چرا پای نتورک کلاه‌برداری است؟

  • توسط
  • فروردین ۱۶, ۱۳۹۹
  • دیدگاه غیر فعال شده است

چرا پای نتورک کلاه‌برداری است؟

۱/پای_نتورک یکی از تمیزترین کلاه‌برداری‌های کریپتو جهان است؛ مراقب کلاه خود باشید!
می‌گویند بهترین جا برای پنهان شدن، پنهان شدن در میان جمعیت و در روشنایی است و نه در تاریکی؛ این اصلی است که سازندگان اپلیکیشن «پای نتورک» به خوبی می‌دانند.

۲/ این روزها #کریپتو (رمزارز) با عنوان پای نتورک به صورت گسترده توسط افراد گوناگون در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام تبلیغ می‌شود.
پیام‌های زیادی هم در واتس‌اپ ردوبدل می‌شود که افراد را دعوت به حضور در پروژه‌ای می‌کند که قرار است خیلی سریع آنها را پولدار کند!

۳/ یکی از مهم‌ترین مواردی که درباره این «اسکم» تبلیغ می‌شود این است که ۳ طراح آن دانشجوی دانشگاه #استنفورد هستند.
باید توجه داشت که که دانشجو بودن یا حتی فارغ‌التحصیل بودن از یک دانشگاه معتبر دلیلی بر این نیست که یک پروژه اهداف درستی دارد.

۴/ طراحان پای نتورک نگفته‌اند که ۱۲ سال بعد از معرفی آنها چه نوآوری فنی داشته‌اند که حالا خودشان را با بیت‌کوین مقایسه می‌کنند؛
طراحان این پروژه به مدد توانی که در استفاده از روش‌های بازاریابی دهان به دهان و وایرال شدن دارند تلاش می‌کنند از کاه کوه بسازند!

۵/ کسانی که در ایران افراد را دعوت به حضور در «پای» می‌کنند استنادشان به این گزاره است که اگر درسال ۸۸ صد دلار بیت‌کوین خریده بودند امروز ۹ میلیون دلار سرمایه داشتند.

چیزی که نمی‌گویند این است که بیت‌کوین هیچ گاه ادعا نکرده که به آسانی کسی را پول‌دار می‌کند.

۶/ بیت‌کوین ادعا کرد که می‌خواهد مسئله انتقال ارزش بین افراد را بدون استفاده از یک سیستم مرکزی حل کند و موفقیتی که در پاسخ به این ادعا داشت باعث شد توکن‌هایی که در این شبکه مبادله می‌شود در طول زمان ارزش پیدا کنند.
حالا پای دقیقا قرار است چه مسئله‌ای را حل کند؟

۷/ افرادی که موبایل‌هایشان را در اختیار شبکه پای قرار می‌دهند در بهترین حالت چیزی از دست نمی‌دهند ولی چیزی هم به دست نمی‌آورند.
آنها فقط سربازهای لشکری می‌شوند که در نهایت صاحبان این شبکه در زمان مناسب به واسطه قدرت این لشکر بهره‌برداری خودشان را از آن انجام می‌دهند

۸/ طراحان این پروژه بر روی دو چیز مانور می‌دهند: دانشگاه استنفورد و تعداد کاربران اپلیکیشن.
هرچقدر تعداد بیشتری به این پروژه اضافه می‌شوند به مشروعیت بیشتر آنها کمک می‌کنند. به عبارتی به لطف حضور افراد بیشتر می‌توانند از فرصت دیده شدن توسط رسانه‌های جریان اصلی بهره‌مند شوند.

۹/ ادعایی که طراحان پای دارند این است که برای اولین بار کرپتویی ساخته‌اند که افراد می‌توانند با تلفن‌های همراه خود آن را «ماین» کنند. ولی چیزی که واضح نمی‌گویند این است که از نظر فنی نام فعالیتی که توسط تلفن‌های همراه انجام می‌شود ماینینگ نیست! تنها توزیع توکن است.

۱۰/ افراد با نصب اپلیکیشن هر روز مقداری توکن دریافت می‌کنند که هیچ پشتوانه‌ای ندارد؛ در واقع برخلاف بیت‌کوین که ماینینگ بخش مهم و جدایی ناپذیر شبکه بیت‌کوین است در عمل در پای ماینینگی وجود ندارد و فقط توزیع توکن‌های بی‌ارزش است.

۱۱/ چیزی که این کریپتو روی آن حساب کرده شبکه اجتماعی افراد است؛ طراحان این پروژه مدام تکرار می‌کنند که ماینینگ «پای» برخلاف ماینینگ بیت‌کوین انرژی مصرف نمی‌کند و بنابراین نه باتری موبایل و نه دیتای موبایل را مصرف نمی‌کند.

۱۲/ سوال ساده این است که چه مکانیسمی برای اجماع در این کریپتو وجود دارد که هیچ انرژی مصرف نمی‌کند و افراد داخل این شبکه فقط در هر ۲۴ ساعت باید یک دکمه را در گوشی‌شان فشار دهند؟ آیا این منطقی است

قبلی «
بعدی »

اخبار