صرافی سوشی سواپ SushiSwap چیست؟

مقدمه

صرافی سوشی سواپ  SushiSwap در واقع یک نسخه به روز شده از صرافی یونی سواپ است که در سال 2020 توسط دو شخص ناشناس با نام‌هایی مستعار، پایه گذاری شد. اکنون به یکی از نام‌های مطرح در زمینه کریپتوکارنسی تبدیل شده و دارای توکنِ مختص به خود است. در این نوشته به بررسی صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ می‌پردازیم.

صرافی سوشی سواپ Sushi Swap چیست؟

صرافی سوشی سواپ SushiSwap یک صرافی غیرمتمرکز و نوظهور است که از پروتکل‌های AMM ساخته شده بر روی بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند. تاریخ تاسیس آن به ماه سپتامبر 2020 باز می‌گردد. دو نام مستعار «Chef Nomi» و «xMaki» به عنوان خالقان این صرافی، معرفی شده اند و به غیر از این دو اسم، هیچ اطلاعات دیگری از آنها وجود ندارد. صرافی SushiSwap در واقع یک فورک یا نسخه ای جدید از صرافی UniSwap است و از هسته اصلی یونی سواپ، استفاده می‌کند. در حال حاضر، SushiSwap به تدریج در حال رشد است تا به یکی از پلتفرم‌های پیشرو با حجم معاملات باورنکردنی تبدیل شود.

صرافی-سوشی-سواپ-Sushi-Swap-چیست؟

نگاهی گذرا به خدمات این صرافی

صرافی سوشی سواپ، ویژگی‌های ارزشمند Uniswap را حفظ کرده و به علاوه، خدمات مالی بیشتری را نیز برای رقابت با سایر  DEX‌ها اضافه کرده است. کلمه دکس مخفف عبارت decentralized exchange به معنی صرافی غیر متمرکز است. با گذشت زمان، سوشی سواپ علاوه بر فعالیت به عنوان یک DEX، خدمات مالی دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار داده و تبدیل به اکوسیستمی ‌متنوع تر شده است. این خدمات عبارتند از:

  • Kashi Lending/Leverage
  • BentoBox dApps
  • پلت فرم MISO
  • فارم‌های مختلف و. . .

جذابیت اصلی صرافی سوشی سواپ نسبت به یونی سواپ

دو صرافی سوشی سواپ و یونی سواپ، تفاوت چندانی با هم ندارند اما باید یک انگیزه وجود داشته که کاربران به جای یونی سواپ بخواهند از سوشی سواپ استفاده کنند. سرآشپز Nomi (بنیانگذار سوشی سواپ) این انگیزه را از طریق توکن‌های SushiSwap ایجاد کرد. کاربران، برای کسب پاداش در SushiSwap باید توکن‌های Uniswap را واریز کنند. به لطف جوایز SushiSwap، کسانی که از آن استفاده می‌کنند، درآمد بیشتری نسبت به Uniswap دارند. این موضوع سبب برتری صرافی سوشی سواپ نسبت به UniSwap شده است.

پیش نیاز‌های معامله در صرافی سوشی سواپ

  •   داشتن کیف پول ارز دیجیتال

اولین قدم برای استفاده از صرافی سوشی سواپ، داشتن والت مناسب است. برای این کار می‌توانند از انواع والت‌ها از جمله تراست والت، متامسک، لومی یا Coin98 Wallet بهره بگیرید.کیف پول Coin98 یکی از کیف پول های مناسب برای استفاده از صرافی غیر متمرکز SushiSwap  است. در این نوشته از سایر والت‌ها صرف نظر می‌کنیم و بیشتر به Coin98 Wallet می‌پردازیم.

کیف-پول-Coin98-کیف-پول--مناسب-برای-استفاده-از-صرافی--SushiSwap

  •   داشتن اتریوم در کیف پول خود برای تامین هزینه gas

بلاک چین اتریوم از توکن‌های ETH برای تامین هزینه شبکه اتریوم استفاده می‌کند. بنابراین، برای معامله توکن‌های ERC-20 در SushiSwap، کاربران باید مقدار کافی ETH در کیف پول خود داشته باشند. در حال حاضر، کارمزد تراکنش در SushiSwap تقریباً 0.3% از مبلغ معامله است. از این مبلغ 0.25% به ارائه دهندگان نقدینگی و بقیۀ 0.05% به دارندگان توکن SUSHI که در SushiBar یا همان فارم‌های xSUSHI سهام دارند، تعلق می‌گیرد.

نگاهی اجمالی به کیف پول کوین 98

برای استفاده از والت کوین 98 بر روی موبایل، کافیست اپ آن را از گوگل پلی دانلود کنید. برای ویندوز نیز بهتر است از افزونه این والت بر روی گوگل کروم استفاده شود. سپس یک آدرس اتریوم در کیف پول Coin98 ایجاد کنید. کاربران می‌توانند یک کیف پول ERC-20 ایجاد کنند یا یک کیف پول موجود را از یک پلتفرم دیگر به کیف پول Coin98 وارد کنند. از آنجایی که SushiSwap بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، کاربران برای استفاده از خدمات این صرافی، باید کیف پول اتریوم را ایجاد یا وارد کنند. به یاد داشته باشید که قبل از معامله، تمام دارایی‌ها را به کیف پول ERC-20 منتقل کنید.

در صورتی که کاربران به طور تصادفی پول را به کیف پول‌های TRC20، BEP20 یا SPL منتقل کنند، عملکرد پل زنجیره ای در کیف پولِ Coin98  به طور مستقیم از تبدیل توکن‌ها به ERC20 پشتیبانی می‌کند. این یکی از پیشرفت‌های تکنولوژیکی کیف پول Coin98 است تا تجارت در SushiSwap را آسان‌تر کند.

نگاهی-اجمالی-به-کیف-پول-کوین-98 در SushiSwap

مراحل معامله در سوشی سواپ به کمک والت موبایلی Coin98

 1- Coin98 Mobile Wallet را باز کنید و روی Swap در صفحه اصلی کلیک کنید.

 2 – صرافی سوشی سواپ را انتخاب کنید.

 3: روی نماد تنظیمات در گوشه سمت راست و بالای صفحه، کلیک کنید و بین 2 گزینه رابط Basic UI (1)  و Pro UI (2) یکی را انتخاب کنید.

 4 : پر کردن اطلاعات تراکنش: کاربران برای تکمیل تراکنش باید یک سری اطلاعات را پر کنند و  سپس جفت معاملاتی را از لیست انتخاب کنند به عنوان مثال، ETH & SUSHI برای آن دسته از توکن‌هایی که در کیف پول Coin98 فهرست نشده‌اند، کاربران همچنان می‌توانند با استفاده از آدرس قرارداد خود معامله کنند.

 5- در قسمت سواپ، یک نوار وجود دارد که حجم معامله به وسیله آن تنظیم می‌شود. این نوار را بلغزانید تا به حجم دلخواه معامله برسید سپس آن را تایید Approve)) کنید. در نهایت باید روی گزینه Ok کلیک کنید.

نکات مهم در استفاده از والت اندروید coin98

  • هزینه پیش فرض gas در کیف پول Coin98 برای بالاترین سرعت و با معقول ترین هزینه تعیین شده است اما کاربران می‌توانند با کلیک بر روی هزینه گاز و slippage آن را به دلخواه تنظیم کنند.
  • میزان Slippage یکی از دلایلی است که منجر به شکست معاملات می‌شود. کاربران می‌توانند با Slippage پیش فرض 2٪ معامله کنند یا برای شانس موفقیت بیشتر، نرخ بالاتری را تنظیم کنند.

کاربران باید یک کیف پول اتریوم و موجودی مناسب ETH در این کیف پول داشته باشند تا هزینه gas را قبل از معامله، پرداخت کنند.

نکات-مهم-در-استفاده-از-والت-اندروید-coin98 در SushiSwap

1-مرحله تایید فقط در اولین معامله نمایش داده می‌شود. در معاملات زیر، کاربران برای تکمیل تراکنش‌ها فقط باید Swap را کلیک کنند.

2-فلش وسط رابط معاملاتی برای جابجایی بین موقعیت خرید و فروش استفاده می‌شود. کاربران باید قبل از انجام هر تراکنش، موقعیت توکن‌ها را به دقت بررسی کنند.

3- پس از مبادله موفقیت آمیز، کاربران می‌توانند برای مشاهده تراکنش‌های خود به تاریخچه معاملات دسترسی داشته باشند یا در صورت نیاز به صفحه اصلی بازگردند تا توکن‌های معامله شده را بررسی کنند.

مراحل معامله در سوشی سواپ به کمک والت افزونه کروم Coin98

 رابط کاربری صرافی SushiSwap شبیه سایر DEX ها مانند PancakeSwap در BSC و UniSwap در اتریوم است. بنابراین، همه فرآیندها نسبتا مشابه هستند.

 1: به app.sushi.com/swap بروید.

 2: روی Connect to a wallet در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید تا قفل کیف باز شود.

برای اتصال به کیف پولِ افزودنی کوین 98 گزینۀ Injected را انتخاب کنید و رمز ورود را برای ورود به کیف پول، پسورد والت کوین 98 وارد کنید و برای تأیید روی اتصال (connect) کلیک کنید.

مراحل-معامله-در-سوشی-سواپ-به-کمک-والت-افزونه

 3: توکن مورد نظر را برای Swap انتخاب کنید و مبلغ معامله را وارد کنید.

 4: اطلاعات را به دقت بررسی کنید و برای ادامه روی Swap کلیک کنید.

 5: اطلاعات را دوبار بررسی کنید و برای انجام تراکنش بر روی Confirm Swap کلیک کنید

 6: برای تایید تراکنش، روی تأیید در پنجره پاپ آپ کلیک کنید.

مکانیزم تامین نقدینگی در صرافی سوشی سواپ

مانند دیگر صرافی‌های غیر متمرکزِ ارز دیجیتال صرافی سوشی سواپ برای تامین نقدینگی وابسته به جامعه کاربران خود است. در این گونه صرافی‌ها یکی از اولین بخش‌هایی که در سایت صرافی با آن مواجه می شوید بخش تامین نقدینگی (Liquidity providing) است. در صرافی سوشی سواپ، تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی بسیار آسان است. تنها کافیست به بخش multi- chain AMM و سپس به بخش Liquidity بروید و کیف پول خود را به صرافی سوشی سواپ متصل کنید سپس مقداری از دارایی کیف پول خود را در اختیار صرافی قرار دهید.

نحوه ارائه نقدینگی به صرافی سوشی سواپ

در تامین نقدینگی باید دو نوع ارز دیجیتال، انتخاب کنید و مبلغی از هر کدام را در اختیار صرافی سوشی سواپ قرار دهید. مبلغ دو ارز دیجیتال، باید از ارزش معادل برخوردار باشند یعنی مثلا اگر دو ارز دیجیتال سوشی و اتریوم را انتخاب کرده اید، هر مقداری از سوشی بدهید باید به همان اندازه اتریوم هم داشته باشید که به صرافی سوشی سواپ واگذار کنید.

نحوه-ارائه-نقدینگی-به-صرافی-سوشی-سواپ

فواید تامین نقدینگی

 با این کار توکن‌های شما به استخرهای نقدینگی صرافی منتقل می‌شوند و تا وقتی که این توکن‌ها در استخرها باقی بمانند به ازای هر تراکنشی که کاربران در صرافی انجام می‌دهند مبلغی کارمزد به شما تعلق خواهد گرفت. فایده دیگری که تبدیل شده به Liquidity Provider دارد این است که در سیاست گذاری‌های درون صرافی سوشی سواپ، حق اظهار نظر خواهید داشت و می توانید در قانون گذاری‌های صرافی، تاثیر گذار باشید.

فارمینگ در صرافی سوشی سواپ

کاربران هنگام اضافه کردن نقدینگی به صرافی سوشی سواپ، توکن‌های SLP یا همان Sushi Liquidity Pool دریافت می‌کنند و می‌توانند این توکن‌ها را در فارم‌ها سرمایه گذاری (STAKING) کنند تا از این طریق نیز درآمد داشته باشند. به طور خلاصه، توکن‌های SLP برای استکینگ در مزارع استفاده می‌شوند.

در حال حاضر SushiSwap سه نوع اصلی از مزارع را به کاربران ارائه می‌دهد: مزارع کاشی، مزارع سوشی سواپ، مزارع پاداش X2 . دارندگان توکن SLP می‌توانند هر کدام از این سه نوع مزرعه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

مراحل لازم برای شروع فارمینگ در صرافی سوشی سواپ

شروع فارمینگ در صرافی سوشی سواپ

1: به https://app.sushi.com/farm بروید.

 2: فارم مد نظر خود را انتخاب کنید به عنوان مثال، DUSD/WETH

 3: اطلاعات را به دقت بررسی کنید و روی Stake کلیک کنید.

4: پس از مدتی بر روی Harvest کلیک کنید تا پاداش فارمینگ را دریافت کنید.

کاربران می‌توانند در هر زمان که تمایل داشتند دارایی‌های خود را از حالت استیک خارج کنند.

استیک کردن توکن سوشی در صرافی سوشی سواپ

همانطور که می‌دانید صرافی سوشی سواپ، ارز دیجیتال هم نام با خود را دارد که به عنوان توکن بومی ‌این صرافی شناخته می‌شود. هر صرافی برای دارندگان توکن بومی‌ خود، یک سری مزایا و پاداش‌ها در نظر می‌گیرد تا با این کار سبب ترغیب کاربران به استفاده از آن توکن خاص شود. در مورد صرافی SushiSwap نیز این موضوع صادق است و افرادی که توکن SushiSwap را استیک کنند از مزایایی خاص بهره مند می‌شوند. در هر معامله ای که در Sushiswap انجام می‌شود،  0.3%کارمزد دریافت می شود. 0.25% آن به LP‌ ها تعلق می‌گیرد و مابقی بین کشاورزان xSUSHI توزیع می‌شود.

دارندگان xSUSHI حق رای دارند و می‌توانند با پروتکل‌های دیگر تعامل داشته باشند. منظور از کشاورزان یا دارندگان Xsushi افرادی هستند که در استخر مخصوص توکن سوشی سواپ، این ارز دیجیتال را استیک کرده اند.

مراحل استیک کردن توکن سوشی سواپ

مراحل-استیک-کردن-توکن-سوشی-سواپ

مرحله 1: به https://app.sushi.com/stake بروید.

مرحله 2: مبلغی از سوشی را که می‌خواهید استیک شود در جای خالی وارد کنید. کاربران می‌توانند برای سهولت بیشتر روی گزینۀ کل موجودی کلیک کنند و در این صورت تمامی‌موجودی سوشی سواپِ کیف پول آنها استیک می‌شود.

مرحله 3: اطلاعات را به دقت بررسی کنید و روی Stake  کلیک کنید.

در اینجا نیز کاربران می‌توانند در هر زمان دارایی‌های خود را از حالت استیک خارج کنند.

سوالات متداول در مورد صرافی سوشی سواپ

1-کاربران هنگام مبادله در SushiSwap چه مقدار هزینه می‌پردازند؟

همانطور که در متن بالا گفته شد کارمزد معامله در %0.3 از مبلغ معامله است که بین تامین کنندگان نقدینگی صرافی سوشی سواپ و استیک کنندگان توکن سوشی تقسیم می‌شود.  این رویه تا سال 2023 ادامه خواهد داشت. در این سال تعداد توکن‌های سوشی به 250 میلیون می‌رسد و از آن زمان به بعد جوایز سوشی به پایان خواهد رسید. علاوه بر کارمزد صرافی سوشی سواپ، کاربران باید کارمزد شبکه اتریوم (gas) را نیز بپردازند که عددی بین 25 تا 40 دلار برای هر تراکنش است و این مبلغ از موجودی اتریوم موجود در کیف پول کاربران کسر خواهد شد.

2- از کجا توکن‌های سوشی سواپ بخریم؟

 کاربران می‌توانند توکن‌های سوشی را از انواع صرافی‌های متمرکز یا غیر متمرکز خریداری کنند مانند موارد زیر:

 CEX‌ ها: Binance، Coinbase OKEx، FTX و غیره.

 DEX‌ ها: Uniswap، 1inch

3- آیا سرمایه گذاری بر روی توکن سوشی سواپ کار درستی است؟

اگر قصد خرید سوشی را دارید، باید با نوسانات و ریسک آن کنار بیایید. همه ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاری‌های پرریسکی هستند، اما توکن‌های کوچکتری مانند سوشی، غیرقابل پیش بینی تر از سایرین هستند. این گونه رمز ارز‌ها بسیار بی ثبات هستند به این معنی که شما ممکن است شاهد دستاوردهای بزرگ باشید، اما باید برای ضررهای بالقوه بزرگ نیز آمادگی داشته باشید.

سوالات-متداول-در-مورد-صرافی-سوشی-سواپ

کلام آخر

در پایان باید گفت که صرافی سوشی سواپ نیز مانند اغلب صرافی‌های غیر متمرکز، آینده درخشانی دارد. یک دلیل بر این مدعا این است که در سال جاری هنگامی‌که دولت چین اقداماتی در ضدیت با ارزهای دیجیتال انجام داد توکن‌های اکثر صرافی‌های غیر متمرکز، شروع به رشد قیمتی کردند. زیرا این صرافی تنها گزینه‌هایی هستند که دولت‌هایی مانند چین نمی‌توانند خدمات آنها را محدود کنند. بسیاری از بزرگان بازار ارزهای دیجیتال از جمله ویتالیک بوترین- خالق اتریوم، عقیده دارند که صرافی‌های متمرکز هیچ آینده ای ندارند و آینده متعلق به صرافی‌های غیر متمرکز است.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا