صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)

مقدمه

صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap) یکی از صرافیهای پیشرو و غیر متمرکز برای ارزهای دیجیتال است. در سالهای اخیر، صرافیهای غیر متمرکز توجهای زیادی را به سمت خود جلب کرده اند. پنکیک سواپ دارای ارز دیجیتال مختص به خود است و روی بلاک چین بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند. در این نوشته یک معرفی جامع از این صرافی ارائه خواهد شد.

معرفی صرافی پنکیک سواپ (PancakeSwap)

صرافی پنکیک سواپ، یک صرافی غیرمتمرکز کریپتوکارنسی است که در ماه سپتامبر 2020 روی بلاک چین باینانس اسمارت چین تاسیس شد. گروهی ناشناس از توسعه دهندگان، این صرافی را ایجاد کردند. امروزه این صرافی، تبدیل به یکی از بهترین صرافیهای غیر متمرکز در جهان شده است. و کاربران متعددی از سراسر دنیا از خدمات آن استفاده می‌کنند. بسیاری از توکن های جدید در ابتدا در این صرافی لیست می‌شوند و برخی از آنها رشد‌های تصاعدی دارند مثلا در سال جاری، توکن  بیبی دوج در PancakeSwap  لیست شد و توانست، صدها درصد رشد کند. بیبی دوج، تنها یک نمونه از توکن های بی شماری است که  در پنکیک سواپ، لیست شده‌اند. و توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگ دست یابند. قبل از بررسی ویژگی‌های PancakeSwap بهتر است کمی ‌در مورد مفهوم متمرکز و غیر متمرکز بودن صرافی‌ها بدانید.

معرفی-صرافی-پنکیک-سواپ-(PancakeSwap)

نگاهی گذرا به صرافی ارز دیجیتال

اگر یک تعریف ساده از صرافی‌ ارز دیجیتال ارائه دهیم باید گفت که این صرافیها مکانهایی برای تبدیل یک دارایی دیجیتال به دارایی دیجیتال دیگر هستند. خرید و فروش ارزهای دیجیتال به واسطه صرافیها تسهیل می‌شود. و در کل، صرافی‌ها دلیل اصلی رونق بازار کریپتوکارنسی هستند. فراهم کردن امکان تبادل، انتقال و نگهداری ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری در آنها، معرفی پروژههای جدید ارز دیجیتال و مواردی از این قبیل تنها بخشی از خدمات صرافی های ارز دیجیتال هستند.

مفهوم متمرکز یا غیر متمرکز بودن صرافیهای ارز دیجیتال

صرافی‌های ارز دیجیتال از نظر امکانات و عملکرد با هم متفاوت اند. درصدی بالا از صرافیهای ارز دیجیتال از نوع متمرکز هستند. یعنی بر انجام معاملات و مبادلات مالیِ کاربران، نظارت وجود دارد و صرافی مسئولیت حفظ دارایی مشتریان را برعهده می‌گیرد.

انواعی دیگر از صرافیهای ارز دیجیتال، صرافی غیر متمرکز نامیده می‌شوند که تبادلات مالی در این صرافی‌ها بدون واسطه دیگر سازمانهای متمرکز و ناظر انجام می‌شود. این صرافی‌ها از قراردادهای هوشمند و بستر بلاک چین برای دور زدن نظام‌های متمرکز و دولت ها استفاده می‌کنند. در برخی از صرافیهای غیر متمرکز تبادلات مالی به دلیل محدودیت‌های تکنیکی، کند پیش می‌روند. و موضوع دیگر اینکه مسئولیت کامل مالکیت و حفاظت از دارایی‌ها در این صرافیها بر عهده کاربران است و هر گونه اشتباه در روند مبادلات مالی، غیر قابل اصلاح و برگشت ناپذیر است.

انواعی دیگر از صرافیهای ارز دیجیتال، صرافی غیر متمرکز نامیده می‌شوند که تبادلات مالی در این صرافی‌ها بدون واسطه دیگر سازمانهای متمرکز و ناضر انجام می‌شود. این صرافی‌ها از قراردادهای هوشمند و بستر بلاک چین برای دور زدن نظام‌های متمرکز و دولت ها استفاده می‌کنند. در برخی از صرافیهای غیر متمرکز تبادلات مالی به دلیل محدودیت‌های تکنیکی، کند پیش می‌روند و موضوع دیگر اینکه مسئولیت کامل مالکیت و حفاظت از دارایی‌ها در این صرافیها بر عهده کاربران است و هر گونه اشتباه در روند مبادلات مالی، غیر قابل اصلاح و برگشت ناپذیر است.

ویژگیهای صرافی پنکیک سواپ

  • قرار داشتن بر بستر بایننس اسمارت چین

یکی از اولین ویژگی‌های صرافی پنکیک سواپ این است که بر روی بلاک چین بایننس قرار دارد. بایننس اسمارت چین، یکی از بلاک چین‌های موفق سال‌های اخیر است که توسط صرافی بایننس ساخته شده است. این بلاک چین، امروزه بستری امن برای بسیاری از ارزهای دیجیتال است. بایننس اسمارت چین برای زمان خود یک تحول بزرگ بود زیرا تبدیل به بستری ارزانتر برای تبادل بسیاری از توکنهای بلاکچین اتریوم شد. کارمزدها در بلاک چین بایننس، بسیار ارزانتر از شبکه اتریوم است.

در صرافی پنکیک سواپ نیاز به احراز هویت، ثبت نام و استفاده از VPN آی پی ثابت ندارید.خدمات PancakeSwap بدون تبعیض شامل کاربران تمامی‌کشورهای جهان می‌شود. و مانند صرافی‌های متمرکز، محدودیت جغرافیایی دسترسی به خدمات در این صرافی موضوعیت ندارد پس در استفاده از خدمات PancakeSwap، در مورد مسدود شدن داراییها جای هیچ گونه نگرانی نیست.

  • استفاده از سیستم بازارسازی خودکار (Automated Market Maker)

صرافی پنکیک سواپ از مکانیزم دفتر سفارشات استفاده نمی‌کند. زیرا این شیوه، نیاز به صرف وقت و هزینه‌ای غیر ضروری از جانب صرافی‌ها است. بازارسازی خودکار، شیوه ای مدرن تر از آن محسوب می‌شود که امروزه در صرافی‌های غیر متمرکز در پیش گرفته شده است. بازارسازی خودکار، سبب بی نیازی توسعه دهندگان پروژههای جدیدِ ارز دیجیتال به بازار سازها می‌شود. بازار سازی در سیستم متمرکز، نیاز به تخصص بالایی دارد و توسط افرادی موسوم به بازارساز انجام می‌شود. به طور کلی بازارسازی خودکار، تامین نقدینگی برای توسعه یا مبادله ارزهای دیجیتال را بسیار تسهیل کرده و آن را عمومی‌ می‌کند. به واسطه این روش جدید، افراد عادی می‌توانند به عنوان تامین کنندگان نقدینگی عمل کنند. پس کاربران صرافی پنکیک سواپ هستند که نقدینگی آن را تامین می‌کنند.

استفاده-از-سیستم-بازارسازی-خودکار

  •  داشتن توکن مختص به خود

اکثر صرافی‌های غیر متمرکز، توکن مختص به خود را دارند صرافی پنکیک سواپ نیز همین گونه است. توکن کیک CAKE ارز دیجیتال صرافی پنکیک سواپ است. این توکن مانند اغلب توکن‌های جدید از سیستم اثبات سهام یا همان سیستم استخراجِ مبتنی بر استیک کردن، بهره می‌گیرد و به عقیده بسیاری از افراد، یکی از موفق‌ترین ارزهای دیجیتال پیرو اثبات سهام است. کیک، پروژه ای موفق در جذب سرمایه بود و ظرف مدتی کوتاه از زیر یک دلار به بالای 20 دلار رسید. امروزه صرافی پنکیک سواپ برای رونق هرچه بیشتر توکن کیک، در بسیاری از خدمات خود از این توکن استفاده می‌کند.توکن کیک در بطن اکثر فعالیت‌های این پلتفرم قرار دارد. این توکن مبتنی بر استاندارد BEP-20 است. قرارداد هوشمند آن را می‌توانید از این آدرس مشاهده بفرمایید.

  • داشتن پروژههای فارمینگ و استکینگ متنوع

در سالهای اخیر استیک کردن (Staking) تبدیل به یک روش جذاب برای سرمایه گذاری شده است. افراد با قرار دادن دارایی‌های دیجیتال خود در استخرهای نقدینگی، سود ثابت سالانه دریافت می‌کنند. این شیوه کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال، می‌تواند ریسک کمتری نسبت به معامله گری داشته باشد. و بسیاری از افراد این شیوه را ترجیح می‌دهند.

صرافی پنکیک سواپ، جزو برترین صرافی‌های جهان از لحاظ میزان دارایی استیک شده است. میلیون‌ها دلار دارایی در این صرافی، استیک شده است. که این موضوع نشان از جذابیت پروژههای استکینگ آن برای سرمایه گذاران دارد.

  • لیست کردن توکن‌های نوظهور

صرافی پنکیک سواپ، یکی از حامیان پروژه‌های نوظهورِ ارز دیجیتال است. پس بسیاری از ارز دیجیتال جدید قبل از آنکه در هیچ جای دیگر شناخته شوند ابتدا در PancakeSwap لیست می‌شوند. این کار سبب شناخته شدن ارزهای دیجیتال جدید و جذب سرمایه برای آنها می‌شود به علاوه توکن‌های جدید قابلیت پامپ شدن و رشد تصاعدی دارند. و ممکن است به سرعت، چندین برابر رشد کنند.

لیست-کردن-توکن‌های-نوظهور

کاربران باید دقت کنند که بسیاری از پروژه‌های جدید ارز دیجیتال، ممکن است کلاهبرداری باشند. صرافی پنکیک سواپ هیچ گونه مسئولیتی در برابر از دست رفتن سرمایه شما در یک پروژه کلاهبرداری ندارد. پس بهتر است با چشم باز اقدام به خرید توکن‌های جدید موجود در صرافی پنکیک سواپ کنید.

برخی معایب صرافی پنکیک سواپ

1-تنها از توکنهای BEP-20 پشتیبانی می‌کند

همانطور که گفتیم صرافی پنکیک سواپ بر روی بایننس اسمارت چین قرار دارد و تنها از توکنهای این بلاک چین، پشتیبانی می‌کند. اما ارزهای دیجیتال جذابی وجود دارند که روی شبکه بایننس نیستند. پس در صورتی که از صرافی پنکیک سواپ استفاده کنید نمی‌توانید این توکنها را خرید و فروش کنید.

2- نقدینگی پایین در برخی از توکن‌ها

به دلیل اینکه در صرافی پنکیک سواپ، نقدینگی مورد نیاز معاملات توسط کاربران تامین می‌شود. گاها خرید یک ارز دیجیتال خاص از این صرافی، بسیار دشوار است زیرا ممکن است نقدینگی کافی در صرافی وجود نداشته باشد. در این صورت برای خرید مقدار مطلوب از یک ارز دیجیتالِ خاص باید بارها تلاش کنید تا در نهایت شاید موفق به خرید شوید. در صرافی‌های متمرکز همواره نقدینگی کافی وجود دارد و می‌توانید به سرعت هر چقدر که دوست دارید از یک ارز دیجیتال خریداری کنید.

3- کارمزدهای بالا

به ازای هر خرید و فروش در صرافی پنکیک سواپ، باید مبلغی به تامین کنندۀ نقدینگی بپردازید. که گاها بسته به نوع ارز دیجیتال می‌تواند مبلغی نسبتا بالا باشد. مشکل دیگری که در صرافی پنکیک سواپ وجود دارد این است که قبل از واریز توکن های خریداری شده، کاربر نمی‌تواند مقدار دقیق آنها را بداند. مثلا فردی می‌خواهد مقداری ارز دیجیتال ولاس (VLX) بخرد اما او نمی‌تواند مطمئن باشد که در نهایت چه مقدار از این ارز دیجیتال به کیف پول وی واریز می‌شود. چون در پلتفرم پنکیک سواپ به صورت تخمینی، مبلغ دریافتی اعلام می‌شود.

خرید-و-فروش-در-صرافی-پنکیک-سواپ

نیاز به BNB برای همه مبادلات

در بسیاری از صرافی‌های متمرکز، تتر(USDT)  ارز دیجیتال پایه است. اگر ارز پایه، تتر باشد تا حد زیادی در کارمزدهایِ تبادل صرفه جویی می‌شود. مثلا یک کاربر مقداری ADA دارد که می‌خواهد بفروشد و با پول حاصل از آن، ترون بخرد. در یک صرافی متمرکز، این کار بسیار سریع و ارزان انجام می‌شود زیرا خرید و فروش دو ارز دیجیتال مذکور کارمزد پایینی دارد. اما اگر همین کار را در صرافیِ پنکیک سواپ انجام دهید باید ابتدا ADA را به BNB تبدیل کنید. سپس دوباره BNB را برای خرید ترون صرف کنید که در این تبادلِ اضافه، هزینه ای مازاد به فرد تحمیل می‌شود.

مشکل بعدی این است که بدون داشتن BNB در کیف پول خود، هیچ تراکنشی در پنکیک سواپ ممکن نیست. حال فرض کنید شما در کیف پول تراست والت خود 1000 ADA دارید اما هیچ مبلغی از BNB ندارید پس به هیچ وجه نمی‌توانید کاردانوی خود را بفروشید مگر اینکه ابتدا از جایی غیر از پنکیک سواپ مقداری BNB بخرید و به تراست والت خود واریز کنید.

اسلیپیچ تلرانس در پنکیک سواپ

در پنکیک سواپ، وقتی می‌خواهید یک ارز دیجیتال خاص بخرید با گزینه ای به نام Tolerance Slippage برخورد می‌کنید. که به صورت پیش فرض روی نیم یا یک درصد قرار دارد. اما در بسیاری از موارد، کاربران مجبور به بالا بردن عدد اسلیپیچ می‌شوند. چون در غیر این صورت، معامله آنها انجام نمی‌شود. حال مشکل تلرانس بالا این است که نوعی از بی دقتی در حجم خرید ایجاد می‌کند. یعنی اینکه مبلغ دریافتی نهایی کاربر را کوچک و کوچکتر می‌کند و سبب زیان وی می‌شود. در صرافی پنکیک سواپ، باید به تنظیمات Tolerance Slippage دقت کنید.

اسلیپیچ-تلرانس-در-پنکیک-سواپ

رایجترین کیف پول های صرافی پنکیک سواپ

تراست والت و متامسک، دو کیف پول رایج در استفاده از صرافی پنکیک سواپ هستند.

رقیبان اصلی صرافی PancakeSwap

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کاربران، دنبال گزینه‌هایی جایگزین برای صرافی پنکیک سواپ باشند. از جمله تمایل به پرداخت هزینه‌های کمتر یا پشتیبانی صرافی از بلاک چین‌های مختلف. بهترین جایگزین‌های موجود برای صرافی PancakeSwap عبارتند از:

  • صرافی DYDX

صرافی غیرمتمرکز DYDX، تحت بلاک چین اتریوم توسعه یافته است. اما به دلیل ویژگی استفاده از فناوری لایه 2، تراکنشهای بسیار ارزان و سریعی را برای کاربران خود فراهم می‌کند. صرافی DYDX را می‌توان به عنوان یکی از پلتفرم‌های غیر متمرکز پیشرو در زمینه ارزهای دیجیتال معرفی کرد. این صرافی گزینۀ خوبی برای جایگزین شدن با صرافی PancakeSwap است.

  • صرافی‌های SushiSwap  و UniSwap

سوشی سواپ و یونی سواپ دو مورد از سرسخت ترین رقیبان صرافی پنکیک سواپ هستند. هر دوی این صرافی‌ها بر بستر اتریوم قرار دارند. و امکانات و خدمات متنوعی را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. در صورتی که از خدمات PancakeSwap رضایت کافی ندارید می‌توانید سَری به یکی از دو صرافی غیر متمرکز یونی سواپ یا سوشی سواپ بزنید و خدمات مطلوب خود را در آنجا جستجو کنید.

 

SushiSwap--و-UniSwap

  • صرافی غیر متمرکز رادیوم Radium

بسیاری از افراد، سال 2021 را سال سولانا می‌دانند. یک بلاک چین نوظهور که در حال فتح جهان است. اکوسیستم سولانا به سرعت در حال رشد است و اکثر توکن‌های تحت بلاک چین سولانا در سال جاری رشدهای قابل ملاحظه ای داشته اند. رشد سریع سولانا خبر از آینده دار بودن آن می‌دهد. اگر شما نیز می‌خواهید در این آینده درخشان سهیم باشید، باید بدانید که صرافی غیر متمرکز رادیوم یک گزینه ایده آل است.که در آن میتوانید توکن‌های شبکه سولانا را معامله کنید. در صرافی پنکیک سواپ و بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز دیگر، امکان خرید ارزهای دیجیتال شبکه‌ سولانا وجود ندارد.

صرافی-غیر-متمرکز-رادیوم-Radium

صرافی DODO

یک جایگزین احتمالی دیگر برای صرافی پنکیک سواپ، صرافی DODO است. ویژگی بارز این صرافی این است که علاوه بر بایننس اسمارت چین از بلاک چین اتریوم و POLYGON نیز پشتیبانی می‌کند. که سبب وسیع تر شدن دامنه ارزهای دیجیتالِ قابل معامله برای کاربران می‌شود. همچنین این صرافی، امکانات متنوعی برای سرمایه گذاری دارد و به علاوه کارمزدهای آن کاملا مقرون به صرفه و رضایت بخش هستند. شاید با استفاده از این صرافی تا حد زیادی در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

صرافی-dodo&-PancakeSwap

کلام آخر

در پایان، باید گفت که صرافی پنکیک سواپ به عنوان یک صرافی غیر متمرکز برتر، جایگاه خود را در بازار کریپتوکارنسی تثبیت کرده است. به صورت روزانه، خبرهای متعددی از ارزهای دیجیتال جذاب و نوظهور این صرافی به گوش می‌رسد که 100ها درصد سود می‌کنند.

بسیاری از ارزهای دیجیتال موفق فعلی برای اولین بار در صرافی پنکیک سواپ به دنیا معرفی شده اند. همچنین توکن CAKE یکی از ارزهای دیجیتال پرطرفدار فعلی است و در این لحظه در بین 50 ارز دیجیتال برتر جهان قرار دارد. اما با تمام مزایایی که  صرافی پنکیک سواپ دارد برخی از افراد با استفاده از آن مخالف اند و فکر می‌کنند این صرافی به محلی برای تجمع پروژه‌های کلاهبرداری، تبدیل شده است. و به علاوه بسیاری از افراد به واسطه وجود امکان معاملات قمارگونه در پنکیک سواپ، سرمایه خود را در این فعالیت ها از دست می‌دهند.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا