تعریف ترجیح زمانی(Time Preference) و رابطه ی آن با بیت کوین

در سال 1972، والتر میشل (Walter Mischel) روانشناس دانشگاه استنفورد، یکی از مشهورترین آزمایش‌ها به نام آزمایش مارشمالو (Marshmallow) را درباره کودکان انجام داد.

این مطالعه زمانی معروف شد که نتایج آن همبستگی مثبتی با نمرات آزمون SAT (آزمون استعداد تحصیلی قبل از کالج) داشت.

والتر میشل با آزمایش مارشمالو که به آن تست قدرت اراده و خویشتن‌داری نیز می‌گویند، به تحقیق درباره ارتباط بین تاخیر یک لذت ناشی از انجام یک عمل و عملکرد آینده افراد پرداخت.

گروهی از کودکان قادر به مقاومت در برابر خوردن مارشمالو بودند و از دست زدن به مارشمالو خودداری کردند، ولی گروهی دیگر نمی‌توانستند مقاومت کنند.

والتر میشل و همکارانش با بررسی هر دو گروه در سال‌های آینده، نشان دادند آن دسته از کودکان که به مارشمالو دست نزدند، با این تفسیر که اراده‌ای قوی‌تر دارند و می‌توانند کنترل بیشتری بر روی رفتارشان داشته باشند، در آینده از نظر سلامتی، تحصیلی و شغلی وضعیت بهتری داشته و حتی در ازدواجشان موفق تر هستند!

کودکانی که مقاومت کرده بودند، خلاقیت به خرج داده و راه‌هایی را پیدا کرده بودند که با اشتیاقشان مبارزه کنند؛ به عنوان مثال حواس و تمرکزشان را بر روی چیزهای دیگری معطوف کرده بودند، در گوشه‌ای از دیوار اتاق نشسته بودند، چشمانشان را بسته بودند یا تصور کرده بودند مارشمالوها تکه‌های ابر هستند و نباید خورده شوند.

آزمایش مارشمالو
کودکان درحال انجام آزمایش مارشمالو در دانشگاه استنفورد

حالا که آزمایش مارشمالو را شرح دادیم، باید ببینیم که این آزمایش چه ارتباطی با بیت‌کوین و بازارهای مالی دارد؟

آزمایش مارشملو و رابطه اش با بیت کوین

بیت‌کوین یک سیستم پولی جدید است که قابل پیش‌بینی و از نظر دیجیتالی کمیاب است. این ویژگی‌ها، بیت‌کوین را به یک ذخیره ارزش همچون طلای دیجیتال یا پول سالم تبدیل کرده است.

پول سالم یا باثبات، پولی است که توسط یک کالای ملموس (مانند طلا، نقره و…) پشتیبانی می‌شود و نسبت به ارزهای فیات کمتر در معرض تورم خواهد بود. این نوع پول، از کنترل دولت‌ها خارج است و قدرت خرید خود را توسط نیروهای موجود در بازارهای مالی تعیین می‌کند.

یک نویسنده به نام Saifedean Ammous در کتاب ” The Bitcoin Standard”، ارتباط بین ترجیح زمانی (Time Preference) و پول سالم را بررسی کرده که در این کتاب این گونه نوشته است:

ارزش ثابت پول سالم در طول زمان، منجر به انگیزه بیشتر برای برنامه‌ریزی در آینده شده و ترجیح زمانی را کاهش می‌دهد.

به عبارت دیگر؛ شخصی با ترجیح زمانی بالا (High Time Preference)، نگرانی درباره آینده خود ندارد و در تلاش برای تامین نیازهای فعلی خود است؛ از طرفی، یک شخص با ترجیح زمانی کم (Low Time Preference)، صبور است و توانایی به تعویق انداختن رضایت و لذت درباره یک چیز را دارد.

به این معنا که افراد با ترجیح زمانی کم، دستاوردهای آینده برایشان مهم‌تر است و از نیازهای فعلی خود چشم‌پوشی می‌کنند تا در آینده به هدف دلخواه خود دست یابند.

مقایسه ترجیح زمانی کم و ترجیح زمانی زیاد
افراد با ترجیح زمانی کم، دائما درحال سرمایه‌گذاری و پس‌انداز هستند؛ اما افراد با ترجیح زمانی زیاد، در لحظه زندگی می‌کنند و پس‌اندازی برای خود ندارند.

ترجیح زمانی رابطه مستقیمی با پیشرفت تمدن ما دارد. اجداد ما رفته رفته زمان و انرژی خود را در چیزهای باارزشی که در کوتاه‌مدت رضایت‌بخش نبودند، سرمایه‌گذاری کردند؛ همین امر موجب تکامل اجداد و تمدن ما شد.

در ابتدا این کار با ساخت سلاح و ابزار شروع شد و همین امر انسان‌ها را از کوچ‌نشینی دور کرد و به آن‌ها آموخت که انرژی خود را در یک کار باارزش که ترجیح زمانی کمتری دارد، مصرف کنند.

آنها که ترجیح زمانی کمتری دارند موفقیت بیشتری کسب میکنند

مجدد آزمایش مارشمالو را به خاطر بیاورید؛ کودکانی که توانایی بیشتری در به تعویق انداختن لذت و رضایت خود داشتند، در دهه‌های بعدی از زندگی خود، نتایج بهتری را به دست آوردند.

در واقع کودکان با ترجیح زمانی کم، عملکرد تحصیلی بهتری داشته و بدون داشتن هیچ نکته منفی در زندگی خود موفق بودند.

علاوه بر این، صلح و رفاه در این جوامع بیشتر است؛ چراکه در چنین جوامعی مردم می‌دانند که درگیری و آشفتگی ذهنی، مانع از تولید کالاهای سرمایه‌ای و پیشرفت در فعالیت‌های اقتصادی خواهد شد.

آیا بین هولد کردن و ترجیح زمانی رابطه وجود دارد؟

به طور کلی پول، راهی برای ذخیره انرژی مردم است؛ بنابراین بیت‌کوین به عنوان معتبرترین پول، می‌تواند از کار و انرژی گران‌بهای شما در آینده محافظت کند.

 

در واقع هودل، همان مفهوم به تاخیر انداختن رضایت و ترجیح زمانی کم است. شما با هودل بیت‌کوین، باید از نمودارهای قیمت روزانه و ماهانه آن چشم‌پوشی کنید و تنها به مزایای بالقوه بیت‌کوین فکر کنید؛ این کار منجر به کاهش ترجیح زمانی، ذخیره انرژی و سرمایه برای شما خواهد شد.

اگرچه زندگی در زمان حال و خرید کالا و لوازم مصرفی در هر لحظه، از نظر ذهنی محاسنی دارد؛ اما در درازمدت منجر به افزایش ترجیح زمانی و فروپاشی اقتصادی یک جامعه خواهد شد.

جوامع به پول نیاز دارند و برای تکامل باید اشکال بهتری از پول رایج را که ترجیح زمانی کمتری دارد، جایگزین کنند. به عنوان مثال، ممکن است شما با کاشت یک درخت و پرورش آن طی چند سال، به فکر بهره‌وری از آن درخت و استفاده آن برای نسل‌های آینده باشید.

در این حالت شما وقت و انرژی خود را برای یک چیز باارزش با ترجیح زمانی کم صرف کرده‌اید؛ این امر در آینده نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه دارد.

سرمایه‌گذاری
مفهوم ترجیح زمانی کم و موفقیت در آینده، مانند کاشت یک درخت و تفکر بهره‌وری از آن در سال‌های آینده است.

ارتباط بیت کوین با ترجیح زمانی و کاهش تورم چیست؟

همانطور که گفتیم؛ پول سالم، پولی است که توسط یک کالای ملموس پشتیبانی می‌شود و کمتر در معرض تورم قرار دارد.

در توضیح اینکه چگونه پول سالم با ایجاد انگیزه در کاربران جهت تولید بیشتر، ترجیحات زمانی کم را به وجود می‌آورد؛ باید بگوییم که تنها راه اصولی برای به دست آوردن پول در یک جامعه، تولید یک چیز باارزش برای دیگران و مبادله آن در ازای پول است.

همه افراد در جامعه به دنبال به دست آوردن پول بیشتر هستند، درنتیجه بیشتر کار می‌کنند تا تولید و رفاه مادی بیشتری ایجاد کنند؛ این امر به نوبه خود منجر به سرمایه‌گذاری بیشتر و افزایش بهره‌وری می‌شود.

از طرف دیگر؛ هنگامی که قدرت خرید مردم در جامعه‌ای به سرعت کم شود، تنها اقدام معقول این است که در سریع‌ترین زمان ممکن، ارز رایج آن کشور با یک ذخیره ارزش برتر مبادله شود. به همین دلیل است که بیت‌کوین در کشورهایی همچون ونزوئلا، ترکیه، آرژانتین و نیجریه با قیمت بالاتری معامله می‌شود.

به این ترتیب، بیت‌کوین به دلیل اینکه خارج از کنترل دولت‌ها است و ماهیت ضد تقلبی و کمیاب دارد، گزینه مناسبی برای کاهش تورم و کاهش ترجیح زمانی در یک جامعه است.

بیشتر بخوانید: آیا بیت کوین می‌تواند سپری در برابر تورم باشد؟

سخن پایانی

ترجیح زمانی بر نتایج زندگی افراد تأثیرگذار است. در همین راستا، سیستم‌های پولی که به تشویق ترجیحات زمانی کم، پس‌انداز، انباشت سرمایه و تولید می‌پردازند؛ منجر به ایجاد پیشرفت‌های تکنولوژیکی شده که تاثیرات مثبتی بر جامعه می‌گذارد.

اما در نقطه مقابل؛ استفاده از ارزهای فیات، انگیزه مصرف، پس انداز و انباشت سرمایه را کمتر کرده و به منجر به کاهش بهره‌وری و کاهش دستمزدها می‌شود.

به این ترتیب، پذیرش پول سالم مانند بیت‌کوین، دنیای بهتری را برای همه ایجاد می‌کند؛ در حالی که پایبندی به سیستم مالی فعلی با ارزهای فیات، جهان را در مسیر بحران اقتصادی دوره‌ای قرار می‌دهد.

با این حال، آگاهی از ترجیح زمانی و ارتباط آن با تصمیماتی که می‌گیرید، به خصوص از نظر مالی، می‌تواند چشم‌انداز ارزشمندی را نه تنها به زندگی خودتان، بلکه به طور کلی به روندهای جامعه اضافه کند.

منبع: www.bourseiness.com
صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا