متاورس چیست؟ زندگی وکسب درآمد در جهان دیجیتالی چگونه است؟

مقدمه

متاورس (فرا جهان) (به انگلیسی: Metaverse) فرضیه‌ای از نسل بعدی اینترنت است که از محیط‌های مجازی سه بعدی آنلاین غیرمتمرکز و پایدار تشکیل می‌شود.این دنیای مجازی از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی قابل دسترسی خواهد بود.متاورس، به شکلی محدود در حال حاضر در پلتفرم‌هایی مانند VRChat یا بازی‌های ویدیویی مانند زندگی دوم وجود دارد. همچنین می‌توان به فیلم بازیکن شماره یک آماده (فیلم) و همچنین انیمه سورت آرت آنلاین اشاره کرد.

درحال حاضر شرکت‌هایی مانند متا، روبلاکس، اپیک گیمز و مایکروسافت، در حال سرمایه‌گذاری بر روی تحقیقات و توسعهٔ فناوری‌های مرتبط با متاورس هستند.

متاورس چیست؟ 

متاورس-چیست؟

متاورس “metaverse”، یکی از جدیدترین و پیچیده ترین موضوعات حوزه فناوری است. طبق گفته مارک زاکربرگ یا ساتیا نادلا که از مدیران عامل  این فرایند هستند، متاورس آینده اینترنت خواهد بود. اما با گفتن این جمله نمی‌توان به صورت دقیق با این فرایند آشنا شد. مشخص نیست که دقیقاً فرایند مد نظر ما یک بازی ویدیویی است یا عمیقا ناراحت کننده است اگر یک نسخه بدتر از زوم باشد. صحبت در مورد متاورس تا حد زیادی به صحبت کردن و بحث در مورد اینترنت در دهه های ابتدایی ایجاد آن بر می گردد. در آن زمان بلوکهای جدید ارتباطات در حال ایجاد بودند اما هیچ کس نمی دانست واقعاً در آینده اینترنت چگونه خواهد بود.

البته این موضوع عجیب نیست. ایجاد اینترنت در آن زمان قطعی بود اما تصور اینکه این ابزار جدید شبیه به چه چیزی خواهند بود، وجود نداشت. از طرف دیگر نگاه بازاریابی هم به این پدیده حوزه فناوری وجود دارد. به طور خاص، فیسبوک در حال حاضر به دلیل اقدام اپل برای محدود کردن ردیابی تبلیغات در شرایط سخت گرفتار شده است.

دیدگاه فیسبوک به متاورس(metaverse)

رابطه-فیسبوک-و- متاورس metaverse

اما فیسبوک نمی خواهد تصویر خودش از آینده که در آن همه مردم کمد لباس دیجیتالی دارند و کمد آنها از لباس هایی پر شده است که از طریق فیس بوک خریداری کرده‌اند، را نابود کند. در واقع فیس بوک یکی از مهمترین شبکه‌های اجتماعی در جهان است که زودتر از همه با فرآیند متاورس”metaverse” آشنا شده و روی آن سرمایه گذاری می کند. نمی خواهیم بیشتر از این روی اینکه متاورس چیست ذهن شما را با کلمات پیچیده درگیر کنیم.

به طور کلی متاورس فضایی را ایجاد خواهد کرد که انسانها زندگی مجازی کاملی را شبیه زندگی واقعی تجربه کنند. در این جهان آنها به کنسرت مجازی می روند یا می توانند یک اثر هنری خلق کنند. آنها قادر خواهند بود به سفر بروند یا به فروشگاه لباس بروند و لباس خریداری کنند. حتی آنها در جریان خرید یک لباس می‌توانند آن را امتحان کنند. آنها می‌توانند در دورهمی های مختلف شرکت کنند و با همکاران خود شان در یک دفتر مجازی فعالیت داشته باشند.

سیر تکاملی متاورس چگونه بوده است؟

اگر بخواهیم ابتدایی برای این پدیده حوزه فناوری عنوان کنیم قطعاً ابداع واژه آواتار توسط ریچارد گاریوت در سال ۱۹۸۵ بهترین گزینه محسوب می‌شود. او این واژه را برای حضور یک بازیکن مجازی در بازی‌های کامپیوتری ایجاد کرد. و تلاش نمود تمامی ویژگی های شخصیتی و اخلاقی یک انسان واقعی را در آواتار جای دهد.

کتاب اسنو کراش بعد از ابداع این واژه چاپ کتاب اسنو کراش “Snow Crash” توسط نیل استیونسون در سال ۱۹۲۲ که به داستان یک هکر جوان برای مقابله با دشمنان می‌پردازد. دومین گام برای رسیدن به این دنیای مجازی جدید بود. واژه متاورس  “metaverse” نیز برای اولین بار در کتاب نیل استیونسون به کار برده شد و در تعریف آن آورده شد که جایی است برای شخصیت های رمان که می‌توانند با زدن عینک های مخصوص به آن وارد شوند.

۱۷ سال بعد از انتشار داستان استیونسون فیلم هالیوودی آواتار به کارگردانی جیمز کامرون ساخته شد. و بعد از آن نیز فیلم بازیکن شماره یک آماده توسط استیون اسپیلبرگ ایجاد گردید که بر اساس محوریت شخصیت های آواتار طراحی شدند. ورود مفاهیم متاورس  “metaverse” به هالیوود را می توان گام سوم ایجاد این دنیای مجازی دانست. برخی از فعالان بازار ارز دیجیتال هم معتقدند ابداع اتریوم توسط ویتالیک بوترین نیز گامی برای رسیدن به دنیای مجازی متاورس بوده است

رابطه متاورس و فیسبوک 

در ابتدای این مطلب تا حدودی متوجه شدید که فیسبوک یکی از پیشگامان سرمایه گذاری روی متاورس “metaverse” است. فیسبوک از لحاظ مالی پیش‌بینی‌های جالبی برای توسعه پروژه متاورسی خودش داشته است. این غول حوزه فناوری برای اینکه پروژه خودش را به نتیجه برساند ۵۰ میلیون دلار در حال حاضر پیش بینی کرده است. برخی تغییرات فیسبوک برای پیشرفت متاورس هم آشکار شده است و اکثر کاربران آن ها را مشاهده کرده‌اند. مثلاً مدتی پیش فیسبوک اعلامیه اطلاع داد که قرار است تمام خدمات خودش مانند شبکه های اجتماعی فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام را تحت عنوان متا ارائه کند.

این اتفاق مدتی است رخ داده است و اگر اینستاگرام و واتساپ شما به روز باشد به خوبی می توانید عنوان متا را در پایین پیام رسان خودتان هنگام باز کردن آن مشاهده کنید.

مارک زاکربرگ، گفته است علاقه دارد فیسبوک در آینده به عنوان یک شرکت متاورسی شناخته شود.

او همچنین با اشاره به تغییراتی که اینستاگرام و واتساپ داشتند گفته است هم برای پیشرفت اپلیکیشن های فعلی و هم برای پروژه های آینده شان برنامه دارند و سعی می‌کنند اهداف خودشان را در هر دو مسیر با قدرت پیش بگیرند. با توجه به شرایط مالی و محبوبیتی که فیسبوک در جهان دارد و همچنین حوزه نفوذ آن در دیگر شرکت‌ها می توان امیدوار بود، با ورود این شرکت به حوزه متاورس، این فرایند جدید در دنیای فناوری با سرعت بیشتری پیشرفت کند و ابعاد آن گسترده تر شود. بسیاری از معامله‌گران بازار ارز دیجیتال معتقدند، پروژه ایجاد ارز دیجیتال فیسبوک مرتبط با حضور فعال این شرکت در فرایند متاورس ” metaverse” است.

مبادلات مالی در متاورس چگونه خواهد بود؟

مبادلات-مالی-در-متاورس-چگونه-خواهد-بود؟

یک سوال از شما می پرسم. آیا این امکان وجود دارد که یک جهان جدید با فرایندهای اقتصادی گسترده شکل بگیرد اما پول مشخصی برای مبادلات اقتصادی در آن وجود نداشته باشد؟

طبیعتاً  پاسخ به این سوال منفی است. در هر جهانی که فرایندهای اقتصادی در آن در جریان باشند باید پول مشخصی برای مبادلات وجود داشته باشد. با توجه به اینکه پول های الکترونیکی یا همان ارز دیجیتال، در فرایند های اینترنتی مورد معامله قرار می گیرند بهترین پول برای مبادلات در فرایند متاورس ” metaverse” هم خواهند بود. استفاده از این پول های الکترونیکی در این فرایند بهترین گزینه محسوب می‌شود.

شما در جهان متاورس مانند زندگی فعلی خودتان سرمایه هایی مثل زمین، ساختمان و حتی چهره مخصوص به خودتان خواهید داشت. برای تمامی این سرمایه ها قطعاً باید یک نظام مالی مشخص وجود داشته باشد که این نظام بر اساس ارزهای دیجیتال طراحی خواهد شد. این اتفاق احتمال بسیار زیاد روی ارزش ارز دیجیتال در جهان هم تاثیر گذار خواهد بود و بیش از گذشته پول های الکترونیکی را در جهان به شهرت خواهد رساند. به نوعی می توان گفت برای زندگی آینده انسان بیشتر از آنکه به پول فیات احتیاج داشته باشد نیاز به ارزهای دیجیتال خواهد داشت.

در متاورس با هم ملاقات کنید!!

در-metaverse-با-هم-ملاقات-کنید!!

همانطور که تا اینجا بارها گفتیم متاورس  “metaverse” شما را به جهان مجازی خواهد برد. شما در این جهان بسیاری از اتفاقات زندگی طبیعی خودتان را تجربه خواهید کرد. شاید شما از جمله افرادی باشید که از حضور در جلسات طولانی با لباس های اداری خسته شده باشید. در متاورس دیگر نیازی نیست که شما این لباسها را تحمل کنید یا از منزل خودتان خارج شوید و برای جلسات وقت زیادی صرف کنید. در این جهان مجازی شما شخصیت جدید خواهید داشت که امکان انتخاب چهره و لباس دلخواه خودتان را هم در آن دارید.

 شما می توانید جلسات و ملاقات های مجازی داشته باشید. فیسبوک به عنوان پیشگام فناوری متاورس در جهان برخی جلسات خودش را در حال حاضر به همین شکل برگزار می کند. با توجه به پیدایش کرونا در طول دو سال گذشته تمرکز برای ایجاد این فضای جدید برای برگزاری جلسات اهمیت بیشتری هم پیدا کرده است. البته این اتفاق برای شرکت ها هم اتفاق مثبتی محسوب می‌شود چرا که دیگر آنها نیازی به اجاره یا خرید ساختمان برای برگزاری جلسات نخواهند داشت.

هرچند این روش در آینده می‌تواند زندگی انسان‌ها را با یک تغییر و خطر جدی مواجه کند و آن هم دورتر شدن انسانها از هم خواهد بود. شاید در نگاه اول این دور شدن اتفاق مثبتی باشد اما قطعاً اگر مدیریت خوبی روی آن اتفاق نیفتد، اثرات منفی زیادی هم می تواند برای افراد به همراه داشته باشد. باید دید توسعه‌دهندگان این فن آوری  برای حل این مشکل هم برنامه‌ای دارند یا خیر.

تجربه سرگرمی های کم نظیر

تجربه-سرگرمی-های-کم-نظیر-در-متاورس

در متاورس “metaverse” این فرصت برای شما وجود دارد، تجربه هایی که در زندگیتان داشته اید را امتحان کنید. در واقع در زندگی حقیقی  برخورداری از سرگرمی ها برای همه به صورت یکسان امکان پذیر نیست. شما نمی توانید در کویر زندگی کنید و همزمان از ورزش اسکی لذت ببرید. همچنین برای بسیاری از افراد امکان شرکت در مسابقات اسب سواری وجود ندارد. حتی امکان بازی کردن در یک استادیوم با کیفیت فوتبال هم در زندگی طبیعی انسان هزینه های زیادی دارد و کمتر افرادی که چنین فرصتی برایشان ایجاد می شود.

تمام این سرگرمی ها در دنیای متاورس در دسترس شما هستند. البته نمی توان این واقعیت را کتمان کرد که سرگرمی ها زمانی جذابیت کامل دارند که انسان به صورت واقعی و حقیقی آنها را تجربه کند و سختی های آنها را حس کند. اما با این وجود به هیچ وجه این تصور را نداشته باشید که شما قرار است یک بازی کامپیوتری ساده انجام دهید. جذابیت سرگرمی ها در دنیای متاورس تا حدود زیادی نزدیک به جذابیت آنها در دنیای حقیقی است و بازی های کامپیوتری که تا الان داشته اید تفاوت دارند. در دنیای مجازی که در حال تشکیل است،کیفیت این تفریحات آنقدر بالا است که هنگام بازی کردن ممکن است اصلاً متوجه نشوید که به صورت فیزیکی در آنها حضور ندارید.

در متاورس، متخصص شوید!!

در-متاورس، metaverse-متخصص-شوید!!

فضای آموزشی دنیای متاورس با توجه به آموزش مجازی که از زمان کرونا در جهان شکل گرفته است برای ما بیشتر از دیگر ابعاد این دنیای جدید قابل درک است. کرونا باعث شده است هرکدام از ما یا اطرافیانمان مجبور شویم روند آموزشی خودمان را به شکل جدید و بدون حضور در کلاس های آموزشی پشت سر بگذاریم. کلاس های آنلاین، جزوات pdf، کتاب های الکترونیکی، امتحانات آنلاین و … آشنایی خوبی نسبت به آموزش از راه دور به ما داده اند.

اما این روند آموزشی در متاورس به شکل جدی تر و با ابعاد گسترده تر ادامه خواهد داشت. در این دنیا مانند کلاسهای مجازی دیگر شما نیازی به این ندارید که برای یاد گرفتن و متخصص شدن، وقت زیادی را برای حمل و نقل تلف کنید یا هزینه های زیادی بابت حضور در کلاس‌های آموزشی که در نقاط دور برگزار می‌شوند پرداخت کنید. در این روش آموزشی اساتید علمی می توانند، تخصص خودشان را به انسان های بیشتری منتقل کنند.  افراد سریعتر به بالاترین سطوح تخصص در زمینه علمی مورد علاقه خودشان می‌رسند. البته در کنار تمام این موارد آسیب هایی که آموزش از راه دور داشته است را هم نمی‌توانیم کتمان کنیم. آسیب هایی که بسیاری از ما آنها را در طول دو سال گذشته مشاهده کردیم و باید برای رفع آنها تدابیری صورت گیرد.

بررسی مهمترین ویژگی‌های متاورس

بررسی-مهمترین-ویژگی‌های-متاورس

دنیای مجازی جدید ما ویژگی های مختلفی دارد که آشنایی با آنها می تواند در شناخت بهتر و درک مناسب تر متاورس ما را یاری رساند. این ویژگی ها را با هم بررسی می کنیم:

  • اولین ویژگی مهمی که این جهان جدید دارد سرعت است. شما در این جهان احتیاجی به جستجو برای رسیدن به اطلاعات مورد نیاز خودتان ندارید و همه چیز به صورت آنلاین در اختیار شما قرار دارد.
  • ویژگی دیگری که می‌توانیم برای این فضای نوین عنوان کنیم پایداری آن است. دسترسی پذیری شما به اطلاعات و بخش‌های مختلف این دنیا همیشگی است.
  • شما در متاورس حضور خواهید داشت. یعنی برخلاف دیگر شبکه های مجازی حضور شما در این جهان مجازی ملموس‌تر شده است و در قالب آواتار می توانید مثل یک انسان کارهای مختلفی انجام دهید.
  • این جهان جدید در صرفه جویی هزینه های شما تاثیر زیادی خواهد داشت. شما در این جهان هزینه‌ای بابت حمل و نقل یا خرید نرم افزار و کتاب پرداخت نخواهید کرد اما شاید برای استفاده از امکانات بیشتر در آینده مجبور شوید هزینه هایی هم انجام دهید.
  • جهانی که در حال راه اندازی است از هوشمندی بالایی برخوردار می باشد و بهترین راه برای پیوند دنیای واقعی و دیجیتالی است.

جمع‌بندی

در این مطلب درباره متاورس موارد مختلفی را با هم بررسی کردیم. تا حدودی متوجه شدیم که در آینده با یک دنیای مجازی جدید، چیزی متفاوت از اینترنت امروزی روبه‌رو خواهیم شد. این دنیای جدید بسیاری از هزینه‌های انسان را کاهش می دهد و راهی برای استفاده از امکاناتی است که ممکن است در زندگی حقیقی هیچگاه فرصت بهره بردن از آنها را نداشته باشد اما می‌تواند مشکلات جدیدی هم برای انسان ایجاد کند. این دنیا یک خطر جدی برای جدا شدن انسان از زندگی حقیقی و طبیعی خودش است که این موضوع می تواند باعث بروز مشکلات روحی و روانی در انسان شود.به هر صورت باید بنشینیم و منتظر باشیم تا این دنیای جدید بالاخره روزی در جهان پدید آید و ابعاد مختلف خودش را نشان دهد. آن زمان راحت‌تر می‌توان متاورس را قضاوت کرد.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا