لوریج چیست؟

در سال های اخیر تعداد بسیار زیادی از عموم مردم به سرمایه گذاری در بازارهای مالی نوین علاقه مند شده. و سعی کرده اند با افزایش میزان اطلاعات خود درآمد خود را به طور قابل توجهی افزایش دهند. برای رسیدن به این امر مهم مسلما باید علاوه بر آشنایی با چهارچوب این بازارهای مالی، مسائلی که می توانند در سرمایه گذاری شما تاثیرگذار باشند را نیز بررسی کرده. و حتما اگر تریدر هستید و در بازار رمز ارزها فعالیت دارید، بارها این جمله‌ها را تکرار کرده‌اید: “ای کاش پول بیشتری داشتم تا تعداد بیشتری ارز بخرم” یا “کاش سرمایه بیشتری داشتم تا در سبد سرمایه‌گذاری می‌کردم”. یا “لوریج چیست؟”. لوریج در بخش ابزارهای مالی برای راحتی معاملات به وجود آمده‌. و یکی از این ابزارها است، Leverage یا لوریج یا اهرم. لوریج چیست؟ در این مقاله قصد داریم درباره چگونگی کارکرد، مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

لوریج

لوریج چیست

لوریج چیست؟ اهرم یا لوریج (در برخی منابع هم به آن Gearing نیز می‌گویند). یکی از رایج ترین ابزار معاملاتی است. و تعریف دیگری از لوریج به توانایی استفاده از هر چیز کوچک برای کنترل مقادیری بزرگ تر از آن، لوریج یا اهرم می گویند. لوریج در زمینه تجارت فارکس استفاده می شود و امروزه در ارزهای دیجیتال بیشترین کاربرد دارد. و در این زمینه به این معنی است که می توانید با وجود سرمایه ای اندک ، سرمایه ای بزرگ تر در بازار را کنترل نمایید. که با هدف افزایش بازدهی در سرمایه‌گذاری به‌کار می‌رود. زمانی که از لوریج استفاده می‌کنیم، نیازی به آوردن تمام سرمایه خود نداریم.

یک فرضیه در بهتر متوجه شدن لوریج چیست؟

می‌خواهیم ۱۰۰۰ دلار روی چیزی سرمایه‌گذاری کنیم. اگر تنها ۵۰۰ دلار سرمایه داشته باشیم یا حتی فقط ۱۰۰ دلار از آن را برای این کار اختصاص دهیم، با وجود لوریج به هدفمان خواهیم رسید. در واقع در زمان استفاده از لوریج، ما به عنوان تریدر بخشی از سرمایه ترید را تامین کرده و مابقی ارزش معامله توسط صرافی تامین خواهد شد. با این کار، سود و زیان خود را نیز چند برابر خواهیم کرد.

معاملات اهرم دار یا معاملات لوریج دار، یک نوع استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی است. که تریدر با استفاده از سرمایه‌ای که قرض گرفته پتانسیل کسب سود از یک معامله را افزایش می‌هد. البته در صورت خطا در معامله و تحمیل شکست، پتانسیل زیان در معامله را نیز افزایش می دهد. ابزار Leverage در معاملات فیوچرز و آپشن و مارجین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال در بهتر متوجه شدن لوریج چیست؟

فرض کنید که قیمت بیت کوین ۳۰,۰۰۰ دلار است و تریدری که در حساب خود ۱۰,۰۰۰ دلار دارد. او در حالت عادی و در بازار اسپات تنها می‌تواند ۰.۳۳ بیت کوین خریداری کند. اما با استفاده از لوریج ۳، دارایی خود را سه برابر خواهد کرد. در نتیجه صرافی به او به اندازه ۲۰,۰۰۰ دلار دارایی قرض می‌هد. او اکنون می‌تواند پوزیشنی به ارزش یک بیت کوین باز کند. سود و زیان او از این معامله نیز ۳ برابر خواهد شد. اما معاملات لوریج چگونه کار می‌کند؟ آیا صرافی واقعا به ما قرض می‌دهد. یا این صرفا توافقی میان تریدر و صرافی است؟ برای فهمیدن این موضوع باید بدانیم که لوریج چگونه کار می‌کند؟

مزایای لوریج چیست؟

لوریچ چیست

مانند تمام استراتژی های معاملاتی، استفاده از لوریج در معاملات رمز ارزها نیز دارای مزایا و معایبی هستند. مهمترین مزیت استفاده از اهرم این است که سود بالقوه شما بیشتر است. اما این همچنین با افزایش ریسک از دست دادن سرمایه در معامله در صورت حرکت بازار خلاف جهت پیش بینی شما بیشتر است.

ابزارهای مالی با گذشت زمان برای راحتی در معاملات و تعدد انتخاب در موارد سرمایه‌گذاری به وجود آمده‌اند. با لوریج می‌توان با سرمایه کم وارد بازارهای بزرگ شد و با داشتن استراتژی مناسب و مطمئن از سرمایه‌گذاری کسب سود کرد.

مزایا :

  • یادگیری نظم و ابزارهای مدیریت ریسک
  • معامله با سرمایه محدود
  • امکان افزایش سرمایه
  • سود های بزرگتر و تنوع سازی در معاملات

۱- یکی از بزرگترین مزایای استفاده از لوریج :

افزایش سرمایه تریدر برای انجام معاملات در بازار است. تریدری که در حساب خود ۱۰۰۰ دلار موجودی دارد، با استفاده از لوریج می‌تواند سرمایه خود را چند برابر کرده و با سرمایه بیشتری در بازار فعالیت کند. در چنین وضعیتی، تریدر آزادی عمل بیشتری در بازار داشته و برای تنوع سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب‌های بیشتری خواهد داشت.

۲- نکته مثبت دیگر در استفاده از لوریج :

افزایش میزان سود در معاملات است. زمانی که یک تریدر از معاملات لوریج استفاده می‌کند، باید به صرافی در ازای دریافت مبلغ قرض گرفته شده، کارمزد یا بهره پرداخت کند. عدد این کارمزد معمولا مشخص و ثابت است. در صورتی که تریدر، معامله موفقی داشته باشد، سود بدست آمده از آن معامله، چند برابر خواهد شد. برای مثل اگر فردی برای خرید بیت کوین از لوریج ۱۰ استفاده کند، هر یک درصد رشد قیمت بیت کوین، برای این ترید معادل ۱۰ درصد رشد اعمال خواهد شد (لوریج او ۱۰ بوده و در نتیجه سود او نیز ۱۰ برابر خواهد شد). در نتیجه، اگر تعداد معاملات موفق یک تریدر بیشتر از معاملات ناموفق او باشد، سرمایه او با شتاب بالاتری رشد خواهد کرد.

۳- مورد بعدی، ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری است :

برای پیاده سازی بسیاری از استراترژی‌های خرید و فروش، باید میزان سرمایه تریدر از حداقلی بالاتر باشد (این موضوع صرفا در بحث ارزش سرمایه‌گذاری و معادل دلاری سود بدست آمده در معاملات است). استفاده از لوریج این امکان را به معامله‌گران می‌دهد تا با سرمایه کم و البته استفاده از لوریج، ارزش کل سرمایه خود را بالاتر برده و بتوانند آزادانه تر سبد سرمایه گذاری خود را ایجاد کنند.

لوریج چه معایبی دارد؟

همان‌قدر که لوریج میزان سودآوری را بیشتر می‌کند، به همان میزان خطر دارد. و باعث ضرر می‌شود. استفاده از اهرم‌ها نیازمند تجربه است. اساس لوریج، قرض و بدهی است. اگر تریدرها بیش از اندازه از این ابزار استفاده کنند و در شرایط ریزشی بازار قرار بگیرند، معاملاتشان با زیان همراه خواهد شد.در ادامه با معایب این روش نیز آشنا خواهیم شد.

معایب :

  • ضرر های بزرگتر
  • معامله با ریسک بالا
  • از دست دادن سریع سرمایه در بازار های پرنوسان
  • برای تریدر های بی تجربه پیچیده است 

۱- یکی از مهمترین مشکلات استفاده از لوریج :

افزایش احتمال شکست و نابودی کامل سرمایه است. در معاملات عادی (بدون لوریج) اگر تریدری یک رمز ارز را خریداری کند، تنها در حالتی دارایی تریدر صفر می‌شود که قیمت آن رمز ارز صفر شود. اما در معاملات لوریج، احتمال لیکوئید یا مارجین شدن (به معنی صفر شدن کل سرمایه و نابودی کامل دارایی تریدر) وجود دارد. همانطور که در این نوع معاملات، سود تریدر چند برابر می‌شود. به همان نسبت زیان او نیز چند برابر خواهد شد. در صورت افزایش زیان معامله، مقدار زیان به اندازه کل سرمایه تریدر شده. و در نتیجه کل دارایی او صفر شود.

۲- هولد کردن در معاملات لوریج بی معنا است :

فرض کنید در سال ۲۰۱۷ بیت کوین را در قله قیمتی ۲۰۰۰۰ دلار خریداری می‌کردید. زمانی که قیمت شروع به ریزش کرد، یکی از استراتژی‌ها، نگهداری بلند مدت یا هولد کردن است. شما در این حالت برای مدتی نوسانات قیمت بیت کوین را دنبال نخواهید کرد به هر حال مقدار بیت کوین شما تغییر نخواهد کرد. هر چقدر قیمت بیت کوین کاهش یابد، ارزش دلاری ترید شما کاهش خواهد یافت اما مقدار بیت کوینی که خریداری کرده‌اید تغییری نخواهد کرد. اما در معاملات لوریج دار، در صورت ادامه دار بودن ریزش قیمت بیت کوین، ممکن است دارایی شما نیز صفر شود و در واقع هولد کردن در این نوع معاملات کاربری ندارد.

۳- استفاده از لوریج مستلزم پرداخت کارمزد به صرافی است :

لذا برای معاملات بلند مدت (مثلا یک ساله) این کارمزد ممکن است بخش قابل توجهی از سود شما را از بین ببرد. در نتیجه در زمان استفاده از معاملات لوریج حتما باید به کارمزد معامله که روز به روز به مقدار آن اضافه می‌شود نیز توجه کرد.

معامله‌گرانی که با لوریج و به فرض مثال مارجین ۲ معامله می‌کنند، اگر سهم، جفت ارز یا رمزارز آن‌ها ۲۰ درصد افت ارزش داشته باشد، ۴۰ درصد ضرر خواهند کرد. ایجاد ضرر در بازارهای مالی برای برخی قابل قبول نیست و آن‌ها را در چرخه جبران ضرر به دام می‌اندازد.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد، در معامله با اصل سرمایه و بدون لوریج، اصل پول ما حفظ خواهد شد. اما در معاملاتی که لوریج دارند، این‌گونه نیست.

به مثال زیر دقت کنید :

تصور کنید با سرمایه ۱۰۰ دلاری به میزان ۱۰۰ دلار بیت کوین خریداری کرده‌اید. اگر نوسانات بازار باعث شود قیمت بیت کوین کاهش شدید داشته باشد، شما می‌توانید آن را تا بهتر شدن شرایط نگه دارید. اما اگر همین معامله را با لوریج انجام داده باشید، به‌محض رسیدن بیت کوین به قیمت لیکوئید، کارگزاری سرمایه شما را برداشت خواهد کرد.

اگر بخواهیم یکی از آسیب‌های جدی و کلان لوریج در اقتصاد را بگوییم، می‌توانیم به نقش آن در بحران مالی سال ۲۰۰۸ آمریکا اشاره کنیم. مصرف‌کنندگان در آمریکا و کشورهای توسعه‌یافته دیگر باتوجه‌به دستمزد و ارزش دارایی‌شان، میزان بدهی بالایی داشتند. هم‌زمان با کاهش قیمت مسکن، افزایش نرخ بهره وام‌ها شروع موج بیکاری، افرادی که وام گرفته بودند. توان بازپرداخت بدهی خود را نداشتند. همچنین وام دهندگان نتوانستند با فروش وثیقه‌هایی که به‌ازای وام گرفته بودن، اصل پول خود را برگردانند.

لوریج چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

اگر مجموع ارزش سرمایه گذاری شما در یک رمز ارز (پول شما + پول قرض گرفته شده) بیشتر از بهره‌ای باشد که شما برای بازگرداندن وام نیاز دارید، آنگاه شما سود کرده‌اید.

لوریج درصد نرخ بازگشت سرمایه را تغییر نمی‌دهد. یعنی اگر شما با ۱۰۰ دلار پول ترید کنید و ۱۵ درصد سود کنید، جمع کل سرمایه شما ۱۵ درصد خواهد بود. همینطور اگر ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کنید، مجموع پول شما به اضافه این ۱۵ درصد سود، ۱۱۵۰ دلار خواهد بود.

یک قانون کلی که معمولا تریدرهای حرفه ای تر آن را در نظر می گیرند این است که ضریب لوریج یا اهرم باید با بازه زمانی معاملات رابطه معکوس داشته باشند.

اهرم کل ارزش دلاری سود یا ضرر شما را افزایش می‌دهد. یعنی اگر با لوریج ۱۰ ترید کنید و ۱۰۰ دلار پول داشته باشید،. در صورتی که ۱۵ درصد سود کنید، مقدار کل پول شما ۱۵۰ دلار افزایش می‌یابد و در نهایت، شما ۲۵۰ دلار خواهید داشت.

برای مثال، فرض کنید که شما ۱۰۰ دلار پول دارید و ۱۵۰۰ دلار (با نرخ بهره ۶ درصد) از یک بانک وام می‌گیرید. تصور کنید که کل ۱۶۰۰ دلار موجودی خود را در جایی سرمایه گذاری می‌کنید، که در طی یک سال به شما ۱۵ درصد سود می‌دهد. در پایان یک سال، شما باید پول وام گرفته شده را به همراه بهره، به بانک بازگردانید.

در پایان سال، کل موجودی شما ۱۸۴۰ دلار است و شما به بانک ۱۵۰۰ + ۹۰ دلار (۱۵۹۰ دلار) باز می‌گردانید. سودی که برای شما باقی می‌ماند، ۲۵۰ دلار است که از این مقدار، ۱۵۰ دلار به سرمایه اولیه شما افزوده شده است؛ یعنی ۱۵۰ درصد سود!

لوریج چیست؟ در کجاها کاربرد دارد؟

از این ابزار می‌توان در خرید خانه یا سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی بهره برد. لوریج در کسب‌وکار، مالی شخصی و سرمایه‌گذاری حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کسب و کار

فرض کنیم بنگاهی می‌خواهد فعالیت خود را گسترش و دارایی و بازدهی خود را افزایش دهد. این کسب‌وکار از دو روش می‌تواند پول مورد نیاز را تامین کند. یکی از محل سرمایه و دارایی‌های خودش و دیگری دریافت وام.

استفاده از سرمایه و دارایی‌ها، منبع محدودی در دسترس کسب‌وکار قرار می‌دهد. همچنین اگر عرضه سهام را در قالب همان سرمایه به‌عنوان یک روش در نظر بگیریم، باعث رقیق شدن مالکیت بنگاه می‌شود. اما اگر این بنگاه با برنامه‌ریزی اقدام به دریافت وام یا تسهیلات کند. می‌تواند علاوه بر حفظ منابع خودْ سرمایه بیشتری به‌دست آورد. البته باید میزان عایدی پروژه‌ای که برای آن وام دریافت می‌کند از میزان نرخ بهره وام بیشتر باشد.

امور مالی شخصی

شاید تا الان به طور دقیق نمی‌دانستیم که لوریج در زندگی مالی خودمان نیز کارکرد داشته است. وقتی برای خرید چیزی که نوعی دارایی حساب می‌شود یا رشد سرمایه خود، پول قرض می‌کنیم، لوریج یا اهرم است. باید به این نکته توجه کنیم زمانی مفهوم اهرم معنی پیدا می‌کند که پول قرض گرفته شده برای سرمایه‌گذاری و ارتقا یک وضعیت استفاده شود. خرید خانه (به‌دست‌آوردن مالکیت و ارزش آتی) و وام تحصیلی (سرمایه‌گذاری روی خدمات برای آینده‌ای بهتر) از جمله کارکرد لوریج در زندگی شخصی است.

لوریج در سرمایه‌گذاری

خرید با مارجین در بازارهای مالی، لوریج یا اهرم حساب می‌شود. این اصلی‌ترین کاربرد و ملموس‌ترین استفاده از اهرم‌ها در دنیای مالی است. در یک حساب مارجین این امکان وجود دارد که با مقدار کمتری از سرمایه، معامله بزرگ‌تری انجام داد. این کار سرمایه و قدرت سرمایه‌گذاری را چندین برابر و باعث بازدهی مثبت یا در صورت خوب نبودن استراتژی، منجر به ضرر می‌شود.

در حساب‌های مارجین، اهرم را با نسبت‌هایی مانند ۱:۵۰ (یک به پنجاه)، ۱:۱۰۰ (یک به صد) و … نشان می‌دهند. یعنی قدرت پول شما ۵۰ یا ۱۰۰ برابر خواهد شد. میزان لوریج به عواملی مانند میزان دارایی و سرمایه معامله‌گران و قوانین کارگزاری‌ها مانند صرافی کوینکس (در حوزه رمزارزها) بستگی دارد.

حد ضرر افراد در معاملات مارجین، کال مارجین نام دارد. یعنی افت ارزش سهام یا معامله تا جایی ادامه پیدا می‌کند که کارگزاری، پوزیشن شما را به‌صورت خودکار می‌بندد و از شما می‌خواهد نقدینگی‌تان را افزایش دهید.

افرادی نیز تمایل ندارند به طور مستقیم به سرمایه‌گذاری و معامله کنند. صندوق‌های قابل معامله (ETF) دارای اهرم وجود دارد که در صورت افزایش بهای یک‌درصدی سبد سهام، بازدهی دو یا سه‌درصدی به دارندگان صندوق خواهد داد. و حالت نزولی همچنان برقرار است.

تفاوت معاملات لوریج و مارجین در بازار رمز ارزها

تفاوت مارجین و لوریج-لوریج یا اهرم

بیشتر بدانیم : مارجین یا وام !!!

لوریج چیست؟ مارجین چیست؟ هر دوی این ابزارها از منابع قرضی استفاده می‌کنند. شاید به‌این‌علت به هم شبیه باشند، حتی ممکن است افراد در نگاه اول استفاده از لوریج یا اهرم در معاملات مارجین و استفاده از آن در معاملات فیوچرز را یکسان در نظر بگیرند. اما در حقیقت این دو یکسان نیستند. هم در معاملات لوریج دار در بازار فیوچرز و هم در معاملات مارجین، تریدر از سرمایه‌ای که قرض گرفته استفاده می‌کند. اما در معاملات فیوچرز، در عمل این پول به تریدر قرض داده نخواهد شد. بلکه این معامله صرفا قراردادی بین صرافی و معامله‌گر است.

اما در معاملات مارجین :

این پول در عمل به تریدر واریز شده و او سفارش خرید خود را در بازار اسپات و به صورت واقعی ثبت خواهد کرد. به زبان ساده‌تر، در معاملات مارجین، تریدر بر روی رمز ارز مورد نظر خود، مقداری را از صرافی قرض گرفته.  که می‌تواند آن را در هر جفت ارز دیگری استفاده کند.


به عنوان مثال :

تریدر ۱۰۰۰ تتر در کیف پول صرافی خود دارد و با استفاده از لوریج ۳ ، دارایی خود را سه برابر کرده. و حالا ۳۰۰۰ تتر موجودی دارد که ۱۰۰۰ تتر متعلق به تریدر و ۲۰۰۰ تتر قرضی است. که صرافی به او داده است. اکنون این تریدر می‌تواند این ۳۰۰۰ دلار را صرف خرید اتریوم یا هر رمز ارز دیگری استفاده کند. در واقع صرافی به او تتر قرض داده. و در انتها این تریدر باید تتر را بازپرداخت کند


اما در مورد معاملات لوریج اینطور نیست. صرافی صرفا روی یک جفت ارز مشخص به تریدر لوریج می‌دهد. مثلا صرافی روی جفت ارز بیت کوین به تتر، به تریدر لوریج ارائه می‌دهد. در اینجا تریدر نمی‌تواند از دارایی قرض گرفته شده در جفت ارز دیگری استفاده کند. برای مثال، تریدری که در معاملات لوریج روی جفت ارز بیت کوین به تتر لوریج ۳ را استفاده کرده، نمی‌تواند از این دارایی در جفت ارز اتریوم به تتر استفاده کند. این نکته تفاوت اصلی میان معاملات مارجین و معاملات لوریج دار در بازار فیوچرز است.

استراتژی ترید رمز ارزها با لوریج یا اهرم در مقاله لوریج چیست؟

لوریج یا اهرم

استراتژی‌ها و نکاتی وجود دارند که با استفاده از آنها، می‌توانید معاملات لوریج دار بهتر و پرسودتری انجام دهید. از آنجایی که ترید با اهرم ریسک بسیار بالایی دارد.

حتما باید به این نکات توجه کنید :

۱. با مبالغ کم شروع کنید

شروع معاملات با مبلغ پایین، می‌تواند ریسک شما را کاهش دهد. در نظر داشته باشید که بیشتر پولی که صرف ترید می‌کنید، متعلق به شما نیست. نمی‌دانید نتیجه این ترید چه خواهد بود. پس عجله نکنید و تمام پول خود را وارد میدان نکنید. در تعداد کمی رمز ارز معامله کنید و برای معاملات خود برنامه ریزی داشته باشید.

۲. با برنامه ریزی پیش بروید

لوریج چیست؟ آیا برنامه ریزی در این بسیار مهم است! که قبل از شروع معاملات، برای خود برنامه داشته باشید. ترید با لوریج یا اهرم بسیار خطرناک است. زمانی زیادی را صرف یادگیری قوانین این بازی بکنید و بعد وارد معامله شوید. زمانی که شما درک کامل و شفافی از قوانین این بازی داشته باشید، می‌توانید استراتژی‌های صحیح و کاملی برای ترید خود بچینید. استراتژی چیزی است که ترید حرفه‌ای را از قمار کردن جدا می‌کند.

۳. قبل از ورود به ترید با اهرم، در بازار اسپات فارکس معامله کنید

بازار Spot شامل خرید و فروش‌های ساده دارایی‌های غیرکریپتویی است. چارت‌هایی که شما در بازارهای لحظه‌ای دارایی‌های دیگر (مانند ارزهای سنتی در فارکس) می‌بینید، بسیار استیبل‌تر و ثابت‌تر از کریپتوکارنسی‌هاست. هر تریدر تازه وارد قبل از ورود به بازارهای لوریج یا اهرم دار، ابتدا باید سودآوری در بازار اسپات فارکس را یاد بگیرد. استفاده از لوریج یا اهرم، باعث افزایش میزان سود و ضرر می‌شود. و اگر قوانین ترید را بلد نباشید، قطعا تمام پول خود را در این بازار از دست خواهید داد.

۴. استفاده از حد سود و حد ضرر

حتما برای معاملات خود حد سود تعیین کنید. اگر با Leverage ترید می‌کنید، بسیار مهم است که Take Profit را از قبل مشخص کنید، تا ریسک خود را کاهش دهید. همچنین Stop Loss را نیز انتخاب کنید تا از ضرر بیش از حد و لیکویید شدن خود جلوگیری کنید.

۵. عجله نکنید

یکی از اصلی‌ترین اشتباهات تریدرهایی که از لوریج استفاده می‌کنند، وارد شدن مداوم به معاملات است. دنبال کردن بازار در شرایط سخت، به هیچ عنوان تصمیم خوبی نیست. شما باید برای معاملات خود صبور باشید، تا فرصت‌های مناسب را پیدا کنید. با ورود مداوم به ترید، احتمال ضرر شما بیشتر از سود شما می‌شود.

۶. ریسک خود را مدیریت کنید

هرگز تضمینی برای سودآوری معامله شما وجود ندارد؛ حتی اگر بهترین استراتژی را استفاده کنید و در بهترین شرایط بازار ورود کرده باشید. بنابراین مدیریت ریسک بسیار مهم است. تحلیل تکنیکال می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند تا رفتار قیمت را مشاهده کنید و بتوانید اندازه یا سایز پوزیشن‌های معاملاتی و حد ضرر خود را تنظیم کنید.

۷. سود خود را خارج کنید و متنوع سازی انجام دهید

زمانی که سود زیادی از یک بازار نصیب شما می‌شود، آن را خارج کنید و در رمز ارزهای دیگر سرمایه گذاری کنید. یعنی پول خود را خارج کنید و سبد خود را متنوع کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، تا حد زیادی برنده این بازی خواهید بود.

۸. استراحت کنید و یاد بگیرید

ترید کردن اعتیادآور است. مخصوصا زمانی که با استفاده از لوریج سودهای عظیمی دریافت می‌کنید. پس بهتر است تمرین و استراحت کنید. و با خانواده و دوستان خود زمان صرف کنید. شما پس از نگاه کردن مداوم به چارت‌ها و قیمت‌ها، واقعا نیاز به استراحت دارید.

زمانی را برای تحقیقات درباره توسعه رمز ارزها صرف کنید. در فضای کریپتو، هر روز نوآوری‌های جدیدی وارد بازار می‌شوند. درباره آنها مطالعه کنید و دانش خود را افزایش دهید. زمانی که دانش کافی داشته باشید، راحت‌تر و بهتر درباره معاملات خود تصمیم می‌گیرید.

در پایان

لوریج چیست؟ به‌ کار بردن این ابزار مالی ممکن است بسیار دلهره‌آور باشد. اما با یادگیری کامل آن و به‌ دست‌ آوردن تجربه کافی، می‌توانید به یک استراتژی سودآور برسید. این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که نوسان ذات هر بازاری است. و ضرر در بازار غیر قابل‌ اجتناب است. پس با توجه‌ به سرمایه‌تان ابزاری مانند لوریج یا مارجین را انتخاب و استفاده کنید.

لوریج چیست؟ در نظر داشتن اینکه رمزارزهای مختلف از نظر نوسانات با یکدیگر تفاوت دارند. و هر کدام ممکن است ساختار منحصر به فرد خود را داشته باشند. مثلا دامنه نوسانات بیت کوین در حالت عادی با ریپل کاملا متفاوت است. به همین دلیل قبل از انجام معامله روی یک رمزارز حتما در مورد رفتار معمول و دامنه نوسان اطلاعات کافی جمع آوری کنید. و همانطور که بارها به آن اشاره شد هرگز با همه یا درصد بالایی از سرمایه خود وارد معاملات لوریج یا اهرم نشوید.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس
منبع
wikipediablog.bybitgloballearncryptoinvestopedia

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا