دنیای بازی با بلاکچین و آینده جذاب

مقدمه

با به وجود آمدن دارایی‌های بر پایه رمز ارزها، امکان ایجاد و توسعه مدل‌های تجاری کاملا جدید و ایجاد روش‌های خلاقانه و نوآورانه برای کسب سود از صنعت بازی به وجود آمده است. باید ببینیم در آینده دنیای بازی با بلاکچین تا چه اندازه پیشرفت خواهد کرد.

اولین بازی‌های کامپیوتری در اواخر قرن گذشته (قرن 20) برای سرگرم کردن مخاطبان ساخته شدند. یکی از اولین اهداف ساخت بازی‌های کامپیوتری این بود که بازیکنان به وسیله این ابزارها از فعالیت‌های عادی روزمره فاصله بگیرند و مشغول بازی در دنیای فانتزی دیجیتال شوند. خیلی زود این بازی‌های کامپیوتری رقیب قدرتمندی برای سرگمی‌های سنتی بشر مانند نمایش‌های تئاتر، سیرک‌ها، فیلم‌ها، باغ وحش‌ها و مواردی از این دست شدند.

کره زمین با جمعیتی در حدود 7 میلیارد انسان وارد یک هزاره جدید شده است. و بر طبق پیش‌بینی‌ها این عدد تا سال 2023 به عدد 8 میلیارد انسان خواهد رسید. اگر فرض را بر این بگذاریم که بازی‌های کامپیوتری جایگزین کار کردن نیستند بلکه مکمل آن است. تا آن تاریخ در جهان حدود 4 میلیارد گیمر وجود خواهد داشت.

مرزهای سنتی بین بازی‌ها، ورزش، رسانه‌ها و ارتباطات به سرعت در حال ناپدید شدن هستند. و تعامل‌های تجاری جدیدی در حال شکل گرفتن هستند.

شبکه مجازی “Second Life” یکی از اولین تلاش‌های بشر در دنیای مجازی متاورس جهت خلق ایده‌های جدید با کمک رمز ارزهای مجازی درون بازی است. این بازی یک نمونه مهم از پیشرفت‌های صنعت بازی‌سازی در حد فاصل سال‌های 2003 تا 2006 میلادی بود. بعد از ارائه این پلتفرم در یک بازه زمانی تعداد زیادی از مردم در بسیاری از کشورها کسب و کار خودشان را رها کردند و 100 درصد از زمان خودشان در طول روز را به بازی کردن در این پلتفرم اختصاص دادند.

دنیای-بازی-با-بلاکچین

سوال اصلی و مهم این است که چرا استفاده از بلاکچین در مسیر توسعه و طراحی بازی‌های کامپیوتری می‌تواند باعث ایجاد یک انقلاب واقعی در صنعت بازی‌سازی شود؟ یا به عبارتی آینده جذاب دنیای بازی با تکنولوژی بلاکچین چگونه خواهد بود؟

بازارهای بازی

در میانه سال 2021 میلادی، در حدود 2/3 میلیارد نفر در سرتاسر جهان مشغول بازی کردن با بازی‌های کامپیوتری بوده‌اند. مطابق با گزارش موسسه Newzoo، درآمد جهانی صنعت بازی در سال 2021 میلادی در حدود 3/180 میلیارد دلار بوده است. این آمار به نسبت روزهای قبل از همه‌گیری ویروس کرونا 20 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بسترهای توزیع دیجیتال یکی از اصلی ترین عامل های رشد درآمد در این حوزه هستند. جالب است بدانید که بازی‌های موبایل به عنوان موتور اصلی صنعت بازی سازی عمل می‌کنند. و حجم مالی آن در حدود 2/93 میلیارد دلار است.

صنعت بازی‌سازی در جهان در طی این 5 سال گذشته دچار تحول عمیقی شده است. با به وجود آمدن  فروشگاه‌های اپلیکیشن‌های مورد استفاده در موبایل و بسترهای توزیع محصولات دیجیتال، حتی استودیوهای کوچک نیز توانستند بازی‌هایی را برای بازارهای جهانی تولید و منتشر کنند.

کشور چین از نظر کسب درآمد و تعداد بازیکن ها همچنان بزرگترین مرکز توسعه صنعت بازی‌سازی جهان محسوب می شود. و بیش از 25 درصد از حجم فروش این صنعت را به خود اختصاص داده است. کاربران قاره کهن (آسیا) و اقیانوسیه 55 درصد از کل بازیکنان حوزه صنعت بازی را تشکیل داده‌اند. و بیشترین سود و سریع‌ترین رشد را در این صنعت به خودشان اختصاص داده‌اند.

معرفی تکنولوژی های جدیدی مانند واقعیت مجازی (VR)، هوش مصنوعی (AI) و بلاکچین به یک پدیده مهم در صنعت بازی تبدیل شده است. در سال‌های اخیر بازی‌های کامپیوتری و اپلیکیشن‌های موبایل مبتنی بر بلاکچین گسترش یافته‌اند. افزایش تعداد این پروژه‌ها نوید دهنده پر رونق بودن این بازار در سال 2022 میلادی است.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا