نیر پروتکل (NEAR) چیست؟ معرفی پروتکل نیر و ارز NEAR

نیر پروتکل (NEAR) یک بلاکچین با قابلیت قرارداد هوشمند است که با راه حل مقیاس‌ پذیری منحصر به‌ فرد خود، به‌ عنوان یک پلتفرم نسل بعدی برای دی اپ ها طراحی شده است. در این مطلب به معرفی کامل ارز نی ر پروتکل و توکن بومی آن NEAR خواهیم پرداخت.

در این نوشته می خوانید :
 • 1. Near Protocol چیست؟
 • 2. نیر پروتکل چگونه کار می کند؟
 • 3. چه چیزی نیر پروتکل را منحصر به فرد می کند؟
 • 4. چه پروژه هایی بر روی NEAR در حال توسعه می باشند؟
 • 5. ارز NEAR چیست؟

به طور خلاصه نیر پروتکل :

 • یک بلاک چین با قابلیت قرارداد هوشمند است که شبکه اصلی خود را در سال 2020 راه اندازی کرد.

 • دارای یک راه حل مقیاس پذیر منحصر به فرد به نام Nightshade و یک موتور اجماع قدرتمند به نام Doomslugاست.

بلاک چین هایی که می توانند قراردادهای هوشمند را اجرا کنند چیز جدیدی نیستند. آن‌ ها از سال 2015 و با راه‌ اندازی شبکه اصلی اتریوم ایجاد شدند و اکنون بیش از دوازده پلتفرم مشابه در حال کار هستند. اما با وجود تقاضای فزاینده برای برنامه های غیر متمرکز (dapps)، و توسعه برنامه های کاربردی به طور فزاینده و توانمند، چندین نقطه اصطکاک عمده هنوز پذیرش آنها را محدود می کند. برنامه‌ های غیرمتمرکز یا dapps، برنامه‌هایی هستند که بر روی یک بلاکچین غیرمتمرکز اجرا می‌شوند، مانند اتریوم یا نیر پروتکل.

NEAR یک تازه وارد است که به دنبال رفع محدودیت‌ های سیستم‌ های قدیمی‌ تر از طریق یک پلتفرم بلاکچین شارد شده که توسط جامعه مدیریت می شود و قابلیت همکاری و مقیاس‌ پذیری در هسته آن وجود دارد.

مانند اکثریت قریب به اتفاق بلاک چین ها، نیر هم دارای توکن کاربردی بومی خود است که با نمادNEAR شناخته می‌ شود. این توکنی است که برای تشویق گره‌ ها در شبکه NEAR استفاده می‌ شود و همچنین برای تراکنش‌ ها و قراردادهای هوشمند متعدد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان یک پلتفرم تحت حاکمیت جامعه، دارندگان توکن NEAR می‌ توانند در مدیریت درون زنجیره‌ ای پلتفرم نیر شرکت کنند، یا می‌ توانند از طرف خود رای تأیید کننده داشته باشند. بحث در مورد توسعه و بازاریابی محصولات نیر و اکوسیستم نیر در حال حاضر در انجمن حاکمیت برگزار می شود. کاربران همچنین می توانند پیشنهادات خود را به مخزن پیشنهادات نیر (NEPs) در Github ارسال کنند.

Near Protocol چیست؟

نیر پروتکلنیر یک پلتفرم توسعه غیرمتمرکز است که برای غلبه بر برخی از محدودیت های سیستم های رقیب مانند توان کم، سرعت پایین و سازگاری ضعیف، محیط ایده آل را برای دی اپ ها ایجاد کرده است.

این پروتکل در بالای پروتکل NEAR، یک بلاک چیناثبات سهام (POS)توسعه‌ دهنده که شامل تعدادی از نوآوری‌ ها را برای افزایش مقیاس‌ پذیری و کاهش هزینه‌ ها برای توسعه‌ دهندگان و کاربران نهایی در خود جای داده است. نوآوری‌ های آن شامل برداشتی منحصر به‌ فرد از شاردینگ و مکانیزم جدید اجماع قدرتمندی است که به نام Doomslug شناخته می‌ شود.

این پلتفرم توسط NEAR Collective، یک جامعه جهانی از محققان، توسعه‌ دهندگان و متفکران ساخته شده است، که کد اولیه نیر پروتکل را نوشتند و با انتشار رفع اشکال، به‌ روزر سانی‌ ها و ایجاد اکوسیستم نیر، به پشتیبانی از پروژه ادامه می‌ دهند. از آنجایی که کد NEAR منبع باز است، هر کسی می‌ تواند به کلکسیون بپیوندد و شروع به مشارکت در توسعه آن کند.

نیر پروتکل چگونه کار می کند؟

مانند اتریوم، کاردانو و ترون، NEAR را می توان به عنوان یک بلاکچین پایه توصیف کرد. به این معنی که پایه ای است که سایر برنامه ها بر اساس آن ساخته و مستقر می شوند. نیر از فناوری معروف به Nightshade برای دستیابی به قابلیت‌ های توان عملیاتی عظیم خود استفاده می‌ کند. راه‌ حل مقیاس‌ بندی مجموعه‌ ای از اعتبارسنجی‌ ها را می‌ بیند که تراکنش‌ ها را به صورت موازی در چندین زنجیره شارد شده پردازش می‌ کنند تا ظرفیت حمل تراکنش کلی بلاکچین را بهبود بخشد.

این راه حل تا حدودی با سیستم شاردینگ استفاده شده توسط سایر بلاکچین ها متفاوت است. زیرا هر شارد کسری از بلاک بعدی را تولید می کند که با کلمه چانک شناخته می شود. این ها پردازش می شوند و به طور تغییر ناپذیر در بلاکچین نیر ذخیره می شوند تا تراکنش های موجود در آن نهایی شود. این برنامه برای ساده کردن کارها برای توسعه دهندگان ساخته شده است. در حالی که به آنها یک ابزار قدرتمند برای ساختن برنامه های کاربردی نسل بعدی را می دهد. از آنجایی که نیر از یک مدل حساب مبتنی بر قرارداد استفاده می‌ کند. توسعه‌ دهندگان می‌ توانند برنامه‌ های پیشرفته‌ ای بسازند که می‌ توانند. تراکنش‌ ها را از طرف کاربران امضا کنند و به آن‌ ها اجازه می‌ دهند بدون نیاز به در دسترس بودن فیزیکی برای تأیید عملکرد، توافق‌ نامه‌ ها را اجرا کنند.

چه چیزی نیر پروتکل را منحصر به فرد می کند؟

NEAR به عنوان یک پلتفرم نسل بعدی برای دی اپ ها طراحی شده است. برای رسیدن به این هدف، برخی از طولانی‌ ترین مسائل موجود در فضای بلاکچین و همچنین برخی از مواردی که اخیرا آشکار شده‌ اند را برطرف می‌ کند. نیر فوق العاده سریع است و می تواند چیزی در حدود 100000 تراکنش در ثانیه (tps) را پردازش کند. فناوری نیر به این معنی است که کارمزد های تراکنش‌ هایش 10000 برابر کمتر از کارمزد های موجود در اتریوم است.

اگر چه مزیت‌ های تکنیکال آن مسلما بزرگترین علت فروش بالای آن است. NEAR همچنین برای کسانی که دانش کمی از بلاکچین دارند. قابل دسترس می باشد. این بدان معنی است که کاربران عادی می توانند به دی اپ های ساخته شده در NEAR دسترسی داشته باشند. این می‌ تواند به توسعه‌ دهندگان کمک کند تا به مخاطبان بیشتری دست یابند. در حالی که اصطکاک را برای کسانی که قبلا به استفاده از dapp ها عادت کرده‌ اند کاهش می‌ دهد. همچنین بخوانید |  اپرا (Opera) اولین مرورگر بزرگ اینترنتی که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی خواهد کرد.

NEAR طیف وسیعی از اجزای مدولار را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. تا به آنها کمک کند به سرعت توسعه خود را پیگیری کرده و پروژه های خود را اجرا کنند. این موارد شامل اجرای نمونه‌ هایی از توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT)، قراردادهای توکن و موارد دیگر می‌ باشد.

چه پروژه هایی بر روی NEAR در حال توسعه می باشند؟

با وجود راه اندازی شبکه اصلی خود در کمتر از یک سال پیش، تعداد زیادی پروژه در حال توسعه بر روی این پلتفرم است. برخی از این موارد عبارتند از:

 •  Flux :

  یک پروتکل غیرمتمرکز بازار آزاد که در آگوست 2020 بر روی NEAR راه اندازی شد.

 

 •  Mintbase :

  پلتفرمی که صدور و فروش NFT ها را ساده و ارزان می کند.

 

 •  Paras:

یک بازار NFT که بر آثار با کیفیت بالا که توسط هنرمندان منتخب سرپرستی می شوند تمرکز دارد.

بنیاد نیر در حال حاضر برنامه کمک های مالی نیر (NGP) را اجرا می کند. که از پروژه هایی حمایت می کند. که به رشد اکوسیستم نیر و جامعه آن کمک می کند. در مجموع 1 میلیون دلار کمک هزینه در H1 در سال 2021 اهدا می شود. اگر قصد ذخیره سازی ارز نیر پروتکل در یک والت امن را دارید.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا