آربیتراژ (Arbitrage) بیت کوین ؛ فرصتی برای کسب درآمد!

آربیتراژ (Arbitrage) بیت کوین ؛ فرصتی برای کسب درآمد!

به خرید بیت کوین ها از اکسچنجی که قیمت این ارز در آن بسیار پایین است و فروش آنها در اکسچنجی که قیمت بیت کوین در آن نسبتا بالاتر است آربیتراژ بیت کوین (Bitcoin Arbitrage) می‌گویند. قیمت بیت کوین در هر اکسچنج متفاوت است زیرا این بازار به طور مستقیم با اکسچنج ها ارتباط ندارد و حجم معاملات در بسیاری از اکسچنج ها به قدری کم است که قیمت آنها با قیمت متوسط موجود در بازار تنظیم نمی‌باشد.

آربیتراژ بیت کوین چیست؟

نمونه ساده ای از آربیتراژ بیت کوین

قیمت بیت کوین در کوین بیس حدود ۶۵۰ دلار و قیمت بیت کوین در اکسچنج BTC-E حدود ۶۳۶ دلار است. تفاوت بین این دو قیمت ۱۴ دلار می‌باشد و این امر تقریبا فرصت مناسبی برای آربیتراژ است. در نظر بگیرید که شما ۱۰۰ بیت کوین از BTC-E خریده اید که هر یک با نرخ ۶۳۶ دلار می‌باشد. شما هر یک از آنها را در کوین بیس با نرخ ۶۵۰ دلار می‌فروشید و برای هر بیت کوین ۱۴ دلار سود بدست می‌آورید. بیایید با اعداد ریاضی آن را بررسی کنیم:

 

 

تعداد بیت کوین های خریداری شده از اکسچنج BTC-E = صد عدد
قیمت هر بیت کوین در این اکسچنج = ۶۳۶ دلار
قیمت کل = ۶۳۶*۱۰۰ = ۶۳۶۰۰ دلار
تعداد بیت کوین های فروخته شده در کوین بیس = ۱۰۰ عدد
قیمت هر بیت کوین در کوین بیس = ۶۵۰ دلار
قیمت کل = ۶۵۰*۱۰۰ = ۶۵۰۰۰۰ دلار
سود کل = ۶۵۰۰۰۰-۶۳۶۰۰ = ۱۴۰۰ دلار

 

بنابراین می‌توان دید که با آربیتراژ بیت کوین فرصت مناسبی برای ایجاد درآمد انفعالی خواهید داشت، اما این کار با موانع و محدودیت هایی مواجه است.

موانع آربیتراژ بیت کوین

 1. زمان لازم برای تأیید هر تراکنش (خرید و فروش) ممکن است افزایش یابد و نرخ اکسچنج در آن زمان تغییر کند.
 2. بسیاری از اکسچنج ها برای معامله تعداد زیادی بیت کوین به تاییدیه های بسیاری نیاز دارند.
 3. واریز ارز فیات می‌تواند فرایند زمان بری باشد (بسته به روش پرداختی شما ممکن است تا ۱۰ روز طول بکشد).
 4. بسیاری از اکسچنج ها کارمزد دارند که در مثال بالا آن را در نظر نگرفتیم. شما باید این هزینه را در نظر داشته باشید.
 5. به حجم تراکنش در هر اکسچنج توجه کنید زیرا ممکن است شما نتوانید تمام بیت کوینی که از اکسچنج ارزانتر خریده اید را بفروشید.
 6. تفاوت قیمت به اعتبار و شهرت اکسچنج نیز برمی‌گردد. به عنوان مثال این روزها نرخ اکسچنج BTC-E پایین می‌باشد زیرا مردم اعتماد ندارند که این اکسچنج به طور صحیح پول های آنها را مدیریت و نگهداری می‌کند. اعتماد کمتر = خریدار کمتر= نرخ پایین اکسچنج. چنین اتفاقی چند روز پیش برای اکسچنج Mt.Gox افتاد و قیمت بیت کوین در این اکسچنج کمتر و کمتر می‌شد زیرا مردم به اکسچنج اعتماد نداشتند و اجازه برداشت پول را نمی‌دادند.

کارمزدهای آربیتراژ بیت کوین

حال بیایید که مثال ملموسی بزنیم و تمام کارمزدهای متفاوت دخیل در آربیتراژ را در نظر بگیریم. این کارمزدها شامل موارد زیر می باشد:

 • کارمزدهای واریز فیات
 • کارمزدهای برداشت فیات
 • کارمزدهای واریز بیت کوین
 • کارمزدهای برداشت بیت کوین
 • کارمزدهای تراکنش

تمام این اقدامات بیان می‌کنند که آربیتراژ بیت کوین عملی کاملا دشوار است. اگر کمی با اعداد سروکار داشته باشید متوجه خواهید شد که اگر پراکندگی (اختلاف بین ارزش خرید و ارزش فروش) به مقدار کم افزایش یابد به سودآوری می‌رسید. اما در وضعیت کنونی با انجام این فرآیند پول از دست می‌دهید.

هرچند اگر بیشتر دقت کنید متوجه خواهید شد که ۱۰ روز طول می‌کشد تا اکسچنج BTC-E واریز شما را دریافت کند. طی این مدت پراکندگی می‌تواند تغییر کند. بنابراین بهترین روش، نگهداری مقداری ارز فیات در اکسچنج و انتخاب زمان مناسب برای اجرای آربیتراژ خواهد بود.

آیا باید آربیتراژ بیت کوین را امتحان کنیم؟

اگر بیت کوین یا پول اضافی دارید، پس خودتان دست به کار شوید. مادامی که محتاط هستید و قوانین محکمی در خصوص چه زمان و‌ چگونه انجام دادن این اقدام مشخص می‌کنید، در این فرآیند حضور خواهید داشت. بر خلاف سرمایه‌گذاری با ریسک، معاملات مارجین و سایر فعالیت هایی که می‌توان به آن ها به عنوان روش‌های دستکاری در بازار نگاه کرد، آربیتراژ فرآیندی مثبت است.

قیمت بیت کوین در اکسچنج های مختلف نباید فرق داشته باشد، مخصوصا با توجه به اینکه دسترسی به تمام اکسچنج ها از یک رایانه امکان پذیر است. آربیتراژ اکسچنج ها را به یک قیمت میانگینی می‌رساند. با رشد بازار بیت کوین، شکاف بین اکسچنج ها کاهش خواهد یافت زیرا میزان آربیتراژ افراد افزایش می‌یابد. حجم کنونی بیت کوین می‌تواند به افراد کمک‌ کند که به سود خوبی دست یابند اما هنوز برای شرکت های بزرگ مالی ارزش ندارد که مستقیما وارد آربیتراژ بیت کوین شوند.

آربیتراژ بیت کوین در کل می‌تواند فرصتی برای درآمدزایی باشد اما در عین حال خطرات خود را دارد. به علاوه، تقریبا تمام اکسچنج ها API دارند و این‌ نکته می‌تواند باعث موفقیت شما شود. استفاده از این API ها به شما ابزار مورد نیاز برای ایجاد یک ربات آربیتراژ یا استخدام فرد دیگر برای انجام این کار را خواهد داد. تا هنگامی که دقیق تر بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که معاملات همزمان انجام می‌دهید، اقدام به آربیتراژ می‌تواند بسیار سودمند باشد.

نظر بسیاری از افراد این است که اگر بخواهید سود خوبی از آربیتراژ کسب کنید باید در این حوزه حرفه ای باشید. احتمالا در اولین یا دومین اقدام خود نخواهید توانست آربیتراژ موفقی انجام دهید. مانند هر عمل دیگری، آربیتراژ نیز به تمرین، صبر و تجربه نیاز دارد.

 

قبلی «
بعدی »

اخبار