لیکوئید چیست؟ مفهوم لیکوئید تی در بازار کریپتو کارنسی

همانطور که میدانید بازار ارز دیجیتال یکی از بازار های رو به رشد است. افراد زیادی برای کسب درآمد وارد این بازار شده اند و میخواهند به کسب در آمد بپردازند. اگر شما می خواهید در این بازار دچار ضرر نشوید باید با مفاهیم این بازار آشنا شوید. یکی از مفاهیم در بازار ارز دیجیتال لیکوئید است. لیکوئید تی در بازار کریپتو کارنسی بسیار بد است،اگر حساب شما در بازار لیکوئید شود به معنای از دست دادن تمام دارایی شما در حساب صرافی است. در این مطلب به صورت کامل می خواهیم به معرفی و بررسی مفهوم لیکوئید در بازار ارز دیجیتال بپردازیم.

مفهوم-لیکوئید-چیست؟

لیکوئید در بازار ارز دیجیتال به چه معنا است؟

لیکوئید تی به زبان ساده به معنای توانایی تبدیل شدن یک سکه دیجیتالی به پول نقد یا سکه دیجیتال دیگری است. این تبدیل باید طوری انجام شود که تعادل قیمت آنها به هم نخورد یا به عبارتی لیکوئید تی به معنای سرعت نقد شدن یک دارایی است. اگر هر چقدر این نقدشوندگی بیشتر باشد معامله گران به راحتی و با سرعت بسیار زیاد می توانند معاملات خود را انجام دهند. لیکوئید تی باعث می شود قیمت آن سکه یا ارز منصفانه تر شود.

اندازه لیکوئید تی بر اساس شاخص های مختلفی تعیین می شود. یکی از شاخص هایی که در اندازه لیکوئید تی بسیار تاثیر دارد؛ حجم معاملات روزانه است. بازار ارز دیجیتال بسیار نوپا است و لیکوئید تی در آن بازار بسیار کم نقص است. زیرا بازار ارز دیجیتال هنوز برای سفارش های بسیار بزرگ که ارزش سکه را تغییر می دهند آماده نیست. اگر یک بازار لیکوئید تی نداشته باشد آن بازار بسیار بی ثبات است. و سفارشات با حجم های بسیار بزرگ می توانند نظم بازار را به هم بریزند.

اندازه گیری لیکوئید تی در بازار ارز دیجیتال به چه صورت است؟

همانطور که گفته شد اندازه لیکوئید تی بر اساس شاخص های مختلفی تعیین می شود. دو شاخصی که در اندازه لیکوئید تی تاثیر دارد عبارتند از:

  • حجم معاملات روزانه
  • به وجود آمدن شکاف قیمت در پیشنهاد خرید و فروش

اندازه گیری لیکوئید تی در بازار ارز دیجیتال

مفهوم حجم معاملات روزانه و نقش آن در لیکوئید تی

ابتدا باید با مفهوم حجم معاملات روزانه آشنا شویم. حجم معاملات روزانه در بازار ارز دیجیتال به تعداد ارز دیجیتال که در یک بازه زمانی معین معامله می شود گفته می شود. حجم معاملات روزانه جهت کلی بازار را مشخص می کند. هر چقدر حجم معاملات روزانه در یک بازار بیشتر باشد در نتیجه خرید و فروش در آن بازار بیشتر است. پس میتوان نتیجه گرفت هر چقدر حجم معاملات در یک بازار بیشتر باشد آن بازار بیشتر به سمت لیکوئید تی می رود.

به طور کلی می توان نتیجه گرفت اگر حجم معاملات در یک ارز دیجیتال بالا باشد. در نتیجه میزان لیکوئید شدن در آن رمزارز بیشتر است. آن ارز دیجیتالی که این ویژگی ها را دارد برای سرمایه گذاری مناسب است زیرا خرید و فروش در آن آسان تر است.

مفهوم شکاف قیمت خرید و فروش

معمولا در بازار های مالی و همچنین بازار کریپتوکارنسی با دو قیمت پیشنهادی خرید و فروش روبرو هستیم. منظور از قیمت پیشنهادی خرید، قیمتی است که خریدار مایل است بابت آن ارز دیجیتال بپردازد. منظور از قیمت پیشنهادی فروش قیمتی است که باید فروشنده قبول کند که به ازای دادن رمز ارز خودش دریافت کند.

به طور کلی همانطور که میدانید تمام خریداران دوست دارند با قیمت پایین تری خرید کنند. و تمام فروشنده ها دوست دارند با قیمت بالاتری بفروشند. با محاسبه فرق بین بالاترین قیمت فروش و پایین ترین قیمت خرید، شکاف قیمت خرید و فروش بدست می آید.

حالا که متوجه شدیم شکاف قیمت خرید و فروش چی هست و چطوری محاسبه می شود. می توانیم به  نقش آن در لیکوئید تی بپردازیم. هر چقدر این شکاف خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال کمتر باشد در نتیجه لیکوئید تی بازار بیشتر است. و هرچقدر این شکاف بیشتر باشد در نتیجه لیکوئید تی کمتر است.

هرچقدر این شکاف قیمت خرید و فروش کمتر باشد یعنی خریداران و فروشندگان دارای نظرات نزدیک به هم هستند. و این باعث می شود نوسان بسیار کمی در بازار شاهد باشیم.

مفهوم لیکوئید شدن کاربر در بازار

مفهوم لیکوئید شدن کاربر در بازار چیست؟

همانطور که متوجه شدید مفهوم لیکوئید تی مثبت است و برای بازار یک چیز ضروری است. ولی در بین تریدر ها این مفهوم اصلا خوب نیست. زمانی که گفته می شود یک کاربر در بازار ارز دیجیتال لیکوئید شده است به این معنا است که بخشی یا همه دارایی حساب خود را در بازار از دست داده است. زمانی که یک کاربر لیکوئید میشود صرافی دارایی آن فرد را به حساب خود انتقال می دهد. به عبارت دیگر افرادی که در بازار فعالیت دارند می گویند کال مارجین شده اند.

چرا یک معامله گر در بازار کال مارجین می شود؟

بعضی افراد در بازار ارز دیجیتال اقدام به معاملات مارجین و قرارداد های آتی می کنند. زمانی که معامله گر روند بازار را اشتباه پیش بینی کند باعث می شود که بخشی یا همه حساب خود را از دست بدهد یا به عبارتی کال مارجین شود.

معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال

معاملات مارجین در بازار ارز دیجیتال به چه معنا است؟

معاملات مارجین یک روش خرید و فروش ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی است. فردی که اقدام به معاملات مارجین می کند نقدینگی مورد نیاز خود را از یک شخص سوم وام می گیرد. به طور کلی می توان گفت کاربران مقدار موجودی لازم را ندارد و موجودی فعلی خود را با استفاده از اهرم بیشتر می کند و سرمایه بیشتری را وارد معامله ارز دیجیتال می کند.

معاملات اهرم دار علاوه بر بازار کریپتو کارنسی در بازار های مطرح دنیا نیز استفاده می شود. این معاملات شانس شما را برای کسب سود بیشتر می کند ولی در مقابل ریسک بسیار بالایی دارد و ممکن است سرمایه خود را نیز از دست بدهید.

به عنوان مثال سرمایه شما ۱۰۰ دلار است و معامله را با اهرم یک:ده باز می کنید. شما با استفاده از این اهرم با وجود این که ۱۰۰ دلار دارید ولی با هزار دلار اقدام به خرید و فروش رمز ارز مورد نظر می کنید. حالا اگر شما روند را درست پیش بینی کرده باشید با هر یک درصد سود شما ده درصد سود به دست می آوردید. ریسک معاملات مارجین این است که اگر شما اشتباه پیش بینی کرده باشید و یک درصد ضرر کنید با این اهرم ده درصد ضرر کرده اید.

چطوری از لیکوئید شدن جلوگیری کنیم؟

همانطور که گفته شد معاملات مارجین ریسک بسیار بالایی دارد. زمانی شما می توانید وارد همچین معاملاتی شوید که بسیار حرفه ای باشید و به تحلیل خودتان اطمینان داشته باشید. بسیار از افراد که تازه وارد بازار ارز دیجیتال شده اند برای کسب سود بیشتر اقدام معاملات مارجین می کنند و معمولا با ضرر خارج می شوند.

اگر تازه وارد بازار ارز دیجیتال شده اید اصلا پیشنهاد نمی کنیم که وارد معاملات مارجین شوید زیرا ریسک بسیار بالایی دارد. ناگفته نماند که بعد از این که ضرر کردید هیچ راهی برای برگرداندن دارایی خود و لغو معامله وجود ندارد و شما دارایی خود را از دست داده اید.

پیشنهاد می کنیم زمانی که شما تجربه کافی بدست آوردید و کاملا به بازار مسلط شدید وارد معاملات مارجین شوید. نکته ای که باید در نظر بگیرید هرچقدر هم حرفه ای باشید باز هم امکان ضرر و از دست دادن دارایی وجود دارد پس با مقدار سرمایه ای وارد این معاملات شوید که اگر از دست دادید آسیب به شما وارد نشود.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا