اتریوم ۲.۰ چیست؟

مقدمه

اتریوم که یکی از بهترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز و بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند است. مراحل توسعه خود را یکی پس از دیگری طی کرده و حالا در آستانه یکی از بزرگ‌ترین تحولات خود قرار دارد. بنیاد اتریوم در حال راه‌اندازی دومین نسخه از این پلتفرم با نام اتریوم ۲.۰ است.

اتریوم ۲.۰  جز بهترین پلتفرم های غیر متمرکز است. اتریوم ۲.۰ با نماد Eth2 شناخته می شود. و همچنین به آن سرنیتی (Serenity) گفته می شود. اتریوم ۲.۰ یکی از بزرگ ترین بروزرسانی های اتریوم است که مطابق وعده های تیم اتریوم این بروزرسانی پیشرفت های بسیار زیادی و چشم گیری برای شبکه به وجود می آورد.  از پیشرفت های اتریوم ۲.۰ میتوان به اثبات سهام و شاردینگ اشاره کرد. که باعث افزایش سرعت تراکنش ها و همچنین کاهش کارمزد ها شد.

اتریوم-2.0-چیست؟

بررسی اتریوم ۲.۰

همانطور که گفته شد یکی از ویژگی های اتریوم ۲.۰ اثبات سهام است که جایگزین استخراج در اتریوم است. در اثبات سهام دیگر افرادی که می خواهند در کار تایید تراکنش و ساخت بلاک باشند، نیازی نیست که سخت افزار مورد نیاز استخراج و همچنین برق تهیه کنند. این افراد می توانند به جای تامین سخت افزار مورد نیاز و همچنین تهیه برق، اتر خریداری کنند و اتر خود را به شبکه اختصاص دهند. شبکه نسبت به میزان اتری که هر فرد به شبکه اختصاص داده است پاداش می دهد.

البته باید بدانید که استخراج اتریوم تا مدت زیادی همچنان ادامه دارد. اتریوم ۲.۰ دارای چند فاز است که فاز صفر آن در یکم دسامبر ۲۰۲۰ راه اندازی شد. در راه اندازی فاز صفر ویژگی اثبات سهام فعال شد ولی موازی با اثبات سهام همچنان استخراج اتریوم انجام می شود. گفته شده است که در فاز دو اتریوم استخراج پایان می یابد که هنوز زمان فاز دو اتریوم مشخص نشده است.

شما اگر خواسته باشید در اثبات سهام شرکت کنید دو راه دارید که عبارتند از:

  • روش مستقیم:

در این روش باید نرم افزار اصلی اتریوم ۲.۰ را از سایت رسمی آن دانلود کنید. بعد باید حداقل ۳۲ اتر را خریداری کنید و به شبکه اختصاص بدهید. شما باید حداقل یک کامپیوتر خانگی با سخت افزار قدرتمند داشته باشید. نکته ای که باید توجه کنید این است که این کامپیوتر باید همیشه روشن باشد. با توجه به مواردی که برای شرکت در اثبات سهام لازم است می توان نتیجه گرفت شرکت در آن به صورت مستقیم برای افراد بسیار کمی امکان پذیر است.

  • روش غیر مستقیم:

در این روش همچنان باید صبر کنید تا بروزرسانی آن پیاده سازی شود و صرافی ها معروف مثل بایننس و همچنین کیف پول ها امکان سهام گذاری برای کاربران خود ایجاد کنند. بعد از پیاده سازی این بروزرسانی شما می توانید با هر مقدار سرمایه ای که دارید در اثبات سهام شرکت کنید و سود کسب کنید.

میزان سود به روش اثبات سهام هنوز مشخص نشده است و همچنین این سود به صورت لحظه ای تغییر می کند. به طور تخمینی گفته شده است این سود سالانه بین ۴ الی ۱۰ درصد می باشد. این روش سود کردن بیشتر برای افرادی مناسب است که در اتریوم سرمایه گذاری کرده اند و همچنین سرمایه گذاری آنها بلند مدت است. این افراد می توانند در کنار سرمایه گذاری اتریوم از پاداش اثبات سهام نیز بهره مند شوند.

تفاوت-اتریوم-یک-و-اتریوم-2.0

تفاوت اتریوم یک و اتریوم ۲.۰

اصلی ترین تفاوت اتریوم ۲.۰ نسبت به اتریوم یک همان دو پیشرفت اساسی در اتریوم ۲.۰ است. آن دو پیشرفت اساسی اثبات سهام و شاردینگ است. در قسمت قبل به صورت کامل با اثبات سهام آشنا شدیم در این قسمت می خواهیم با شاردینگ یا زنجیره های شارد آشنا شویم.

زنجیره ی شارد باعث افزایش کارایی بلاک چین اتریوم خواهد شد. شاردینگ مکانیزمی برای بهبود مقیاس پذیری می باشد. به طور کلی می توان گفت شاردینگ یک نوع پارتیشن بندی است که در این پارتیشن بندی پایگاه داده های بزرگ به قسمت های کوچک تر تقسیم می شوند. دلیل این تقسیم بندی آسان شدن مدیریت پایگاه داده و همچنین باعث می شود زمان پاسخ دهی کمتر شود.

نقشه-راه-اتریوم-2.0

نقشه راه اتریوم ۲.۰

طبق برنامه ریزی هایی که تیم اتریوم انجام داده اند پیاده سازی اتریوم ۲.۰ حداقل سه فاز دارد. این سه فاز با نام های فاز صفر، فاز یک و فاز دو شناخته می شوند. فاز صفر اتریوم در یکم دسامبر ۲۰۲۰ منتشر شد و فازهای یک و دو هنوز منتشر نشده اند و زمان دقیق انتشار آنها مشخص نشده است. در ادامه به بررسی این سه فاز می پردازیم.

  • فاز صفر

فاز صفر جز اولین مرحله پیاده سازی اتریوم ۲.۰ بود که در این فاز بیکن چین (Beacon Chain) اجرا شد. بیکن چین مکانیزم اثبات سهام را پیاده سازی کرد و همچنین دفتر ثبت اطلاعات اعتبار سنجی ها را مدیریت می کند.

 

  • فاز یک

فاز یک دومین مرحله پیاده سازی اتریوم ۲.۰ است. همانطور که گفته شد تاریخ دقیق اجرای فاز یک معلوم نیست ولی به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱  اجرا شود. یکی از مهمترین و بزرگترین اتفاق هایی که در این فاز اتفاق می افتد شاردینگ است. با اجرای این فاز و همچنین اجرای شاردینگ باعث می شود تراکنش ها، ذخیره سازی اطلاعات و پردازش آنها با سرعت بسیار بیشتری انجام شود. میزان دقیق افزایش سرعت در این فاز مشخص نیست ولی در بدترین حالت با اجرای شاردینگ سرعت تراکنش ها ۶۴ برابر سریعتر از اتریوم یک می شود.

  • فاز دو

فاز دو که سومین فاز اتریوم است همانند فاز یک تاریخ اجرای آن مشخص نیست. اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با این فاز وجود ندارد. اطلاعاتی که وجود دارد نسبت به دو فاز قبلی بسیار کمتر و همچنین مبهم تر است. اما طبق اطلاعاتی که به دست آوردیم قابلیت هایی همچون اضافه کردن حساب های اتر، قابلیت انتقال و برداشت، پیاده سازی انتقال ها در شارد های متقاطع و.. است.

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که اتریوم مانند هر برنامه دیگر نیاز به بروزرسانی دارد و همواره بروزرسانی می شود. این به این معنا است که بعد از فاز دو اتریوم پروسه بروزرسانی و توسعه آن به پایان نخواهد رسید.

چه افرادی اتریوم ۲.۰ را توسعه می دهند؟

ابتدا باید بگوییم اتریوم ۲.۰ دارای صدها توسعه دهنده می باشد که در این پروژه مشارکت دارند. توسعه اتریوم توسط تیم تحقیقاتی بنیاد اتریوم هدایت و هماهنگ می شود. البته تیم های بسیار زیادی به روند توسعه و اجرای پروژه کمک می کنند. در اتریوم ۲.۰ هفت تیم در حال طراحی رابط کاربری آن هستند که از زبان های برنامه نویسی مختلفی برای طراحی رابط کاربری استفاده می کنند تا این پروژه برای کاربرد های مختلف قابل استفاده باشد.

ویتالیک-بوترین

ویتالیک بوترین موسس و طراح اصلی اتریوم است و فرایند اتریوم را به اتریوم ۲.۰ محدود نمی کند. ویتالیک در یک توییت نظر شخصی خود در رابطه با توسعه اتریوم اعلام کرد. او نظر خود را در رابطه با توسعه اتریوم در پنج الی ده سال آینده اعلام کرد. در نتیجه می توان گفت توسعه و پیشرفت اتریوم تا سالیان سال ادامه خواهد داشت و پلتفرم اتریوم به بهتر شدن و پیشرفت خود ادامه می دهد.

نتیجه گیری

اتریوم ۲.۰ یکی از پروژه های بسیار کاربردی می باشد که از بلاک چین آن در قراردادهای هوشمند استفاده می شود. ابتدا که اتریوم به وجود آمد با نام های اتریوم یا اتریوم یک شناخته می شد. تیم توسعه اتریوم اقدام به توسعه آن کردند و آن را به اتریوم ۲.۰ بروزرسانی کردند. همانطور که گفته شد بروزرسانی اتریوم در سه فاز انجام می شود که فاز اول آن انجام شده است و تاریخ دقیق دو فاز بعدی مشخص نیست. بعد از اجرای فاز اول اتریوم ویژگی اثبات سهام به آن اضافه شد

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا