پامپ و دامپ چیست؟ تعریف(Pump and Dump) درزمینه رمزارز

پامپ و دامپ چیست در ارزهای دیجیتال؟

پامپ و دامپ (Pump and Dump) چیست. پامپ (Pump) و دامپ (Dump) روشی غیرقانونی در بازارهای مالی و بازار رمزارز محسوب میشودکه امروزه و با گسترش فضای آنلاین، این روش بسیار رایج می‌باشد. ، افراد به راحتی سرمایه خود را در این فضا قرار داده و معامله‌گری انجام می‌دهندکه دلیل آن هم رشد فعالیت در فضای دیجیتال استکه رشد سرمایه‌گذاری‌ها در بستر دیجیتال، محیط را برای ورود افراد کلاهبردار مهیا می‌کند. شاید بتوان بازار ارزهای دیجیتال را یکی از مستعدترین فضاها برای فعالیت این افراد کلاهبردار دانست. 

پامپ (Pump)

حالتی در بازار است که باعث می‌شود تا نرخ یک رمزارز اساسا به طور غیر منطقی و خیلی سریع رشد کند. این اتفاق معمولا به سبب اقدامات عمدی تریدر‌های با تجربه رخ می‌دهد. در اکثر مواقع، پس یک پامپ موفقیت آمیز شاهد یک برگشت قیمت یا در واقع دامپ (Dump) خواهیم بود.

Dump (در زبان انگلیسی به معنای افت یا ریزش)

حالتی کاملا برعکس پامپ در بازار است. دامپ سرازیر کردن مقدار قابل توجهی از یک نوع دارایی مانند بیت کوین از روی عمد است. با این هدف که در کوتاه مدت نرخ آن به صورت مصنوعی کاهش یابد. دامپ که در ادامه پامپ رخ می‌دهد. به دستکاری کنندگان این امکان را می‌دهد تا از طریق تریدر‌های فریب خورده ای که کوین‌ها را در قیمت بالایی که به صورت مصنوعی ایجاد شده, خریداری کرده اند، کسب درآمد کنند.

روش پامپ و دامپ چیست؟

دامپ و پامپ چپیست- بازار رمزارز

به طور خلاصه به بالا رفتن مصنوعی قیمت توسط افراد کلاهبردار، دامپ و به ریزش قیمت انجام میشود. و پس از خروج این افراد، دامپ گفته می‌شود.

این روش زمانی اتفاق می‌افتد:

 • گروهی از سرمایه‌گذاران دانه‌درشت، یا یک شرکت سرمایه‌گذاری یا به طور کلی فرد یا گروهی که دارای سرمایه زیادی هستند. و بخواهند به طور مصنوعی و غیرواقعی قیمت یک کالا، ارز یا سهام را بالا ببرند.
 • این افراد حجم زیادی از آن کالا یا ارز یا سهام را از قبل خریداری کرده‌اند. و با بالا بردن قیمت سود هنگفتی را بدست می‌آورند. این افراد از ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند. و اینگونه مردم را برای خرید آن کالا یا ارز یا سهام، متقاعد کنند.
 • به محض اینکه قیمت دارایی مورد نظر بالا برود، این افراد دارایی خود را در بالاترین قیمت به فروش می‌رسانند. با این‌کار سودهای بسیار بالایی را به جیب خواهند زد. این‌کار باعث افزایش قابل توجه عرضه در بازار خواهد شد. و به دنبال آن قیمت کاهش می‌یابد.

در مرحله دوم :

 • مردم ناآگاه و بی‌خبر از همه جا که تحت تاثیر تبلیغات این ارز یا سهام را خریداری کرده‌اند شاهد آب شدن سرمایه خود هستند. ترس بر این افراد غلبه کرده و آنها هم دست به فروش دارایی خود می‌زنند.
 • اما به قیمتی پایین‌تر از قیمت خرید خود. پس از این، این ارز یا سهام به حال خود رها شده. دیگر خریدار و فروشنده‌ای برای آن وجود ندارد (بسیار کاهش می‌یابد). 

پامپ و دامپ چیست- بازار رمزارز

چه بازارهایی مستعد دامپ و پامپ می‌باشد؟

معمولا  این فرآیند در بازار رمزارز با عمق کم اتفاق می‌افتد. بازارهایی که ارزش بازار آنها پایین می‌باشد. مثل بازار رمزارز. ارزش بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با سایر بازارهای مالی جهانی، ارزش بازاری بسیار پایینی دارد.

همچنین در بازارهایی با ارزش بازار پایین، دارایی‌هایی که قیمت آنها بسیار پایین‌است، بیشتر در معرض این روش می‌باشند. مثلا در بازار ارزهای دیجیتال، قیمت توکنی که کمتر از ۱ سنت باشد در مقایسه با توکنی که قیمت آن ۲۰ دلار می‌باشد، بیشتر در معرض پامپ و دامپ قرار دارد.

معمولا این فرصت طلبان و کلاهبرداران 

پس از آنکه بازار مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. شروع به تبلیغات بسیار اغواکننده و گول‌زننده گسترده در بازار رمزارز بر روی دارایی خود می‌کنند. با به کار بردن جمله‌هایی مشابه اینکه این دارایی زیرخاکی بازار است. و یا دیگر فرصتی باقی نمانده.

قیمت این روزهاست که پرواز کند در بازار رمزارز و… . با این تبلیغات جذاب بسیاری از افراد ناآگاه، به امید سود نجومی وارد بازار می‌شوند. درگذشته این تبلیغات به صورت تلفنی و یا ایمیل انجام می‌شد، اما با گسترش شبکه‌های اجتماعی، کار بسیار راحتتر شده‌ است.

تبلیغات گسترده در پامپ و دامپ چیست

پس از تبلیغات گسترده مردم زیادی جذب این پروژه شده و اقدام به خرید دارایی می‌کنند. خرید گسترده توسط مردم، باعث افزایش تقاضا در بازار می‌شود. در نتیجه قیمت دارایی افزایش می‌یابد. مردمی که وارد بازی شده‌اند هر روز شاهد بالا رفتن ارزش سرمایه‌گذاری خود هستند. و این کار را به دیگران نیز پیشنهاد می‌دهند.

افراد تازه وارد بازار می‌شوند و چون فروشنده‌ای در بازار نیست، قیمت افزایش می‌یابد. قیمت به سرعت بالاتر می‌رود و اصطلاحا قیمت پامپ می‌شود.

زمانی که قیمت به اندازه کافی بالا رفت و کلاهبرداران به هدف خود رسیدند، به یکباره تمام دارایی خود را به فروش می‌رسانند. این کار باعث افزایش ناگهانی عرضه در بازار شده و قیمت کاهش شدیدی پیدا می‌کند.

این ریزش قیمت سرمایه‌گذاران خوشحال را نگران می‌کند. وحشت از دست دادن دارایی به جان سرمایه‌گذاران افتاده و آنها هم دارایی خود را به فروش می‌رسانند. در نتیجه فشار فروش بسیار افزایش می‌یابد. قیمت به یکباره ریزش شدیدی را تجربه می‌کند. بنابر این به این ریزش شدید قیمت، دامپ قیمتی گفته می‌شود.

به طور کلی در پامپ و دامپ چیست; کلید اصلی شناسایی یک طرح پامپ و دامپ این است که:

 • در مورد پروژه‌ها و ارزهای دیجیتالی که توسط افراد ناشناس معرفی می‌شوند.
 • وسواس بیشتری داشته باشید.
 • تحقیق بیشتری در مورد آن انجام دهید و از افراد کارشناس راهنمایی بگیرید.
 • در بازار ارزهای دیجیتال هر زمان با تبلیغاتی روبه‌رو شدید که به نظر جذاب می‌آید، لحظه‌ای وعده‌های جذاب آن را کنار بگذارید. رزومه تیم پشت پروژه را مطالعه کنید. ببینید این تیم در گذشته چه کاره بوده‌اند و سرنوشت پروژه‌های قبلی آنها چه بوده‌است. 

اقدام بعدی در شناسایی که روش پامپ و دامپ چیست

بررسی فنی پروژه: 

با استفاده از ابزارهای تحلیل فاندامنتال در بازار رمزارز ارزش پروژه را بررسی کنید. مثلا با استفاده از شاخص‌های اقتصادی معتبر، ارزش پروژه در آینده را تخمین بزنید. اگر قیمت کنونی بسیار پایین‌تر از ارزش واقعی آن است، با خیالی آسوده بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

اما اگر ملاحظه کردید که ارزش واقعی ارز دیجیتال مدنظر، برابر قیمت فعلی آن است، به دنبال پروژه دیگری بروید و کاری به تبلیغات و حواشی پیرامون آن نباشید.

بررسی حجم معاملات می‌باشد:

حجم معاملات ابزار بسیاری دقیقی در شناسایی یک طرح پامپ و دامپ می‌باشد. حجم معاملات در تمامی پامپ و دامپ‌ها مشابه است. حجم معاملات در ارز دیجیتال برای مدت زیادی نزدیک به صفر و یا بسیار پایین می‌باشد. وقتی حجم معاملات در گذشته را بررسی می‌کنید متوجه می‌شوید که روزانه تعداد بسیار کمی از افراد خرید و فروش انجام داده‌اند.

اما به یکباره و با افزایش قیمت، حجم معاملات نیز رشد بی سابقه‌ای میکند. حتما بررسی کنید که چه اتفاقی افتاده که به یکباره حجم افزایش یافته‌. گاهی اوقات خبر همکاری با یک شرکت بزرگ یا پروژه بزرگ دیگری باعث این اقبال سرمایه‌گذاران شده، در غیر اینصورت، مطمئن باشید که با یک طرح پامپ و دامپ سروکار دارید و از سرمایه‌گذاری بر روی آن اجتناب کنید.

تا اینجا مواردی را اشاره کردیم تا در دام این روش نیافتیم. اما اگر به هر دلیلی ارز دیجیتالی را خریداری کردیم و در میانه راه متوجه شدیم در یک پامپ و دامپ گیر افتاده‌ایم، بهترین تصمیم در این شرایط چیست؟

توجه داشته باشید که اگر ارز دیجیتالی را خریداری کرده‌اید و در میانه راه شاهد دامپ قیمت هستید، فرد خوش‌شانسی هستید.

احتمالا در این ترید سودی بسیار بالاتر از حد انتظار خواهید داشت.

در درجه اول:

تارگت‌هایی که با استفاده از تحلیل تکنیکال محاسبه کرده‌اید را رها کنید! کنترل بازار دست افراد معدودی‌است. نه در دست یک جامعه، پس قیمت تا جایی بالا می‌رود که آنها بخواهند.

در گام بعدی فکر: 

بازار رمزارز و سرمایه‌گذاری بلند مدت بر روی این ارز دیجیتال را از سرتان بیرون کنید. هر پامپ قیمت، دامپ قیمت را به دنبال خواهد داشت. منتظر ریزش قیمت باشید و البته مراقب آن باشید. محاسبه تارگت نهایی افزایش قیمت تقریبا ناممکن است، با کوچکترین نشانه‌های افزایش عرضه در بازار، تمام دارایی خود را به فروش برسانید.

در نهایت :

از فروش دارایی می‌توان به معامله این ارز دیجیتال در بازار فیوچر و به منظور باز کردن پوزیشن  Short  فکر کرد. با این‌کار از ریزش قیمت نیز سود خواهید برد. اگر با یک روش پامپ و دامپ مواجه باشید، مطمئن باشید که این بالا رفتن قیمت، ریزشی شدید را به همراه خواهد داشت. می‌توانید با باز کردن پوزیشن Short این ریزش قیمت را نیز شکار کنید.

برخی تریدر‌ها از طرحی برای دستکاری قیمت فروش یک رمزارز استفاده می‌کنند که به آن پامپ و دامپ یا “Pump and Dump” می‌گویند. در صرافی‌های سنتی، این کار غیرقانونی است و به شدت مورد پیگیری قرار می‌گیرد. اما به خاطر این که برای معاملات رمزارز در بسیاری از کشور‌ها قانونی گذاری صورت نگرفته، بازیکنان بازار رمزارز باید اقدامات متقابل برای جلوگیری از ابه کارگیری این طرح را خودشان انجام دهند. در این مقاله با اول پرداخت همراه باشید.

پامپ و دامپ چیست

بازیکنان اصلی در طرح پامپ و دامپ چیست چه کسانی هستند؟

پامپ و دامپ چیست
پامپ و دامپ چیست

طرح پامپ و دامپ مدت هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر داستان “Boiler Room” یا کاری که جردن بلفورت کرده را شنیده باشید، احتمالا می‌دانید که شیوه کاری در این طرح چگونه است.

جردن بلفورت

یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم “گرگ وال استریت” را شکل داد. اگر چیزی در این باره نمی‌دانید، ابتدا باید بازیکنان اصلی این موضوع یعنی دو گروه تریدر‌ها و مروج‌ها و تریدر‌ها و سرمایه گذاران را بشناسید. گروه اول از طرح دستکاری که قرار است رخ دهد باخبر هستند و هدف اصلی شان این است که گروه دوم را به بازی دعوت کنند.

مروج‌ها اساسا علاقه مند به سرمایه گذارانی هستند که تجربه کافی در معامله ندارند و بیش‌تر ترجیح می‌دهند که به گفته‌های متخصصشان گوش کنند.

اکثرا، پامپرها یک شخص نیستند,  بلکه جمعی از افراد هستند که می‌توانند با یکدیگر شروع به خرید یک رمزارز کنند و یا در زمانی دیگر تمرکزشان را روی رمزارز دیگری بگذارند.

چگونه می‌توانیم پامپ ارزهای دیجیتالی را تشخیص دهیم؟

این که بتوانید متوجه شوید چه زمانی پامپ شدن یک کوین مثلا بیت کوین در حال شکل گیری است نه تنها باعث می‌شود,  از ضرر و زیان جلوگیری کنید بلکه امکان کسب سود هم به شما می‌دهد.

پامپ‌هایی که در مقیاس بزرگ انجام می‌شود به خودی خود نیست, چرا که اکثرا روی آن‌ها فکر شده و چندین هزار نفر در همکاری با هم آن را تشکیل می‌دهند. آن‌ها برای پامپ‌های بزرگ به پول زیادی نیاز دارند به ویژه وقتی سعی دارند تا یک کوینی که خیلی شناخته شده نیست را بالا بکشند.

پس کاربران برای تشخیص چنین روند‌هایی در بازار به چه چیز‌هایی باید توجه داشته باشند؟

برخی از نشانه‌های پامپ شدن یک ارز که به شما این امکان را می‌دهد تا سرمایه گذاری تان درگیر آن نشود.

 • انتشار مقالات گوناگون درباره یک ارز که معمولا این نوع مقالات در رسانه‌های رسمی که مورد اعتماد هزاران نفر است، منتشر می‌شود.
 • جلب کردن توجه‌ها به یک رمزارز خاص به کمک رسانه‌های خبری مختلف یکی از ابزاری است که پاپمپر‌ها برای سرمایه گذاری حجیم از آن استفاده می‌کنند.
 • معمولا پیش از این که چنین اخباری در شبکه به وجود بیاید شخصی مقدار بسیار زیادی از آن پول دیجیتال را خریداری می‌کند.
 • همچنین مسببین چنین معاملاتی سعی می‌کنند تا با وضع محدودیت‌ها در خرید آن پول دیجیتالی با استفاده از ربات‌ها نشان دهند که نرخ متغیر است.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس
منبع
afr.comcyprus-mail.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا