لیکووید شدن مایکرواستراتژی؟

ماجرای لیکویید شدن بیت کوین‌های مایکرو استراتژی چیست؟


از دیروز شایعاتی مبنی بر قیمت لیکویید شدن دارایی‌های بیت کوین شرکت مایکرواستراتژی منتشر شده است. در این مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

به گزارش میهن بلاکچین، شرکت مایکرواستراتژی به مدیریت مایکل سیلور اولین خرید بیت کوین خود را در آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) انجام داد و طی آن ۲۱٬۴۵۴ BTC را با قیمت ۱۱٬۶۵۰ دلار به ازای هر واحد خریداری کرد. با گذشت زمان، این شرکت بیت کوین بیشتری خرید و تعداد آنها را به بیش از ۱۲۹٬۰۰۰ واحد رساند.

این شرکت در اواخر ماه مارس (فروردین) از بانک آمریکایی سیلورگیت، برای خرید بیت کوین مبلغ ۲۰۵ میلیون دلار وام گرفت. این وام از طریق سرویس شبکه مبادله‌ای این بانک (SEN) گرفته شد و در ازای این مبلغ مایکرواستراتژی تعداد ۳۳,۵۷۵ BTC از ذخایر خود را به وثیقه گذاشت.

فونگ لی (Phong Le) مدیر ارشد مالی این شرکت در اوایل ماه می (اردیبهشت) و همزمان با انتشار گزارش مالی ۳ ماهه نخست ۲۰۲۲ مایکرواستراتژی، اعلام کرد که با توجه به مقدار وثیقه این شرکت، عدد ۲۱,۰۰۰ دلار برای قیمت بیت کوین به منزله لیکویید شدن وثیقه آن‌ها نزد سیلورگیت محسوب می‌شود. با ریزش قیمت بیت کوین در روزهای اخیر و نزدیک شدن به عدد اعلام شده، شایعه لیکویید شدن دارایی‌های مایکرواستراتژی قوت گرفت.

این در حالی است که مایکل سیلور مدیرعامل این شرکت در همان زمان در توییتی به توضیح این قضیه پرداخت که حد لیکویید شدن آن‌ها به شکل مارجین کال است. یعنی با افزایش وثیقه می‌توان عدد لیکویید شدن را کاهش داد. سیلور اشاره کرد که با توجه به مبلغ ۲۰۵ میلیون دلاری وام، به دو برابر این مبلغ یعنی ۴۱۰ میلیون دلار وثیقه احتیاج است و با توجه به اینکه این شرکت هنوز ۱۱۵,۱۰۹ عدد بیت کوین دیگر در اختیار دارد، می‌تواند عدد لیکویید شدن را تا ۳,۵۶۲ دلار کاهش دهد.

توییت مایکل سیلور در زمینه لیکویید شدن

در همین زمینه دیروز با ریزش شدید قیمت بیت کوین، تعداد ۲۰۸۹ BTC به ارزش تقریبی ۴۸ میلیون دلار از کیف پول مایکرواستراتژی به آدرس دیگری فرستاده شد. به نظر می‌آید این انتقال در جهت افزایش وثیقه مورد اشاره و پایین‌تر آمدن عدد لیکویید شدن انجام شده باشد.

تراکنش ارسالی از کیف پول مایکرواستراتژی منبع: اکسپلورر بیت کوین
تراکنش ارسالی از کیف پول مایکرواستراتژی منبع: کریپتو وال

بنابرین به نظر نمی‌رسد خطری در این زمینه مایکرواستراتژی را تهدید کند و این شرکت با توجه به ذخایری از بیت کوین که در اختیار دارد می‌تواند، مانند تراکنش دیروز در هر مرحله از ریزش بازار مقدار بیشتری بیت کوین را به وثیقه خود اضافه نماید و حد لیکویید شدن خود را پایین بیاورد. به گفته مایکل سیلور این کار می‌تواند تا بیت کوین ۳,۵۶۲ دلاری ادامه پیدا کند.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا