توکن سوزی چیست؟

    ویدئو توکن سوزی (Token burn)

منظور از توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی به معنای حذف کردن دائمی رمز ارزهای موجود از چرخه است. در بازار کریپتو کارنسی،در کل توکن سوزی (Token burn) یا همان سوزاندن کوین (Coin burn) اتفاقی رایج ومعمول است. در صورتی که توکن سوزی از سوی مالکین توکن ها به صورت عمدی انجام شود. منظور از این کار برای حذف کردن تعدادی از توکن ها از چرخه ی بازار است. البته برای توکن سوزی علت های زیادی وجود دارد که یکی از اصلی ترین هدف این پروسه در کنترل میزان عرضه ی  کوین در شبکه است. در همین راستا، ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که شبکه های بزرگتر مانند اتریوم و بیت کوین نیازی ندارند تا از این فرایند استفاده کنند. ولی در صرافی های ارز دیجیتال کوچک تر  و آلت کوین ها جهت کنترل تعداد توکن های در حال گردش باید از این مکانیسم استفاده نمایند.

توکن سوزی(Token burn) چه زمانی رخ می دهد؟

 سوزاندن توکن ها موجب می شود تا بهره وری سرمایه گذاران افزایش یابد. فرایند سوزاندن توکن ها که در حوزه ی  ارزهای دیجیتال انجام می شود، متفاوت و خاص است. همان طور که همه اسکناس های چاپ شده وارد بازار نمی شوند وتنها حجم مشخصی از آنها به گردش می افتد. پول های کاغذی به هیچ عنوان به این شکل سوزانده نمی شوند. ولی توکن های اضافه برای تنظیم شدن ارزش، سوزانده می شوند.

  مقدار موجود منابع ارزهای فیات سنتی و دارایی های نقدی با مکانیسم های دیگری کنترل می شوند. انجام این مکانیسم در بازار رمز ارز دقیقا مشابه سیاست های پولی انقباضی موجود در بانک های مرکزی و دولت ها می باشد. به عنوان مثال: خرید سهام به وسیله ی شرکت های دولتی جهت کم کردن تعداد سهام های در حال گردش. سوزاندن کوین ها با هدف ها و کاربرد های زیادی انجام می شود که در ادامه به بررسی تمامی این اهداف خواهیم پرداخت.

منظور-از-توکن-سوزی(Token-burn)-چیست؟

فرایند و پروسه ی سوزاندن توکن ها

توکن سوزی  کار راحتی می باشد. ولی برای انجام این مکانیسم از روش های زیادی استفاده می شود. هدف اصلی از انجام این پروسه به منظور کاهش تعداد توکن هایی که در حال گردش هستند می باشد. این کار شاید در ابتدا مقداری مشکل و سخت به نظر بیاید ولی منظور از این کار تخریب و یا نابود کردن آن نمی باشد. تنها امکان استفاده از توکن ها در آینده از بین می رود.

برای انجام سوزاندن توکن ها، توسعه دهنده های ی پروژه اقدام به برداشت و یا بازخرید برخی از توکن های موجود کرده و بعد آن ها را از چرخه بیرون می آورند. در این راستا امضاهای توکن ها را در یک والت یا کیف پولی که به نام آدرس خورنده (Eater Address) است، نگهداری می کنند. تمامی نود ها، آدرس ها و اطلاعات توکن ها را  با وجود این که برای همیشه مسدود هستند، می توانند مشاهده نمایند. همین طور وضعیت توکن های موجود  در این آدرس ها در بلاک چین ها قرار داده می شوند. و در این راستا تمامی کاربران به راحتی می توانند اقدام به مشاهده ی وضعیت آن ها نمایند.

روش های گوناگون و متعدد توکن سوزی

روش های گوناگون و متعددی با توجه به هدف های یک پروژه و توسعه دهنده های آن از توکن سوزی (Token burn) برای این کار وجود دارد. به این صورت که توسعه دهندگان در بعضی از پروژه ها، بعد از اتمام فروش توکن های خود به وسیله ی عرضه ی اولیه توکن، اقدام به انجام این کار برای توکن های فروخته نشده ی خود می کنند.

ولی در حالی که توسعه دهندگان دیگر ترجیح می دهند تا در بازه های مشخصی به انجام این مکانیسم برای کوین های خود اقدام نمایند. به عنوان نمونه، صرافی باینس توکن سوزی را در طول سال چهار بار انجام می دهد و توکن های خود را به صورت فصلی می سوزاند. و این پروسه را تا زمانی ادامه می دهد که تعداد توکن های سوخته شده ی  BNB  به ۱۰۰ میلیون برسد. البته در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که تعداد توکن هایی که سوخته می شود متناسب با تعداد تراکنش هایی است که در هر فصل انجام می شود.

توکن سوزی

بررسی دلایل توکن سوزی

علت ها و دلایل مختلف و گوناگونی برای سوزاندن توکن ها وجود دارد که هر یک از این روش ها با هدف خاصی انجام می شود و در ادامه به بررسی اصلی ترین علت های سوزاندن توکن ها خواهیم پرداخت:

محافظت در مقابل اسپم ها :

در شبکه ی بعضی از ارزهای دیجیتال، سوزاندن توکن به عنوان یک پروسه ی  امنیتی به حساب می آید. و موجب جلوگیری از گسترش اسپم ها در شبکه می شود. چون با این کار هزینه ی انجام تراکنش ها زیاد شده و با استفاده از این مکانیسم از ایجاد تراکنش های اسپم جلوگیری به عمل می آید.  همان گونه که کاربران برای نقل و انتقال بیت کوین ها هزینه ای را پرداخت می کنند عرضه در بعضی از رمز ارزها مقداری از این هزینه ها به عنوان کارمزد تراکنش ها سوزانده می شود. یعنی به جای پرداخت این مبلغ به ماینرها جهت تایید تراکنش ها، به شکل اتوماتیک مقداری از این هزینه و مبلغ پرداختی سوزانده می شود و به صورت کامل در اختیار ماینر ها قرار داده نمی شود. ریپل یکی از پروژه هایی است که از این روش استفاده می کند.

استفاده از توکن سوزی به عنوان یک الگوریتم اجماع:

بعضی از پروژه ها برای الگوریتم های اجماع از الگوریتم Proof Of Burn استفاده می کنند. این روش یکی از راه حل های خاص در شبکه های غیر متمرکز است. در این روش توسعه دهنده ها برای این که توکن به دست بیاورند باید بخشی از آن را بسوزانند.

نماد تعهد

پروژه‌ها برای کسب اعتماد کاربران کوین سوزی (Token burn) می‌کنند. آن‌ها با این حرکت، تعهد خودشان را نسبت به کاربران به نمایش می‌گذرانند.کسب اعتماد بیشتر به معنای جلب سرمایه بیشتر است و به این ترتیب، پروژه‌ها در میان کاربران خود ارزشمند خواهند شد. توکن سوزی و سوزاندن کوین این ارزش را به دارندگان اضافه خواهد کرد؛ چرا که با کوین سوزی تعداد آن کوین در بازار کم شده و قیمت کوین‌های باقی مانده افزایش خواهد یافت.بنابراین صاحبان پروژه‌ها با سوزاندن تعدادی از کوین‌ها، کاربرانشان را به حامیان خود تبدیل خواهند کرد.

 

Token-burnبررسی-دلایل-توکن-سوزی

بررسی عرضه و  تقاضا به عنوان یکی از دلایل توکن سوزی

میزان ارزش یک دارایی به عرضه و تقاضا  آن بستگی دارد. مقداری از محصول را که مردم تمایل به خرید آن با قیمت مشخص دارند را مقدار تقاضا می گویند. رابطه ی تقاضا نیز به ارتباط بین مقدار تقاضا و قیمت بستگی دارد. عرضه نیز نمایانگر مقدار آورده ی بازار است. مقدار عرضه  نیز به مقدار محصولی که تولید کننده تمایل به تامین آن با نرخ معین دارد، بستگی دارد. در این راستا باید بگوییم که قیمت بازتابی از عرضه و تقاضا است و رابطه ای که بین عرضه و تقاضا می باشد ریشه در نیروهای پشت پرده ی تخصیص بهینه ی منابع دارد. با در نظر گرفتن همین موضوع یکی از اصلی ترین ملاک ها برای ارزیابی ارزش یک رمز ارز قیمت توکن ها می باشد. توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال با استفاده از این روش سعی می کنند تا همواره میزان عرضه و تقاضا را کنترل نمایند.

افزایش ارزش توکن ها با مکانیسم عرضه و تقاضا

در بازار ارزهای دیجیتال برخلاف بازارهای مالی فیات،  افزایش عرضه به صورت برنامه ریزی نشده وجود ندارد. چون بیشتر ارزهای دیجیتال دارای منابع محدود و مشخصی هستند و بعد از رسیدن میزان تعداد توکن های ایجاد شده به تعداد کل مورد نیاز، دیگر توکنی تولید نمی شود. نمونه ی بارز برای این موضوع تعداد عرضه ی کل بیت کوین ها می باشد که ۲۱ میلیون عدد بیت کوین تعیین شده است و در صورت اتمام استخراج آن و  با افزایش تقاضا، چون عرضه ی آن محدود می باشد، قیمت آن خیلی خیلی زیاد خواهد شد.

همین طور در صورتی که میزان بیت کوین هایی که در حال گردش هستند به خاطر توکن سوزی و یا فراموش کردن رمزهای ورود و سایر دلایل کمتر شود، عرضه ی آن نیز کاهش یافته و به دنبال آن، دقیقا زمانی که تقاضا زیاد می شود ارزش این ارز دیجیتال نیز بسیار افزایش پیدا می کند.

سخن پایانی

هدف توکن سوزی Token burn ارز دیجیتال در تمامی پروژه ها یکسان است و فرایند توکن سازی برای کاهش توکن و جلوگیری از عرضه زیاد و ثبات قیمت توکن و افزایش آن می باشد که بسته به نوع فعالیت و نوع شبکه روش های مختلفی برای توکن سوزی وجود دارد به همین منظور شما می توانید با صرافی کوینکس ارتباط و از نحوه خرید و فروش رمز ارز و توکن سوزی اطلاع حاصل کنید.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا