اثبات سهام چگونه کار میکند؟

مقدمه

هر فردی که می خواهد وارد بازار ارز دیجیتال شود باید در ابتدا از نحوه کارکرد ارز های دیجیتال و همچنین در رابطه با امنیت آنها تحقیق کند. بعضی از شبکه های بلاک چین برای تامین امنیت کاربران خود و همچنین اعتبار سنجی تراکنش ها از مکانیسم های اجماع استفاده می کنند. مکانیسم اجماع، یکی از اصلی ترین اجزای شبکه بلاک چین است. امروزه مشهور ترین مکانیسم های اجماع شبکه بلاک چین، روش های اثبات کار و اثبات سهام (Proof Of Stake )  است.

اثبات سهام( Proof Of Stake) چیست؟

اثبات-سهام (Proof Of Stake )-چیست؟

 اثبات سهام (Proof Of Stake ) یک روش، برای برقراری امنیت شبکه های بلاک چینی می باشد و به عنوان یک جایگزین برای اثبات کار است. افرادی که دوست دارند در تایید تراکنش ها و همچنین ایجاد بلاک شرکت کنند باید رمزارز اصلی آن شبکه را خریداری کنند و به شبکه اختصاص دهند. شبکه با توجه به عواملی همچون مقدار ارز دیجیتال و همچنین زمان قفل شدن دارایی، به آن فرد پاداش می دهد.پاداش افراد در این روش با استفاده از ارز دیجیتال بومی آن شبکه پرداخت می شود. در این مطلب می خواهیم به صورت کامل به معرفی و بررسی روش اثبات سهام بپردازیم.

معرفی و بررسی الگوریتم اجماع در اثبات سهام

اثبات سهام یا به عبارتی Proof Of Stake نوعی الگوریتم است که در شبکه های مبتنی بر بلاک چین وجود دارد. به اختصار به اثبات سهام ، PoS گفته می شود. ابتدا به توضیح الگوریتم اجماع می پردازیم و بعد به صورت کامل به توضیح اثبات سهام می پردازیم.

الگوریتم اجماع یا به عبارتی “Consensus” روشی است که افراد مشارکت کننده در یک شبکه غیرمتمرکز، بر اساس این الگوریتم با یک دیگر توافق می کنند که بر سر تراکنش ها و همچنین بلاک ها به یک اجماع واحد برسند.

ابتدا باید بدانید که در یک شبکه غیرمتمرکز بلاک چینی همه مالک شبکه هستند و می توانند در کنترل آن شبکه سهیم باشند. در چنین شبکه ها مسئله اصلی امنیت آن شبکه است که بسیار مهم می باشد. به طور مثال از کجا مطمئن شویم که آن شبکه بدون نقض کار می کند؟ یا چه تضمینی وجود دارد که یک نفر ارز دیجیتال فرد دیگری را ندزدد؟ یا چه تضمینی وجود دارد که یک فرد در شبکه خرابکاری یا تقلبی نکند؟ همه این مسائل دارای راه حلی به نام الگوریتم اجماع هستند. به طور ساده می توان گفت این الگوریتم دارای قوانین و شرایطی است که افراد مشارکت کننده در آن شبکه می توانند به خاطر این قوانین و شرایط از صحت کار این شبکه اطمینان کنند.

معنی-اعتبار-سنج-ها-در-این-الگوریتم

به عنوان مثال:

در ارز دیجیتال بیت کوین الگوریتم اجماع، اثبات کار نام دارد. حالا که با الگوریتم اجماع آشنا شدیم. در ادامه به توضیح اثبات سهام (Proof Of Stake )  می پردازیم. ارزهای دیجیتالی که الگوریتم اجماع آنها از نوع اثبات سهام است، و کاربران آن ارز دیجیتال قصد دارند که در کار تولید بلاک شرکت کنند و پاداش دریافت کنند، باید توکن های بومی آن شبکه را خریداری کنند و توکن هایی که خریداری کرده اند را به شبکه اختصاص دهند. به عبارت دیگر افرادی که توکن های شبکه را خریداری کردند باید با استفاده از آن توکن ها در شبکه سهام گذاری یا به عبارتی Stake کنند.

این سهام گذاری هابرای ایجاد و تایید بلاک ها انجام می شود و از طریق قفل کردن توکن ها در شبکه انجام می شود. افراد با توجه به میزان سهام گذاری خود پاداش دریافت می کنند. در الگوریتم اجماع اثبات سهام اگر یک نفر بخواهد به یک شبکه حمله کند باید یک بخش بسیار بزرگی از توکن های آن شبکه ( به عنوان مثال چهل درصد از کل توکن ها) را بخرد. این خرید با توجه به اصول عرضه و تقاضا کاری بسیار سخت است. نکته دیگر این است که اگر فردی توانست بخش بزرگی از توکن ها آن سهام را بخرد و به آن شبکه حمله کند، ارزش توکن های آن شبکه بسیار کاهش پیدا می کند و در نتیجه اولین نفری که ضرر می کند آن فرد است.

اثبات سهام و ارزهای دیجیتال

اولین ارز دیجیتالی که اثبات سهام  (Proof Of Stake ) را در شبکه خود اجرا کرد، ارز دیجیتال پییر کوین یا به عبارتی Peercoin بود. امروزه ارز های دیجیتالی مثل پولکادات، کاردانو، ایاس و…. از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کنند. اتریوم دومین ارز دیجیتال محبوب بازار کریپتوکارنسی، قصد دارد که الگوریتم خود را از اثبات کار به اثبات سهام منتقل کند.

الگوریتم اجماع اثبات سهام باعث مصرف کمتر انرژی می شود و در نتیجه آسیب بسیار کمی به محیط زیست وارد می شود. یکی دیگر از مزیت های اصلی الگوریتم اجماع اثبات سهام این است که شبکه را مقیاس پذیر تر می کند و تراکنش ها در ارزهای دیجیتالی که از این الگوریتم استفاده می کنند، سریعتر و ارزان تر هستند.

معنی اعتبار سنج ها در این الگوریتم چیست؟

معایب-الگوریتم-اجماع-اثبات-سهام

در بلاک چین هایی که مبتنی بر اثبات سهام هستند، اعتبار سنج ها بلاک بعدی را بر پایه سهام خود ایجاد می کنند. انتخاب اعتبارسنج ها با استفاده از توابع انجام می شود و به صورت تصادفی انتخاب می شوند تا بین آنها اختلاف ایجاد نشود. اما نکته ای که باید بدانید این است که اگر اعتبار سنجی دارای سهام بیشتر باشد، در نتیجه شانس آن برای تولید بلاک بعدی در بلاک چین بیشتر است. بعد از تمام این مراحل بلاکی که به اعتبار سنج ارائه شده است را به بقیه همتایان شان سپرده می شود تا آنها بلاک جدید را تایید کنند. بعد از این که بلاک تایید صلاحیت شد، بلاک جدید به بلاک چین اضافه می شود.

بررسی مزایای اثبات سهام

این الگوریتم برای دو جنبه مناسب است و دارای مزیت می باشد. آن دو جنبه عبارتند از:

  1. شبکه
  2. اعتبار سنج ها

الگوریتم اثبات سهام  (Proof Of Stake ) دارای چندین مولفه جذاب است. در این الگوریتم پاداش ها بر اساس توکن بومی آن شبکه است. در الگوریتم اثبات کار فرایند دشوار محاسباتی، بیشتر بر اساس قرعه کشی است که در الگوریتم اثبات سهام این فرایند را دور می زند. انرژی زیادی که در اثبات کار صرف می شود، در الگوریتم اثبات سهام حذف شده است. این کار دارای مزیت هایی می باشد که عبارتند از:

  • عملکرد

اگر خواسته باشیم این الگوریتم را براساس عملکرد بررسی کنیم می توانیم بگوییم که تراکنش ها با سرعت بسیار زیاد نهایی می شوند. به عنوان مثال ارز دیجیتال بیت کوین که از روش اثبات کار استفاده می کند. برای این که یک تراکنش نهایی شود به شش تاییدیه نیاز دارد. تولید هر بلاک در بلاک چین بیت کوین حدود ده دقیقه طول می کشد در نتیجه برای نهایی شدن یک تراکنش در ارز دیجیتال بیت کوین به یک ساعت زمان نیاز است. حالا اگر خواسته باشیم نهایی شدن تراکنش را در ارزهای دیجیتال مبتنی بر اثبات سهام بررسی کنیم می توانیم بگوییم بسیار سریع تر از اثبات کار است. به عنوان مثال نهایی شدن تراکنش ها در ارز دیجیتال ایاس که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند حدود 2 الی 3 ثانیه طول می کشد که بسیار سریع تر از بیت کوین است.

در نتیجه سرعت تولید بلاک در الگوریتم اجماع اثبات سهام بسیار بیشتر از اثبات کار می باشد. پس می توانیم به این نتیجه برسیم که ارزهای دیجیتالی که از این الگوریتم استفاده می کنند از نظر انتقال دارایی در شبکه بلاک چین و همچنین از نظر تعداد تراکنش ها دارای عملکرد بهتری نسبت به اثبات کار هستند.

  • امنیت

اگر خواسته باشیم این الگوریتم را بر اساس امنیت بررسی کنیم می توانیم بگوییم که اعتبار سنج ها در این الگوریتم به خاطر دو دلیل به صورت صادقانه در ایجاد بلاک و همچنین تایید تراکنش ها مشارکت می کنند. این دو دلیل عبارتند از:

اولین دلیل این است که معمولا اعتبار سنج ها کنترل تعداد بسیار زیادی توکن در اختیار دارند. حتی آنها اختیار توکن هایی که در شبکه قفل نشده اند را دارند. این دلیل باعث می شود تا آنها از نظر مالی تشویق شوند که امنیت شبکه را تامین کنند. اگر آنها امنیت را به درستی برقرار نکنن و ضعف در امنیت شبکه مشاهده شود، باعث می شود که قیمت توکن آن شبکه کاهش پیدا کند و بیشترین ضرر مربوط به خودشان می باشد.

دلیل دومی که اعتبار سنج ها به صورت صادقانه امنیت را برقرار می کنند این است که ساز و کار سهام گذاری به این صورت است که اگر اعتبار سنج ها کار تقلبی یا خرابکارانه (بلاک های تقلبی تولید کنند یا به عنوان مثال تراکنش ها را دستکاری کنند) انجام دهند. توکن هایی که توسط اعتبار سنج در شبکه قفل شده بوده است، از آن اعتبار سنج گرفته می شود. به این سازوکار اسلش (Slash) گفته می شود. البته این سازوکار در تمام پروتکل ها ممکن است پیاده سازی نشود.

مزیت این الگوریتم برای دارندگان ارز دیجیتال

مزیت-الگوریتم-اثبات-سهام

در حال حاضر روش های مختلفی برای کسب درآمد از طریق سهام گذاری وجود دارد و هر بلاک چینی دارای روش منحصر به فرد خود است. در نتیجه قبل از مشارکت در هر پروتکل اطلاعات کافی در مورد آن کسب کنید. در ادامه به مزیت این الگوریتم برای دارندگان این ارز دیجیتال می پردازیم.

  • برای نگهداری پاداش دریافت می کنند

افرادی که کوین های آن شبکه ارز دیجیتال را دارند، می توانند با نگهداری در کیف پول خود نسبت به مدت زمان نگهداری پاداش دریافت کنند. البته این روش نیاز به هیچ اقدام خاصی ندارد. این پاداش نسبت به تعداد کوین های داخل کیف پول و همچنین مدت زمان نگهداری آنها تعیین می شود. این پاداش توسط خود پرتوکل و به صورت اتوماتیک پرداخت می شود.

  • برای مشارکت و نمایندگی پاداش دریافت می کنند

کاربران می توانند سهام خود را به یک اعتبار سنج دهند و آن اعتبارسنج با استفاده از سهام آن فرد و به نمایندگی از آن فرد در آن شبکه مشارکت می کند.این سهام ها که به اعتبار سنج ها داده می شود برای تامین امنیت شبکه می باشد. پاداش توسط خود اعتبار سنج ها پرداخت می شود. به این صورت است که اعتبار سنج مقداری از سود خود که از کوین های آن کاربر به دست آورده است را به کاربر می دهد. این پاداش به دو صورت پرداخت می شود، یا به صورت خودکار توسط پروتکل پرداخت می شود و یا به اختیار اعتبار سنج پرداخت می شود.

معایب الگوریتم اجماع اثبات سهام

Proof-Of-Stake

با توجه به تمام مزایایی که در رابطه با این الگوریتم گفتیم ولی منتقدان به چندین نقطه ضعف در این الگوریتم اشاره کرده اند. که در ادامه به بررسی این نقطه ضعف ها می پردازیم.

  • حمله برد بلند

در حمله برد بلند، هکرها یک شاخه، روی بلاک چین آن شبکه ایجاد می کنند. این شاخه از اولین بلاک یا به عبارتی از بلاک جنسیس آغاز می شود و همه زنجیره اصلی را در اختیار و تحت کنترل خود می گیرد.

  • اثبات سهام مطابق با دارایی افراد کار می کند

این ضعف به این معنا است که این الگوریتم با توجه به دارایی افراد به آنها سود می دهد. به این صورت است که هر فردی که توکن بیشتری از آن شبکه داشته باشد، سود آن فرد بیشتر است در نتیجه ثروتمندان در آن شبکه هر روز ثروتمندتر می شوند. اگر به همین ترتیب ادامه پیدا کند، سرمایه داران اصلی در آن شبکه هر روز سود بیشتری کسب می کنند و سود بیشتری انباشته می کنند. این مورد باعث می شود که اعتبار سنج های ثروتمند قدرت بیشتری پیدا کنند و این امر یک تهدید برای غیرمتمرکز بودن فرایند اعتبار سنجی است.

  • درآمدی پایین تر نسبت به ماینینگ

درآمدی که از طریق اثبات سهام به دست می آید. بین شش الی ده درصد در یک سال می باشد. این مورد باعث می شود که افرادی که سرمایه گذاری بلند مدت انجام داده اند به این درآمدی که اثبات سهام به آنها میدهد، امیدوار باشند. البته ناگفته نماند که این درآمد نسبت به ماینینگ کمتر است و باعث شده است که منتقدان از این الگوریتم انتقاد کنند.

نتیجه گیری

الگوریتم اجماع اثبات سهام یک الگوریتمی است که روی بلاک چین برخی از ارزهای دیجیتال پیاده سازی شده است. ارز های دیجیتالی مانند ایاس و کاردانو از این الگوریتم استفاده می کنند. در اثبات کار باید از سخت افزار های کامپیوتری برای استخراج آن ارز دیجیتال استفاده شود ولی در اثبات سهام از سهام گذاری کوین ها برای تایید بلاک ها استفاده می شود. الگوریتم اجماع اثبات سهام نسبت به الگوریتم اثبات کار دارای مزایای بسیار زیادی می باشد.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا