ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

مقدمه

امروزه ارز دیجیتال بیت کوین (bitcoin) سر و صدای زیادی بپا کرده و نظر افراد بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده است. رمز ارز بیت کوین در سال 2008 و با انتشار مقاله ای که در آن به معرفی نوعی پول الکترونیکی به نام بیت کوین پرداخته بود آغاز شد. بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که به صورت غیر متمرکز به وجود آمد. افراد بسیار زیادی امروزه روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند. بعد از آشنایی با بیت کوین به مزایای این ارز دیجیتال و اهداف ان پرداخته شده است.. در این مطلب به صورت کامل به معرفی و بررسی ارز دیجیتال بیت کوین (bitcoin) می پردازیم.

ارز-دیجیتال-بیت-کوین-چیست؟

بررسی ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin)

اولین ارز دیجیتال در دنیای کریپتو کارنسی بیت کوین بوده است. این رمز ارز نوعی پول است که می توان با استفاده از آن خرید کرد یا سفارش آنلاین انجام داد. افراد بسیار زیادی از این ارز دیجیتال به عنوان یک سرمایه گذاری استفاده می کنند، زیرا ارزش مال آنها را در بلند مدت حفظ می کند.

بیت کوین دارای دو ویژگی اصلی می باشد، که عبارتند از:

  1. این رمز ارز غیر متمرکز است.
  2. در برابر چاپ واحد های پولی بیشتر در امان است.

ارز دیجیتال بیت کوین  (bitcoin) در برابر پول های امروزی دستاوردی مهم به حساب می آید و باعث ایجاد شکل جدیدی از نظام اقتصادی در آینده خواهد شد.

این ارز دیجیتال توسط چه کسی کنترل می شود؟

bitcoin

همانطور که میدانید،پول های امروزی توسط دولت ها کنترل می شوند. اما بیت کوین توسط هیچ فرد، دولت، سازمان یا گروه خاصی کنترل نمیشود. افرادی که می خواهند وارد این ارز دیجیتال شوند و از آن استفاده کنند. باید قوانین شبکه مربوط به این ارز دیجیتال را بپذیرند. قوانین شبکه بیت کوین به صورت کد های برنامه نویسی می باشد و این کدها در دسترس همه افراد است. همه افراد میتوانند در اینترنت این کدها را مشاهده کنند.

در شبکه ارز دیجیتال بیت کوین  (bitcoin) گروه های مختلفی وجود دارند، که مهمترین آنها عبارتند از:

  1. استخراج کنندگان
  2. توسعه دهندگان
  3. نود های شبکه

هر کدام از گروه های بالا در شبکه بیت کوین دارای وظیفه خاصی هستند. وظیفه استخراج کنند گان در شبکه بیت کوین تایید انتقال بیت کوین می باشد، یا به عبارتی تراکنش های مربوط به بیت کوین را تایید می کنند. گروه توسعه دهندگان به صورت داوطلبانه کار می کنند و وظیفه آنها ارتقا نرم افزار بیت کوین و ارتقا قابلیت های آن می باشد. وظیفه نودها در شبکه بیت کوین ذخیره تاریخچه تراکنش ها می باشد. نود ها تراکنش های بیت کوین را در هارد های خود ذخیره و نگهداری می کنند.

هدف بیت کوین چیست؟

بررسی-bitcoin

اگر خواسته باشیم به طور کلی با هدف این ارز دیجیتال آشنا شویم، می توانیم بگوییم هدف ارز دیجیتال بیت کوین (bitcoin) انتقال یا ذخیره امن پول می باشد.با توجه به هدف اصلی بیت کوین می توان گفت این رمزارز یک سیستم پرداخت و بانکداری است که به صورت دیجیتال و امن می باشد.

در واقع این ارز دیجیتال کنترل واقعی پول را به دست خود افراد سپرده است. افراد در ابتدا یک کلمه عبور ویژه دریافت می کنند که به آن کلید خصوصی گفته می شود. افرادی که به این کلید خصوصی دسترسی داشته باشند، می توانند بیت کوین خود را خرج کنند یا انتقال دهند.

یکی از مشکلات بسیار بزرگی که پول های دیجیتال دارند، “دوبار خرج کردن” می باشد. این مشکل در پول های فیزیکی وجود ندارد. زیرا افراد نمی توانند پولی که برای خرید یک محصول پرداخت کرده اند در جایی دیگر خرج کنند. در پول های دیجیتالی به دلیل این که همه چیز به صورت دیجیتالی است با این مشکل بزرگ رو به رو هستیم.

دنیای ارزهای دیجیتال

در دنیای دیجیتال همه چیز ساده است و شما می توانید با یک کلیک کردن کار های خود را انجام دهید. به عنوان مثال اگر پول های دیجیتالی به صورت فایل باشند. افراد می توانند با استفاده از آن فایل، در دو مکان جدا خرید کنند و تا زمانی که فروشندگان از این مشکل مطلع شوند. آن فرد خرید های خود را انجام داده است. قبل از این که ارز دیجیتال بیت کوین  (bitcoin) به وجود آید. یک سازمان مرکزی وجود داشت که روی حساب افراد بررسی انجام می داد تا از ایجاد این مشکل جلوگیری کند.

زمانی که رمز ارز ها به وجود آمدند، دیگر این سازمان مرکزی که بررسی روی حساب ها انجام می داد،کنار گذاشته شد. در ارز های دیجیتال بررسی تراکنش های افراد توسط تمام اعضای آن شبکه ارز دیجیتال انجام می شود. در نتیجه دیگر نیازی نیست که افراد به سازمان خاصی اعتماد کنند تا تراکنش های آنها را بررسی کند. یکی دیگر از اهداف بسیار مهم بیت کوین حل مشکل دو بار خرج کردن بود.

سازنده ارز دیجیتال بیت کوین کیست؟

سازنده-بیت-کوین-کیست؟

تولد بیت کوین مربوط به اواخر سال 2008 است. در سال 2008 یک فرد یا یک گروه، مقاله ای را برای افراد زیادی که در زمینه علم رمزنگاری متخصص بودند، ارسال کرد. آن فرد یا گروه دارای نام مستعار ساتوشی ناکاموتو بود. ساتوشی در آن مقاله در رابطه با پول الکترونیکی جدیدی صحبت کرده بود. این مقاله را با عنوان وایت پیپر نیز می شناسند و ساتوشی در آن مقاله در رابطه با ارز دیجیتال بیت کوین  (bitcoin) و نحوه کار کرد آن صحبت کرده بود.

بعد از انتشار آن مقاله، در ابتدای سال 2009 شبکه رمز ارز بیت کوین کار خود را آغاز کرد.در سال های ابتدایی که شبکه بیت کوین راه اندازی شده بود، ساتوشی در پروژه بیت کوین حضور داشت و نواقص ارز دیجیتال بیت کوین (bitcoin) را به همراه دیگر توسعه دهندگان برطرف می کرد. سر انجام بعد از گذشت زمانی، ساتوشی ناکاموتو در اواخر سال 2010 ناپدید شد.

الان با گذشت بیش از ده سال از ناپدید شدن ساتوشی ناکاموتو، هنوز هویت آن مشخص نشده است.ساتوشی ناکاموتو می تواند یک فرد، یک سازمان مخفی خصوصی، سازمان مخفی دولتی، یک گروه برنامه نویس و … باشد. در رابطه با هویت آن فرضیه های بسیار زیادی وجود دارد. و مدعیان بسیار زیادی در طول این سال ها خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده اند، ولی هیچ کدام از آنها مدارک لازم برای اثبات نداشتند.

ویژگی های ارز دیجیتال بیت کوین

ویژگی-های--ارز-دیجیتال-bitcoin

خرج کردن و انتقال ارز دیجیتال بیت کوین  (bitcoin) نیازی به اجازه گرفتن از بانک یا هر نهاد دیگری ندارد. همانطور که شنیده اید بسیاری از افراد، بیت کوین را به عنوان پول خلافکاران می شناسند. زیرا آنها می توانند در فعالیت های مجرمانه خود از بیت کوین استفاده کنند و ناشناس بمانند. اما با توجه به تمام حرف هایی که در رابطه با بیت کوین زده می شود، این ارز دیجیتال دارای ویژگی هایی است که باعث تمایز آن با دیگر پول های فیزیکی یا الکترونیکی می شود. در ادامه به بررسی این ویژگی های مربوط به این رمز ارز می پردازیم.

  • بیت کوین غیر متمرکز است

ابتدا برای درک بهتر غیر متمرکز بودن بیت کوین به توضیح پول های متمرکز می پردازیم. متمرکز بودن به این معنا است که دولت آن پول را کنترل می کند. این کنترل دارای آثاری زیان بار مثل تورم و بی ارزش شدن پول همراه است، که امروزه شاهد آن هستید. در سیستم متمرکز، بانک ها می توانند بدون این که شما خبر دار شوید، حساب شما را مسدود کنند.

مهم ترین ویژگی بیت کوین غیر متمرکز بودن آن است. همانطور که گفته شد ارز دیجیتال بیت کوین (bitcoin) توسط هیچ کسی کنترل نمی شود. غیر متمرکز بودن به این معنا است که قدرت در شبکه بین افراد توزیع شده است. منظور از قدرت همان قدرت خلق و توزیع پول است که در پول های متمرکز توسط بانک ها انجام می شود. در بیت کوین این قدرت از بانک ها گرفته شده است و به مردم داده شده است. در واقع شما دیگر در بیت کوین نیازی نیست که به بانک ها یا واسطه ها اعتماد کنید و شما باید فقط به یک سیستم اعتماد کنید. قوانین این سیستم به صورت شفاف می باشد و در کد های برنامه نویسی آن قرار داده شده است، و افراد می توانند از آنها به صورت داوطلبانه استفاده کنند.

  • تعداد بیت کوین محدود می باشد.

در پول های متمرکز، دولت و بانک ها این توانایی را دارند که به صورت نامحدود پول چاپ کنند. این چاپ نامحدود باعث می شود که ارزش پول ملی کم شود. در شبکه بیت کوین تمام افراد می توانند در خلق این پول مشارکت داشته باشند. ولی تعداد کل سکه های بیت کوین محدود است.تعداد کل سکه های بیت کوین 21 میلیون می باشد.

ارز دیجیتال بیت کوین طی فرایند ماین یا استخراج تولید می شود و در شبکه بیت کوین آزاد می شود. استخراج بیت کوین در زمان های مشخص کاهش پیدا می کند و این فرایند باعث می شود که استخراج ارز دیجیتال بیت کوین در طول زمان سخت تر شود. دلیل این که قیمت بیت کوین با گذشت زمان بیشتر می شود به خاطر محدود بودن آن است. به خاطر محدود بودن بیت کوین افراد بسیار زیادی علاقه به سرمایه گذاری در آن شده اند. القابی همچون طلای دیجیتال به بیت کوین داده شده است و دلیل آن محدود بودن آن می باشد.

  • تراکنش ها در بیت کوین نیمه ناشناس است

در سیستم متمرکز و بانکی، افراد برای ایجاد حساب باید مشخصات شناسایی خود را ارائه دهند، تا حساب برای آنها افتتاح شود. اما در این ارز دیجیتال ساخت حساب یا به عبارتی ساخت آدرس کیف پول در کمتر از چند ثانیه انجام می شود. شما در زمان ایجاد کیف پول برای بیت کوین نیازی به ارائه مشخصات خود ندارید. ولی باید در نظر داشته باشید که بیت کوین یک سیستم ناشناس نیست و فعالیت های شما هم پنهانی نیست.

با توجه به این که شما می توانید در هر دقیقه تعداد بسیار زیادی آدرس کیف پول بسازید و از آنها برای ارسال و دریافت بیت کوین استفاده کنید، ولی باید در نظر داشته باشید که تراکنش هایی که انجام می دهید ناشناس نیستند. می توان گفت تراکنش های رمز ارز بیت کوین نیمه ناشناس هستند.

تراکنش ها در ارز دیجیتال بیت کوین به صورت شفاف است و تمام آنها ثبت و ذخیره می شود. هر تراکنشی که در شبکه بیت کوین انجام می شود توسط همه افراد قابل مشاهده است. هرکسی می تواند هر تراکنشی که انجام داده است پیگیری کند ولی هویت افراد مشخص نیست و افراد میتوانند آدرس ها و میزان دریافتی و ارسالی بیت کوین را مشاهده کنند.

به همین خاطر افراد بسیار زیادی از بیت کوین برای فعالیت های مجرمانه و پولشویی استفاده می کنند. صرافی های ارز دیجیتال برای جلوگیری از این موارد، افراد را احراز هویت می کنند تا در صورت بروز هرگونه جرم یا پولشویی بتوانند، آن را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنند.

  • تراکنش های انجام شده در بیت کوین غیر قابل برگشت هستند

تراکنش-ها-در-بیت-کوین-نیمه-ناشناس-است.

ابتدا برای این که متوجه این مورد شوید، یک مثال در پول متمرکز می زنیم و بعد به بیت کوین می پردازیم. فرض کنید شما می خواهید پولی را برای فرد دیگر واریز کنید و برای واریز پول به عابر بانک مراجعه می کنید. بعد از این که اطلاعات را وارد کردید، بدون چک کردن تایید می زنید و پول واریز می شود. بعد متوجه می شوید که اطلاعات حساب را اشتباهی وارد کرده اید و پول به حساب کسی دیگر واریز شده است. در این مواقع شما می توانید با مراجعه به بانک و نهاد های قضایی در برخی موارد پول خود را پس بگیرید.

اما در مورد ارز دیجیتال بیت کوین باید در نظر داشته باشید، زمانی که بیت کوین را به آدرس اشتباهی ارسال کنید دیگر قابل برگشت نیست و باید از آن مقداری که اشتباهی واریز کرده اید، خداحافظی کنید. زمانی که یک تراکنش در شبکه بیت کوین ثبت و تایید شود، دیگر نمیتوان آن را تغییر داد و قابل برگشت نیست و اطلاعات آن تراکنش به تمامی اعضای حاضر در شبکه ارسال می شود.

جالب است بدانید که بیت کوین های بسیار زیادی در شبکه به دلیل وارد کردن آدرس اشتباهی از دست رفته اند.

البته باید بدانید که اگر کسی کلید خصوصی کیف پول خود را فراموش کند، دیگر دسترسی به دارایی خود ندارد و افراد بسیار زیادی هم به خاطر فراموش کردن کلید خصوصی خود دارایی خود را از دست داده اند.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال بیت کوین یکی از محبوب ترین رمز ارزها در بازار ارز دیجیتال است که دارای طرفداران بسیار زیادی می باشد. بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که برای اهداف خاصی که گفته شد به وجود آمد. این ارز دیجیتال آغازگر مسیر رمز ارز ها بود و بعد از آن ارزهای دیجیتال گوناگونی و برای اهداف گوناگون به وجود آمدند. در این مطلب به صورت کامل به بررسی بیت کوین پرداخته شد.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا