پالیگان (Polygon) چیست؟ آموزش خرید و کیف پول‌ها

مقدمه

شبکه اتریوم، به دلیل تعداد بالای پروژه های اجرا شده و تعداد بالای تراکنش ها، یکی از محبوب ترین شبکه های بلاکچینی است. اما این شبکه، مشکل «مقیاس پذیری» یا سرعت مدیریت تراکنش ها در ثانیه، را پیش رو دارد. بالا بودن تعداد تراکنش ها، سرعت انجام و هزینه تراکنش را بالا می برد. برای حل این مشکل، راهکار لایه دوم پالیگانPolygon” معرفی شده است.

پالیگان یک پروتکل برای ساخت شبکه­ای به هم پیوسته از بلاکچین هاست. پالیگان که به منظور حل مشکل «مقیاس پذیری اتریوم» ایجاد شده است. به عنوان یک راهکار «لایه دوم» شناخته می شود که روی بلاکچین اتریوم فعالیت می کند.

البته پالیگان اولین راه حل ایجاد شده برای این مشکل نیست. «کاردانو» و «پولکادات» هم بلاکچین های مستقلی هستند که از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می کنند و به نوعی، رقیب اتریوم هستند. اما پالیگان، یک «راهکار لایه دوم» است که از خود اتریوم برای حل این مشکل کمک گرفته است.

با ما همراه باشید، تا در این مقاله «پالیگان» را به طور کامل بررسی کنیم و درمورد ارز تخصصی آن یعنی (MATIC)  کیف پول ها و نحوه خرید آن صحبت کنیم. در انتها، برخی از جزئیات فنی مربوط به عملکرد پروتکل « پالیگان» را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

پالیگان چیست؟

پالیگان-چیست؟

همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، پالیگان یک «راهکار لایه دوم» برای حل مشکل «مقیاس پذیری» اتریوم است. ممکن است با اصطلاحات «راهکار لایه اول» و «راهکار لایه دوم» برخورد کرده باشید. پیش از ورود به مبحث پالیگان و بررسی آن، ابتدا درمورد این راهکارها خواهیم داشت و تفاوت‌های این دو را بررسی خواهیم کرد.

راهکار لایه اول

یک راهکار لایه اول، ارتقایی است که روی پروتکل بلاکچین اعمال می‌شود. مثلا انتقال اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام یک راهکار لایه اول است. از آن‌جا که سهام‌گذاری باعث بالا رفتن سرعت تراکنش و افزایش بهره‌وری انرژی می‌شود، اتریوم 2.0 به مقیاس پذیری بیشتری خواهد رسید.

یکی دیگر از راهکارهای معمول لایه اول”sharding” است.که یک روش مقیاس‌پذیری است که بلاک‌های بلاکچین را به دو جزء وضعیت و تاریخچه تراکنش تقسیم می‌کند. هریک از این اجزا یک شارد نام دارد و هر دو شارد به صورت موازی پردازش می‌شوند. شاردینگ را می‌توان همچون تقسیم کردن یک مسئله به قطعات کوچک‌تر درنظر گرفت. این کار باعث کاهش بار کاری روی هر رایانه در اکوسیستم شده و  و در نتیجه، سرعت شبکه افزایش می‌یابد.

راهکارهای لایه دوم

در یک «راهکار لایه دوم» پروتکل‌ها به‌جای تغییر دادن پایه بلاکچین موردنظر، روی همان پروتکل ساخته می‌شوند، در واقع این راهکارها هیچ تغییری در پروتکل بلاکچین ایجاد نمی‌کنند. راهکارهای لایه دوم بدون قربانی کردن امنیت و یکپارچگی پروتکل پایه بلاکچین، سرعت پردازش در واحد ثانیه را افزایش داده و در عین حال، ماهیت غیرمتمرکز و امنیت بلاکچین را حفظ می‌کنند.

نمونه معروف راهکارهای لایه دوم در دنیای رمزارزها، شبکه لایتنینگ “Lightning” بیت کوین است. این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های خود را خارج از زنجیره اصلی انجام داده و تنها در زمان تسویه‌حساب نهایی به بلاکچین اصلی برگردند.

پالیگان نیز یکی از راهکارهای لایه دومی است که روی اتریوم کار می‌کند و چارچوبی برای ایجاد شبکه های بلاکچینی و راهکارهای سازگار با اتریوم است. در واقع، شبکه پالیگان یک زنجیره جانبی اثبات سهام است که به‌طور موازی با شبکه بلاکچین اتریوم کار می‌کند و یک پلتفرم سریع و کم هزینه برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است.

با وجود اینکه معمولا پالیگان را یک راهکار مقیاس پذیری می‌دانند، اما پالیگان تنها یک راهکار مقیاس‌پذیری ساده نیست؛ بلکه یک پروتکل متشکل از مجموعه‌ای از راهکارهاست. مثلا یکی از امکانات پالیگان کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) آن است که به کاربران در توسعه راهکارهای مقیاس‌پذیری سازگار با اتریوم کمک می‌کند.

به دلیل اینکه هنگام استفاده از پالیگان، نیازی به ثبت همه تراکنش‌ها روی زنجیره اصلی اتریوم نیست، سرعت انجام تراکنش‌ها بالاتر و کارمزد آنها به‌مراتب کمتر می‌شود. در زمان نگارش این مقاله، کارمزد هر تراکنش اتریوم حدود ۱۱ دلار است که عدد واقعاً زیادی است. با استفاده از راهکارهای لایه دومی مانند پالیگان این کارمزدهای سرسام‌آور را می‌توان کاهش داد و تراکنش‌های به‌صرفه‌تری داشت.

از آنجایی که پالیگان از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می‌کند، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موجود بر روی اتریوم می‌توانند به‌راحتی به آن منتقل شوند. همین موضوع باعث می‌شود که کاربران بتوانند از همان امکانات اتریوم استفاده کنند و در عین حال سرعت بالاتر و کارمزدهای کمتری را تجربه کنند. در سال ۲۰۲۱ و هم‌زمان با رشد تقاضای مشتریان برای افزایش بهره‌وری خدمات، محبوبیت پالیگان هم افزایش یافت.

کاربردهای پالیگان

این یک واقعیت است که اتریوم یکی از پرکاربردترین بلاکچین‌های موجود است و با وجود مزایایی که پالیگان برای آن به همراه دارد، می‌توان انتظار داشت که پالیگان کاربردهای زیادی داشته باشد و بتوان در حوزه‌های گوناگون از این راهکار استفاده کرد. در این بخش می‌خواهیم نگاه مختصری به چند حوزه‌ای داشته باشیم که پالیگان با توجه به کارمزدهای پایین و مقیاس‌پذیری زیاد، می‌تواند به بهبود آنها کمک کند.

پرداخت

پرداخت-در-پالیگان

پالیگان به این منظور طراحی شده است که به نرم‌افزارهای غیرمتمرکز کمک کند سرعت پرداخت‌های خود را افزایش دهند. پالیگان از طریق ترکیب رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) تخصصی با کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) خود، امکان تسویه‌حساب تقریباً آنی را فراهم می‌کند. این فرایند نرم‌افزارهای غیرمتمرکز، این امکان را برای فروشندگان و کاربران فراهم می‌کند که  پذیرش یا پرداخت‌ها را از طریق هر ارز دیجیتالی (البته بیشتر با توکن‌های ERC-20 یا اتر) به‌صورت آنی انجام دهند. این سیستم در سه فاز جداگانه راه‌اندازی می‌شود:

  • پرداخت‌های اتریوم و توکن‌های مبتنی بر ERC-20
  • پرداخت‌ها و انتقالات میان‌زنجیره‌ای با چند ارز دیجیتال مختلف، با استفاده از مبادله اتمی (Atomic Swap) و همکاری تأمین‌کنندگان نقدینگی
  • سیستم پرداخت مبتنی بر ارزهای فیات با کمک تأمین‌کنندگان نقدینگی ارز فیات

صرافی‌های غیرمتمرکز

یکی از مهم‌ترین کاربردهای پالیگان، افزایش سرعت تسویه‌حساب برای صرافی‌های غیرمتمرکز است تا کاربران بتوانند مبادلات سریع‌تر و ارزان‌تر در این پلتفرم‌ها داشته‌باشند. QuickSwap، Dfyn و ComethSwap نمونه‌هایی از صرافی‌های غیرمتمرکز پالیگان هستند. که در طول چند ماه گذشته موفق به جذب طیف وسیعی از کاربران شده‌اند. پروتکل‌هایی مانند Curve  وmStable  نیز امکان تبادل کم‌هزینه و با Slippage  پایین را برای استیبل کوین‌ها فراهم کرده‌اند.

بازی‌های بلاکچینی

پالیگان همچنین امکان افزایش سرعت و ارتقای عملکرد بازی‌های مبتنی بر بلاکچین را فراهم می‌کند. بازی‌های بلاکچینی به‌دلیل سرعت پایین تراکنش‌ها و تأخیر زیاد شبکه، از بازی‌های رایانه‌ای و کنسولی عقب افتاده‌اند. اما با همکاری فناوری”Commit Chain” پالیگان و شبکه اتریوم، توسعه‌دهندگان و گیمرها می‌توانند با کارایی بیشتری بازی‌ها را توسعه داده یا از آن‌ها استفاده کنند.

به نظر می‌رسد پالیگان در بهترین زمان ممکن به کمک صنعت بازی‌های بلاکچینی آمده؛ چراکه توکن‌های غیرمثلی (NFT) و بازارهای این توکن‌ها باعث شده محبوبیت بلاکچین و صنعت ارزهای دیجیتال بیشتر شود. در این میان، بسیاری از گیمرها به خرید، فروش و معامله انواع توکن‌های غیرمثلی درون‌ بازی‌ها روی آورده‌اند. بازی‌ها و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز توکن‌های NFT مانند Aavegotchi، Neon District،Zed Run  وCometh   توانسته‌اند با استفاده از پالیگان، به تجربه کاربری مقیاس‌پذیرتری دست پیدا کنند.

کاربردهای دیگر

کاربردهای پالیگان بسیار زیاد است و در این مقاله نمی‌گنجد. اما به‌عنوان یک نمونه می‌توان راهکار مقیاس‌پذیری پلاسما در پالیگان را نام برد. پلاسما مبادله اتمی میان‌زنجیره‌ای را برای دارایی‌های توکنی و غیرتوکنی انجام می‌دهد.

بیشتر نرم‌افزارهای غیرمتمرکز به‌دلیل نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی کاربران، به دنبال راهی برای امضای تراکنش‌ها بدون ارسال کلید خصوصی هستند. پالیگان به‌دلیل ارتقاهایی که به‌منظور مقیاس‌پذیری انجام داده است، این توانایی را دارد که چارچوبی را برای احراز هویتِ آزاد ایجاد کرده و از این طریق، استفاده از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را تسهیل کند.

تاریخچه پالیگان

بنیان-گذاران-پالیگان

شبکه پالیگان در اکتبر سال ۲۰۱۷ متولد شد. البته در آن زمان، نام این شبکه (MATIC) بود. پروژه ماتیک را سه بنیان‌گذار هندی به نام‌های Jaynti Kanani، Sandeep Nailwal  و Anurag Arjun  راه‌اندازی کردند و هدف آنها از همان ابتدا، رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم بود.

البته ایده ابتدایی پالیگان متعلق به “جاینتی کانانی” بود. وی هم‌اکنون مدیرعامل پالیگان است. او در حین کار با بازی(Crypto Kitties) متوجه ترافیک بالا و مقیاس‌پذیری کم شبکه اتریوم شد. شبکه اتریوم در آن زمان بیش از ۱۲,۰۰۰ تراکنش معلق داشت و شبکه آن واقعاً جوابگوی این حجم از نیاز کاربران نبود.

او برای اجرای ایده خود، از سندیپ نیلوال که یک توسعه‌دهنده بلاکچینی بود و آنوراگ آرجون که با او آشنایی قبلی داشت کمک گرفت. این سه نفر، همکاری خود را در شهر بمبئی آغاز کردند و نتیجه این همکاری، شبکه‌ای شد که توکن آن اکنون (در زمان نگارش این مطلب) در بین ۳۰ ارز دیجیتال اول بازار قرار دارد.

ماتیک

ماتیک “Matic” با استفاده از زنجیره‌های جانبی، پل پلاسما (Plasma) در اتریوم و اعتبارسنج‌های غیرمتمرکز، توانست مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم را تا حد زیادی رفع کند. البته تکنولوژی پلاسما در آن زمان محبوبیت بالایی داشت و در پروژه‌های دیگری هم استفاده می‌شد. اما ماتیک موفق شد در این رقابت به موفقیت چشم‌گیرتری دست پیدا کند و به یکی از محبوب‌ترین راهکارهای مقیاس‌پذیری در زمان خود تبدیل شود.

ماتیک  در اواسط سال ۲۰۲۰ شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد و به دلیل اینکه که کارمزد تراکنش‌های اتریوم در این زمان خیلی زیاد بود، با استقبال گسترده‌ای مواجه شد. همین استقبال گسترده باعث شد تیم “Matic” متوجه شود که برای پاسخ به نیاز کاربران، باید مقیاس کاری خود را توسعه دهد. سرانجام در تاریخ ۹ فوریه سال ۲۰۲۱، ماتیک  نام خود را به پالیگان تغییر داد و چشم‌انداز کلی این پروژه نیز با تغییر نام آن، تغییر کرد.

ماتیک

هم‌اکنون، با اینکه پالیگان خود بر روی بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند، اما قصد دارد به پل ارتباطی بین بلاکچین‌ها و شبکه‌های گوناگون تبدیل شود. یعنی دقیقاً چیزی که برای پذیرش جهانی بلاکچین و انقلاب این تکنولوژی به آن نیاز داریم. پالیگان دیگر تنها یک راهکار مقیاس‌پذیری ساده نیست. بلکه پروتکلی است که توسعه راهکارهای مقیاس‌پذیری مختلف و اتصال آنها به یکدیگر را امکان‌پذیر می‌کند.

پالیگان چگونه کار می‌کند؟

تا به اینجا، درباره اهداف کلی پالیگان و دلایل محبوب بودن آن میان کاربران ارزهای دیجیتال صحبت کردیم و متوجه شدیم که هدف اصلی پالیگان، حل مشکل مقیاس‌پذیری بلاکچین‌ها و ایجاد تعامل میان آنهاست. در این بخش از مقاله قصد داریم با دقت بیشتری به جزئیات فنی پالیگان ورود کرده و آن را از جنبه‌های مختلف بررسی کنیم. با مطالعه این بخش خواهید فهمید که پالیگان از چه نوآوری‌هایی برای دست‌یابی به مقیاس‌پذیری موردنظر خود استفاده می‌کند و ویژگی‌هایی همچون امنیت و تعامل‌پذیری آن از کجا نشئت می‌گیرند.

سازگاری با اتریوم

یکی از ویژگی‌های جالب پالیگان، معماری چندلایه آن است. در واقع پالیگان از چهار لایه به نام‌های «اتریوم»، «امنیت»، «شبکه‌های پالیگان» و «اجرا» تشکیل شده است. لایه اتریوم پالیگان، امکان دسترسی آن به مزایای اتریوم از جمله امنیت و قابلیت برنامه‌نویسی را فراهم می‌کند. در حقیقت این لایه مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند است که عملیات‌هایی مانند نهایی‌کردن تراکنش‌ها، سهام‌گذاری و حل‌وفصل منازعات را امکان‌پذیر می‌کند.

پروتکل پالیگان، ارتباط زنجیره‌های مختلف در اکوسیستم خود را ممکن می‌کند. با استفاده از این پروتکل می‌توان پیام‌ها را بین هر دو زنجیره دلخواه پالیگان یا بین زنجیره‌های پالیگان و اتریوم انتقال داد. همچنین این پروتکل امکان اجرای همه بلاکچین‌های سازگار با اتریوم را تنها به‌راحتی یک کلیک فراهم کرده است. به‌لطف طراحی ماژولار پالیگان (که در قسمت‌های بعدی درمورد آن صحبت می‌کنیم)، کاربران می‌توانند ماژولی را انتخاب کنند که بیشترین مطابقت را با نیازهای آنها داشته باشد.

مقیاس‌پذیری

مقیاس-پذیری-در-پالیگان

شکی نیست که پالیگان یکی از پروژه‌های بسیار خوبی است که با هدف افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم کار خود را شروع کرده‌اند. پالیگان از زنجیره‌های مخصوص خود و الگوریتم‌های اجماع مقیا‌س‌پذیر استفاده می‌کند و این هم به‌نفع کاربران است، هم به‌نفع خود پروژه‌ها.

با وجود برنامه اتریوم برای راه‌اندازی اتریوم ۲ و استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام، این بلاکچین در حال حاضر متکی بر اثبات کار است و همین باعث کاهش مقیاس‌پذیری در این بلاکچین می‌شود. همان طور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، کارمزد تراکنش‌های اتریوم بالاست و گاهی مجبور می‌شوید برای انجام یک تراکنش بیش از ۱۰ دلار کارمزد پرداخت کنید. در حالی که کارمزد تقریبی تراکنش‌ها در پالیگان برابر با ۰.۰۰۰۹ دلار است. همین تفاوت کارمزدها در مبادلات NFT، توکن‌های ERC-20و سایر معاملات نیز وجود دارد.

راه‌حل پالیگان برای حل این مشکل، استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام است. در الگوریتم اثبات سهام پالیگان، اعتبارسنج‌ها باید توکن‌های ماتیک خود را در قراردادهایی که به‌اصطلاح «قرارداد مدیریت سهام‌گذاری» یا (Staking Management Contract) نام دارند سهام‌گذاری کنند و به فول‌ نودFull Node  پالیگان تبدیل شوند. این قراردادها روی شبکه اصلی اتریوم نوشته شده‌اند. وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ساخت بلاک‌ها مانند همه بلاکچین‌های دیگر نیز برعهده همین اعتبارسنج‌هاست.

امنیت

امنیت-در-پالیگان

تیم پالیگان ادعا دارد که افزایش مقیاس‌پذیری در این شبکه، به قیمت قربانی‌کردن امنیت نیست. و آنها از راهکارهای مخصوص خود برای تضمین امنیت دارایی‌ها و تراکنش‌ها بهره گرفته‌اند.

زنجیره‌های جانبی که پالیگان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، شامل دو دسته‌بندی کلی«زنجیره‌های مستقل» یا  (Stand- alone Chains)  و «زنجیره‌های ایمن» یا (Secured Chains) است. زنجیره‌های مستقل زنجیره‌هایی هستند که مکانیسم اجماع مخصوص به خود را دارند و برای حفظ امنیت به اتریوم وابسته نیستند. واقعیت این است که ایجاد زنجیره مستقل و تأمین امنیت آن کار راحتی نیست و به همین دلیل، این گزینه برای طیف گسترده‌ای از کاربران عادی با اهداف عمومی مناسب نیست. احتمالاً گزینه بهتر برای این کاربران، زنجیره‌های ایمن است.

زنجیره‌های ایمن از یک مدل منحصربه‌فرد در پالیگان به نام «امنیت به‌عنوان سرویس» (Security-as-a-Service) استفاده می‌کنند که یا اتریوم مستقیماً آن را تأمین می‌کند و یا گروهی از اعتبارسنج‌های معتمد این کار را انجام می‌دهند.

بخش زیادی از عملیات مربوط به امنیت پالیگان، در لایه امنیت آن اجرا می‌شود. لایه امنیت پالیگان وظیفه مدیریت استخر اعتبارسنج‌ها را برعهده دارد. این لایه می‌تواند به‌عنوان یک متا بلاک چین (فرا بلاکچین) و به‌صورت موازی با اتریوم فعالیت کند، یا اینکه مستقیماً روی اتریوم پیاده‌سازی شود و ماینرهای اتریوم نقش اعتبارسنج‌های آن را ایفا کنند.

اعتبارسنج‌ها به‌صورت دوره‌ای صحت تراکنش‌های موجود در زنجیره‌های پالیگان را کنترل کرده و در ازای آن، پاداش دریافت می‌کنند. فعالیت‌های دیگری از جمله توزیع پاداش‌ها هم در همین زنجیره پالیگان صورت می‌گیرد.

استقلال

یکی از ویژگی‌های جالب پالیگان که به تازگی بیش از پیش تقویت شده، استقلال آن از اتریوم است. در ماه اکتبر سال جاری، یک گزارش از سوی پلتفرم توسعه بلاکچین Alchemy منتشر شد. که نشان می‌داد تعداد اپلیکیشن‌های فعال روی پالیگان به‌سرعت در حال افزایش و اکوسیستم آن در حال مستقل‌شدن از اتریوم است.

بنابر این گزارش، هم‌اکنون بیش از ۳,۰۰۰ اپلیکیشن در حال فعالیت روی پالیگان هستند و سرعت توسعه این شبکه، ۲ برابر بیشتر از اتریوم در زمان مشابه است. همچنین، تعداد اپلیکیشن‌هایی که منحصراً روی پالیگان توسعه پیدا کرده‌اند، از تعداد اپلیکیشن‌هایی که به‌صورت مشترک روی اتریوم و پالیگان فعالیت می‌کنند بیشتر است. با اینکه بسیاری از افراد پالیگان را بیشتر تکمیل‌کننده اتریوم می‌دانند تا رقیب آن، داده‌های جدید نشان‌دهنده افزایش استقلال این شبکه هستند.

قابلیت ماژولار

پالیگان طیف متنوعی از ماژول‌ها را ارائه می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد با استفاده از آنها، بلاکچین‌های شخصی‌سازی‌شده خود را توسعه دهند. از ماژول‌های پالیگان می‌توان به اجماع، حاکمیت، محیط‌های مختلف اجرا و روش‌های مختلف تعبیه ماشین مجازی اشاره کرد.

به‌طور کلی، منظور از قابلیت ماژولار پالیگان، امکان توسعه بلاکچین‌های شخصی‌سازی‌شده و مستقل، با کاربردهای متنوع و گوناگون است.

تجربه کاربری

مجموعه ویژگی‌های پالیگان که به برخی از آنها اشاره کردیم، تجربه کاربری راحت‌تر و خوشایندتری را برای کاربران فراهم کرده‌اند. کارمزدهای نزدیک به صفر، سرعت بالاتر، نهایی‌سازی آنی تراکنش‌ها و ویژگی‌های این چنینی، همگی به‌منظور ارتقای کیفیت تجربه کاربری و سهولت کار برای کاربران ایجاد شده است.

پالیگان علاوه بر ارائه تجربه کاربری خوب، برای توسعه‌دهندگان نیز محیط مناسبی را فراهم کرده و پیچیدگی‌های مربوط به توسعه را در این شبکه به حداقل رسانده است. توسعه پروژه‌ها در پالیگان نیازی به دانش فنی در سطح پروتکل یا سهام‌گذاری توکنی ندارد و همچنین برای توسعه پروژه‌ها نیازی به دریافت مجوز نیست.

توکن ماتیک (MATIC) چیست؟

ماتیک ارز بومی شبکه پالیگان است که دو نقش اصلی را در این شبکه ایفا می‌کند:

پالیگان-و-ماتیک

کارمزد: کاربرد اصلی توکن ماتیک، پرداخت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه پالیگان است. این توکن به‌عنوان یک توکن کاربردی (Utility Token) طراحی شده که به‌عنوان واحد پرداخت و تسویه‌حساب بین مشارکت‌کنندگان در اکوسیستم پالیگان عمل می‌کند؛

سهام‌گذاری: زنجیره‌های جانبی ماتیک با استفاده از یک لایه اثبات سهام، اجماع را اعمال می‌کنند و مشارکت‌کنندگان شبکه، توکن ماتیک خود را در این لایه سهام‌گذاری می‌کنند تا بتوانند به‌عنوان اعتبارسنج فعالیت کرده و پاداش بگیرند. برای انجام عملیات مختلف در شبکه پالیگان مانند اعتبارسنجی بلاک‌ها و انتشار اثبات‌ها (Proofs)، به منابع محاسباتی احتیاج است.توکن ماتیک به‌عنوان پاداش به تأمین‌کنندگان این منابع برای تأمین امنیت و حفظ یکپارچگی شبکه پرداخت می‌شود.

کیف پول‌های پالیگان (MATIC)

مانند همه رمزارزهای دیگر، برای نگهداری توکن ماتیک نیز  به یک کیف پول دیجیتالی نیاز دارید. به دلیل اینکه شبکه پالیگان کاملاً با اتریوم سازگار است، از همه کیف پول‌های اتریوم برای نگهداری توکن ماتیک می‌توان استفاده کرد. این کیف پول‌ها شامل انواع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌شوند.

در جدول زیر، برخی از کیف پول‌هایی را که برای نگهداری ماتیک مناسب هستند به علاوه لینک دانلود یا دسترسی به آنها مشاهده می‌کنید.

نام نوع لینک دانلود/ دسترسی
کیف پول تراست والت نرم‌افزاری/ موبایل دانلود
کیف پول مای‌اتروالت نرم‌افزاری/ تحت‌وب دسترسی
کیف پول متامسک نرم‌افزاری/ افزونه مرورگر دانلود
کیف پول اتمیک نرم‌افزاری/ موبایل و دسکتاپ دانلود
کیف پول لجر سخت‌افزاری فیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود)
کیف پول ترزور سخت‌افزاری فیزیکی (باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود)

این نکته را به یاد داشته باشید که در دنیای ارزهای دیجیتال، واسطه‌ای وجود ندارد و مسئولیت تضمین امنیت دارایی‌های دیجیتال شما بر عهده خودتان است. بنابراین کلید خصوصی خود را در جایی امن نگهداری کنید، آن را در اختیار کسی قرار ندهید و تهیه نسخه پشتیبان (بک‌آپ) از کیف پول خود را فراموش نکنید.

همان‌طور که می‌دانید، منظور از کلید خصوصی در کیف پول‌های رمزارزی، همان عبارت بازیابی (Recovery Phrase) ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ای است که در مراحل ابتدایی راه‌اندازی کیف پول، با یک ترتیب مشخص در اختیار شما قرار می‌گیرد. این کلمات همان رمز دسترسی شما به دارایی‌های دیجیتالتان هستند. در صورتی که آنها را در اختیار داشته باشید، می‌توانید از هر نرم‌افزار و دستگاهی به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کنید. اما در صورتی که آنها را فراموش کنید، امکان ازدست‌دادن دسترسی به همه این دارایی‌ها وجود دارد.

خرید پالیگان (ماتیک)

بهترین روش برای خرید متیک، مراجعه به سایت یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی است. کاربران ایرانی معمولاً از یکی از دو روش زیر برای خرید متیک استفاده می‌کنند:

خرید مستقیم ماتیک از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی

خرید تتر “Tethet” یا بیت کوین از “سایت‌های ایرانی” با ریال و تبدیل آن به ماتیک در صرافی‌های خارجی مانند کوکوین یا “کوینکس

روش اول: خرید ماتیک از صرافی‌های ایرانی

اگر می‌خواهید ماتیک یا هر ارز دیجیتال دیگری را از صرافی‌های ایرانی بخرید، کافی است عبارت «صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی» یا «خرید ماتیک از صرافی ایرانی» را در گوگل جست‌وجو کنید. با این کار، با فهرستی از صرافی‌های ایرانی خواهید داشت که پس از ثبت نام و احراز هویت در آنها می‌توانید به‌راحتی و با استفاده از کارت بانکی خود، ارز دیجیتال موردنظرتان را خریداری کنید.یکی از این صرافی ها که سال ها در این زمینه فعالیت میکندو خدمات خوبی به شما میدهد صرافی ارزنکس میباشد.

روش دوم: تبدیل بیت کوین یا تتر به ماتیک در صرافی‌های خارجی

ممکن است به دلایلی از جمله کم‌بودن نقدینگی ماتیک در صرافی‌های ایرانی و یا تمایل به معامله این توکن، بخواهید آن را به حساب خود در صرافی‌های خارجی منتقل کنید. از آنجا که خرید مستقیم از صرافی‌های خارجی برای ایرانیان امکان‌پذیر نیست، بهترین کار این است که مقداری بیت کوین یا تتر از صرافی‌های ایرانی خریداری کنید و سپس به حسابی که در یک صرافی خارجی دارید منتقل کرده و آن را به ماتیک تبدیل کنید.

به یاد داشته‌باشید که به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی، استفاده از بسیاری از صرافی‌های خارجی برای ایرانیان ممکن نیست. به همین دلیل، باید صرافی ارز دیجیتالی را انتخاب کنید که احراز هویت در آن الزامی نباشد.

قبل از اینکه  احراز هویت در بایننس اجباری شود، کاربران ایرانی از این صرافی برای انجام معاملات خود استفاده می‌کردند؛ اما پس از اعلام رسمی بایننس مبنی بر لزوم احراز هویت، بایننس از فهرست گزینه‌های ایرانی‌ها حذف شد. در شرایط فعلی، صرافی کوینکس یکی از گزینه‌های مناسب برای ما ایرانی‌هاست که با وجود حجم معاملات بالا، فعلاً لزومی برای احراز هویت ندارد.

فراموش نکنید که تحت هر شرایطی، استفاده شهروندان کشورهای تحریم شده، از صرافی‌های خارجی مجاز نیست؛ بنابراین حتماً هنگام ورود به حساب خود باید از VPN  ترجیحاً با IP ثابت استفاده کنید. نهایتا به خاطر داشته باشید که استفاده از صرافی‌های خارجی همیشه تا حدودی با خطر مسدودشدن حساب همراه است. پس بهتر است دارایی‌های‌تان را در حساب این صرافی‌ها نگهداری نکنید و آنها را به کیف پول‌های خود انتقال دهید.

جمع‌بندی

ما در این مقاله سعی کردیم مرور جامعی بر شبکه پالیگان داشته باشیم و اهداف و کاربردهای آن را توضیح دهیم. به علاوه، نگاهی به توکن بومی آن یعنی ماتیک داشتیم و قیمت، کیف پول‌ها و نحوه خرید آن را بررسی کردیم.

حتماً پس از خواندن این مقاله متوجه شده‌اید که هدف نهایی پالیگان و دلیل محبوبیت آن، رفع مشکل مقیاس‌پذیری است که همیشه در بلاکچین‌های محبوبی همچون بیت کوین و اتریوم وجود داشته است. البته که پالیگان یک قدم از رقیبان خود پیش‌تر رفته و علاوه بر ارائه راهکار مقیاس‌پذیری، به پروتکلی تبدیل شده که سایرین هم می‌توانند از آن برای توسعه راهکارهای مرتبط با مقیاس‌پذیری خود استفاده کنند.

در حال حاضر مقیاس‌پذیری یکی از چالش‌های اساسی بلاکچین‌ها است. در حقیقت انگیزه اصلی برای توسعه اتریوم ۲ و جایگزینی آن با شبکه فعلی اتریوم، رفع همین چالش بود. اینکه اتریوم ۲ تا چه حد در دستیابی به هدف خود موفق خواهد بود و شروع کار آن چه تأثیری بر شبکه‌هایی مانند پالیگان خواهد داشت، موضوعی است که در طول زمان مشخص خواهد شد.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا