توکن‌های اجتماعی (Social Tokens) چیست‌اند؟ چه مزایای ارزشمندی دارند؟

مقدمه

توکن‌های اجتماعی  یا Social Tokens دسته جدید از توکن‌های فعال در دنیای بلاکچین و رمز ارزهای دیجیتال هستند. این نوع از توکن‌ها جدید مورد استقبال مردم قرار گرفته است. دقیقا مانند توکن‌های غیر مثلثی (NFT) که در زمان معرفی به عموم مردم با استقبال زیادی مواجه شد. این دسته از توکن‌ها هم به دلیل خدماتی که به کاربران و فعالان حوزه رمز ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد، با استقبال خوبی مواجه شد.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم که این توکن‌های نوظهور را به طور کامل به شما معرفی کنیم. اگر دوست دارید در مورد  (Social Tokens) اطلاعات بیشتری بدست آورید، با ما در این مقاله همراه شوید.


توکن‌های اجتماعی چه نوع توکن‌هایی هستند؟


توکن‌های اجتماعی یا به بیان دیگر Social Tokens مفهوم بسیار جدیدی در حوزه رمز ارزهای دیجیتال است. که به احتمال زیاد تا به امروز درباره آن نشنیده‌اید. تعداد زیادی از تحلیل‌گران اقتصادی، از پتانسیل این نوع توکن‌ها خبر می‌دهند. آنها معتقد هستند که این نوع توکن همین حالا هم به دلیل استقبال عموم مردم مورد توجه قرار گرفته است. در نتیجه چیزی که با خواست و میل مردم بالا بیاید توانایی آن را دارد که نیازهای آنها را بر طرف کند و هر چیزی هم که نیازهای مردم را بر طرف کند ماندگار خواهد شد. در این شرایط شاید برای شما سوال پیش بیاید که اصلا این Social Tokens به چه دردی می‎خورند.

توکن‌های اجتماعی (Social Tokens) نوعی از رمز ارزهای دیجیتال هستند که اینفلوئنسرها یا برندهای دیگر توانایی آن را دارند از آنها جهت کسب درآمد استفاده کنند. این نوع از توکن‌های مالکیت بیشتری را برای تولیدکنندگان محتوا ایجاد می کنند. توکن‌های اجتماعی با همان روش‌ها و الگوریتم‌هایی که رمز ارز بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) ساخته شده‌اند، تولید می‌شوند.

این نوع از توکن‌ها مانند سایر توکن‌های فعال در حوزه رمز ارزهای دیجیتال روی شبکه بلاکچین درست می‌شوند. تعداد بسیار زیادی از این نوع توکن‌ها بر بستر شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارند.


تفاوت توکن‌های اجتماعی با توکن‌های NFT


می‌توان این گونه بیان کرد که توکن‌های غیر مثلثی (NFT) همچنین نوعی از توکن‌ها هستند. بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین فرق میان Social Tokens با توکن‌های NFT در قابل تعویض بودن یا نبودن است.

باید بدانید که توکن‌های اجتماعی قابل تعویض هستند. به بیان دیگر هر توکن اجتماعی یا یک توکن اجتماعی دیگر از لحاظ ارزش و قیمت برابر است. و به همین دلیل قابل مبادله و تعویض هستند. به عنوان مثال، هر واحد از رمز ارز بیت کوین با یک واحد دیگر از رمز ارز بیت کوین از لحاظ ارزش یکسان است و به همین خاطر به آسانی مبادله می‌شوند.

اما توکن‌های NFT به این صورت نیستند. چرا که یک توکن غیر مثلثی یا غیر قابل تعویض که مثلا مربوط به یک اثر هنری خاص و ارزشمند است. را نمی‌توان به همین راحتی و از لحاظ ارزش و قیمت، یا یک توکن غیر قابل معاوضه دیگر مقایسه کرد.


توکن‌های اجتماعی به چه شکل مورد استفاده قرار می‌گیرند؟


افراد فعال در فضای مجازی یا اینفلوئنسرها که دارای دنبال‌کنندگان زیادی هستند به آسانی می‌توانند از این خدمات استفاده کنند. به عنوان نمونه، یک اینفلوئنسر مشهور به سادگی می‌تواند توکن اجتماعی و اختصاصی خودش را به دنبال‌کنندگان خود معرفی کند و بر طبق میزان توکن‌هایی که دنبال‌کنندگانش خریداری کرده‌اند، به آن توکن ویژگی یا امکان خاصی را بدهد.

به طبع ارزش Social Tokens اینفلوئنسرهای تازه واردی که آینده دار به نظر می‌رسند، و بسیار رشد خواهد کرد به همین دلیل توکن‌ها می‌توانند گزینه بسیار مناسبی جهت سرمایه‌گذاری باشند.


ویژگی ارزشمند توکن‌های اجتماعی


این نوع توکن‌ها به سرعت در حال رشد هستند و هر روز تعداد بیشتری از افراد مشهور، هنرمندان و یا اینفلوئنسرهای قدرتمند در حال پذیرش و استفاده از این توکن‌های اجتماعی هستند.

این نوع از توکن‌ها باعث کاهش فاصله فعالان شبکه‌های اجتماعی با کاربران خود می‌شود. و این موضوع برای هر دو سمت ماجرا سومند است.

قطعا در دراز مدت و با زیاد شدن میزان پذیرش این نوع توکن‌های اجتماعی در بین جوامع مختلف، ارزش آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

این نوع از توکن‌ها به خاطر کاربردی بودنشان و اینکه کاربران از آنها استقبال خواهند کرد. دارای ارزش هستند و این ارزش بر اساس میزان تقاضا افزایش پیدا خواهد کرد.

در نتیجه توکن‌های اجتماعی توانایی این را دارند که به تولیدکنندگان محتوا در مورد راه اندازی یک اکوسیستم اختصاصی بین تولیدکنندگان و دنبال کننده‌های آن محتوا، کمک کنند.


مزایای توکن‌های اجتماعی


توکن‌های اجتماعی مزیت‌های بسیاری برای کسب و کارها دارند. یکی از مزیت‌های این توکن‌ها، افزایش توانایی جذب کاربران است. طبیعتا پیشنهاد دادن یک توکن اجتماعی به جای چند امتیاز بی ارزش می‌تواند کاربران بیشتری را جذب کند.

از طرف دیگر چون این توکن‌ها بر روی شبکه‌های بلاکچین و رمز ارزهای دیجیتال قرار دارند. امکان تقلب و دستکاری در ارزش و تعداد این توکن‌ها به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. همین موضوع هم باعث زیاد شدن اعتماد کاربران به این اکوسیستم می‌شود.

طرفداران این توانایی را خواهند داشت که از توکن‌های اجتماعی جهت سرمایه‌گذاری استفاده کنند. هر چند که این کار با ریسک زیادی همراه است.

یکی دیگر از جنبه‌های این توکن‌ها، پر طرفدار بودن آنها است. با اینکه زمان زیادی از معرفی توکن‌های اجتماعی به عموم مردم نمی‌گذرد. اما توانسته است جایگاه خوبی در میان معامله‌‌گران، سرمایه‌گذاران و همچنین افراد فعال در حوزه کسب و کارهای گوناگون برای خود کسب کند.

به همین خاطر است که می‌توان جایگاه بسیار خوبی برای توکن‌های اجتماعی تصور کرد. زیرا در سال 2021 میلادی شرایط مشابهی برای توکن‌های غیر مثلثی NFT به وجود آمده بود.

در آن هنگام توکن‌های غیر مثلثی تازه به عموم مردم معرفی شده بودند. اما با استقبال فراوان کاربران و فعالان حوزه رمز ارزهای دیجیتال و همچنین بازیگران، هنرمندان و حتی بازیکنان فوتبال مواجه شد.

همان‌گونه که می‌دانید، فن‌آوری بلاکچین، وب 3 و دنیای مجازی متاورس که دارای طرفداران بسیار زیادی است و به نظر می‌رسد که آینده جهان به آنها تعلق دارد. به طور کلی بر حذف واسطه‌ها و غیر متمرکز بودن فعالیت‌های مختلف خود تمرکز هستند. چیزی که توکن‌های اجتماعی دقیقا برای همین شاخصه به وجود آمده است.


سخن پایانی


توکن‌های اجتماعی (Social Tokens) یکی دیگر از محصولات فن‌آوری بلاکچین است. که می‌توانند در آینده کاربردهای فراوانی داشته باشند. خبرها نشان دهنده استقبال گسترده کابران و فعالان فضای مجازی از این فن‌آوری جدید است. و همین موضوع می‌تواند برای رشد و گسترش این اکوسیستم کافی باشد.

این نوع توکن‌های اجتماعی در جهت کامل کردن موضوع غیرمتمرکزسازی (تمرکززدایی) و حذف واسطه‌ها که هدف اصلی فناوری‌های بلاکچین است به وجود آمده‌اند. البته نباید فراموش کرد که نیاز کاربران و فعالان دنیای مجازی در به وجود آمدن این پدیده بی اثر نیست.

 

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا