قرارداد هوشمند( smart contract)چیست؟

مقدمه

اگر خواسته باشیم به طور ساده به توضیح قرارداد های هوشمند بپردازیم می توانیم بگوییم به پروتکلی که برای تهیه و تنظیم قراردادها استفاده می شود، گفته می شود. قرارداد هوشمند (smart contract) با توجه به شرایط قرارداد تمام کارهایی که از قبل پیش بینی شده است را به صورت خودکار انجام میدهد.

 

دوره رایگان آموزش کوینکس

با دریافت و مشاهده دوره آموزش صرافی کوینکس(Coinex)، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

آموزش رایگان

 

 این نوع قرارداد ها یک نوع پروتکل کامپیوتری است که برای ساده سازی، تایید و اجرای یک مذاکره به صورت دیجیتالی طراحی شده است. قرارداد های هوشمند می توانند تراکنش های معتبر را بدون دخالت فرد سومی انجام دهند. مزیت اصلی این نوع قرارداد ها این است که شما را از اعتماد کردن به فرد دیگری بی نیاز می کند.

قرارداد-هوشمند-چیست؟

چگونگی کارکرد قرارداد هوشمند

قرارداد های هوشمند روی بلاک چین پیاده سازی می شوند. زمانی که یک قرارداد هوشمند (smart contract) روی یک بلاک چین پیاده سازی می شود بین تمام نودهای بلاک چین به اشتراک گذاشته می شود. در نتیجه تمام نودهای بلاک چین یک نسخه از آن قرار داد را دارند. به دلیل این که تمام نودهای بلاک چین به این قرارداد دسترسی دارند در نتیجه نمی توان آن را دستکاری کرد.

چگونگی پیاده سازی قرارداد هوشمند

قرارداد های هوشمند توسط برنامه نویسان نوشته می شوند. بعد از نوشته شدن کد یک قرارداد، با استفاده از یک کلاینت و به صورت یک تراکنش روی بلاک چین ثبت می شود. این نوع قرارداد ها با زبان های برنامه نویسی مختلفی نوشته می شوند. به عنوان مثال قرارداد های هوشمند اتریوم با زبان برنامه نویسی سالیدیتی نوشته میشوند.

پیاده-سازی-قرارداد-هوشمند

 

چه مواردی برای ایجادقرارداد هوشمند نیاز است؟

 • موضوع قرار داد

همانطور که گفته شد قرار دادهای هوشمند (smart contract) به صورت خودکار کار می کنند. در نتیجه این نوع قرارداد ها باید به کالا و خدماتی که برای آن قرار داد نوشته شده است دسترسی داشته باشد.

 • امضا های دیجیتال در قرارداد هوشمند

تمام افرادی که در یک قرارداد شرکت کرده اند باید با استفاده از کلید خصوصی خود قرارداد را امضا کنند. این امضا ها باعث می شود که توافق نامه بین آنها آغاز شود.

 • شرایط قرارداد هوشمند

ابتدا باید بدانیم که شرایط قرارداد های هوشمند به صورت یک رشته دقیق از عملیات است. تمام کسانی که در قرارداد شرکت می کنند باید این شرایط را امضا کنند.

 • پلتفرم غیر متمرکز

بلاک چین یک پلتفرم غیر متمرکز است و همانطور که گفته شد قرارداد های هوشمند روی بلاک چین پیاده سازی می شوند.

کاربردهای قرارداد هوشمند

قرارداد های هوشمند دارای کاربرد های بسیار فراوانی است و در زمینه های مختلف به کار برده می شود. در این قسمت به چند مورد از کاربرد های این نوع قراردادها می پردازیم.

 • این نوع قراردها برای رای گیری مورد استفاده قرار می گیرد.

رای گیری یکی از مواردی است که باید از دستکاری شدن آن جلوگیری شود. به همین دلیل نتایج رای گیری بر روی بلاک چین ثبت می شود و بین تمام نود ها پخش می شود. ناگفته نماند که تمام داده ها در بلاک چین این نوع قرارداد ها به صورت رمزنگاری شده است و ناشناس هستند. در نتیجه امکان هیچ گونه دستکاری روی نتایج رای ممکن نیست.

 • این نوع قرارداد ها در زمینه مدیریت کاربرد دارد.

این نوع قرارداد ها می توانند کارهای روتین را به صورت بسیار دقیق اجرا کنند. در زمینه مدیریت هم می توان کارهای روتین را به قرارداد های هوشمند سپرد به عنوان مثال می توان پرداخت حقوق کارمندان را با استفاده از این نوع قرارداد ها انجام داد.

 • از قرارداد هوشمند می توان در زمینه بیمه استفاده کرد.

سیستم های سنتی بیمه نیاز به واسطه داشتند. اگر از قرارداد های هوشمند در زمینه بیمه استفاده شود دیگر نیازی به واسطه نیست.

سه تا از بیشترین کاربرد های این نوع قراردادها، توضیح داد شد. ناگفته نماند که از این قرار داد ها می توان در سیستم بانکی، حمل و نقل، اینترنت اشیا و… استفاده کرد.

کاربرد قرارداد هوشمند smart contract

 

 

مزیت های این نوع قراردادها

در این قسمت با مزیت های قرارداد هوشمند ( smart contract) آشنا می شویم :

قراردادهای هوشمند به خاطر این که رمز نگاری می شوند و در بین نود های بلاک چین توزیع می شوند دارای امنیت بسیار بالا هستند. به همین خاطر در این نوع قرارداد ها به هیچ وجه داده ها دستکاری نمی شوند یا از بین نمی روند.

 • دارای سرعت بسیار بالا

همانطور که گفته شد قراردادهای هوشمند فرایند ها را به صورت خودکار انجام می دهند. در نتیجه دارای سرعت بسیار بالا هستند.

 • این نوع قرارداد ها مستقل هستند

قرارداد های هوشمند واسطه را از بین می برند در نتیجه به صورت مستقل کار می کنند.

 • این نوع قرارداد ها مورد اعتماد هستند

این نوع قرارداد ها واسطه را حذف کرده اند و همچنین داده ها را رمزنگاری می کنند. به خاطر این دو دلیل این سیستم ها مورد اعتماد هستند و دیگر نیازی نیست شما به فرد دیگری اعتماد کنید. و این مشکل توسط این قرارداد ها حل شده است.

 • شخصی سازی

امروزه انواع مختلفی از قرارداد هوشمند وجود دارد. شما می توانید از بین آنها یک مورد را انتخاب کنید و با توجه به نیاز های خود تغییر دهید.

 • هزینه ها را کاهش می دهد

در حالت عادی شما برای قرارداد های خود نیاز به یک واسطه مانند دفترخانه ها رسمی، مشاوران و… دارید. اگر شما از قرارداد های هوشمند استفاده کنید این واسطه ها حذف شده و دیگر نباید به خاطر خدمات آنها پول پرداخت کنید.

 • دارای کارایی بسیار بالا است.

با استفاده از این نوع قرارداد ها در زمان شما صرفه جویی می شود. در نتیجه کارایی را بسیار بالا می برد و دیگر نیازی به ثبت و انتقال اسناد کاغذی نیست.

معایب این نوع قرارداد ها

در قسمت قبلی به توضیح مزایای این نوع قرارداد ها پرداخته شد. ناگفته نماند در کنار مزایای بسیار زیادی که دارد، دارای معایبی نیز است و نمی توان گفت که این نوع قرارداد ها بدون عیب و نقض است.

 • کد های این نوع قرارداد ها توسط انسان نوشته می شود.

همانطور که گفته شد این نوع قرارداد ها به صورت کدنویسی است. و توسط برنامه نویسان نوشته می شود. به خاطر این که این کد ها توسط عامل انسانی نوشته می شود ممکن است که در آن خطایی رخ بدهد. مشکل دیگری که وجود دارد اگر این اشتباهات را قبل از ثبت در بلاک چین متوجه نشوید. و آن قرارداد در بلاک چین ثبت شود، دیگر نمیتوان آن را تغییر داد.

 • وضعیت حقوقی این قرارداد ها نامشخص است.

این نوع قرارداد ها توسط هیچ دولتی تنظیم نمی شود. اگر دولتی خواسته باشد برای این قرارداد ها چارچوب قانونی ایجاد کند باعث مشکل می شود.

 • هزینه پیاده سازی قراردادهای هوشمند بالا است.

قراردادها هوشمند ( smart contract) باید توسط برنامه نویسان کدنویسی شوند و بدون کدنویسی، تنظیم قرارداد امکان پذیر نیست. در نتیجه برای تنظیم قراردادها به یک یا چند برنامه نویس ماهر نیاز است که شامل هزینه می شوند. البته ناگفته نماند که سرویس هایی به وجود آمده است که افراد عادی، قرارداد را با چند کلیک تنظیم می کنند ولی از این سیستم ها برای قراردادهای پیچیده نمی توان استفاده کرد.

مزایا و معایب قرارداد هوشمندsmart contract

نتیجه گیری

قرارداد های هوشمند مربوط به توافق های کوچک نیست و شرکت ها و سازمان های بزرگ نیز می توانند برای وضع قوانین خود از این نوع قرارداد ها استفاده کنند. اصلی ترین مزیت این نوع قرارداد ها از بین بردن واسطه ها است و همچنین در هزینه و زمان شما صرفه جویی می شود. این نوع قراردادها معاملات را بسیار ساده تر کرده است و همچنین روند انجام کار در آنها به صورت خودکار می باشد.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا