کیف پول‌های کاردانو – (ADA) سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

مقدمه

کاردانو “ADA” یک رمز ارز و شبکه پیشرو برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز یا Dapp و قرادادهای هوشمند است. اگر شما هم به دنبال کیف پول‌های کاردانو جهت دریافت، نگهداری و ارسال هستید، ادامه این مطلب را مطالعه بفرمایید. این مطلب یکی از کامل‌ترین راهنماهای انتخاب کیف پول کاردانو است. در این مقاله ما کیف پول‌های تحت وب، نرم‌افزاری “موبایل و دسکتاپ”، سخت‌افزاری و همچنین افزونه‌های نصب شونده بر روی مرورگرها را معرفی می‌کنیم.

کیف پول کاردانو چیست؟

به بیان ساده و کلی کیف پول کاردانو ابزاری برای تعامل با رمز ارز کاردانو است. شما با استفاده از این کیف پول می‌توانید رمز ارز دیجیتال خودتان را دریافت، نگهداری و ارسال کنید. برخی از این کیف‌ها قابلیتی مانند Stake را نیز دارند. بعضی دیگر از کیف پول‌ها هم دارای قابلیت اکسچنج داخلی هستند تا تبدیل کاردانو به سایر ارزهای دیجیتال به راحتی انجام بشود. با وجود تهدیدات امنیتی زیادی که در حوزه رمز ارزها شاهد آن هستیم، انتخاب یک کیف پول امن جهت نگهداری از رمز ارز کاردانو بسیار مهم و حیاتی است.

آیا حتما باید برای نگهداری رمز ارز کاردانو، از کیف پول استفاده کنیم؟

تقریبا تمام کسانی که می خواهند وارد دنیای رمز ارزها بشوند، در قدم اول از صرافی‌ها شروع می‌کنند. یک سوال مهم این است که پس از خریداری رمز ارز کاردانو آیا باید حتما آن را از صرافی خارج کنیم؟ در کشور خودمان شما می‌توانید از طریق صرافی‌های آنلاین مانند ارزنکس، رمز ارز کاردانو بخرید. بسیاری از کسانی که در بحث رمز ارزها صاحب نظر هستند بر این باور هستند که نگهداری کریپتوکارنسی در صرافی‌ها، دارای امنیت لازم نیست. اما باز هم نمی‌توان در همه شرایط و برای همه مردم یک نسخه واحد را در نظر بگیریم.

اگر شما دارای شرایط گفته شده زیر هستید ما به شما توصیه می‌کنیم که رمز ارز کاردانو را در کیف پول خودتان نگهداری کنید:

 • اگر قصد دارید که رمز ارز کاردانو را به مدت طولانی نگهداری کنید مثلا برای چند ماه
 • حجم رمز ارزی را که خریداری کرده‌اید ارزش خارج کردن از صرافی را داشته باشد. با توجه به میزان کارمزد برداشت رمز ارز از صرافی

اگر شما جزء کسانی نیستید که شرایط بالا را دارند و شامل شرایط زیر می‌شوند، به شما توصیه می‌کنیم که رمز ارز خودتان را در صرافی نگهداری کنید:

 • قصد معامله‌گری یا همان ترید کردن در بازه کوتاه مدت را دارید. موضوعی کاملا واضح و شفاف است
 • میزان رمز ارزی را که خریداری کرده‌اید ارزش خارج کردن از صرافی را ندارد. در این حالت با پرداخت کارمزد برداشت، درصد زیادی از دارایی شما از بین می‌رود.

دو نکته مهم:

 • اگر شما به این نتیجه رسیدید که رمز ارز کاردانو را در صرافی نگه دارید، حتما ورود دو مرحله‌ای را فعال کنید.
 • اگر شما رمز ارز کاردانو را در کیف پول شخصی خودتان نگه داری می‌کنید، عبارت بازیابی کبف پول را در جای امنی قرار بدهید و تحت هیچ عنوان و شرایطی آن را برای دیگران ارسال نکنید.

شیوه کارکرد کیف پول‌های کاردانو

زمانی که شما یک کیف پول شخصی برای نگهداری رمز ارز کاردانو خود ایجاد می‌کنید، یک کلید خصوصی “Private Key” و یک کلید عمومی”Public Key” درست می‌شود. شما کلید عمومی یا همان آدرس را می‌توانید برای دریافت رمز ارز کاردانو “ADA” برای دیگران ارسال کنید. یا در صرافی وارد کنید تا ارسال کننده بتواند کاردانو را به کیف پول شما ارسال کند.

اما به یاد داشته باشید که کلید خصوصی “به بیان دیگر عبارت بازیابی در کیف پول‌های امروزی” را به هیچ وجه نباید برای هیچ کسی ارسال کنید. حتی اگر افراد ادعا کردند که از بخش پشتیبانی کیف پول و یا از طرف یک صرافی خاص هستند. به بیان ساده‌تر آدرس رمز ارز کاردانو شبیه به شماره حساب شما است. اگر شما آدرس را به اشتراک بگذارید کسی نمی‌تواند به حساب شما دستبرد بزند اما کلید خصوصی یا عبارت بازیابی کیف پول شما مانند رمز حساب شما است و اگر آن را به شخص دیگری بسپارید می‌تواند به راحتی به حساب شما دستبرد بزند و آن را خالی کند.

تفاوت کیف پول گرم و سرد ارز دیجیتال کاردانو

هر کیف پولی که به صورت مستقیم به شبکه اینترنت متصل شود یک کیف پول گرم “Hot Wallet” به حساب می آید. در نتیجه کیف پول‌های صرافی‌ها، کیف پول‌های تحت وب، افزونه‌های مرورگر، موبایلی و دسکتاپ همگی جزء کیف پول‌های گرم هستند. به کیف پول‌های سرد، کیف پول سخت‌افزاری می گویند. اطلاعات حساس و مهم مربوط به کیف پول در چیپ ذخیره می‌شوند و تحت هیچ شرایطی در دسترس دیگران قرار نمی‌گیرد. با فشار دادن دکمه روی این کیف پول‌ها تراکنش انجام می‌شود. به همین خاطر دارای امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های دیگر است.

از جمله کیف‌های پول سرد موجود در سطح جهان می‌توان به کیف پول لجر نانو ایکس “Ledger nano X” و ترزور مدل تی “Trezor Model T” اشاره کرد. این کیف پول‌های سرد توانایی این را دارند که با کیف پول‌های نرم‌افزاری Yoroi و Daedalus هماهنگ شوند و تراکنش‌ها را به راحتی و سهولت انجام دهد. این نوع کیف پول‌ها قابلیت Stake کردن رمز ارزهای کاردانو را دارند.

دوتا دیگر از کیف پول‌های سخت‌افزاری که از نگهداری و Stake رمز ارز کاردانو پشتیبانی می‌کنند عبارت است از:

کیف پول Ellipal Titan : این کیف پول سخت‌افزاری دارای یک صفحه نمایش 4 اینچی است و می‌تواند در برابر حملات آنلاین و آفلاین از خود محافظت کند. قابلیت اتصال به دستگاه‌های اندرویدی و iOS از دیگر ویژگی های این کیف پول است.

کیف پول DCENT : این کیف پول یک کیف پول بیومتریک با صفحه نمایش OLED است که با نمایش واضح تراکنش‌ها، امکان تراکنش با استفاده از اثر انگشت شخص را فراهم می‌کند و دارای طراحی جالبی هم است.

کیف پول‌های سخت‌افزاری کاردانو

استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری بهترین راه جهت نگهداری رمز ارز کاردانو و دیگر کریپتوکارنسی‌ها است. این نوع کیف پول‌ها، دستگاه‌های سخت‌افزاری هستند که به هیچ عنوان کلید خصوصی کیف پول از آنها خارج نمی‌شود. فرایند تایید تراکنش در این نوع از کیف پول‌ها بصورت دستی روی دستگاه انجام می‌شود و نه بر روی کامپیوتر و موبایل و به همین خاطر هم خطر به سرقت رفتن ارزهای دیجیتال شما به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

به طور کلی تمام کامپیوترها، موبایل‌ها و دستگاه‌های هوشمند در معرض هک شدن و حملات سایبری هستند. شما با انتقال رمز ارزهای دیجیتال خودتان به یک کیف پول سخت‌افزاری، می‌توانید حداکثر امنیت را برای دارایی های خودتان به ارمغان بیاورید.

هنگام راه اندازی کیف پول سخت‌افزاری رمز ارز کاردانو، عبارت بازیابی”recovery phrase یا mnemonics” روی صفحه نمایش دستگاه شما به نمایش در می آید. شما باید این عبارت نمایش داده شده را به صورت فیزیکی بر روی یک کاغذ یادداشت کنید و سپس آن را در یک جای امن نگهداری کنید. این اطلاعات حساس و مهم را نباید به هیچ عنوان به صورت دیجیتال “فایل متنی یا تصویری” نگهداری کنید.

اما در کیف پول‌های نرم‌افزاری این عبارت بازیابی بر روی دستگاهی که به اینترنت متصل است ایجاد و نگهداری می‌شود و به همین خاطر هم احتمال هک شدن و به سرقت رفتن اطلاعات آن بسیار زیاد است. علاوه بر این، در کیف پول‌های نرم‌افزاری ایرادات و باگ های بسیار بیشتری وجود دارد که در بعضی از زمان ها دسترسی به رمز ارز دیجیتال شما را با مشکل روبرو می‌کند.

اما استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری در ایران دارای دو مشکل اساسی است:

 • هزینه زیاد آن برای افراد با سرمایه کم
 • عدم اطمینان از اصالت و همچنین پلمپ بودن این کیف پول‌ها

به همین دلایل برخی از افراد ترجیح می‌دهند که از سایر کیف پول‌های موجود استفاده کنند.

بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری رمز ارز کاردانو

کیف پول‌های سخت‌افزاری زیادی در بازار وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به ویژگی های آنها و همچنین امکاناتی که مد نظر دارید یکی را انتخاب کنید.

در ادامه این مقاله دو مورد از کیف پول‌های شناخته شده بازار را معرفی می‌کنیم.

1- کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger nano X)

این مدل دومین نسل از کیف پول‌های سخت‌افزاری است. نسل اول به نام Ledger nano S شناخته می شد. چارچوب امنیت آن از ابتدا طراحی و ساخته شده است و دارای کوین ها و ویژگی های بیشتری است. لجر نانو ایکس از سیستم عامل های همچون لینوکس، ویندوز، مکینتاش، iOS و اندروید پشتیبانی می‌کند. شما به راحتی می‌توانید با استفاده از بلوتوث این دستگاه را به گوشی هوشمند خودتان متصل کنید.

نرم افزار لجر لایو “Ledger live” قابلیت اتصال کیف پول “WalletConnect” را به کیف پول اضافه کرده تا با آن بتوانید به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به راحتی وصل شوید.

این کیف پول دارای یک باتری با ظرفیت 100 mAh است. که اگر به طور مداوم از آن استفاده کنید تا 8 ساعت و در حالت غیر فعال و بدون استفاده تا یک هفته دوام می آورد. صفحه نمایش این کیف پول بزرگتر از نانو اس (64 در 128) است. تمامی عملیات ها در این کیف پول توسط دو دکمه انجام می‌شود. تمامی تراکنش‌های کاردانو مثل ارسال یا Stake کردن رمز ارز کاردانو با استفاده از خود دستگاه انجام می‌شود. و کلید خصوصی شما هیچگاه در معرض هک شدن و به سرقت رفتن قرار نمی‌گیرد. به همراه این کیف پول یک راهنمای راه اندازی وجود دارد که کار کردن با آن را برای افراد مبتدی راحت کرده است.

2- ترزور مدل تی (Trezor Model T)

کیف پول سخت‌افزاری “Trezor Model T” می‌تواند با نرم افزارهای همچون Yoroi و Daedalus مورد استفاده قرار بگیرد. این کیف پول از سیستم عامل های لینوکس، مکینتاش، ویندوز و اندروید پشتیبانی می‌کند اما هنوز قادر به پشتیبانی از iOS نیست. این کیف پول دارای رابط کاربری بسیار ساده ای است و کاربر می‌تواند با استفاده از صفحه لمسی این کیف پول، بین عملکردها و قابلیت های مختلف آن جابجا شود.

کدهای این کیف پول سخت‌افزاری به صورت متن باز “Open source” است و تمامی متخصصان این حوزه می‌توانند با بررسی کدهای آن، آسیب پذیری ها و باگ های آن را در صورت موجود بودن پیدا کنند. مانند بقیه کیف پول‌های سخت‌افزاری، تمامی تراکنش‌های رمز ارز کاردانو بر روی این کیف پول به صورت کاملا دستی تایید می‌شوند و با این اوصاف رمز ارز شما دارای حداکثر امنیت خواهد بود.

کیف پول‌های گرم کاردانو

والت های دسکتاپ: این نوع کیف پول‌ها، نرم افزارهایی هستند که بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ شما نصب می‌شوند.

والت های  موبایلی: این نوع از کیف پول‌ها، اپلیکیشن‌هایی هستند که برای سیستم عامل هایی همچون اندروید و iOS طراحی شده اند. آنها قابلیت اسکن کدهای QR و همچنین ویژگی هایی مانند اکسچنج داخلی را دارند.

افزون های مرورگر: نصب این نوع از کیف پول‌ها به صورت یک افزونه بر روی مرورگرهای کروم و فایرفاکس به راحتی انجام می‌شوند.

والت های پول‌های تحت وب: کیف پول‌های داخلی صرافی‌ها جز این دسته از کیف پول‌ها هستند. سایت هایی که در آنها عضو می‌شوید و کیف پول کاردانو (ADA) را بر روی بستر آن وب سایت می سازید. این نوع از کیف پول‌ها احتیاجی به نصب ندارند و فقط در سایت مورد نظر قابل دسترسی هستند.

بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری کاردانو

1-کیف پول دسکتاپ Daedalus

نرم افزار Daedalus یک کیف پول نرم‌افزاری”Full node” برای رمز ارز کاردانو است که از سیستم عامل هایی همچون ویندوز 1/8، 10، مکینتاش و لینوکس پشتیبانی می‌کند. اصطلاح “Full node”بودن به این معنی است که جهت استفاده از این کیف پول باید کل بلاکچین کاردانو را از قبل دانلود کنید. همین موضوع باعث می‌شود تا اشخاص زیادی از نصب کردن این نرم افزار صرف نظر کنند.

اما در عین حال ویژگی Full node بودن این کیف پول، باعث استقلال و امنیت بیشتر آن نسبت به سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری موجود در بازار شده است. در این کیف پول شما می‌توانید کیف پول‌های متعددی را بسازید و رمز ارزهای کاردانو (ADA) را جهت سازماندهی مناسب در کیف پول‌های جداگانه ای نگهداری کنید. این کیف پول دارای قابلیت پشتیبان گیری و همچنین بازیابی مناسبی است. همچنین دارای امکان جستجو و یافتن استخرهای مناسب برای Stake کردن رمز ارز کاردانو (ADA) را فراهم می‌کند.

این کیف پول به راحتی می‌تواند به سایر کیف پول‌های سخت‌افزاری مانندTrezor Model T و Ledger nano X متصل شود. آدرس سایت رسمی کیف پول زیر daedaluswallet.io است.

خلاصه ویژگی های این کیف پول:

 •  Full node بودن (نیاز دارد که کل بلاکچین کاردانو که حدودا چندین گیگابایت می‌شود دانلود شود)
 •  یکپارچگی با سایر کیف پول‌های سخت‌افزاری موجود در بازار
 • قابلیت Stake رمز ارز کاردانو
 • قابلیت ایجاد چندین کیف پول رمز ارز دیجیتال کاردانو در داخل نرم افزار (برای سازماندهی بهتر موجودی رمز ارز)

2- کیف پول Yoroi (کیف پول اندرویدی و iOS برای رمز ارز کاردانو)

این کیف پول دارای چندین نسخه متفاوت است.

نسخه نرم‌افزاری: که قابلیت نصب بر روی مرورگرهای فایرفاکس، Edge گوگل کروم را دارد.

ورژن موبایلی: از هر دو سیستم عامل اندروید و iOS پشتیبانی می‌کند.

کیف پول Yoroi در اصل یک کیف پول کم حجم و سبک برای رمز ارز کاردانو است. نصب راحت این کیف پول بر روی مرورگرها و موبایل و همچنین استفاده آسان و راحت از آن باعث شده تا برای استفاده مداوم کاربران مناسب باشد.این کیف پول کلید خصوصی را در خود دستگاه به صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌کند. این اپلیکیشن در حال حاضر در فروشگاه گوگل پلی امتیاز بالایی ندارد و با توجه به اینکه 2900 امتیاز کسب کرده فقط 3 ستاره دارد، اما در اپ‌استور iOS با بیش از 350 رای، امتیازش 3/4 ستاره است و این امتیاز نشان می‌دهد که کاربران نظر مثبتی درباره ورژن iOS این برنامه دارند.

کیف پول Yoroi بر عکس کیف پول Daedalus دارای حجم بسایر کمتری است و به آسانی و سرعت می‌توانید آن را دانلود و برای کارهای خود از آن استفاده کنید. این کیف پول به آسانس می‌تواند به سایر کیف پول‌های سخت‌افزاری مانندTrezor Model T و Ledger nano X متصل و با آنها یکپارچه شود.

سایت رسمی  این کیف پول  yoroi-wallet.com است.

خلاصه‌ای از ویژگی‌های کیف پول Yoroi:

 • سبک بودن و هدم نیاز به دانلود حجم زیادی از داده‌ها
 • قابلیت متصل شدن و یکپارچه شدن با سایر کیف پول‌های سخت‌افزاری
 • قابلیت Stake رمز لرز کاردانو

3- کیف پول تحت وب AdaLite

کیف پول AdaLite دارای یک رابط کاربری ساده است. شما از این کیف پول تحت وب می‌توانید برای دریافت، ارسال و مدیریت موجودی رمز ارز کاردانو (ADA) استفاده کنید. سایت رسمی این کیف پول adalite.io است.

این کیف پول قابلییت Stake کردن رمز ارز کاردانو و همچنین قابلیت اتصال و یکپارچه شدن با سایر کیف پول‌های سخت‌افزاری را دارد. کیف پول‌های تحت وبی، مانند AdaLite کمترین امنیت را در بین دیگر انواع کیف پول‌ها دارد. بنابراین توصیه ما به شما این است که از سایر کیف پول‌ها استفاده کنید.

4- کیف پول Atomic (کیف پول اندرویدی و iOS برای رمز ارز کاردانو)

یک کیف پول دسکتاپ است که علاوه بر رمز ارز کاردانو، از صدها رمز ارز دیجیتالی دیگر هم پشتیبانی می‌کند. این کیف پول قابلیت نصب بر روی انواع سیستم عامل‌ها مانند لینوکس، ویندوز، مکینتاش و همچنین iOS و اندروید را دارد.

امکان تبدیل انواع رمز ارزها در داخل کیف پول و همچنین Stake کردن رمز ارز کاردانو از دیگر ویژگی های کیف پول اتمیک است. گزارشاتی هم در مورد اینکه کاربران در هنگام استفاده از ویژگی داخلی اکسچنج این کیف پول دچار مشکل شده‌اند نیز وجود دارد. همچنین مشکلات دیگری مانند عدم بروزرسانی موجودی رمز ارز دیجیتال در برخی موارد مشاهده شده است.

کیف پول رمز ارز کاردانو (ADA) بر روی شبکه BEP20 و BEP2

به علت وجود مشکلاتی در کیف پول‌های رمز ارز دیجیتال کاردانو، برخی از اشخاص ترجیح می‌دهند که دارایی های خودشان را بر روی شبکه‌های دیگر ارسال و دریافت کنند. دو شبکه BEP20 و BEP2 هر دو از شبکه‌های بایننس هستند و در بین اکثر کاربران محبوبیت بالایی دارند. برای همین برخی از کاربران اکسچنج‌های خارجی و داخلی جهت انتقال رمز ارز کاردانو، از این دو شبکه استفاده می‌کنند.

اگر شما قصد دارید تا کاردانوی خودتان را بر روی شبکه BEP20 دریافت کنید، در ابتدا باید مطمئن شوید که کیف پول مقصد از این شبکه پشتیبانی می‌کند. در حال حاضر از معروف‌ترین کیف پول‌های که BEP20 را ساپورت می‌کنند می‌توان به کیف پول تراست و متامسک اشاره کرد.

اگر قصد دریافت رمز ارز کاردانو (ADA) را بر روی شبکه BEP2 دارید، در حال حاضر کیف پول تراست گزینه بسیار مناسبی برای مدیریت این رمز ارز بر روی شبکه BEP2 است. کیف پول متامسک از شبکه BEP2 پشتیبانی نمی‌کند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در شرایطی که بخواهید رمز ارز کاردانو (ADA) خودتان را بر روی شبکه‌های BEP20 و BEP2 داشته باشید، برای انتقال آنها از کیف پول خودتان به مقداری رمز ارز دیجیتال BNB نیاز دارید.

در این باره باید به دو نکته مهم نیز توجه کنید:

 • اگر رمز ارز کاردانو (ADA) در کیف پول شما بر روی شبکه BEP20 باشد، باید حتما توکن BNB هم در کیف پول اسمارت چین نیز داشته باشید “منظور کیف پولی است که آدرس آن با 0x شروع می‌شود”
 • اگر رمز ارز دیجیتال کاردانو شما در کیف پولتان در شبکه BEP2 باشد باید توکن BNB را در داخل کیف پول BNB داشته باشید “منظور کیف پولی است که آدرس آن با BNB آغاز می‌شود”

تبدیل کاردانو بر روی شبکه BEP20 و یا BEP2 به شبکه اصلی رمز ارز کاردانو

اگر شما در کیف پول خودتان رمز ارز دیجیتال کاردانو (ADA) را بر روی یکی از شبکه‌های BEP20 و یا BEP2 دارد و قصد این را دارید که آنرا به شبکه اصلی رمز ارز کاردانو منتقل کنید، می‌توانید از سرویس بایننس بریج (Binance brige) برای این کار استفاده کنید.

بایننس بریج یکی از سرویس های سایت بایننس است که نیازی هم به ثبت نام ندارد و شما می‌توانید از آن برای جابجایی توکن های خود از شبکه BEP20 و یا BEP2 به سایر شبکه‌ها از آن استفاده کنید. به این نکته باید توجه کنید که جهت ارسال توکن های BEP20 و BEP2  (چه بخواهید به بایننس بریج و چه به جای دیگر انتقال بدهید) نیاز به مقداری BNB در کیف خودتان دارید.

سخن آخر

ما موضوعاتی را در مورد کیف پول‌های کاردانو و نکات مهم انتخاب و استفاده از آنها را در این مقاله بیان کردیم. در نهایت به نظر ما انتخاب یک کیف پول خوب به نیازها، شرایط، سرمایه و شیوه کار شما بستگی دارد. اگر شما سرمایه زیادی را وارد بازار رمز ارزهای دیجیتال کرده‌اید، توصیه می‌کنیم تا حتما از کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا