معامله‌شویی NFTها و نقش این توکن‌ها در فعالیت های غیرقانونی

مقدمه

بر طبق گزارشی که جدیدا منتشر شده است و NFTها به طور فزاینده‌ای برای پولشویی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و معامله‌شویی (Wash Trading) هم به شدت در این بازار جدید سرایت کرده است. مطابق با گزارش جدید “Chainalysis ” با وجود انواع استفاده هیجان انگیز و مفید برای NFTها، ظرفیت‌هایی هم برای سوء استفاده از حوزه رمز ارزهای دیجیتال هم وجود دارد.

این شرکت تحقیقاتی و تحلیل‌گر بلاکچین در گزارش خودش بر روی دو نوع از فعالیت‌های غیر قانونی در بازار NFT، یعنی پولشویی و معامله‌شویی، که هر دو آنها نگرانی‌های زیادی را برانگیخته است، پرداخته است.

معامله‌شویی به فروش‌های کاذب و تقلبی گفته می‌شود که فروشنده و خریدار در آن معامله یک نفر است. هدف از این نوع معامله‌ها، فریب دادن بازار و جذب فروشندگان احتمالی، ایجاد هجمه و همچنین افزایش تقاضا برای یک دارایی و در نتیجه، افزایش قیمت است.

بر مبنای گزارش “Chainalysis” اکثر پلتفرم‌های NFT به کاربرانشان این اجازه را می‌دهند که صرفا با اتصال کیف پول خودشان و بدون نیاز به احراز هویت بیشتر به معامله این توکن‌های غیر مثلثی بپردازند و به آسانی سو استفاده کنند. در این گزارش بعضی از فروش‌های NFT مورد بررسی قرار گرفته است و مشخص شد که برخی از فروشندگان NFT صدها بار معامله‌شویی انجام داده‌اند.

معامله‌شویی NFTها را می‌توان با بررسی و تحلیل فروش NFT به آدرس‌هایی که مستقل بوده‌اند. یعنی توسط آدرس‌های فروشنده و یا آدرس‌های رابطی که تامین مالی کرده است، به راحتی شناسایی کرد.

این شرکت به وسیله تحلیل بلاکچین توانست 262 کاربر را که یک NFT مشخص را بیش از 25 بار به یک کیف پول مشخص و خوکفا فروخته بودند را شناسایی کند. سود کلی این کاربران بعد از تفریق مقدار کارمزدهای پرداخت شده در هنگام فروش NFTها به دست آمده است. در این گزارش بیان شده است:

اکثر معامله‌شویی های NFTها بدون سود بودند، اما آن تعداد معامله‌ای که موفقیت آمیز بوده به قدری سود نصیب معامله‌گران کرده است که به طور کلی این 262 عدد کابر توانسه اند سود بسیار بالایی را کسب کنند.

شکل نشان دهنده سود حاصل از معامله‌شویی NFTها

در این گزارش 110 عدد معامله‌شویی موفق گزارش شده است. که توانسته‌اند در حدود 9/8 میلیون دلار سود کسب کنند. در صورتی که 152 عدد معامله‌شویی ناموفق دیگر فقط 416984 دلار ضرر را به معامله‌گران تحمیل کرده است.

نکته بسیار بد این ماجرا از آنجا نشات می‌گیرد که این 9/8 میلیون دلار سود از فروش به خریدارای ناآگاهی کسب شده که تصور می‌کردند که NFTهای خریداری شده ارزش زیادی دارد. و از یک کلکسیون دیگر خریداری کرده‌اند.

پولشویی با NFT

با اینکه حجم پول موجود در بخش پولشویی به اندازه معامله‌شویی نیست. اما این بخش هم به تازگی گسترش زیادی یافته که باعث ایجاد نگرانی‌های جدیدی شده است.

داده‌های بدست آمده نشان دهنده این موضوع هستند که سرمایه‌های غیر قانونی جدید همه روزه بیشتر و بیشتر وارد حوزه NFT می‌شود. و در یه ماه آخر سال 2021 میلادی، مقدار سرمایه سرازیر شده به بازار NFT رشد شدیدی داشته و به بیش از 1 میلیون دلار رسیده است.

مقدار سرمایه غیر قانونی ورودی به NFT

ارزش کل دارایی‌های غیر قانونی سرازیر شده به بازار NFTها در سه ماه آخر سال 2021 میلادی با افزایش شدید به 4/1 میلیون دلار رسیده است. در نیمه دوم سال 2021 میلادی، بیشترین حجم از این دارایی‌ها مربوط به آدرس‌های اسکم یا کلاهبردار بوده که برای خرید NFTها به این بازار منتقل شده‌اند.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا