک شبکه کنار هم جمع کرده است.

بلاکچین اصلی پولکادات “Relay Chain” نام دارد. و بلاکچین‌های دیگری که کاربران آنها را ایجاد می‌کنند، “Para Chain” نامیده می‌شوند. با توجه به تعریف “کراکن” درمورد امنیت پاراچین می‌توان گفت:

پاراچین‌ها را می‌توان برای هر تعدادی از کاربردها سفارشی‌سازی کرد و آنها را در بلاک چین اصلی قرار داد؛ بنابراین تراکنش‌های پاراچین از همان امنیت زنجیره اصلی برخوردارند.

مثلا، ممکن است یک کاربرد پاراچین ایجاد یک مرکز مالی غیرمتمرکز باشد. یا یک پاراچین جایی برای نقل و انتقالات استیبل کوین ها باشد. یا حتی یک شبکه انرژی سازگار با محیط زیست ایجاد کند. این کاربردها می‌توانند بی‌نهایت باشند.

اگر چیزی بخواهد وارد پولکادات شود، اول باید از کوساما “Kusama” بگذرد. کوساما در واقع پلتفرم پیش تولید پولکادات است و به این منظور طراحی شده که توسعه دهندگان، برنامه های خود را قبل از راه‌اندازی روی زنجیره اصلی، در آن آزمایش کنند. گوین وود ادعا کرده که پولکادات روزی آنقدر مقیاس‌‌پذیر می‌شود که یک میلیون تراکنش در ثانیه را انجام دهد، البته به کمک پاراچین ها و شاردینگ. تا اینجا دیدیم که پولکادات حرف ندارد، اما کمی هم درمورد کاردانو بدانیم.

کاردانو چیست؟

کاردانو-چیست؟

کاردانو سعی نکرده تا دوباره چرخ را اختراع کند، در واقع کاردانو، خود چرخ است. آن را می‌توان نوعی بلاکچین آکادمیک دانست. زیرا سال ها توسط کارشناسان خبره مورد تحقیق و بازبینی قرارگرفته تا عملکرد بلاکچین سنتی را بهبود ببخشد.

دو لایه متفاوت در کاردانو وجود دارد. لایه تسویه‌حساب که موجودی توکن‌ها و نقل و انتقالات را پیگیری می‌کند و لایه محاسباتی که وظیفه اجرای قراردادهای هوشمند را به عهده دارد.

محور اصلی کاردانو، الگوریتم اثبات سهام منحصربه‌فرد آن است که Ouroboros نام دارد. در واقع، اوروبوروس اولین پروتکل اثبات سهام با امنیت تضمین شده و قابل اثبات است و به شبکه کاردانو امکان پردازش چند صد تراکنش در ثانیه را می‌دهد.

تیم کاردانو ادعا می‌کند که اوروبوروس آمده تا پارامترهای دنیای جدید را تعریف کند، یک پروتکل که ایمن‌تر، مقیاس‌پذیرتر و کم‌مصرف‌تر از همه چیزهایی است که قبل از آن وجود داشته است.

مهم‌ترین و بزرگترین دستاورد کاردانو، قبلیت تعامل پذیری آن است. در ابتدای سال 2021 توسعه دهندگان ADA، یک مبدل جدید ERC-20 را ایجاد کردند. که می‌توانست اتریوم را به کاردانو متصل کند و کاردانو را به یک راه‌حل مقیاس‌پذیری عالی برای اتریوم تبدیل کند.

نهایتا، کاردانو ازهایدرا “Hydra” به عنوان راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دوم استفاده می‌کند تا به حدود 1000 تراکنش در ثانیه دست پیدا کند. به این معنا که اگر 1000 استخر سهام همزمان با هم در حال فعالیت باشند، کاردانو به بیشترین تعداد تراکنش در هر ثانیه می‌رسد. یعنی یک میلیون تراکنش در ثانیه. در نتیجه، کاردانو هم حرف ندارد!

دور سوم: جامعه

مشارکت کمتر جامعه پولکادات، ضعف اصلی آن است.

چارلز هاسکینسون، یک کارآفرین باهوش است و وقت بسیار زیادی برای مشارکت با جامعه کاردانو صرف می‌کند. اما گوین وود، که مهندس فناوری است، در این مسئله به پای چارلز نمی‌رسد. این موضوع به شخصیت‌های متفاوت این دو نفر برمی‌گردد، یک کارآفرین خبره و یک مهندس عاشق فناوری.

اما باید این موضوع را درنظر داشت که کاردانو در سال 2015 متولد شده و پولکادات در سال 2020؛ همین مسئله می‌تواند دلیل حمایت کمتر جامعه پولکادات از این ارز باشد. هرچه باشد، تفاوت بین پست‌های مربوط به کاردانو و پولکادات درشبکه اجتماعی ردیت “Reddit” بسیار زیاد و چشمگیر است. در انجمن کاردانو 481 هزار موضوع وجود دارد و در انجمن پولکادات 25 هزارتا. احتمالا مزیت اصلی و آشکار کاردانو به پولکادات همین است.

دور چهارم: اکوسیستم‌ها پولکادات و کاردانو

روی شبکه پولکادات بیشتر از 350 پروژه ساخته شده است، Kusama، Moonbeam و Polkastarter سه تا از محبوب ترین پروژه‌ها هستند. در حالی که کاردانو هیچ پروژه‌ای ندارد. شاید فکر کنید این یک شوخی بیشتر نیست، اما حقیقت دارد.

این‌جا می‌توان گفت که تنها مزیت پولکادات به کاردانو، همین موضوع است.

با اینکه کاردانو پروژه‌های بزرگی را در دست دارد و 5 سال زودتر از پولکادات شروع به کار کرده‌است، اما در جنگ قراردادهای هوشمند مزیت پیشگامی را از دست داده است.

کاردانو پروژه‌های زیادی در دست اجرا دارد؛ با این حال، این موضوع مشکل بزرگی برای کاردانو به شمار می‌رود. آنها پنج سال زودتر از پولکادات شروع به کار کرده‌اند؛ اما در جنگ قراردادهای هوشمند، مزیت پیش‌گامی را از دست داده‌اند.

خیلی‌ها فکر می‌کنند که در بلندمدت، سرعت منتشر شدن پروژه‌ها اهمیت زیادی ندارد؛ اما من مخالفم. من فکر می‌کنم این یک مشکل بزرگ برای کاردانو است، مخصوصا اگر نتواند به پولکادات برسد.

دور نهایی: توکنومیک یا اقتصاد توکنی

اکنون می‌خواهیم سیاست‌های پولی و اقتصاد توکنی یا (توکنومیک) این دو پروژه را بررسی کنیم.

پولکادات

 • ارز بومی: دات (DOT)
 • عرضه اولیه کل: ۱۰ میلیون
 • عرضه در گردش: ۹۰۸ میلیون
 • کل تورم برنامه‌ریزی شده: نامحدود
 • کل عرضه توکن: نامحدود
 • نرخ تورم: بر اساس کاربرد شبکه تعیین می‌شود و در بیشترین حالت به ۱۰ درصد می‌رسد (نرخ تورم پولکادات در حال حاضر ۱۰ درصد است).

کاردانو

 • ارز بومی: آدا (ADA)
 • عرضه در گردش: ۳۱ میلیارد
 • تورم موردانتظار کل: ۱۴ میلیارد
 • حداکثر عرضه توکن: ۴۵ میلیارد
 • نرخ تورم: هر ۴ یا ۵ سال یک‌بار، موجودی آن (۱۴ میلیارد) طی فرایند هاوینگ نصف می‌شود. کاردانو ضدتورمی است و مانند بیت کوین هاوینگ دارد.

به دلیل این که دات یک ارز تورمی است، شما باید توکن‌های دات خود را سهام‌گذاری کنید. اگرنه باید ریسک کاهش سالانه ۱۰ درصد از ارزش دات‌های خود را بپذیرید. این نرخ تورم واقعا جالب نیست و شما چاره‌ای جز سهام‌گذاری در شبکه پولکادات ندارید.

با اینکه اعتبارسنج‌های دات سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از توکن‌ها را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند و این کار تا حدی تورم سالانه را جبران می‌کند؛ اما باز هم برای دریافت پاداش، لازم است تا حداقل تعداد دات مشخص‌شده را سهام‌گذاری کنید.

پاداش سهام‌گذاری در کاردانو از پولکادات کمتر است و به چیزی حدود ۷.۳۱ درصد در سال می‌رسد؛ اما برخلاف DOT، هیچ مقدار حداقلی برای سهام‌گذاری ADA وجود ندارد. شما حتی در ازای سهام‌گذاری ۲ واحد ADA  هم پاداش دریافت می‌کنید.

بیشتر از ۷۰ درصد مشارکت‌کنندگان شبکه کاردانو، توکن‌هایشان را سهام‌گذاری می‌کنند. کاردانو بیشترین میزان توکن سهام‌گذاری‌شده در دنیای رمزارزها را دارد.

برای سهام‌گذاری در شبکه پولکادات می‌توانید از کیف پول‌ گاردا  (Guarda)و برای سهام‌گذاری در کاردانو از کیف پول اتمیک (Atomic)  استفاده کنید.

برنده نهایی کدام است؟

برنده-نهایی

حالا می‌خواهیم نتایج را جمع‌بندی کنیم:

۱. بنیان‌گذاران: با اینکه تسلط گوین وود روی بخش فنی مرا تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، اما این هنرنمایی چارلز هاسکینسون است که باعث پیش‌گامی جامعه کاردانو شده است.

برنده: کاردانو

۲. مشخصات فنی: کاردانو این پتانسیل را دارد که به کارآمدترین بلاک چین دارای قابلیت تعامل‌پذیری در دنیا تبدیل شود، اما در عمل چیزی برای اثبات آن ندارد. از آن سو، پولکادات یکی از بهترین اکوسیستم‌های قرارداد هوشمند را در کمتر از یک‌سال راه‌اندازی کرده است.

برنده: پولکادات

۳. جامعه: در فهرست رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال از نظر تعداد جست‌وجو، کاردانو همیشه در بین ده ارز اول است. پولکادات معمولاً در جایگاه پایین‌تری قرار دارد. همچنین، حضور فعال هاسکینسون در یوتیوب باعث می‌شود ADA محبوب‌تر از DOT باشد.

برنده: کاردانو

۴. اکوسیستم: ممکن است روزی همه ما به این دوره که تعداد پروژه‌های فعال روی شبکه کاردانو صفر است بخندیم؛ اما هنوز کاردانو به این پیشرفت دست نیافته است. این ارز دیجیتال در آن واحد همه‌چیز هست و هیچ‌چیز نیست.

برنده: پولکادات

۵. توکنومی:  نهایتا به پرسش اصلی می‌رسیم: کدام توکن بهتر است؟ صادقانه بگویم، کاردانو. با وجود اینکه سهام پولکادات پربازده است، با درنظرگرفتن تورم، این مقدار برابر همان متوسط بازده سالانه کاردانو است. کاردانو برتر است؛ چون بدون هیچ‌گونه اکوسیستم برنامه‌های غیرمتمرکزی، همواره پنجمین رده از کل ارزش بازار را در اختیار دارد.

برنده: کاردانو

برنده نهایی: کاردانو

سخن پایانی

من در این مقاله این سعی کردم که بی‌طرفانه قضاوت کنم. از آن جایی که شخصاً هم کاردانو دارم و هم پولکادات، به دلایل متفاوت، به هر دو این پروژه‌ها ایمان دارم.

یکی از کاربران Reddit، پولکادات و کاردانو را به‌طور ماهرانه‌ای توصیف کرده است:

پولکادات مانند سیستم جاده‌ای بین شهرهاست. آدا مانند رُم است که همه جاده‌ها در آن به هم متصل می‌شوند. سؤال این است که آیا سیستم جاده‌ای روی کار خواهد آمد یا رُم همه‌چیز را کنترل خواهد کرد. این احتمال هم وجود دارد که پولکادات مانند یک جاده عوارضی عمل کند و به کاردانو هم متصل شود، اما از یک سیستم دریافت کارمزد مستقل بهره ببرد.

به‌عنوان نکته پایانی، می‌خواهم یک چیز دیگر هم به شما بگویم: «اگر روزی یک تفنگ بالای سرم بگیرند و بگویند فقط یکی از این دو پروژه را می‌توانی انتخاب کنی، من کاردانو را انتخاب می‌کنم».

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا