تحلیل تکنیکال چیست؟

مقدمه

یکی از بهترین روش ها برای کسب سود، سرمایه گذاری است. امروزه افراد بسیار زیادی برای سرمایه گذاری بازار ارز دیجیتال را انتخاب کرده اند. برای این که این افراد بتوانند بهترین سرمایه گذاری را داشته باشند باید بتوانند آن بازار را تحلیل کنند و قیمت را پیش بینی کنند. مهم ترین تحلیل ها در بازار ارز دیجیتال تحلیل تکنیکال یا (تحلیل فنی) و تحلیل فاندامنتال است. در این مطلب می خواهیم به معرفی و بررسی یکی از روش های تحلیل بازار های مالی یعنی تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی  بپردازیم.

مفهوم تحلیل تکنیکال چیست؟

معرفی تحلیل تکنیکال

این روش تحلیل یکی از روش های تحلیلی است که افرادی که در بازار های مالی فعالیت دارند برای تشخیص موقعیت های مناسب خرید و فروش، از آن استفاده می کنند. این روش کاملا مبتنی بر نمودار ها، جدول ها، روند ارزش سهام و آمار و ارقام است.شما با استفاده از این روش تحلیل تاریخچه یک سهام را در می آورید و همچنین الگو های پیشرو را کشف می کنید. شما با استفاده از اطلاعاتی که بدست می آورید می توانید اقدام به خرید و فروش یک سهم کنید.

به عنوان مثال شما سهامی را با استفاده از تحلیل تکنیکال بررسی می کنید و روند آن متوجه سهام می شوید. شما زمانی که روند یک سهام را متوجه شدید می توانید زمان احتمال ریزش آن سهم را پیش بینی کنید. در نتیجه شما صبر میکنید تا آن سهام ریزش کند. زمانی که به آخرین حد ریزش خود رسید شما اقدام به خرید آن سهم می کنید. شما زمانی که آن سهم را خریداری کردید دوباره می توانید با استفاده از تکنیکال آخرین حد صعود آن سهم را پیش بینی کنید و قبل از ریزش بعدی سهم، اقدام به فروش آن سهم کنید.

تاریخچه تحلیل تکنیکال چقدر است؟

این نوع تحلیل برای اولین بار در اواخر سال ۱۸۰۰ توسط چارلز داو (Charles Dow) مطرح شد. وی فعالیتش را با روزنامه‌نگاری در حوزه مالی شروع و در ادامه وال استریت ژورنال (The Wall Street Journal) را تاسیس کرد. داو جزو نخستین افرادی بود که رفتارهای قیمتی مشابه بین دارایی‌های خاص را درک کرد، رفتارهایی که از یک روند مشخص تبعیت می‌کردند. دستاوردهای این فرد تئوری داو (Dow Theory) نام‌گذاری شد. که پایه و اساس تحلیل تکنیکال امروزی محسوب می‌شود. بعد آن بسیاری از محققان به تحقیق و بررسی این نظریه پرداختند و با استفاده از نتایج تحقیقات تحلیل تکنیکال بوجود آمد. این پژوهش ها هر روزه انجام شد و روز به روز به الگو های تحلیل تکنیکال اضافه شده. از تحلیل فنی در هر بازاری می توان استفاده کرد.

معرفی-تحلیل-تکنیکال(تحلیل-فنی)

به چه کسی تحلیلگر تکنیکال گفته می شود؟

تحلیلگر تکنیکال کسی است که سوابق گذشته یک سهام را مورد بررسی قرار می دهد و با توجه به آن بررسی ها اقدام به سرمایه گذاری می کند. یک فردی که این روش تحلیلی کار می کند اعتقاد دارد که برای سرمایه گذاری نیازی به بررسی عواملی همچون اخبار، وضعیت اقتصاد جامعه، شرایط سیاسی و… نیست. این افراد اعتقاد دارند فقط با بررسی نمودار ها، آمار و ارقام یک سهم و همچنین تاریخچه یک سهم کافی است تا تغییرات کوتاه مدت سهم را تشخیص دهیم.

تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال

فرق تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال 

همانطور که گفته شد در بازار های مالی چند روش تحلیلی وجود دارد. دو روش تحلیلی که در بازار ارز دیجیتال استفاده می شود تحلیل تکنیکال یا (تحلیل فنی) و تحلیل فاندامنتال است. این دو روش تحلیل به نوعی متضاد یکدیگر هستند. در تحلیل بنیادی تحلیلگر به بررسی سابقه شرکت، مسائل سیاسی، اخبار و…. می پردازد تا بتواند وضعیت سهام را مشخص کند. یک تحلیلگر تکنیکال همانطور که گفته شد به این موارد کار ندارد و فقط به تاریخچه نمودار و آمار و ارقام توجه می کند. به همین دلیل روش کار این دو تحلیلگر کاملا متفاوت است و ضد هم می باشد.

 

مزایای تحلیل تکنیکال( تحلیل فنی)

در ادامه می خواهیم به مزایای این روش تحلیل بپردازیم.

  • یادگیری آسان این روش تحلیل:

یادگیری تقریبا تمام مفاهیم تکنیکال آسان است و بیشتر افراد در مدت کوتاهی می توانند این روش را یاد بگیرند. نکته ای که باید در مورد این روش تحلیلی بگوییم این است که دارای منابع آموزشی بسیار بالا است و شما به راحتی می توانید با استفاده از آن منابع این روش تحلیل را یاد بگیرید.

  • دارای انعطاف پذیری بالا است:

این روش تحلیلی دارای انعطاف پذیری بسیار بالا است به این صورت که شما با استفاده از تکنیکال هر نموداری را می توانید تحلیل کنید. فقط باید در هر نمودار از شرایط و ابزار مناسب آن نمودار استفاده کنید.

  • تحلیل در هر تایم فریمی:

شما با استفاده از تکنیکال می توانید در هر تایم فریمی نمودار را تحلیل کنید. البته از این روش برای تحلیل کوتاه مدت، میان مدت و همچنین بلند مدت استفاده می شود.

  • ارائه نقاط ورود و خروج دقیق:

با استفاده از این روش تحلیلی شما می توانید نقاط ورود و خروج را به صورت دقیق به دست آورید. شما با استفاده از ابزار های تحلیل تکنیکال( تحلیل فنی) مثل اندیکاتورها، فیبوناچی ها و… می توانید نقاط دقیق خرید و فروش خود را تعیین کنید و این نکته باعث می شود که شما دیگه سردرگم نباشید.

  • دارای استراتژی دقیق و خودکار:

امروزه ربات های معامله گر به وجود آمده اند که بیشتر آنها بر اساس این روش تحلیلی طراحی شده اند. زیرا همانطور که گفته شد، این روش تحلیل بر اساس محاسابات و اعداد و ارقام می باشد. در نتیجه این اطلاعات با استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف پیاده سازی می شوند و تبدیل به ربات های معامله گر می شوند.

معایب تحلیل تکنیکال

در قسمت قبلی با مزایایی این روش تحلیل به صورت کامل آشنا شدید ولی نمی توان گفت این روش تحلیل بدون عیب است. در این قسمت می خواهیم به معایب این روش تحلیلی بپردازیم.

  • تعصبات شخصی در تحلیل اثر گذار است

بعضی مواقع ممکن است که فرد دیدگاه افراطی مثبت یا منفی نسبت به یک سهم داشته باشد. این دیدگاه با توجه به تجربیات قبلی یا با شنیدن شایعاتی در رابطه با سهام مورد نظرش به وجود می آید.  در همچین موارد تحلیلگر فقط نکاتی را در نظر میگیرد که همسو با نظرات و تعصبات خودش است. در نتیجه تحلیل آن فرد غیر منطقی است زیرا تمام نکات تحلیلی در آن در نظر گرفته نشده است و آن تحلیل غیر منطقی می باشد.

  • وجود تفاسیر مختلف در تحلیل

ابزاری که در این روش تحلیلی استفاده می شود دارای داده هایی یکسانی هستند ولی تفاسیر مختلفی نسبت به آنها انجام می شود. به عنوان مثال یک اندیکاتور در منطقه اشباع فروش قرار دارد و معامله گر اول بر اساس دیدن یک نشانه صعودی اقدام به خرید می کند. معامله گر دوم با همین داده ها در نمودار واگرایی منفی مشاهده می کند و انتظار دارد آن سهام ریزش داشته باشد. در نتیجه در تحلیل تکنیکال تفاسیر مختلفی وجود دارد که یکی از معایب آن است.

  • نمی توان در نماد های جدید استفاده کرد

این روش تحلیلی برای تحلیل نمودار قیمت سهام های جدید نظیر سهام عرضه اولیه مناسب نیست. زیرا این نمادها تازه وارد بازار سرمایه شده اند و از داده های مورد نیاز که بتوان آن نماد را تحلیل کرد برخوردار نیستند زیرا هنوز نمودار آن سهام تشکیل نشده است. در نتیجه در همچین مواردی نمی توان از تحلیل تکنیکال استفاده کرد.

  • ارزش ذاتی سهام را تعیین نمی کند

یکی دیگر از معایب این روش تحلیلی این است که ما با استفاده از تکنیکال (تحلیل فنی) بهترین نقاط خرید و فروش ارز دیجیتال را بدست می آوریم. ولی تکنیکال ارزش ذاتی یک سهم را در نظر نمی گیرد. در نتیجه ممکن است ارزش یک سهم در بازار خیلی بیشتر از ارزش ذاتی آن باشد. و به همین علت ممکن است در آن سهام شاهد سقوط شدیدی باشیم. اگر این مورد در نظر گرفته نشود و آن سهام ریزش داشته باشد باعث ضرر سنگینی به معامله گران می شود.

نتیجه‌گیری

پیشنهاد می‌کنیم برای پی بردن به بهترین زمان خرید و فروش ارز دیجیتال یا هر دارایی دیگر، از ترکیب تحلیل تکنیکال یا (تحلیل فنی) و فاندامنتال استفاده کنید. به عبارتی بهتر است از ویژگی‌های هر یک از دو روش نام برده به طور همزمان به نفع خود بهره ببرید. این راهکار به عنوان انتخابی بهینه و منطقی‌تر توسط بسیاری از افراد، مخصوصا کسانی که با یکی از این دو روش مخالفت شدید دارند، پذیرفته شده است. تحلیل فاندامنتال بیشتر در استراتژی‌های سرمایه‌ گذاری بلند مدت کاربرد دارد. اما تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت، اطلاعات مفیدی درباره شرایط کوتاه مدت بازار ارائه می‌کند

 

 

 

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا