عرضه اولیه (ICO) یک توکن چیست؟

عرضه اولیه در ارزهای دیجیتال (ICO) معادل عرضه عمومیIPO در سایر حوزه‌های کسب و کار است. عرضه اولیه به معنی جذب سرمایه از راه فروش یک رمز ارز جدید است با این کار می‌توان یک پروژه جدیدِ کریپتو را به کاربران معرفی و بودجه اولیه مورد نیاز آن را تامین کرد. در این نوشته به مراحل مورد نیاز برای انجام موفقیت آمیز یک عرضه اولیه در دنیای کریپتو می‌پردازیم.

عرضه اولیه (ICO) یک توکن چیست؟

عرضه اولیه سکه (ICO) راهی برای افزایش سرمایه برای پروژه شما با فروش دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است. تصور کنید یک توسعه دهنده بلاکچین هستید و ایده ای مناسب برای راه اندازی یک بلاکچین جدید دارید. کاربران این بلاکچینِ جدید با استفاده از توکن‌های ایجاد شده در آن، تراکنش خواهند کرد. این ایده، بسیار خوب به نظر می‌رسد اما، مانند هر استارتاپ دیگر، ابتدا باید مقداری سرمایه جذب کند. برای یک استارت‌آپ سنتی، گزینه‌هایی برای جذب سرمایه وجود دارند از جمله:

  • دریافت سرمایه اولیه از سرمایه‌گذاران خصوصی
  • راه‌اندازی یک یا چند صندوق سرمایه‌گذاری با ریسک بالا یا تلاش برای تامین مالی با استفاده از یک پلتفرم تأمین مالی جمعی.

عرضه اولیه یک توکن، کاری همه جانبه و گروهی

با این حال، در دنیای ارزهای دیجیتال و در مثال راه اندازی بلاکچین، گزینه دیگری نیز برای جذب سرمایه وجود دارد: چرا با فروش توکن‌هایی که شبکه در نهایت استفاده می‌کند، سرمایه مورد نیاز خود را تامین نکنیم؟ همگام با رشد شبکه، تقاضا برای توکن‌های بومی‌آن نیز بیشتر می‌شود، ارزش این توکن‌ها افزایش می‌یابد و سرمایه گذاران این ارزهای دیجیتال، پاداش دریافت خواهند کرد. این روش افزایش سرمایه، عرضه اولیه یا   ICO نامیده می‌شود.

مزایای استفاده از ICO ها برای جذب سرمایه در پروژه های کریپتو

سرعت: برای ایجاد یک توکن مبتنی بر اتریوم مانند ERC-20 فقط به 100 خط کد نیاز است و از نظر تئوری، توکن‌ها می‌توانند در یک بازه زمانی بسیار کوتاه ایجاد و توزیع شوند.

نقدینگی: توکن‌ها در یک بازار جهانی فروخته می‌شوند که این بازار 24 ساعته و در هفت روز هفته در دسترس است.

بدون محدودیت: عرضه های اولیه می‌توانند مستقیماً از هر کسی که دارای کیف پول رمزنگاری است، در هر کجای دنیا سرمایه جذب کنند.

مالکیت: توکن‌ها حقوق مالکیت را به دارندگان توکن اعطا نمی‌کنند مگر اینکه این موضوع به صراحت در قرارداد هوشمند برنامه ریزی شده باشد.

انجمن: عرضه های اولیه پذیرندگان اولیه را جذب می‌کنند و پایگاه کاربران اولیه را با موفقیت با پروژۀ شما همسو می‌کنند.

حداقل بوروکراسی: الزامات قانون گذاری و کاغذبازی (بسته به وضعیت نظارتی توکن شما) می‌توانند بسیار کم باشند.

اگرچه مزایای یک عرضه اولیه، بسیار زیاد است اما راه اندازی آن یک سری درد سرها را نیز دارد از جمله اینکه بازار کریپتو بسیار رقابتی است و پروژه شما هم از سوی قانونگذاران و هم از سوی خود جامعه کریپتو مورد بررسی جدی قرار خواهد گرفت.

کارهای لازم برای انجام یک ICO موفق

1-پیش فروش

هر کاری که قبل از راه اندازی   عرضه اولیه لازم است انجام شود جزو این مرحله قرار می‌گرید. در این مرحله باید چند سوال مهم از خود بپرسید و با دقت به آنها پاسخ دهید از جمله :

آیا عرضه اولیه (ICO)، استراتژی مناسبی برای افزایش سرمایه برای کسب و کار شما است؟

گورستان عرضه های اولیه شکست خورده بسیار گسترده و عمیق است اما چشم اندازهایی که عرضه های اولیه از سرمایه گذاری‌های عظیم ارائه می‌دهند همچنان کارآفرینان را را وسوسه می‌کند تا خطرات ورود به یک عرضه اولیه را به جان بخرند.

قبل-از-انجام-یک-ICO-باید-یک-سری-سوالات-مهم-را-از-خود-پرسید

هر پروژه ای نمی‌تواند سرمایه خود را با موفقیت از عرضه اولیه  (ICO) تامین کند. اولاً، درک این نکته مهم است که یک عرضه اولیه فقط افزایش سرمایه نیست.

  • چگونه استفاده از یک توکن (و یا یک بلاکچین) واقعاً یک تجارت، محصول یا سرویس خاص را بهبود می‌بخشد، درک این موضوع فراتر از تزریق سریع سرمایه در کوتاه مدت است.
  • چگونه می‌توان در دراز مدت یک بازدهی عادلانه از سرمایه گذاری را برای دارندگان توکن ایجاد کرد؟ موفق‌ترین عرضه های اولیه کاربرد قانع‌کننده‌ای برای بلاکچین دارند و مانند هر کسب‌وکار، محصول یا خدمات موفق دیگری هستند که مردم به آنها نیاز دارند.

بدون ارائه پاسخ‌هایی بسیار قانع کننده به سؤالات فوق، بعید است سرمایه گذاران ریسک سرمایه گذاری در مشاغلی را بپذیرند که به خوبی روی آنها فکر نشده است.

2- یک تیم بسازید

عرضه اولیه یک پروژه عظیم و چند وجهی است و برای موفقیت به یک تیم عالی نیاز دارد. در واقع، تیمِ پشت یک   عرضه اولیه یکی از مهمترین شاخص‌های موفقیت یا عدم موفقیت آن است و سرمایه‌گذاران به آن توجه خواهند کرد.

3- قانون را درک کنید و حوزه قضایی مناسب را انتخاب کنید

 ICO

قانون‌گذاران نگاهی بسیار سخت گیرانه به بلاکچین و ارزهای دیجیتال دارند و غالبا قوانین مشخصی برای این حوزه وضع می‌کنند. اما به‌ عنوان یک صنعت نوظهور که فناوری کاملاً جدیدی دارد، هنوز هم مناطق خاکستری زیادی در قانون مرتبط با رمز ارز‌ها وجود دارد. این موضوع شامل عرضه های اولیه نیز می‌شود پس باید تمامی‌ تفسیر‌های ممکن از یک قانون را بررسی کنید و بعد از آن دست به یک عرضه اولیه بزنید.

شما نباید اینگونه تصور کنید که عرضه اولیه شما مشمول قوانین و مقررات محلی نخواهد بود. شما قطعاً به تخصص حقوقی نیاز دارید تا ماهیت حقوقی دقیق توکن خود را روشن کنید، قوانین اوراق بهادار و قوانین ضد پولشویی (AML) از جمله مواردی هستند که باید از مطابقت آنها با عرضه اولیه توکن خود مطمئن شوید.

مقرراتی که برای عرضه اولیه شما اعمال می‌شود با توجه به حوزه قضایی ای که در آن فعالیت می‌کنید متفاوت است. برای مثال، توکن‌هایی که به ساکنان ایالات متحده فروخته می‌شوند می‌توانند مشمول مقررات کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) باشند. ممکن است از تست Howey برای تعیین اینکه آیا رمز ارز شما توسط SEC جزو اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شود (و از این رو توسط قوانین اوراق بهادار فدرال تنظیم می‌شود) استفاده شود.

برخی از کشورها به داشتن چارچوب‌های قانونی مطلوب برای راه اندازی   ICO ها و پروژه‌های رمزنگاری شناخته شده اند مانند سنگاپور، سوئیس، هنگ کنگ، جزایر ویرجین بریتانیا، لیختن اشتاین، جزایر کیمن، برمودا، قبرس، مالت و جبل الطارق.

4- فناوری‌های مناسب را انتخاب کنید (یا بسازید)

اجرای-موفقیت-آمیز-عرضه-های-اولیه (ICO)-نیاز-به-فناوری-متناسب-دارد

تعجب آور نیست که انتخاب فناوری‌های مناسب نقش مهمی‌ در جمع آوری موفق سرمایه برای عرضه اولیه (ICO) دارد. فناوری‌های ضروری ای که باید در هر   عرضه اولیه وجود داشته باشند عبارتند از: یک بلاکچین، یک قرارداد هوشمند، یک توکن و مجموعه‌ای از زیرساخت‌های امنیتی و back-end web. بیایید کمی در مورد هر کدام از این موارد صحبت کنیم.

بلاکچین: برخی از پروژه‌ها تصمیم می‌گیرند بلاکچین خود را توسعه دهند و از آن برای اجرای عرضه اولیه خود استفاده کنند، اما اکثریت قریب به اتفاق پروژه‌ها از پلتفرم‌های شناخته شده ای مانند اتریوم استفاده می‌کنند.

ساخت بلاکچین، کاری پیچیده و زمان‌بر است و در واقع فقط در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که بلاکچین سفارشی ضروری است. ساخت یک بلاکچینِ منحصر به فرد اگرچه ممکن است ویژگی‌های منحصر به فرد و انعطاف پذیری بیشتری را ارائه دهد، اما به زمان و تخصص بیشتری نیز نیاز دارد.

 

داشتن-زیر-ساخت-مناسب،-یک-شرط-اساسی-برای-اجرای-موفقیت-آمیز-یک-عرضه-اولیه-است

قرارداد هوشمند: قرارداد هوشمند، موتور عرضه اولیه شما است. قرارداد هوشمند خرید توکن‌های ورودی را مدیریت می‌کند، دارندگان توکن‌ها را قادر می‌سازد تا توکن‌ها را منتقل و بفروشند. همچنین به کیف پول توکن شما متصل می‌شود و … بنابراین، بسیار مهم است که قرارداد هوشمند خود را به درستی بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاملاً ایمن و کاربردی است زیرا برای مثال، هکرها به دنبال سوء استفاده‌هایی در قرارداد هوشمند برای سرقت پول از شما و سرمایه گذاران شما هستند.

توکن‌ها:

از آنجایی که توکن‌ها کد هستند، می‌توان آنها را با ویژگی‌های مختلفی برنامه ریزی کرد. توکن‌ها را می‌توان به عنوان ابزار، مشارکت، سرمایه گذاری یا وثیقه، دسته بندی کرد. هر نوع از این توکن‌ها می‌تواند به الزامات قانونی مختص به خود محدود شود و بنابراین بسیار مهم است که وضعیت توکن خود را روشن کنید.

زیرساخت: علاوه بر فناوری‌های خاص بلاکچین که برای عرضه اولیه شما ضروری هستند، به سرورهایی نیز برای مدیریت ترافیک وب‌ سایت نیاز دارید. این موضوع معمولاً با استفاده از خدمات خودکار شناخت مشتریان (KYC) میسر می‌شود.

امنیت: در حالی که بلاکچین‌ها بسیار امن هستند، قراردادها و وب‌سایت‌های هوشمند می‌توانند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرند و عرضه های اولیه می‌توانند «یک ظرف عسل» برای کلاهبرداران و هکرها باشند. شما در برابر فیشینگ، نقض اطلاعات شخصی، هک قرارداد هوشمند و حملات انکارِ سرویس توزیع شده (DDoS) آسیب پذیر خواهید بود.

داشتن امنیت عالی از سرمایه گذاران، محافظت کرده و در مورد پروژه شما به آنها اطمینان خواهد داد. داشتن یک قرارداد هوشمند حسابرسی شده و حرفه ای، خدمات با کیفیت و مطمئنِ ‌هاست‌ها، نظارت بر دامنه خود در برابر فیشینگ و همچنین خرید دامنه مشابه با دامنه خودتان، همگی به امنیت پروژه و سرمایه گذاران شما کمک خواهند کرد.

5-توکنومیک tokenomics خود را طراحی کنید

در-هر-عرضه-اولیه-باید-نحوه-فروش-توکن-ها-مشخص-باشد

به طور کلی، شما باید برای عرضه اولیه خود تعادل مناسبی بین عرضه و قیمت توکن ایجاد کنید. اگر عرضه خیلی زیاد باشد، قیمت هر توکن کم می‌شود، اما اگر عرضه خیلی کم باشد، ممکن است توکن‌های کافی برای رضایت سرمایه‌گذار شما وجود نداشته باشد، یا ممکن است سرمایه‌گذاران به دلیل قیمت بالای توکن از سرمایه گذاری در پروژه اجتناب کنند. این عوامل به عنوان توکنومیک  عرضه اولیه شناخته می‌شوند.

توکنومیک پروژه باید از ماهیت محصول یا خدمات و همچنین قیمت توکن شما پشتیبانی کند. دو عاملی که باید در مورد آنها فکر کرد، تخصیص و توزیع توکن و تامین توکن است.

6- مدل فروش توکن خود را انتخاب کنید

پس از تصمیم گیری در مورد توکنومیک پروژه خود، باید تصمیم بگیرید که چگونه فروش توکن‌ها را مدیریت کنید. مدل فروش توکن باید بین سادگی و تنوع مورد نیاز برای جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران، تعادل مناسبی را برقرار کند.

7-تعیین اهداف سرمایه گذاری برای عرضه های اولیه

روش‌های متنوعی برای تعیین اهداف سرمایه گذاری عرضه های اولیه وجود دارد که بررسی همه آنها در این نوشته نمی‌گنجد ولی یکی از معروف ترین روش ها در این زمینه عبارت است از:

  • تعیین سقف نرم
  • سخت و پنهان برای عرضه اولیه

به  حداقل مبلغی که  ICO شما باید جمع کند چه از نظر تعداد توکن‌های فروخته شده یا مقدار جمع آوری شده، سقف نرم میگویند. سقف سخت، حداکثر مقداری است که  عرضه اولیه باید قبل از پایان جمع کند، این سقف‌ها قبل از شروع   عرضه اولیه تنظیم می‌شوند. سقف پنهان می‌توانند سخت یا نرم باشند، اما سرمایه‌گذاران نمی‌توانند تا زمانی که تخصیص نهایی سرمایه کامل نشده است از آن آگاهی یابند.

8- نقشه راه محصول خود را ایجاد کنید

نقشه را محصول

عرضه اولیه شما وسیله ای برای رسیدن به هدف است. سرمایه گذاران شما می‌خواهند بدانند که چرا نیاز به افزایش سرمایه دارید، این سرمایه‌ها برای چه چیزی استفاده می‌شود و شرکت شما به کدام مسیر خواهد رفت. برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران به مشروع بودن کسب‌ وکار و موفقیت آمیز بودن آن، ضروری است که یک نقشه راه دقیق داشته باشید. نقشه راه باید شامل موارد زیر باشد:

  • یک چشم انداز خوب از پروژه خود
  • استخدام یک کپی رایتر می‌تواند به شما در ایجاد این کار کمک کند.

مجموعه ای از نقاط عطف و اهداف هوشمندانه (مشخص، قابل اندازه گیری، عملی، واقع بینانه، محدود به زمان)

9-وایت پیپر Whit paper خود را بنویسید

 برای عرضه اولیه شما لازم است، وایت پیپر، اولین چیزی است که سرمایه گذاران در مورد پروژه شما به آن دقت می‌کنند. وایت پیپر برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران به اینکه پروژه شما قانونی و معتبر است، حیاتی خواهد بود، و شما قبل از دستیابی به سرمایه‌گذاران و ایجاد جامعه خود، چه در حال انجام یک   عرضه اولیه خصوصی باشید یا عمومی، ‌باید وایت پیپر داشته باشید.

 10- وب سایت خود را بسازید

سرمایه گذاران، یک پروژه را بر اساس کیفیت وب سایت آن قضاوت می‌کنند. بهترین توسعه دهندگان و طراحان وب را که می‌توانید استخدام کنید و دست به کار شوید. اگر پروژه شما بین المللی است و می‌خواهید سرمایه گذارانِ بین المللی را جذب کنید، باید مترجمان حرفه ای نیز استخدام کنید تا وب سایت شما را به زبان‌های بومیِ ‌حوزه‌های قضایی مورد نظر، ترجمه کنند.

11- جامعه خود را بسازید

انجمن در کریپتو بسیار اهمیت دارد. یک جامعه اختصاصی، وفادار و مشتاق، در بازاریابی پروژه و   عرضه اولیه شما، بازی را به نفع شما تغییر خواهد داد. شما با یک روابط عمومی‌جدی PR)) و فشار بازاریابی به ایجاد جامعه خود کمک خواهید کرد.

12- توکن خود را در صرافی‌های معتبر لیست کنید

بسیار مهم است که توکن را قبل از تاریخ   عرضه اولیه خود در یک یا چند صرافی لیست کنید. فهرست کردن در صرافی‌های رمزنگاری با کیفیت، ایمن و منطبق با قانون نیز به موفقیت عرضه اولیه توکن شما کمک خواهد کرد.

کلام آخر

آنچه قبلاً گفتیم را به خاطر بسپارید، عرضه اولیه شما وسیله ای برای رسیدن به هدف است. اگر سرمایه مورد نیاز خود را جمع آوری کرده اید، به شما تبریک می‌گویم. اکنون، زمان آن فرا رسیده است که در کنار جامعه خود بمانید و آنچه را که در وایت پیپر خود وعده داده بودید، انجام دهید.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا