تگ یا ممو در تراست والت چیست؟ آیا دریافت ارز در تراست ولت نیاز به تگ دارد؟

تگ یا ممو در تراست والت چیست؟ آیا دریافت ارز در تراست ولت نیاز به تگ دارد؟

تگ (Tag) یا ممو (Memo) یک کد شناسایی منحصربه‌فرد است. اما آیا ارسال و دریافت ارز دیجیتال در کیف پول تراست ولت نیاز به وارد کردن تگ دارد؟

 

تگ مقصد (Destination Tag) و ممو (Memo) تقریبا یک چیز هستند. تگ یا ممو نوعی کد شناسایی منحصربه‌فرد است که برای تعیین گیرنده (آدرس مقصد) یک تراکنش ارز دیجیتال استفاده می‌شود. صرافی های متمرکزی مانند بایننس و کوین بیس برای راحت‌تر کردن مدیریت یک آدرس واحد برای تمامی کاربران پلتفرم خودشان، از این سیستم استفاده می‌کنند. در کل، ممو یا تگ برای تعیین مسیر درست نقل و انتقالات توکن ها به مقصد مورد نظر کاربرد دارد. حالا سوالی که کاربران می‌پرسند این است که آیا ارسال یا دریافت ارز در تراست ولت هم نیاز به وارد کردن تگ دارد؟

نکته مهم این است که تعیین تگ یا ممو کیف پول گیرنده بر عهده خود کاربران است. بدون وارد کردن اطلاعات درست، امکان عدم ارسال ارز به آدرس مقصد یا حتی گم شدن رمز ارزهای شما وجود دارد.

تگ یا ممو را از کجا پیدا کنیم؟

در پلتفرم صرافی مقصد، ممو یا تگ در صفحه واریز (Deposit) برای شما نمایش داده می‌شود. همانند تصویر زیر، مثلا می‌خواهید ارز دیجیتالی را به صرافی بایننس ارسال کنید، Tag یا Memo زیر آدرس واریز نشان داده می‌شود که باید آن را در کیف پول خود وارد نمایید.

کدام ارزها به وارد کردن تگ یا ممو نیاز دارند؟

نکته مهم دیگر اینکه تمامی رمز ارزها نیازمند وارد کردن Tag یا Memo نیستند. برخی از ارزهایی که هنگام ارسال به یک صرافی متمرکز نیازمند تعیین تگ یا ممو هستند عبارتند از:

  • ریپل (XRP)
  • استلار (XLM)
  • بایننس کوین (BNB) و توکن های BEP20
  • کازموس (ATOM)
  • کاوا (KAVA)

چرا تراست ولت تگ ندارد؟ ممو کیف پول تراست والت را از کجا پیدا کنیم؟

همانطور که گفتیم، تنها صرافی های متمرکز از سیستم Tag یا Memo استفاده می‌کنند. کیف پول تراست یک والت غیر متمرکز است، بنابراین نیاز به وارد کردن تگ یا ممو ندارد. حتی هنگام ارسال توکن‌های ذکر شده در بالا به مقصد کیف پول تراست ولت هم نیاز به وارد کردن تگ یا ممو نیست. تنها چیزی که نیاز دارید، فقط آدرس مقصد است.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، عبارت “No destination tag required” زیر آدرس مقصد (دریاف کننده کیف پو غیر متمرکز) ذکر شده است. پس هنگام ارسال رمز ارز با استفاده از کیف پول تراست ولت یا هر والت غیر متمرکز دیگری مانند کوینومی، اتمیک والت و امثالهم، نیازی به وارد کردن تگ یا ممو نیست.

حال سوال دیگری که پیش می‌آید این است هنگام ارسال ارز از مبدا صرافی به مقصد یک کیف پول غیر متمرکز مانند تراست ولت، صرافی از من تگ یا ممو می‌خواهد، حالا چکار باید کرد؟ پاسخ این است که چند عدد به صورت تصادفی وارد کنید، ارزهایتان بدون مشکل به آدرس والت شما ارسال می‌شود. معمولا وارد کردن ممو در زمان ارسال اجباری نیست، اما کیف پول یا صرافی ارسال‌کننده به شما هشدار می‌دهد که در صورت عدم وارد کردن تگ با وجود نیاز دریافت‌کننده به آن، رمز ارزها گم خواهند شد.

ارسال توکن به مقصد صرافی بدون وارد کردن تگ در تراست والت

تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به صرافی مقصد تیکت بزنید. تیم پشتیبانی کیف پول تراست والت هیچ راهی برای برگرداندن یک تراکنش تایید شده در بلاک چین نمی‌تواند انجام دهد، اما در برخی مواقع، صرافی مقصد قادر است وجه را به شما برگرداند.

کاربرد Tag ها در واریز به حساب صرافی ها و شرکت‌های تجاری

شاید بتوان گفت اصلی ترین کاربرد Memo و سایر Tag ها در ارزهای دیجیتالی که دارای این ویژگی هستند، ایجاد یک مکانیزم شناسایی و تمییز تراکنش‌های دریافتی در یک آدرس است. اکثر صرافی‌های کریپتویی مانند صرافی بایننس ، برای این قبیل کوین‌ها تنها یک یا چند آدرس مشترک، برای تمام کاربران جهت واریز (Deposit) دارند و از Tag برای شناسایی و شارژ کردن موجودی حساب‌های کاربران استفاده می‌کنند. دلیل این امر هم آن است که برای ساخت هر اکانت ارزهایی مانند ریپل و استلار نیاز به یک حداقل موجودی است و برای صرافی‌ها ساخت چندین هزار آدس متمایز برای هر نفر، توجیه اقتصادی ندارد.

صرافی‌ها جهت حل این مشکل برای هر حساب کاربری یک Tag یا یک Memo یا … منحصر به فرد ایجاد می‌کنند که در هنگام واریز کوین به صرافی (Deposit)، علاوه بر آدرس مربوط به آن کوین، به کاربر ارائه می شود. از آنجا که در اکثر صرافی‌ها این آدرس برای تمام کاربران مشترک است، از Tag مختص هر اکانت، که کاربر در هنگام انجام تراکنش به مقصد آدرس صرافی وارد می‌کند، جهت شارژ موجودی اکانت کاربر به اندازه مبلغ واریزی استفاده می‌کند. به همین دلیل در صورتی که کاربر Memo یا تگ ارائه شده توسط صرافی را در هنگام انجام تراکنش در کیف پول خود وارد نکند، مبلغ واریزی او توسط صرافی قابل شناسایی نخواهد بود و این امر می‌تواند منجر به از دست رفتن دارایی های کاربر شود!

Memo و سایر انواع تگ‌های نام برده شده، در شرکت‌ها و وبسایت های تجاری که روش پرداخت با یکی از این ارزهای دیجیتال دارند، می‌تواند برای شناسایی فرستنده و شارژ کردن اکانت مشتریان، همانند آنچه در مورد صرافی‌ها توضیح داده شد، کاربرد داشته باشند. در کل تمام سایت‌هایی که به Memo برای واریز وجه نیاز دارند، علاوه بر آدرس، یک Tag اختصاصی برای اکانت شما را هم در اختیارتان می‌گذارند که حتما باید به درستی در هنگام انجام تراکنش وارد شوند. مثلا صرافی بایننس در قسمت Deposit (واریز وجه) برای این ۶ ارز دیجیتال، قبل از نمایش آدرس و Tag یک هشدار مبنی بر لزوم استفاده از Tag علاوه بر آدرس می‌دهد.

برخی ارزهای دیجیتال مانند BNB، Stellar، Ripple و ... در قسمتی از تراکنش های خود دارای تگی به اسم Memo یا Destination ID و... هستند

برخی ارزهای دیجیتال مانند BNB، Stellar، Ripple و ... در قسمتی از تراکنش های خود دارای تگی به اسم Memo یا Destination ID و... هستند

برخی ارزهای دیجیتال مانند BNB، Stellar، Ripple و ... در قسمتی از تراکنش های خود دارای تگی به اسم Memo یا Destination ID و... هستند

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا