آموزش ترید ارزهای دیجیتال. تریدر کیست؟

معنی ترید چیست؟

ترید به معنی خرید و فروش و تجارت است. ترید Trade به معنی لغوی یعنی داد و ستد. در حالت تخصصی تر به صورت خلاصه یعنی چیزی را (سهام، ارز، دارایی فیزیکی، طلا، نقره و … ) در موقعیتی خریداری کرده و درموقعیت بهتری فروخته. با دانش و آموزش ترید ارزهای دیجیتال میتوانیم در این حوزه رمزارز و حتی در زمینه سهام و موارد دیگر حتی طلا بهتر تصمیم بگیریم و با ذهنیت کاملتری انجام دهیم.

حال اینکه چطوری بفهمیم :

 • کی باید بخریم
 • کی باید بفروشیم
 • چی باید بخریم

روی چه چیزی بلند مدت فکر کنیم روی چه چیزی باید کوتاه مدت یا میان مدت سرمایه گذاری کنیم.

بر می گرده به مبحث تحلیل تکنیکال در دنیای ترید. و در این مقاله به آموزش ترید ارزهای دیجیتال و تریدر می پردازیم.

به طور کلی ترید یک فعالیتی است که در حوزه های مالی مختلف مثل :

 • بورس اوراق بهادار
 • بازار سهام
 • فارکس
 • بازار ارزهای فیات

انجام می‌شود. پس از روی کار آمدن ارزهای رمزارز و با توجه به در برداشتن تمام ویژگی های لازم برای ترید کردن در این بازار، این امر در بازار رمزارز ممکن شد.

ویدئو آموزشی : خودمان ترید کنیم

آموزش ترید ارزهای دیجیتال-تریدر کیستترید

کلمه‌­ای که این روز‌ها آن را زیاد می‌شنویم. ولی کمتر به معنی آن فکر می‌کنیم. و کمتر به دنبال معنی آن می‌رویم. ترید به معنی خرید و فروش و تجارت است. ترید ارز‌های دیجیتال و در آموزش ترید ارزهای دیجیتال نیز همین گونه است. این بدان معناست که ترید ارز‌های دیجیتال یعنی خرید و فروش ارز‌های دیجیتال. با هدف دستیابی به سود بیشتر. اگر می‌خواهید مانند یک تریدر ماهر عمل کنید. باید مثل هر کار دیگری آموزش ترید ارزهای دیجیتال ببینید.

مزایای ترید کردن

بدون وابستگی زمانی و مکانی :

فرض کنید شما به یک کشور دیگه می خواهید نقل مکان کنید و کلا یا برای مدتی در آن کشور زندگی کنید. اولین موضوعی که به ذهن شما می رسد شغل و کسب درآمد در کشور جدید است. حالا فرض کنید شما یک تریدر کار آزموده اید و می توانید پستی بلندی های بازار را بررسی کنید. در این لحظه شما هیچ نیازی ندارید که به دنبال یک شغل ثابت بگردید. تنها با یک سرمایه ریز می توانید بدون وابستگی مکانی و حتی وابستگی زمانی ترید کنید و کسب درآمد داشته باشید. آموزش ترید ارزهای دیجیتال هم تقریبا به صورت رایگان در سایت های معتبر ارائه می شود.

سود های نجومی و کلان :

بعد از آموزش ترید ارزهای دیجیتال کافیه وارد این دنیا بشید و ببینید که ممکن است در یک معامله و یا در عرض چند روز سودی تا چند صد درصدی داشته باشید. ممکن است در یک معامله که در ۱۰ دقیقه صورت بگیرد. سودی معادل حقوق یک ماه یک شخص را کسب کنید.

کسب درآمد دلاری :

کسب درآمد دلاری تنها یک مثال است. با ترید ارزهای دیجیتال در دنیای معاملات کسب درآمد شما می تواند به واحد پولی هر کشوری تبدیل شود. تنها لازمه یک صرافی معتبر پیدا کنید و ارزهای خودتونو براش بفرستید و به واحد پولی همان کشور کسب درآمد کنید.

بدون وسیله و ابزار خاص :

اکثر کارهایی که می خواهید شروع کنید نیاز به یک سرمایه منعطف و کمی زیاد دارد. یا حداقل ابزار خاصی براش شروع کار لازم هست  اما در ترید تنها ابزار شما دانش و علم شما در این زمینه است. به دنبال منابع آموزش ترید ارزهای دیجیتال و سرمایه مورد نیاز هم کاملا به خود شما بستگی دارد.

دارای استقلال شغلی و فکری :

بعضی از مردم از اینکه کارفرمایی داشته باشند و رییسی داشته باشند لذت نمی برند و جدا از اون با تغییر در شرایط بازار و کشوری ترس این موضوع وجود دارد که شاید ازکار بیکار شوند، به عبارتی امنیت شغلی کمتره. اما برای یک تریدر امنیت شغلی و استقلال مالی وجود دارد.

تریدر کیست؟

آموزش ترید ارزهای دیجیتال- تریدر کیست

با توجه به تعریف ترید و آموزش ترید ارزهای دیجیتال می‌توان تریدر را شخصی نامید که با استفاده از اطلاعات لازم، اقدام به خرید ارز‌های دیجیتالی با کمترین قیمت می‌کند. و بعد در زمان معین همان ارز را به بالاترین قیمت به فروش می‌رساند. و از این طریق سود می­‌کند. البته برخی تریدرها علاوه بر اینکه برای خود اقدام به خرید و فروش می‌کنند، از سوی سازمان‌ها و یا اشخاص دیگر نیز مامور به انجام این نوع معاملات می‌شوند. و قطعا برای این کار دستمزد خوبی دریافت می‌کنند.

نکته قابل توجه :

در این زمینه این است که یک فرد تریدر را نمی‌توان یک سرمایه‌گذار تلقی کرد. چرا ‌‌که تفاوت‌های اساسی بین این دو شخصیت وجود دارد. بعد از آموزش ترید ارزهای دیجیتال تفاوت را بهتر درک خواهید کرد.

ابزار لازم برای تبدیل شدن به یک ترید موفق :

 1. تسلط بر روی افکار
 2. دانش و علم کافی
 3. شناسایی بازار

یکی از این تفاوت‌ها را می‌توان در تعداد خرید و فروش‌ها دانست. تریدر‌ها دائم در حال انجام معاملات مختلف هستند. و این در حالیست که سرمایه‌­گذاران خرید و فروش کمتری در همان مدت دارند.

تفاوت دیگر بین این دو شخصیت، مدت زمان سرمایه‌­گذاری است. سرمایه­‌گذاران چشم‌­اندازی بلند مدت را دنبال می‌کنند و در مقابل تریدر‌ها‌‌، بازه‌های زمانی کوتاه مدت را ترجیح می‌دهند. این زمان می‌تواند از یک ساعت تا چندین ماه متغیر باشد.

شیوه کار تریدرها یا همان معامله‌گران چگونه است؟

تریدر‌ها برای رسیدن به اهداف خود از هر منبعی که بتوان از طریق آن اطلاعات بدست می آورد. با  آموزش ترید ارزهای دیجیتال و منابع مانند آمارها، نمودار‌ها، نوسانات روزانه و هفتگی باشند. و حتی دنبال کردن نظرات تریدرهای مطرح و موفق. خواندن کتاب و به روز رسانی اطلاعاتشان. آن‌ها با استفاده از انواع تحلیل فاندامنتال، تکنیکال و پیگیری نوسانات قیمت ارز‌های دیجیتال، بهترین زمان خرید و یا فروش را پیدا کرده و به سود می‌رسند.

انواع روشهای تریدینگ در آموزش ترید ارزهای دیجیتال

چند نوع ترید وجود دارد که یکی در قالب سرمایه گذاری بلند مدت، کوتاه مدت و دیگری میان مدت است.

خرید و فروش روزانه (intra- day trading) :

زمانی که معاملات در طول روز انجام شود از این اصطلاح استفاده می‌شود. شما با انجام خرید و فروش خود در طول روز، می‌توانید به سود قابل توجهی دست پیدا کنید. البته همیشه یک حد ضرر نیز برای خود معین کنید. در برخی مواقع و با توجه به ضرورت‌های شخصی گاهی این معاملات بیش از یک روز طول خواهد کشید که به معاملات (intra- day trading) معروفند.

خرید و فروش نوسانی (swing trading)

در این نوع معاملات تجاری، زمان بیشتری را باید صرف کنید. چرا که مراحل آن پروسه­‌ای چند روزه یا حتی چند هفته‌ای خواهد بود. در این شیوه شما خرید خود را در پایین­‌ترین قیمتی که توسط انواع تحلیل بدست آورده‌اید، انجام می‌دهید. زمانی که قیمت در بالاترین نقطه قرار دارد، آن را به فروش می‌رسانید.

این نکته را فراموش نکنید در ترید ارزهای دیجیتال:

که تریدر‌هایی بر روی موج نوسانات، موج‌سواری می‌کنند. که از قدرت تحلیل تکنیکال خوبی برخوردارند. تجربه بالایی دارند و دامنه نوسانات را به خوبی زیر نظر دارند. حد ضرر در این شیوه نسبت به نمونه قبلی پایین و سود حاصله بسیار بیشتر خواهد بود.

موقعیت‌گیری (position trading):

موقعیت‌گیری برای افرادی کارآمد خواهد بود که خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی را به عنوان یک سرمایه‌­گذاری بلند مدت قبول کرده‌اند. چتری برای روزهای بارانی و حتی دوران بازنشستگی. و در پی آن هستند که با زیر نظر گرفتن قیمت یک ارز، اقدام به خرید آن کنند. و تا زمانی که قیمت به میزان ارزش مورد نظر آن‌ها نرسد، اقدام به فروش آن نمی‌کنند.

مثلا در آموزش ترید ارزهای دیجیتال :

شخصی بیت کوین را به ارزش ۴۰ هزار دلار خریداری می‌کند. (در زمان نگارش مقاله قیمت بیت کوین ۴۲۸۷۳ دلار است). شخص بر اساس اطلاعات و با تکیه بر تحلیل­‌های فاندامنتال و تکنیکال و صد البته شانس و اقبال خود، آن را تا مرز ۵۷ هزار دلار نزد خود نگه می‌دارد و سپس آن را به فروش می‌رساند. این روش برای افرادی مناسب خواهد بود که اولا آستانه صبر بالایی داشته باشند. و دوما سرمایه استفاده شده در این تجارت از پس انداز آن‌ها باشد. چرا که خواب این سرمایه‌­گذاری طولانی و ریسک آن نیز زیاد است.

خرید و فروش فوری (scalping trading):

این نوع سرمایه­‌گذاری فقط به یک منظور از سوی تریدر‌‌ها صورت می‌گیرد. و آن هم چیزی نیست جز کسب سود در بازه زمانی اندک. این معاملات فوری نیازمند افرادی است که به صورت مداوم به هوش و به گوش هستند. و حتی تغییرات اندک بازار از نظرشان دور نمی‌ماند. در این شیوه فرد معامله‌­گر ارز مورد نظر خود را در قیمت مدنظر خود خریداری می‌کند و با افزایش نرخ، آن را به فروش می‌رساند و از این طریق به سود دست پیدا می‌کند. مانند خرید و فروش نوسانی (swing trading).

نکته قابل توجه در آموزش ترید ارزهای دیجیتال :

در این زمینه که برای موفقیت در هر کدام از این شیوه‌ها ابتدا باید هر کدام را بصورت آزمایشی مورد بررسی قرار دهید. تا بتوانید بهترین تصمیم در مورد شیوه ترید را اتخاذ کنید.

ترید ارزهای دیجیتال کجا انجام میشود؟

ترید یا مبادله رمزارزها به صورت معمول در صرافی‌ های آنلاین قابل انجام است. ملاک ‌های گوناگونی برای انتخاب یک صرافی مناسب برای معامله وجود دارد.

صرافی مناسب باید :

 • نقدینگی
 • حجم معاملات بالا
 • تعداد جفت ‌ارزها
 • و … از جمله آن موارد را شامل باشد.

امروزه اکثر معاملات رمزارزها در صرافی ‌های متمرکز مثل کوینکس، کوین ‌بیس, بایینس و یا صرافی های ایرانی از قبیل ارزنکس انجام می‌ شود.

با توجه به نوع سبک خرید و فروشی که انتخاب می‌ کنید. باید ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول های گوناگون نگهداری نمایید. به عنوان مثال فردی برای کسی که به صورت روزانه ترید می ‌کند، انتقال از کیف پول سرد یا سخت ‌افزاری به حساب صرافی دردسرساز است. کارمزد زیادی از این بابت از او کسر می ‌شود. لذا این معامله‌ گر باید احتیاط بیشتری در انتخاب صرافی به خرج دهد تا امکان نگهداری در آن را داشته باشد.

از طرف دیگر برای کسی که به صورت ماهانه یا سالانه ترید انجام می دهد. خطر نگهداری در صرافی نسبت به هزینه کارمزدی که از او در حین انتقالات کسر می‌ شود طبیعتا بیشتر است. در هر صورت هزینه‌ فایده کردن تریدر برای نگه داشتن دارایی خود مکان نگهداری دارایی ‌های دیجیتال را تعیین می‌ کند. که می ‌تواند برای هر شخص متفاوت باشد.

انواع تحلیل

همانطور که گفته شد معامله­‌گران برای پیش بینی قیمت‌های آتی یک  رمزارز مثل بیت کوین، علاوه بر هوش، صبر و گاهی شانس، از انواع تحلیل استفاده می‌کنند. این تحلیل‌ها به ۲ صورت بنیادین یا همان فاندامنتال و همچنین تکنیکال در دسترس تریدر‌‌هاست.

تحلیل تکنیکال:

در این تحلیل شما باید با دنبال کردن نمودار قیمت‌ها و حجم معاملات در یک بازه زمانی به این نتیجه برسید. که چه زمانی برای خرید و یا فروش بیت کوین یا هر رمزارز دیگر مناسب است. در بسیاری از موارد پیروی از این نمودار‌ها باعث کسب سود می‌شود. به شرط آنکه در این کار مهارت لازم را کسب کرده باشید.

تحلیل فاندامنتال:

در آموزش ترید ارزهای دیجیتال متوجه میشوید دنبال‌­کنندگان این تحلیل در پی آن هستند که قیمت تقریبی ارز مورد نظر خود را تعیین کنند. در این روش هر خبر یا حتی هر شایعه نیز می‌تواند در قیمت تاثیر گذار باشد. تریدر‌ها با تجزیه و تحلیل اخبار مرتبط و همچنین کنار هم قرار دادن اطلاعات خود، پازل خود را تکمیل می‌کنند. در این شیوه همه چیز از منظر تکنولوژی مورد بررسی قرار می‌گیرد. هر آنچه که فکر می‌کنید به نوسانات قیمت بیت کوین منجر می‌شود مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. از گران شدن طلا تا افت شاخص بورس در یک کشور تاثیر دارد همه می‌توانند در این تحلیل مورد بررسی قرار گیرند.

آنچه که در آموزش ترید ارزهای دیجیتال نباید در این مورد از قلم انداخت :

اشاره به این نکته است که حاصل هر کدام از تحلیل‌ها تنها و تنها یک پیش بینی از قیمت آینده خواهد بود. باید بدانیم نتیجه آن‌ها همیشه رضایت بخش نخواهد بود. اما اگر بخواهیم در جایگاه مقایسه این دو تحلیل را بسنجیم باید گفت که موفقیت در این عرصه نیازمند استفاده همزمان و ادغام هر دو تحلیل با یکدیگر است. و هیچ کدام به تنهایی به موفقیت منتج نخواهند شد.

اگر بخواهیم در یک جمله این بازارها را توضیح دهیم باید بگوییم :

بازار گاوی در زمان اوج گیری بازار به کار می‌‌رود و بازار خرسی در زمان سقوط و افت قیمت.

علت این نامگذاری و اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید اینجا بخوانید. : درهنگام گذراندن دوره آموزش ترید ارز‌های دیجیتال، شاید با دو اصطلاح بازار خرسی و بازار گاوی نیز رو برو شوید.

حالا که با مفاهیم این حوزه آشنا شدیم به این سوال پاسخ خواهیم داد که چگونه ترید کنیم؟

شما برای آنکه به یک تریدر ماهر تبدیل شوید، باید خرید و فروش ارز دیجیتال را در راس امور قرار دهید. به تعبیر دیگر معامله‌گر به کسی اطلاق می‌شود که از طریق خرید و فروش رمزارز به کسب درآمد می‌پردازد. پس برای تریدر شدن اولین نیاز شما افتتاح حساب در یک صرافی آنلاین است. بعد از آن شما با اولین خرید ارز دیجیتال وارد عرصه تریدینگ می‌شوید. اگر آموزش ترید ارزهای دیجیتال را به خوبی پشت سر گذاشته باشید، شما می‌توانید به کسب درآمد از این صنعت در دوره‌های کوتاه مدت یا بلند مدت بپردازید.

نگاهی بیندازیم به بعضی از تاپ ترین تریدرهای مطرح در سال ۲۰۲۱ که باید دنبال کرد

معرفی چهار نفر از تریدرهای فعال حوزه ارزهای دیجیتال و حساب کاربری آنها در شبکه توییتر :

 a.) Hsaka Trades

b.) Josh Rager

آموزش ترید ارزهای دیجیتال

c.) Loma

آموزش ترید ارزهای دیجیتال-تریدر کیست

d.) Crypto Yoda

آموزش ترید ارزهای دیجیتال-ترید ارزهای دیجیتال

افراد بزرگ و تاثیرگذاری که تجربه‌های فراوانی در این زمینه دارند ودنبال نمودن و مطالعه نظرات و تحلیل های آن هامی تواند تجربه خوبی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

همواره در خاطر داشته باشید :

که ترید امری پر خطر است و هر اشتباهی به از دست رفتن پول و سرمایه‌ شما منتهی خواهد شد. به همین دلیل قبل از شروع معاملات خود، اشتباهات رایج در معاملات را بررسی می ‌کنیم تا به درک درستی از آن ها برسید و تکرارشان نکنید.

اشتباهات رایج در معاملات و آموزش ترید ارزهای دیجیتال :

نداشتن برنامه :

یکی دیگر از اشتباهاتی که افراد در هنگام ترید آن را انجام می دهند، نداشتن برنامه‌ شفافی است که با جدیت تنظیم شده باشد. یعنی افراد نمی دانند که به چه دلیل وارد یک معامله خاص شدند. و مهم تر این که چه زمانی باید از این معامله خارج شوند، لذا پیش از ورود به معامله باید هدفی برای سود و حد ضرر را تعیین نمود.

نگهداری پول در یک صرافی :

این اشتباه یکی از مهم ترین قوانین برای هر معامله‌ گر را در دنیای ارزهای دیجیتال یادآور می‌ شود. هرگز پولی که الآن با آن معامله نمی ‌کنید را در صرافی نگه ‌داری نکنید. اگر پول شما در صرافی باشد شما بر آن هیچ کنترلی ندارید. چنانچه صرافی مورد نظر هک شود یا به هر دلیل از دسترس خارج شود یا فعالیتش را متوقف کند، امکان از دست رفتن پول شما وجود دارد. چنانچه بیت کوینی در صرافی دارید که در کوتاه مدت برای معاملات خود به آن نیاز ندارید، سریعا آن را به کیف پول بیت کوین انتقال دهید.

ریسک کردن بیش از حد مجاز :

بزرگ‌ ترین اشتباهی که در حوزه‌ ترید می‌ توانید انجام دهید، ریسک کردن سرمایه ‌ای است. که توان از دست دادنش را ندارید. از همین روی ابتدا به مبلغی که قصد معامله با آن را دارید بیشتر فکر کنید. چرا که در بدترین حالت قرار است شما تمام این مبلغ را از دست دهید، پس چنانچه در معاملات خود بیش از این مقدار وارد می ‌کنید. این کار را متوقف کنید! ترید کار بسیار خطرناکی است. چنانچه بیشتر از پولی که توان از دست دادنش را دارید، وارد معامله کنید، این موضوع بر معاملات شما موثر است. و ممکن است تصمیم اشتباهی اتخاذ کنید.

تسلیم ترس و طمع شدن :

دو نمونه از احساسات اصلی که اقدامات بسیاری از معامله‌ گران را کنترل می ‌کند، ترس و طمع است. ترس می ‌تواند به شکل خارج شدن زودهنگام از معامله بروز کند.

به خاطر این که شاید :

 • اخباری پراکنده‌ خوانده باشید
 • شایعاتی به گوش ‌تان خورده باشد
 • یا از افت شدید در قیمت ترسیده‌ اید

احساس اصلی دیگر :

حرص و طمع است که مبتنی بر ترس است. احساسی که از آن با عنوان ترس از عقب افتادن یاد می ‌شود. در نظر داشته باشید که اکثر اوقات، این احساسات است که بر ذهن ما مسلط است. بنابراین هیچ ‌وقت نگویید که این اتفاق برای من پیش نخواهد آمد. از ترس و طمع خود آگاه باشید. حتما به برنامه ‌ای که پیش از شروع معامله‌ داشتید، پایبند بمانید.

تکرار اشتباه :

صرف نظر از این‌ که شما در یک معامله موفق هستید یا خیر، در ترید ارزهای دیجیتال همواره می بایست از معاملات خود درس بگیرید. هیچ معامله‌ گری همیشه تمام معاملاتش موفقیت ‌آمیز نیست. و هیچکس بدون از دست دادن پول نمی ‌تواند به سوددهی مداوم و برنامه‌ صحیح خود برسد. نکته‌ اصلی این نیست که لزوما همه معاملات شما با سود همراه باشد، بلکه این حائز اهمیت است که آیا شما به درک جدیدی در مورد شیوه بهتری از ترید کردن برسید.

برخی از سوالات متداول در این زمینه آموزش ترید ارزهای دیجیتال را با هم مرور می‌کنیم : 

بهترین استراتژی ترید کدام است؟

همانطور که گفته شد، هر کدام از شیوه‌های ترید و معامله‌گری بستگی زیادی به محدودیت زمانی و همچنین میزان تسلط شما بر بازار دارد. و موفقیت شما در آن‌ها نیازمند تجربه شخصی شما خواهد بود.

کدام ارز برای ترید مناسب‌تر است؟

واقعیت اینست که برای این سوال جواب درستی وجود ندارد. چرا که کار تریدر مشخص کردن پاسخ همین سوال است. و هر روز بلکه هر لحظه می‌تواند متغیر باشد.

آیا صرافی معتبر در ایران وجود دارد؟

پاسخ شما مثبت است. صرافی‌های معتبری در حیطه ارز‌های مجازی وجود دارند که با جستجو در گوگل می‌توانید به لیست آن‌ها دست بیابید.

نتیجه گیری مقاله آموزش ترید ارزهای دیجیتال

آنچه در این مقاله گفته شد، گفتاری بود در مورد اصطلاحات ترید و تریدر. فراموش نکنید که برای اینکه به یک معامله­‌گر قهار در زمینه رمزارزها تبدیل شوید، حتما باید آموزش‌های زیادی را پشت سر بگذارید که ما در مقالات دیگر خود این آموزش‌ها را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. پس مقالات ما را ارزهای دیجیتال را دنبال کنید.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس
منبع
learn.bybit.currencycoinrivet

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا