کیف پول کاغذی ارز دیجیتال چیست؟

امروزه افراد بسیار زیادی قصد سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال دارند. این افراد برای نگهداری ارز های دیجیتال باید از کیف پول ها استفاده کنند. کیف پول ها دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند. در این مطلب به صورت کامل به بررسی کیف پول کاغذی “paper wallet ” توضیح مزایا و معایب این کیف پول پرداخته شد.

کیف پول سرد و کیف پول گرم چیست؟

کیف-پول-سرد-و-کیف-پول-گرم-چیست؟

ارزهای دیجیتال در والت نگهداری می‌شوند. در حالت کلی کیف پول‌‌ ها به دو دسته‌ی سرد و گرم تقسیم می‌شوند.

والت‌های سرد یا کیف پول‌های دیجیتالی به صورت آفلاین:

این کیف پولها به صورت آفلاین خدمات خود را به کاربران ارائه می‌دهند. فضای قرارگیری کلید خصوصی به‌صورت فیزیکی در اختیار کاربران کیف پول قرار می‌گیرد. با توجه به این که امکان هک کیف پول‌های سرد از راه دور وجود ندارد، بهترین مکان برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند. انواع کیف پول سرد عبارتند از: کیف پول کاغذی” paper wallet “،کیف پول سخت افزاری، فلش مموری یا هر گونه درایور ذخیره‌سازی که در محل امنی نگه‌داری می‌شود.

کیف پول‌‌های گرم یا کیف پول‌های دیجیتالی به صورت آنلاین:

این کیف پول ها به صورت نرم افزاری و موبایلی خدمات خود را به کاربران ارائه می‌دهند. اغلب کیف پول‌های گرم رایگان هستند و استفاده از آن‌ها پیچیدگی خاصی ندارد. کاربران می‌توانند با چند جستجوی ساده به والت گرم خود دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر کیف پول‌های گرم قابلیت پشتیبانی از اکثر رمزارز‌ها را نیز دارند. اما یکی از مهم‌ترین معایب کیف پول‌های گرم این است که به راحتی در معرض جرایم اینترنتی قرار دارند. والت‌های نرم افزاری موبایل، دسکتاپ و تحت وب از انواع کیف پول‌های گرم هستند.

کیف پول کاغذی چیست؟

کیف پول کاغذی “paper wallet ”  یک نوع کیف پول ارز دیجیتال است که برای ارسال، دریافت و نگهداری ارز های دیجیتال استفاده می شود. از این کیف پول می توان برای ارزهای دیجیتالی همچون ترون، اتریوم و بیت کوین استفاده کرد. به طور کلی در بازار ارز دیجیتال دارای دو نوع کیف پول آنلاین و آفلاین هستیم. این کیف پول از نوع آفلاین است و کلید عمومی و خصوصی خود را به صورت آفلاین نگهداری می کند. معمولا کلید عمومی و خصوصی در این کیف پول به صورت کدهایی مشخص تعیین می شوند.

اگر شما قصد دارید در حوزه ارز دیجیتال فعالیت کنید، باید به دنبال کیف پول مناسب باشید تا بتوانید با اطمینان کامل ارزهای دیجیتال خود را نگهداری کنید. در کیف پول های کاغذی  “paper wallet ” کد ها روی کاغذ چاپ می شوند و کلید عمومی و خصوصی روی کاغذ نوشته می شود. یکی از بدی های این نوع کیف پول این است که اگر کاربران آن کاغذ را گم کنند دیگر به آن حساب دسترسی ندارند.

کیف-پول-کاغذی--ارز-دیجیتال-چیست؟

بررسی مزایا و معایب  “paper wallet ” 

در این قسمت می خواهیم به بررسی مزایا و معایب این نوع کیف پول ها بپردازیم.

 • این نوع کیف پول دارای امنیت بالا می باشد:

این کیف پول دارای امنیت بسیار بالا می باشد و دلیل این امنیت بالا به خاطر این است که آفلاین است و دسترسی به اینترنت ندارد.

 • دارای رابط کاربری مناسب است:

این نوع کیف پول دارای رابط کاربری مناسب است و به همین خاطر در اختیار عموم قرار می گیرد.

 • اطلاعات در این نوع کیف پول غیر قابل برگشت است:

اگر شما قصد دارید از  کیف پول کاغذی  استفاده کنید باید بدانید که اگر اطلاعات آن را فراموش کنید یا گم کنید، دیگر سرمایه شما قابل بازگشت نیست.

 • آسیب پذیری این نوع کیف پول بسیار بالا است:

کاغذ در برابر حوادث مقاوم نیست و ممکن است هر اتفاقی برای کاغذ بیفتد. به عنوان مثال ممکن است پاره شود، خیس شود و هر اتفاق دیگری ممکن است برای کاغذ بیفتد.

 • این نوع کیف پول آفلاین است:

همانطور که گفته شد این نوع کیف پول به صورت آفلاین می باشد و دسترسی به اینترنت ندارد.

بررسی-مزایا-و-معایب- "paper wallet "

کلید عمومی و خصوصی در کیف پول کاغذی چیست؟

در دنیای ارز دیجیتال کلید عمومی و خصوصی دارای مفاهیم پیچیده هستند. برای این که به ساده ترین صورت ممکن متوجه مفهوم کلید عمومی و خصوصی شوید، در ادامه با یک مثال به توضیح این موارد می پردازیم.

به عنوان مثال جیمیل را در نظر بگیرید. برای این که فردی برای شما نامه الکترونیکی ارسال کند باید به آدرس جیمیل شما دسترسی داشته باشد. در نتیجه شما می توانید آدرس جیمیل خود را در اختیار دیگران قرار دهید. آدرس جیمیل شما حکم کلید عمومی در کیف پول ها را دارد. هرکسی که می خواهد، ارز دیجیتال برای شما ارسال کند، باید به کلید عمومی شما دسترسی داشته باشد و شما باید کلید عمومی خود را در اختیار فرد فرستنده قرار دهید.

هر جیمیل دارای یک پسورد است، که با استفاده از آن پسورد میتوانید به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید. هرکسی که این پسورد را داشته باشد، می تواند وارد جیمیل شما شود و به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند. در نتیجه پسورد شما حکم کلید خصوصی در کیف پول ها را دارد و شما باید کلید خصوصی را در اختیار هیچ کسی قرار ندهید و از آن به بهترین نحو مواظبت کنید. کلید عمومی با استفاده از کلید خصوصی ساخته می شود. در نتیجه اگر شما کلید عمومی خود را گم کنید می توانید با استفاده از کلید خصوصی بازیابی کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر کلید خصوصی خود را گم کردید، هیچ گونه راه بازیابی وجود ندارد و با گم کردن کلید خصوصی شما تمام سرمایه خود را از دست می دهید.

روش ایجاد یک کیف پول کاغذی

پیش از همه در نظر داشته باشید ساخت پیپر والت به واسطه نرم افزارها، نیازمند داشتن پرینتر است. پس اگر دستگاه پرینتر در اختیار ندارید، باید به سراغ روش‌های دیگر بروید.

با وجود دشوار بودن استفاده، ساخت یک کیف پول کاغذی از آن چه تصور می‌کنید راحت‌تر است و به کمتر از یک دقیقه زمان نیاز دارد. این آموزش مربوط به یک پیپر والت بیت کوینی است، اما در قسمت‌های بعدی، به وب سایت‌های مخصوص ساخت حافظه برای دیگر رمز ارزها نیز اشاره خواهیم کرد.

روش-ایجاد-یک-کیف-پول-کاغذی-1 paper wallet

 • به وب سایت BitAddress بروید. این یک نرم افزار تحت وب متن باز به منظور ساخت پیپر والت است.
 • ماوس خود را اطراف مجموعه کاراکترها تکان بدهید تا فرآیند تولید کلید خصوصی سرعت بگیرد.
 • بعد از اتمام، روی گزینه Paper Wallet کلیک کرده و نتیجه را پرینت کنید. به منظور دریافت بیت کوین از دیگران، می‌توانید پابلیک کی چاپ شده در سمت چپ را ارائه کنید.
 • با زدن تیک کنار گزینه BIP38 Encrypt می‌توانید یک رمز عبور نیز مشخص کنید. این کار امنیت را افزایش خواهد داد.

روش-ایجاد-یک-کیف-پول-کاغذی

چگونگی افزایش امنیت در کیف پول کاغذی 

قبلا گفته شد که این نوع کیف پول در برابر حوادث مثل گم شدن، پاره شدن، آتش سوزی و … هیچ گونه امنیتی ندارد. اما برای ایجاد امنیت در برابر حوادث دیگر بهتر است که موارد زیر را رعایت کنید.

 • سعی کنید در زمان ساخت کیف پول تنها باشید.
 • سعی کنید قبل از ایجاد کیف پول کاغذی، اینترنت را کاملا قطع کنید.
 • زمانی که می خواهید از اطلاعات کیف پول پرینت بگیرید، سعی کنید از پرینتر های آفلاین استفاده کنید و از پرینتر هایی که به اینترنت متصل می شوند استفاده نکنید.
 • سعی کنید از قسمت Private Browsing مرورگر برای ایجاد کیف پول خود استفاده کنید.

چگونگی-افزایش-امنیت-"paper wallet "

چگونگی ارسال و دریافت رمزارز با استفاده از این نوع کیف پول

برای ارسال ارز دیجیتال از کیف پول خود به کیف پول دیگری باید ابتدا وارد کیف پول خود شوید و روی گزینه ارسال رمز ارز کلیک کنید. بعد از زدن گزینه ارسال شما باید ارز دیجیتالی را که قصد ارسال آن دارید انتخاب کنید، مقدار آن را مشخص کنید و بعد آدرس کیف پول مقصد را وارد کنید و روی دکمه ارسال کلیک کنید.

برای دریافت ارز دیجیتال شما باید فقط آدرس کیف خود را در اختیار فرد ارسال کننده قرار دهید. البته ناگفته نماند که می توانید کد QR خود را نیز در اختیار دیگران قرار دهید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد این کیف پول دارای امنیت بسیار بالایی می باشد ولی باید بدانید که شیوه بی خطر برای نگهداری ارز دیجیتال نیست. شما باید بدانید که کیف پول های سخت افزاری هم جز کیف پول های آفلاین هستند و دارای امنیت بسیار بالایی می باشند. اگر قصد دارید از ارزهای دیجیتال خود به صورت بلند مدت نگهداری کنید، بهتر است که از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که سعی کنید تمام دارایی خود را داخل یک کیف پول قرار ندهید تا اگر مشکلی پیش آمد، شما تمام دارایی خود را از دست ندهید.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا