رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال; نهنگ ها چه افرادی هستند؟

در صورتی که در بازار ارز دیجیتال مشغول به فعالیت هستید، اصطلاح نهنگ بازار ارز دیجیتال را شنیده اید. و رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال. با ورود نهنگ به بازار ارز دیجیتال ممکن است روند بازار تغییر کند. اما اینکه نهنگ ها به چه کسانی گفته می شود و اهمیت این دسته از افراد بر بازار ارز دیجیتال چیست را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

نهنگ ها چه افرادی هستند؟

نهنگ ها افرادی هستند که مقدار زیادی بیت کوین، اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال را در کیف پول خود دارند.

در مقابل نهنگ های دریایی، خیارهای دریایی هستند که مقدار کمی ارزهای دیجیتال را دارند. که بیشتر کاربران بازار ارز دیجیتال جزو دسته خیار دریایی هستند. از آنجایی که نهنگ های دریایی سهم بزرگی از ارزهای دیجیتال را در بازار دارند، می توانند تاثیر زیادی بر روی سهم خیارهای دریایی داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با این نوع نامگذاری و دسته بندی بر اساس تعداد بیت کوین با ما همراه باشید.

رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال

اگر می خواهید یک سرمایه گذار حرفه ای در دنیای رمزارزها شوید ، باید رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال را بخوانید و درک کنید و در مورد حرکات آنها منطقی نظر دهید.

وقتی نوبت به معاملات رمزارزها می رسد ، اندیکاتورهای تکنیکال و الگوهای قیمتی که می توانید برای به حداکثر رساندن بازده خود استفاده کنید. کم نیستند. حمایت و مقاومت ، الگوی پرچم ، باندهای بولینگر و میانگین متحرک تعدادی از این ابزارهای رایج هستند.

مسئله این است که وقتی همه از شاخص های یکسانی استفاده می کنند. و سرمایه گذاران نهادی غالباً آنچه را که بقیه انجام می دهند پیش بینی می کنند. به این صورت سودشان را زودتر از موعد می گیرند. این بدان معنی است که اگر واقعاً می خواهید از موسسات موجود در بازار جلوتر باشید ، باید پا را فراتر از تحلیل تکنیکال بگذارید.

یکی از ساده ترین راه ها برای انجام این کار استفاده از آنالیز زنجیره است و یکی از قوی ترین سیگنالهای در زنجیره حرکت نهنگها است.

افراد زیادی نمی دانند که چگونه از این سیگنال به طور موثر استفاده کنند و به همین دلیل است که امروز من می خواهم همه چیزهایی را که باید درباره حرکات نهنگ بدانید و اینکه چگونه می توانید با استفاده از آنها به سود حداکثری برسید، به شما میگویم.

بیشتر بدانیم:   نهنگ های بیت کوین; نقش آن‌ها در نوسانات قیمت

نهنگ ها چگونه می توانند بر روی بازار ارز دیجیتال اثرگذار باشند؟

یکی از رایج ترین روش هایی که توسط نهنگ ها استفاده می شود. تاکتیک پامپ و دامپ است. نهنگ ها سرمایه کافی برای افزایش قیمت سهام، کوین یا توکن یا به اصطلاح “پامپ” دارند. این امکان پذیر است زیرا هیچ محدودیتی برای مبادله ارزهای دیجیتال وجود ندارد. به ویژه در ارزهای کوچکتر که ارزش کل بازار در نهایت ۱ میلیارد دلار بوده و آینده بسیار درخشانی دارد.

این یک تاکتیک ساده است. یک نهنگ یا گروهی از نهنگها خریدهای بزرگی انجام می دهند که منجر به افزایش شدید قیمت می شود.

گاهی اوقات این مبلغ خرید به مرور کاهش می یابد که در این موارد می توان گفت که نرخ افزایش قیمت. قیمت همیشه بالا بوده و مورد توجه قرار می گیرد. معمولاً در این موارد کانال های تلگرامی و صفحات خبری رسانه ها پر از تصاویر این ارزهای دیجیتال می شود.

هر چقدر قیمت ها افزایش یابد

پول بیشتری جذب بازار می شود. و به این شرایط از بازار، در اصطلاح ترس از دست دادن یا فومو گفته می شود. در واقع فومو موجب نگرانی های شدید در فرد می شود. این فرصتی برای سرمایه گذاری سودآور و دیگر معاملات را از معامله گر بگیرد.

هر زمان که پول کافی برای دامپ وجود داشته باشد

نهنگ ها این کار را شروع کرده و موج بزرگی از تغییرات را ایجاد می کنند. این موج باعث می شود بسیاری از مردم فکر کنند که این کاهش قیمت ها فقط باید موقتی باشد. این فرصت سرمایه گذاری را نباید از دست داد! بنابراین، با سرمایه گذاری بیشتر، نهنگ ها سود بیشتری بدست می آورند.

در طول این موج، نهنگ ها تا آنجا که می توانند شکار می کنند. و هنگامی که این موج بخوابد و دریای سرمایه گذاری آرام شود. نهنگ ها به آرامی صحنه را ترک می کنند.

آنالیز رمزارزها در زنجیره رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال

همانطور که می دانید اکثر بلاکچین ها عمومی هستند. این بدان معنی است که هر کسی می تواند بیشتر معاملات را در مشاهده کند. این کار را می توان به راحتی با استفاده از یک کاوشگر بلاکچین (blockchain explorer) انجام داد. جالب اینجاست که این سطح شفافیت به شما امکان می دهد.

اکثر کاوشگران بلاکچین

امکان رتبه بندی آدرس کیف پول را بر اساس میزان کوین یا توکن در اختیار مخاطبان قرار میدهند. برخی مانند etherscan.io به طور پیش فرض این کار را انجام می دهند. با این حال ، اگر از Binance Smart Chain یا هر پروژه دیگری مانند Cosmos ، Avalanche استفاده می کنید. باید از ردیاب های مخصوص آنها استفاده کنید.

این ویژگی بسیار مفید است زیرا می تواند به شما نشان دهد. نشان دهد آیا عرضه آن کوین یا توکن به طور مساوی بین دارندگان آن توزیع می شود. و یا اینکه فقط چند کیف پول بیشتر عرضه را در اختیار دارند.

اگر میزان عرضه کوین یا توکن در میان چند کیف پول متمرکز شود، خطر بزرگی وجود دارد. اگر یکی از دارندگان شروع به فروش کند قیمت آن دارایی به شدت سقوط میکند.

کاوشگران بلاکچین حتی می توانند به شما کمک کنند بفهمید:

مردم با رمزارز خود چه می کنند. بیشتر کاوشگران بلاکچین کیف پول متعلق به صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز را برچسب گذاری می کنند. این می تواند به شما نشان دهد که مردم در حال ترید یا هولد کردن رمزارزها هستند.

اگر مقدار قابل توجهی از یک رمزارز در صرافی ها باشد ، به احتمال زیاد افرادی که آن رمزارز را در اختیار دارند. به دنبال انجام این کار برای طولانی مدت نیستند.

اگر می بینید که بیشتر عرضه یک رمزارز بیشتر هولد شده تا مبادله شود. این نشان می دهد افرادی که این رمزارز را نگه داشته اند و به زودی قصد فروش آن را ندارند. برخی از معامله گران زیرک حتی به ردیابی کیف پول های متعلق به افراد و نهادهای ثروتمند نیز میپردازند.

این نظارت امکان ایجاد تقلید از رفتار خرید و فروش پول های هوشمند را فراهم می کند. گاهی اوقات امکان مشاهده و خرید یک آلتکوین که قرار است رشد صد برابری بکند را حتی قبل از درز اخبار میسر میکند.

پلتفرمهای تحلیلی زنجیره ای

قیمت را با داده های زنجیره ای ترکیب کرده و شاخص های جدیدی را ایجاد می کنند که اغلب نمای واضح تری از بازار نسبت به شاخص های تکنیکال و الگوهای قیمت به شما ارائه می دهند.

به عنوان مثال:

شاخص Glassnode’ss hodle wave به شما نشان می دهد که چه مقدار از عرضه بیت کوین در یک بازه زمانی مشخص جابجا شده است. هنگامی که آن موجهای تیره تاریک شروع به اوج گرفتن می کنند, این بدان معناست که مردم شروع به فروش می کنند. همانطور که می بینید نوک این قله ها با اوج های قبلی بازار صعودی مطابقت دارد.

رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال

تنها مشکل این است که برای استفاده از بیشتر این شاخص های پیشرفته زنجیره ای باید هزاران دلار هزینه کرد.

خبر خوب این است که اگر می دانید چگونه از آنها به درستی استفاده کنید، بسیاری از این سرویس ها به صورت رایگان ارائه میشوند که به همان اندازه سرویس های اشتراکی خوب هستند.

بررسی حرکات نهنگ ها

رفتار نهنگها در بازار ارزهای

در یک جمله رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال

 • به این صورت است که یک معامله بزرگ در یک یا چند رمزارز انجام میدهند. این یک سیگنال ساده است که بسته به مکانی که معامله در آن انجام می شود. می تواند بر قیمت آن دارایی تأثیر مهمی بگذارد.
 • وقتی در یک کاوشگر بلاکچین می بینید رمزارزی از یک کیف پول معمولی به یک کیف پول صرافی ارسال می شود. این بدان معناست شخصی که آن رمزارز را ارسال کرده احتمالاً می خواهد آن را بفروشد.
 • وقتی حجم تراکنش کم باشد مسئله مهمی نیست. در بررسی رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال، اگر ببینید صدها میلیون دلار رمزارز از کیف پول به صرافی ارسال می شود. این حجم از مقدار فشار فروش می تواند قیمت را بشکند.
 • برعکس ، اگر می بینید که صدها میلیون دلار رمزارز از صرافی و به یک کیف پول ارسال می شود. هر کسی که صاحب آن کیف پول است قصد فروش به این زودی ها را ندارد.
 • اگر تحرکات زیادی از نهنگ ببینید که آنها دارایی ها را از صرافی خارج میکنند. این کاهش ناگهانی در عرضه بازار می تواند سوخت موشکی برای رشد زیاد آن دارایی باشد.

اثرات برای این حرکت نهنگها در بحش استیبل کوین ها

 • معکوس می شود. اگر صدها میلیون USDT یا USDC از کیف پول به صرافی منتقل شوند ، این بدان معناست که نهنگ ها به دنبال خرید هستند و این می تواند به معنای پمپ شدن بازار باشد.
 • اگر صدها میلیون استیبل کوین از صرافی خارج شود. این بدان معناست که نهنگ ها به این زودی قصد سرمایه گذاری ندارند. و این می تواند به معنی رکود موقت یا حتی نشانه ای از یک بازار خرسی کامل باشد.
 • گاهی اوقات ممکن است ببینید نهنگها یک رمزارز را از صرافی به صرافی دیگر میفرستند. دلیل این کار آربیتراژ است. به عبارت دیگر ، یک نهنگ از اختلاف قیمت کمی بین دو صرافی بهره می برد. و از آنجا که آنها سرمایه زیادی دارند که اختلاف اندک بازدهی قابل توجه برای آنها دارد.

آخرین نوع انتقال میان دو کیف پول شخصی است.

 • باور کنید یا نه ، اکثر سرمایه گذاران بزرگ از صرافی های کریپتویی استفاده نمی کنند. دلیل این امر این است که مقدار زیادی رمزارزی که آنها به دنبال خرید یا فروشش هستند. می تواند شرایط بازار را متشنج کند.
 • در عوض ، آنها معاملات خارج از بازار Over The Counter را انجام می دهند. OTC ، به سرمایه گذاران بزرگ اجازه می دهد. مقدار زیادی رمزارز را مستقیماً از صرافی با قیمت ثابت خریداری کرده یا بفروشند.
 • هنگامی که می بینید صدها میلیون دلار رمزارز بین کیف پول ها انتقال میباد. این احتمالاً نوعی OTC است.

مسئله این است که شما تا قبل از وقوع اتفاق هرگز نمی توانید به طور قطع از خرید یا فروش آن مطلع شوید. اکنون ، به همین دلیل است که خرید بیت کوین تسلا بر قیمت بیت کوین تا زمانی که آن را به طور عمومی اعلام نکردند ، تاثیری نداشت.

بنابراین این بدان معنی است که شما مجبور نیستید زیاد به این نوع حرکات توجه کنید. زیرا آنها به طور معمول تأثیر ناچیزی بر قیمت دارند.

چه چیزی به عنوان حرکت نهنگی محسوب می شود؟

از لحاظ تئوری رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال ، هر چیزی که در بالا ذکر شد همه چیزی است که شما باید راجع به حرکت نهنگ ها بدانید.

مسئله این است که چند عامل وجود دارد که می تواند حرکات نهنگها را به سیگنالی گمراه کننده تبدیل کند و اینها معمولاً توسط معامله گران نادیده گرفته می شوند.

اولین عامل مربوط رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال به تعریف است

یک تراکنش چقدر باید بزرگ باشد تا بتوان آن را به عنوان نهنگ دسته بندی کرد؟

 • بسته به اینکه از کدام ابزار ردیابی استفاده می شود. پاسخ متغییر است.

به عنوان مثال: به نظر می رسد که پلتفرم Whale Alert هرگونه معامله در ۱۳ بلاکچین را که بیش از ۱ میلیون دلار آمریکا است در توییتر خود گزارش می دهد.

این آستانه خودسرانه می تواند یک مشکل بزرگ در هنگام اندازه گیری میزان تأثیر یک حرکت بر قیمت رمزارز باشد. این به دلیل عمق بازار است.

عمق بازار

به شما می گوید که چه مقدار پول برای افزایش یا کاهش قیمت رمزارز در هر صرافی مورد نیاز است. این را می توان به راحتی در Coingecko یا Coin Market Cap در بخش Markets بررسی کرد. هرچه پول بیشتری برای افزایش یا کاهش ۲ درصدی قیمت لازم باشد ، عمق بازار بیشتر است.

اگر ببنید که تراکنش بیت کوینی به ارزش ۱۰ میلیون دلار از کیف پول به صرافی با عمق بازار ۲۰ یا ۳۰ میلیون دلار در منتقل شود ، حتی اگر تمام آن بیت کوین بلافاصله فروخته شود ، تأثیر ناچیزی بر قیمت خواهد داشت.

با این حال، بیشتر آلت کوین ها دارای عمق بازار کمتر از یک میلیون دلار هستند. این بدان معناست که یک حرکت نهنگی تاثیر زیادی بر از بین رفتن عمق بازار و کاهش قیمت آن رمزارز میشود.

علاوه بر این، بعضی اوقات حرکت نهنگ ها در آلتکوین ها از نظر دلاری آنقدر کم است که حتی توسط ابزار ردیابی حرکت نهنگها دیده نمی شود. حتی در این صورت سقوط قیمت ممکن است.

به همین ترتیب ، توجه به عمق بازار یک رمزارز مهم است.

فراتر از حرکات پایه نهنگها

رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال

دومین عامل که اغلب در مورد رفتار نهنگها در بازار ارزهای دیجیتال فراموش می شود:

این است که همه حرکتها با هم برابر نیستند.

از آنجا که بیشتر آلت کوین ها ارتباط زیادی با بیت کوین دارند. یک حرکت نهنگ در بیت کوین می تواند قیمت آلت کوین مورد علاقه شما را نبود کند حتی اگر نهنگ ها حرکت قابل توجهی در آن نداشته باشند.

علاوه بر این ، با نزدیک شدن به اوج یک بازار گاوی ، معاملات خاص نهنگ ها اهمیت بیشتری نسبت به بقیه خواهد داشت. هر روزه، شاهد چند ده حرکت نهنگها برای رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم هستیم. برخی از اینها بزرگ و تعدادی از آنها واقعا عظیم هستند که تأثیر قابل توجهی روی قیمت میگذارند.

چیزی که هر روز نمی بینید:

این است که یک کیف پول قدیمی بیت کوین که مدتها فعالیت نداشته است. و برای اولین بار بعد مدتها شروع به فعالیت میکند. معاملات حاصل از این کیف پول ها می تواند بازار را کاملاً متزلزل کند. این امر نشان می دهد که قیمت به اندازه کافی بالا رفته که حتی سرسخت ترین هودلرها هم می خواهند با فروش دارایی خود به سود برسند.

معمولاً این حرکات نهنگ های قدیمی در اخبار رمزارزها آورده می شود. گاهی اوقات توسط ردیاب های نیز اعلام میشود. خوشبختانه بیشتر این موارد در چند ماه اخیر تراکنشهای کوچک کیف پول به کیف پول بوده است. با این حال ، اگر ما به قیمت صد یا دویست هزار دلار برسیم، شما حتما تحرکات این کیف پول ها را خواهید فهمید.

همچنین لازم به یادآوری است که اهمیت تراکنش یک نهنگ بستگی به رمزارز و نوع حرکت آن دارد.

اگر نهنگ های بزرگ که بیشترین عرضه یک رمزارز را درا ختیار دارند به طور مداوم در حال انتقال دارایی خود از کیف پول به صرافی باشند، بهتر است شما ازین کشتی قبل از غرق شدن پیاده شوید.

همین قاعده در مورد معاملات انجام شده از کیف پول متعلق به میلیاردرهای معروف مانند ویتالیک بوترین اعمال می شود. ویتالیک به دلیل فروش عمده اتریوم خود در نزدیکی اوج بازار گاوی قبلی شناخته شده است.

معرفی نمونه هایی از نهنگ های ارز دیجیتال

در این قسمت می خواهیم به معرفی برخی وال های ارز دیجیتال بپردازیم، با ما همراه باشید.

ساتوشی ناکاماتو:

ساتوشی ناکاماتو

هنوز هویت اصلی ساتوشی ناکاماتو مشخص نیست. اما بر اساس حدس هایی که وجود دارد، یکی از شخصیت های احتمالی کریگ رایت است. وی یک تاجر استرالیایی است که ادا می کند که ارز دیجیتال را به همراه دوست صمیمی خود به نام دیو کلیمان اختراع کرده است. بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۹ اعلام شد، کریگ رایت صاحب ۱٫۱ میلیون بیت کوین است. بنابراین اگر این ادعا درست باشد، گریک رایت به احتمال قوی یکی از سه وال برتر جهان است.

• دو قلوهای وینکلوس:

دو قلوهای وینکلوس

این دو نفر جزو اولین علاقه مندان ارز دیجیتال بیت کوین بودند. طبق گزارشی که اعلام شده است این دو نفر صاحب ۱۱۵ هزار بیت کوین هستند که آنها را جزو سه نفر برتر ارز دیجیتال قرار می دهد.

باری سیلبرت:

باری سیلبرت

وی بنیانگذار گروه ارز دیجیتال است که در بیش از ۷۵ شرکت مرتبط با بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. در گزارشی آمده است که وی صاحب ۴۸۰۰۰ بیت کوین است که بدین خاطر وی را جزو لیست افرادی قرار داده است که به آن نهنگ های ارز دیجیتال نیز گفته می شود.

برخلاف اکثر میلیاردرهای این صنعت

ویتالیک بوترین:

بنیانگذار اتریوم و یکی از نهنگهای گروه ارز دیجیتال است.

که آدرس کیف پول خود را علنی کرده است. اما متأسفانه معاملات وی توسط ابزارهای رایگان ردیابی نهنگ‌ها دیده نمیشود.

ویتالیک بوترین

پس اگر میخواهید با توجه به حرکات بوترین سیگنال فروش بدست آورید باید آدرس کیف پول وی را کاملاً زیر نظر داشته باشید.

آدرس کیف پول اتر ویتالیک بوترین :

https://etherscan.io/address/0x220866b1a2219f40e72f5c628b65d54268ca3a9d

اکنون :

با توجه به این نکته، باید وقت بگذارید و کیف پولهای متعلق به افراد یا تیم های مطرح در این صنعت را شناسایی کنید. وقتی می بینید ، آنها شروع به انتقال مقدار قابل توجهی از دارایی خود به صرافی برای فروش کردند ، شاید شما هم بخواهید همان کار را انجام دهید.

نکته مهم در اینجا است که گاهی اوقات فهمیدن جهت این حرکات بسیار سخت است. مخصوصا بعضی از این افراد تراکنش های خود را مخفی نگه میدارند.

به همین دلیل است که شما همیشه باید قبل از نتیجه گیری از خود سوال کنید که مطمئن هستید یا خیر زیرا اینجا جایی است که اکثر مردم شکست می خورند.

روانشناسی تجارت حرکت نهنگها

سومین عاملی که هنگام تجزیه و تحلیل حرکت نهنگ ها باید به آن توجه کرد، درک این نکته است که پول هوشمند می داند که معامله گران خرده پا چکونه به حرکت نهنگها واکنش نشان میدهند.

برای مثال و نکته :

 1. هر زمان که مقدار زیادی استیبل کوین ضرب می شود. منطقا ، این عرضه جدید USDT به معنای آیا پمپاژ بیت کوین است؟ خوب ، دقیقاً نه
 2. استیبل کوینها بر اساس تقاضای بازار ضرب و سوزانده می شوند. این امر ضروری است زیرا میزان عرضه یا تقاضا یک استیبل کوین میتواند باعث کاهش و یا افزایش قیمت آن و از بین بردن وابستگی قیمت به دلار آمریکا باشد.
 3. نکته اصلی در اینجا این است که ایجاد USDT یا USDC به طور خودکار به معنای افزایش قیمت نیست. این فقط به این معنی است که تقاضا برای آن استیبل کوین ها افزایش یافته است.
 4. به هر حال ، اگر یک سرمایه گذار بزرگ در حال خرید بیت کوین باشد ، احتمالاً قصد ندارد برای آن معامله یک استیبل کوین ضرب کند به جای این روش، آنها فقط از OTC استفاده می کنند.

نتیجه گیری

با توجه به اهمیت حرکت نهنگها، می توانم به شما بگویم که ، بدون نیاز به صرف هزینه ، می توانید با سرویس های رایگان سود بسیار خوبی بدست آورید.

تفاوت اصلی بین نسخه های رایگان و پولی اکثر معیارهای زنجیره ای این است:

که نسخه های پولی تصفیه شده تر هستند. و گزینه های بیشتری را در هنگام فیلتر کردن داده ها به شما می دهند. وقتی نوبت به حرکت نهنگها می رسد ، آنچه با استفاده از ابزارهای رایگان مانند Whale Alert و جستجو در Bitcoin.com بدست می آورید کم و بیش همان چیزی است که در Glassnode و Crypto Quant پیدا می کنید.

هیچ تعریف جهانی برای حرکت نهنگ ها وجود ندارد. به نظر من، حرکت نهنگ ها هر معامله ای است که به اندازه کافی بزرگ باشد و قیمت رمزارز را بهم بزند.

همچنین فراموش می شود که حرکات به نوع نهنگ بستگی دارد. این ممکن است عجیب به نظر برسد اما اینکه جا به جایی توسط کدام کیف پول و کدام نهنگ انجام میشود مهم است.

مثالی برای پس از سقوط قیمت

در اواسط ماه مه با بررسی آدرس کیف پول ویتالیک را متوجه می شدید که تقریبا همه اتریوم او فروخته شده است. این کمی ترسناک بود. اما آخر معلوم شد که او بیشتر اتر خود را به کیف پول سخت افزاری منتقل کرده است.

گاهی اوقات حرکات این میلیاردها بسیار تعجب انگیز است. زیرا آنها با فریب افکار عمومی دارایی های خود را به یک صرافی منتقل میکنند و دست به فروش نمیزنند. حتی ممکن است آنها این کار را همزمان با اخبار یا رویدادهای خاص انجام دهند زیرا می دانند که این امر باعث تحریک شدید احساسات بعضی از سرمایه گذارهای خرده پا میشود.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا