ریگ ماینینگ (Mining Rig) چیست؟

مقدمه

در این مطلب به صورت کامل به بررسی ریگ ماینینگ (mining rig) پرداخته شد. ریگ ماینینگ یک پک از سخت افزار ها است که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می شوند.طبق تعریفی که در سایت بیت کوین‌ دات ایت آمده این ریگ ممکن است یک تجهیزات اختصاصی باشد که صرفا با کاربرد استخراج ارزهای دیجیتال ساخته شده و یا ممکن است که یک کامپیوتر باشد که استفاده چندگانه‌ای مثل بازی و کار و غیره از آن شود و به صورت نیمه وقت برای استخراج نیز مورد استفاده قرار گیرد. ابتدا در این مطلب به توضیح سه سخت افزار بسیار معروف که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می شود پرداخته شد و بعد به توضیح قطعات یک ریگ ماینینگ پرداخته شد.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

منظور از استخراج ارز دیجیتال، تایید و پردازش تراکنش های شبکه می باشد که توسط ماینر ها انجام می شود. ماینر ها با انجام این کار توسط شبکه پاداش دریافت می کنند. پاداش آنها به ارز دیجیتال بومی آن شبکه پرداخت می شود. به طور کلی دارای سه دسته سخت افزار استخراج ارز دیجیتال هستیم که هر کدام از دیگری قوی تر و گران تر است. اگر شما دوست دارید سخت افزار و ریگ ماینینگ (mining rig) برای استخراج ارز دیجیتال جمع آوری کنید، باید در هنگام جمع آوری سخت افزار دو نکته در نظر بگیرید. آن دو نکته عبارتند از:

 • نرخ هش

منظور از نرخ هش یا به عبارتی هش ریت،تعداد محاسباتی است که سخت افزار مورد نظر شما می تواند در هر ثانیه انجام دهد، می باشد. با استفاده از آن محاسبات، معادلات ریاضی که مربوط به تایید و پردازش تراکنش ها در استخراج است، حل می شود. هش ریت بر اساس واحد های کیلو هش، مگا هش، گیگاهش، تراهش بر ثانیه محاسبه و اندازه گیری می شود. هرچقدر هش ریت سخت افزار شما بیشتر باشد، شانس شما برای به دست آوردن بلاک، در آن شبکه بیشتر است.

نکته ای که شما باید در رابطه با نرخ هش در نظر بگیرید، این است که در هر الگوریتم استخراج، میزان هش ریت فرق دارد. به عنوان مثال اگر شما قصد دارید ارز دیجیتال لایت کوین را استخراج کنید، ترا هش یک یکای بزرگ برای آن است زیرا الگوریتم آن فرق دارد. ولی ترا هش در ارز دیجیتال بیت کوین به خاطر الگوریتم آن یک یکای معقول است.

 • مصرف انرژی

شاسی-ریگ-ماینینگ

استخراج نیاز به مصرف شدید برق دارد. و کسی که می خواهد کار استخراج انجام دهد باید هزینه زیادی بابت برق پرداخت کند. در نتیجه شما در زمان انتخاب سخت افزار برای استخراج ارز دیجیتال باید به میزان مصرف برق قطعات توجه کنید.میزان مصرف انرژی قطعات به وات روی آن نوشته می شود. شما باید مطمئن شوید تمام ارز دیجیتالی که استخراج می کنید صرف پرداخت هزینه برق نمی شود.

شما  برای متوجه شدن این مورد که به ازای هر وات برق چه مقدار از آن ارز دیجیتال استخراج می شود، باید تعداد هش را بر اعداد وات تقسیم کنید.

معرفی و بررسی سخت افزار های استخراج ارز دیجیتال

به طور کلی ما دارای سه دسته سخت افزار اصلی برای استخراج ارز دیجیتال هستیم که عبارتند از:

 1. کارت های گرافیک یا به عبارتی GPU
 2. مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر یا به عبارتی FPGA
 3. مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا به عبارتی ای سیک (ASIC)

در ادامه به طور کامل به بررسی این سه سخت افزار می پردازیم.

 • استخراج با استفاده از کارتهای گرافیکی CPU/GPU

ابتدا باید بدانید ضعیف ترین سخت افزاری که شما می توانید برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید، کامپیوتر شما است. شما می توانید از سی پی یو کامپیوتر خود برای ماین کردن استفاده کنید. اما شما باید بدانید که سخت افزار کامپیوتر شما نمی تواند با سخت افزار هایی که به طور اختصاصی برای ماین کردن ساخته شده اند، رقابت کند.

اگر قصد دارید از کامپیوتر خود برای ماین کردن استفاده کنید. می توانید کارت گرافیک قدرتمند برای بهبود و افزایش هش ریت به کامپیوتر خود اضافه کنید. کارت گرافیک های داخل بازار که برای محاسبات ریاضی سنگین بازی های کامپیوتری و همچنین گرافیک پیچیده بازی طراحی شده اند، برای محاسبات هش بلاک تراکنش در شبکه مناسب هستند.

شما می توانید کارت گرافیک دو برند AMD و Nvidia که بسیار مناسب و با کیفیت هستند خریداری کنید. شاید کارت گرافیک هزینه بسیار زیادی برای شما داشته باشد، اما توان محاسباتی آنها نسبت به توان محاسباتی CPU ها بسیار بیشتر است. اما نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که استخراج بسیاری از ارز های دیجیتال با استفاده از کارت گرافیک به صرفه نیست.

چگونگی-ساخت-ریگ-ماینینگ

مزیت های GPU

یکی از مزیت های GPU ها نسبت به سخت افزار های دیگر این است که دست شما را باز می گذارند. یعنی با استفاده از آنها می توانید ارزهای دیجیتال دیگری به غیر از بیت کوین استخراج کنید. به عنوان مثال الگوریتم ارز دیجیتال لایت کوین، اسکریپت است و الگوریتم آن به گونه ای است که می توان با استفاده از GPU ها آن را استخراج کرد. پس میتوان نتیجه گرفت که GPU برای افرادی که می خواهند ارزهای دیجیتال مختلفی را ماین کنند مناسب است.

اگر قصد دارید با استفاده از GPU، بیت کوین استخراج کنید، می توان گفت این روش دیگر منسوخ شده است. زیرا ASIC های بسیار زیادی برای استخراج بیت کوین طراحی و ساخته شده اند که دیگر GPU ها توان رقابت با آنها را ندارند. شما اگر می خواهید از GPU برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید، باید یک ریگ ماینینگ  (mining rig) که با استفاده از کارت گرافیک طراحی شده است، تهیه کنید. ریگ ماینینگ کارت گرافیک مشابه کامپیوتر های خانگی است و تفاوت آن در این است که تعداد کارت گرافیک در آنها بالا است.

 • استخراج با استفاده از مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر یا به عبارتی FPGA

این سخت افزار یک مدار یکپارچه است که بعد از ساخت این مدار توسط مشتری یا فرد طراح قابل برنامه ریزی می باشد. به همین خاطر به این مدار مجتمع، برنامه پذیر در محل گفته می شود. تولید کنندگان سخت افزار ارز دیجیتال می توانند با خرید این قطعه، آن را قبل از انتقال به تجهیزات خود برنامه ریزی کنند. آنها می توانند برنامه این قطعه را بر اساس نیاز خود که استخراج ارز دیجیتال است، تغییر دهند.

این قطعه ها برای استخراج ارز دیجیتال سفارش سازی شده اند در نتیجه نسبت به CPU و GPU دارای عملکرد بهتری هستند.این تراشه های دارای قدرت پردازش و توان مصرف خوبی هستند و همچنین شما می توانید در ریگ ماینینگ (mining rig) خود از بیش از یک قطعه استفاده کنید.

 • استخراج با استفاده از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا به عبارتی ای سیک (ASIC)

مدارهای مجتمع با کاربرد خاص یا به عبارتی ای سیک ها طوری طراحی شده اند که فقط برای استخراج ارز دیجیتال کاربرد دارند. این مدار ها با سرعت بسیار زیاد و مصرف برق پایین به عمل استخراج ارز دیجیتال می پردازند.با توجه به این که این مدارهای مجتمع به صورت اختصاصی برای این کار طراحی شده اند، در نتیجه ساخت آنها زمان بر است و همچنین قیمت آنها نسبت به دو سخت افزار قبلی خیلی بیشتر است. اما سرعت آنها نسبت به دو سخت افزار قبلی خیلی بیشتر است.همانطور که گفته شد هر ارز دیجیتال دارای الگوریتم مخصوص به خود می باشد، در نتیجه ماینر های ای سیک به طور اختصاصی برای الگوریتم همان ارز دیجیتال طراحی می شوند و ای سیک ها فقط می توانند با آن الگوریتم خاص کار کنند.

به عنوان مثال ای سیک هایی که برای بیت کوین طراحی شده اند، می توانند فقط با الگوریتم SHA-256 کار کنند. هر ارز دیجیتالی که بر پایه این الگوریتم باشد این دستگاه می تواند استخراج کند. از بین شرکت های سازنده سخت افزار استخراج یکی از مورد اعتمادترین آنها شرکت بیت مین است. این شرکت چینی یکی از شرکت های بسیار معروف است که در حال تولید ای سیک های بسیار با کیفیت می باشد. این شرکت دستگاه های سری انت ماینر تولید می کند.

چگونگی ساخت ریگ ماینینگ (mining rig)

در این قسمت به راهنمایی و چگونگی ساخت ریگ ماینینگ می پردازیم، تا افراد آماتور که دوست دارند در این زمینه فعالیت کنند بتوانند با کمترین هزینه ریگ ماینینگ خود را بسازند. در ادامه با قطعات ریگ ماینینگ آشنا می شویم:

 • قاب ریگ ماینینگ یا به عبارتی شاسی

قاب-ریگ-ماینینگ

شما قاب یا شاسی برای سوار کردن قطعات ریگ ماینینگ روی آن نیاز دارید. شما می توانید این قاب را به صورت آماده تهیه کنید و یا اینکه می توانید خودتان آن را بسازید. نکته ای که باید در مورد قاب بدانید این است که زمانی که می خواهید قاب برای ریگ بخرید یا این که اگر قصد دارید خودتان بسازید، باید به گونه ای باشد که قطعات به خصوص کارت گرافیک به راحتی روی آن پیچ شوند و در حالت تعادل قرار گیرند.اگر این قطعات به صورت نامتعادل باشند ممکن است بعدا به مشکل برخورید. کارشناسان در این زمینه پیشنهاد می کنند جنس شاسی خود را از آلومینیم انتخاب کنید زیرا در مقایسه با شاسی های چوبی محکم تر است و همچنین قابل اشتعال نیست.

 • مادر برد ریگ ماینینگ

مادر برد ریگ ماینینگ

اولین ویژگی که مادربرد شما باید داشته باشد این است که از چند کارت گرافیک پشتیبانی کند. یعنی مادربردی که تهیه می کنید حداقل از چهار کارت گرافیک پشتیبانی کند یا به عبارتی چهار درگاه PCI-E داشته باشد. شما می توانید از کارت گرافیک های مدل Gigabyte GA-EP۳۵-DS۳L و Asus P۵Q Deluxe استفاده کنید که بسیار با کیفیت هستند. البته مادربرد های ارزان تری مثل Gigabyte GA-Z۲۷۰P-D۳ وجود دارند که از شش کارت گرافیک پشتیبانی می کنند.

 • پردازنده ریگ ماینینگ

پردازنده-mining-rigشما برای این که بتوانید با کارت گرافیک کار استخراج را انجام دهید به پردازنده نیاز دارید ولی نیازی نیست که پردازنده ای که انتخاب می کنید بسیار قدرتمند باشد. شما می توانید از یک Cpu  معمولی با قدرت متوسط که مادربرد شما با آن سازگار باشد استفاده کنید.

البته باید بدانید که پردازنده های چند هسته ای مثل سی پی یو های Core i3, i5, i7 که مربوط به شرکت اینتل هستند، برای استخراج ارزهای دیجیتالی که بر پایه الگوریتم کریپتونایت هستند، مناسب است و می توانید از آنها برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید. یکی از ارز های دیجیتالی که مبتنی بر الگوریتم کریپتونایت است، ارز دیجیتال مونرو می باشد.

 • رم ریگ ماینینگ

رم-ریگ-ماینینگ

در این قطعه شما باید به کیفیت بیشتر از کمیت اهمیت بدهید، زیرا در رم کیفیت مهم تر از کمیت می باشد. شما برای ریگ ماینینگ (mining rig) حداقل به چهار گیگابایت رم نیاز دارید. امروزه رم ها دارای قیمت مناسب هستند که یکی از رایج ترین و متداول ترین آنها DDR4 است. اما قبل از انتخاب رم اطمینان حاصل کنید که مادر برد شما از آن رم پشتیبانی می کند یا نه، اگر مادربرد شما از آن رم پشتیبانی نمی کند باید مدلی تهیه کنید تا مادربرد تان از آن پشتیبانی کند.

 • هارد ریگ ماینینگ

هارد-mining-rig

ابتدا باید بدانید که سرعت و اندازه هاردی که تهیه می کنید هیچ تاثیری روی قدرت ماینینگ شما ندارد. ریگ ماینینگ  (mining rig)شما از هارد فقط در بعضی مواقع برای ذخیره گزارش عملیات ها استفاده می کند. هر نوع هاردی با ظرفیت پنجاه گیگابایت برای این کار مناسب است. البته باید بدانید که نیازی به خرید هارد SSD نیست که بسیار گرانتر از هارد HDD می باشد و کار شما با هارد HDD نیز راه می افتد.

 • منبع تغذیه ریگ ماینینگ

منبع-تغذیه-mining-rig

این بخش بسیار مهم است و برای این که به قطعات آسیب وارد نشود باید در انتخاب آن دقت کنید. برای سیستم های خانگی شما اگر از یک منبع تغذیه 300 الی 500 واتی استفاده کنید، کافی است ولی برای ریگ ماینینگ (mining rig) که دارای چندین کارت گرافیک است باید از یک یا چندین منبع تغذیه قدرتمند استفاده کنید. به عنوان مثال اگر ریگ ماینینگ شما دارای شش کارت گرافیک است حداقل به یک منبع تغذیه 1200 وات به بالا نیاز است.

 • کارت گرافیک (GPU)ریگ ماینینگ

mining-rig-کارت-گرافیک

کارت گرافیک مهم ترین جز یک ریگ ماینینگ  (mining rig) است. شما می توانید از انواع کارت گرافیک برای این کار استفاده کنید. اما پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید از تعداد زیادی کارت گرافیک ضعیف برای این کار استفاده کنید، بهتر است از چند کارت گرافیک قدرتمند استفاده کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید کارت گرافیک های خود را از یک برند تهیه کنید.

معروف ترین برند ها برای تهیه کارت گرافیک برای ریگ ماینینگ

برند های Nvidia و AMD است که هر کدام دارای مزایا و معایب مربوط به خود می باشند. اما باید بدانید که استفاده از کارت گرافیک های Nvidia ساده تر است و همچنین این برند مشکلات مربوط به خنک سازی را ندارد، ولی کارت گرافیک های این برند نیاز به انرژی بیشتری دارند. اما باید در نظر داشته  باشید که اگر کارت گرافیک های AMD تهیه کنید و بعد قصد فروش آنها را داشتید، به سختی به فروش می روند زیرا در بین گیمر ها محبوب نیستند.هش ریت هر کارت گرافیک با توجه به الگوریتم های مختلف شبکه متفاوت است.

 • کابل ریگ ماینینگ

کابل-ریگ-ماینینیگ

برای اتصالات مختلف در ریگ ماینینگ  (mining rig) باید از کابل ها استفاده کنید. بهتر است که کابل های بسیار با کیفیت تهیه کنید تا بعدا به مشکل نخورید. برای اتصال کارت گرافیک به مادربرد به کابل  PCI Express USB نیاز دارید.

جمع بندی

امروزه افراد بسیار زیادی دوست دارند ریگ ماینینگ  (mining rig) تهیه کنند و به کسب درآمد از طریق استخراج ارز دیجیتال برسند. در بازار ریگ های آماده وجود دارد که می توانید نسبت به میزان سرمایه خود تهیه کنید ولی بسیاری از افراد دوست دارند که خودشان ریگ ماینینگ را بسازند. در این مطلب به بررسی تمام قطعاتی که برای ساخت یک ریگ ماینینگ نیاز است پرداخته شد و شما می توانید این قطعات را تهیه کنید و به همراه یک کارشناس روی شاسی سوار کنید یا به عبارتی مونتاژ کنید.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا