تپروت چیست؟ آنچه باید سرمایه‌گذاران درباره ارتقای تپروت بیت کوین بدانند

مقدمه

تپروت، نام بروزرسانی جدید بیت کوین است که این روزها هیاهوی زیادی بپا کرده است. بروزرسانی Taproot سبب کاهش هزینه تراکنش‌های چند امضایی بیت کوین و ارتقای سطح حریم خصوصی کاربران می‌شود. این بروزرسانی مهمترین و بزرگترین بروزرسانی بیت کوین از سال 2017 است. در این نوشته به بررسی  مزایای تپروت بر شبکه بیت کوین می‌پردازیم.

 تپروت چیست؟ آنچه باید سرمایه‌گذاران درباره ارتقای تپروت بیت کوین بدانند

به‌ تازگی در شبکه بیت کوین یک به‌روزرسانی تکنولوژیکِ بزرگ به نام تپروت “Taproot” به وقوع پیوست که بزرگترین به‌روزرسانی این شبکه از سال 2017 محسوب می‌شود. این بروزرسانی جدید که در 14 نوامبر 2021 فعال شد به توسعه‌دهندگان اجازه داد تا ویژگی‌های جدیدی را در شبکه بیت کوین اعمال کنند و بتوانند برای بهبود حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و امنیت در شبکه بیت‌کوین تلاش کنند.

اهمیت بروزرسانی تپروت بسیار زیاد است به طوری که بسیاری از توسعه دهندگانِ شبکۀ بیت کوین، این رویداد را به عنوان یک انقلاب و نقطه عطف در تاریخ ارزهای دیجیتال می‌دانند. در زمان وقوع تپروت افراد زیادی از سراسر جهان، این اتفاق را به همدیگر تبریک می‌گفتند و به نوعی آن را جشن گرفتند.

آپدیت-تپروت،Taproot-مهمترین-آپدیت-تاریخ-بیت-کوین-است

 نحوه تبدیل شدن تپروت به واقعیت

 Taproot احتمالاً مورد انتظارترین ارتقاء شبکه بیت کوین از زمان پروتوکول SegWit بود. در ژانویه 2018 گرگوری ماکسول- توسعه‌دهنده بیت‌کوین، پیشنهادی را ارائه کرد که برای ارتقای شبکه بیت‌کوین با اسکریپت‌هایِ تعویض‌پذیرِ حفظ حریم خصوصی طراحی شده بود. در طرح اولیه ماکسول، مجموعه ای از چند ابزار دیجیتال، پیش بینی شده بودند که این ابزارها برای ارتقای قابل توجه حریم خصوصیِ کاربران بیت کوین، مفید بودند.

 Pieter Wuille توسعه‌دهنده Bitcoin Core،  در ژانویه 2020، درخواست کرد که بروزرسانی Taproot به طور رسمی ‌به کتابخانه Bitcoin Core اضافه شود. درخواست مذکور در اکتبر 2020 با کد هسته بیت کوین ادغام شد.

برای دستیابی به اهداف توصیف شدۀ ماکسول، باید سه بروزرسانی با هم ادغام می‌شدند.این سه بروزرسانی عبارتند از BIP 340 ،BIP 341  و BIP342 که به ترتیب Schnorr signature، Taproot و Tapscript نامیده می‌شوند. این سه BIP، اکنون در مجموع به عنوان BIP Taproot نامیده می‌شوند.  قرار بود  بروزرسانی تپروت، پس از پشتیبانی ماینرها به ‌عنوان یک سافت فورک اجرا شود که همین اتفاق نیز افتاد. برای درک بهتر اینکه Taproot چگونه کار می‌کند، بیایید به تک تک BIP‌ها و نحوه کار آنها بپردازیم.

BIP 340:

BIP 340 برای بلاک چین بیت کوین امضاهای Schnorr را فراهم می‌کند. امضاهای اشنور یک طرح رمزنگاری است که برای اولین بار توسط ریاضیدان آلمانی، کلاوس اشنور معرفی شد. امضاهای اشنور، پروتوکل‌هایی برای تایید تراکنش‌های بیت کوین هستند. این امضاهای دیجیتال در حالی که سطح بالایی از امنیت دارند کوتاه، کارآمد و ساده هستند و مدت‌هاست که یکی از امن‌ترین امضاهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

مضاهای-Schnorr-یکی-از-مهمترین-مزایای-آپدیت-Taproot-برای-بیت-کوین-است

امضاهای Schnorr برای اولین بار در مقاله ای در سال 1991 معرفی شدند و از آن زمان در ایالات متحده تحت یک حق ثبت اختراعِ محافظت شده قرار داشتند. با این حال، حق ثبت اختراع در سال 2008 لغو شد و امکان استفاده عموم از آنها فراهم شد.

BIP 340، استفاده از امضاهای Schnorr را برای شبکه بیت کوین میسر می‌کند. بروزرسانی BIP 340، توضیح می‌دهد که چگونه باید کلیدهای عمومی با استفاده از طرح امضای Schnorr، رمزگذاری شوند. بروزرسانی مذکور باعث صرفه جویی در فضا برای بلاک چین در مقایسه با امضاهای مبتنی بر ECDSA می‌شود.

امضاهای Schnorr، از تجمیع پشتیبانی می‌کنند، به این معنی که می‌توانند با ادغام چندین کلید در یک تراکنش پیچیدۀ بیت کوین، یک امضای منحصر به فرد تولید کنند. بدون شک تجمیع کلید، مهمترین مزیت استفاده از امضاهای اشنور است.

BIP 341:

به نحوه ادغام امضاهای Schnorr در شبکه بیت کوین مربوط می‌شود. BIP 341، تپروت نامیده می‌شود. Taproot توضیح می‌دهد که چگونه اسکریپتِ بیت کوین باید برای ارزیابی و ادغام امضاهای Schnorr به روز شود. این عملکرد توسط ساختاری خاص از داده به نام  “MAS Merkelized Alternative Script Trees” انجام می‌شود.

MAST نوعی ساختار داده است که شامل هش والد و سایر داده‌های مرتبط است و ساختاری شبیه به یک درخت دارد. مزیت اصلی این نوع ساختار داده این است که از تأیید امن داده‌ها در استخرهای بزرگ پشتیبانی می‌کند.

BIP 342:

BIP 342، Tapescript نامیده می‌شود همانطور که از نام آن مشخص است این بروزرسانی به معنی افزودن کدهایی عملیاتی است که می‌توانند هزینه‌های Taproot و امضاهای Schnorr را تایید کنند.مجموعه-ای-از-چند-بروزرسانی-هستند-که-در-قالب-تپروت-به-کد-شبکه-بیت-کوین-اضافه-شدند

 

بروزرسانی‌های عمده شبکه بیت کوین که قبل از Taproot رخ دادند:

Taproot اولین ارتقاء شبکه بیت کوین نیست و قبل از آن نیز چند بروزرسانی عمده در این شبکه به وقوع پیوسته اند از جمله:

Bitcoin XT (2014):

اولین بروزرسانی یا اصطلاحا فورک بزرگ بیت کوین در سال 2014 توسط مایک هرن و گاوین آندرسن پیشنهاد شد. که در آن زمان هر دو توسعه دهندگان ارشد بنیاد بیت کوین بودند. هدف بیت کوین XT سرعت بخشیدن به تراکنش‌ها روی بلاک چین بیت کوین بود و این کار را با افزایش اندازه بلوک‌ها از 1 به 8 مگابایت انجام داد. در نتیجۀ این بروزرسانی، سرعت تراکنش‌ها از 7 به 24 تراکنش در ثانیه افزایش یافت.

 نکته منفیِ بیت کوین XT این بود که مقدار حافظه مورد نیاز درگره‌های مختلف را افزایش داد. مدتی بعد از این بروزرسانی، مایک هرن در پیامی‌که به لیست پستی توسعه دهندگان بیت کوین ارسال کرد گفت: من ناراحتم که بیت کوین XT به این نتیجه رسیده است، اما راه دیگری وجود ندارد. هرن گفت: پروژه بیت کوین Core از اصولی که خود او و بسیاری دیگر، احساس می‌کردند مهم هستند دور شده است.

SegWit (2017):

ارتقاء شبکه بیت کوین یک فرآیند طولانی و خسته کننده است. SegWit، اولین بار توسط پیتر ویل -برنامه نویس بیت کوین Core در سال 2015 پیشنهاد شد و در نهایت در آگوست 2017 اجرا شد.

تپروت-Taprootمهمترین-آپدیت-بیت-کوین-از-زمان-آپدیت-Segwit--در-سال-2017---است

مخالفت‌های اولیه در مورد بروزرسانی تپروت

برای اینکه یک بلاکچین مانند بلاکچین بیت کوین بروزرسانی شود باید یک توافق و اجماع کلی بین توسعه دهندگان آن بلاک چین، حاصل شود. در مورد بروزرسانی تپروت نیز اگرچه در نهایت اکثریت توسعه دهندگان با وقوع آن موافق بودند اما تعدادی هم مخالف این بروزرسانی بودند.

مخالفان تپروت بر این باور بودند که ارتقاء اجباری بلاک چین بیت کوین به این روش، ممکن است برخلاف روح بیت کوین باشد. بیت کوین باید یک ارز دیجیتالی تحت رهبری جامعه باشد، نه اینکه صرفا توسط توسعه دهندگان آن رهبری شود. در نهایت با رای اکثریت، یک مسیر فعال‌سازی از طریق سیگنال‌دهی گره‌ها به نام Speedy Trial، به عنوان راه اصلی برای فعال‌سازی Taproot تعیین شد.

آپدیت-تپروت-یک-اجماع-موفقیت-آمیز

 مزایای آپدیت تپروت برای شبکه بیت کوین

در  نتیجه آپدیت Taproot، مجموعه ای از تغییرات مهم بر شبکه بیت کوین اعمال شد که عبارتند از:

1-افزایش حریم خصوصی

حریم خصوصی، همواره بحثی داغ در دنیای رمز ارزها بوده است. کاربران دنیای ارزهای دیجیتال، تمایلی به نظارت دولت‌ها و نهادهای کنترل کننده بر فعالیت‌های خود ندارند به همین دلیل دنیا در حال حرکت به سمت غیر متمرکز شدن است. بیت کوین، نقطه عطفی در تلاش عمومی برای غیر متمرکز شدن بود و در آن هزاران برنامه نویس و توسعه دهنده با همکاری یکدیگر به نوعی اجماع و توافق رسیدند و توانستند دنیای بیت کوین را خلق کنند.

تا قبل از تپروت، هنوز امکان جولان دادن نهادهای ناظر بر تراکنش‌های کاربران وجود داشت زیرا تشخیص و پیگیری منشا تراکنش‌های چند امضاییِ بیت کوین در بلاک چین آن، امکان پذیر بود. به واسطه تپروت، تراکنش‌های چند امضایی بیت کوین از تراکنش‌های معمولی و تک امضایی، غیر قابل تشخیص شدند و به نوعی انقلابی در حفظ حریم خصوصی در این بلاک چین به وقوع پیوست.

2- افزایش مقیاس پذیری

مقیاس پذیری در بیت کوین به معنی محدودیت‌های بلاک چین برای پردازش تراکنش‌های متعدد است. در بلاکچین بیت کوین، قوانینی کلی وجود دارند که اندازه بلوک و سرعت تولید بلوک‌های جدیدِ بیت کوین را محدود می‌کنند. این قوانین، میزان مقیاس پذیری بلاکچین را مشخص می‌کنند. هرچه مقیاس پذیری بلاک چین بیشتر باشد سرعت تایید تراکنش‌ها و تعداد تراکنش‌های تایید شده در هر لحظه افزایش می‌یابد.

Taproot--سبب-ارتقای-مقیاس-پذیریِ-بلاک-چین-بیت-کوین-می‌شود

 تپروت سبب کاهش مقدار داده‌های ذخیره شده در هر بلوک از بلاک چین بیت کوین می‌شود. به عبارت دیگر تعداد تراکنش‌هایی که در هر بلوک از بلاک چین بیت کوین جا می گیرند افزایش می‌یابد. وقتی یک ماینر یک بلوک خاص از بلاک چین بیت کوین را انتخاب می‌کند تا معمای آن را حل کند در نهایت تعداد بیشتری از تراکنش‌های کاربران تایید می‌شوند.

3- افزایش امنیت بلاکچین

از نظر ریاضی، امضاهای Schnorr امن تر از امضاهای ECDSA (امضاهای سابق بیت کوین هستند) زیرا با استفاده از تعداد کمتری از مفروضات، به طور قابل اثباتی ایمن هستند. علاوه بر این، ماهیت امضاهای Schnorr، مشکل چکش‌خواری امضا‌ها را حل می‌کند. این مشکل یک مشکل نظری با پروتکلِ امضاهای سابق بیت کوین، یعنی ECDSA است که در نتیجه تئوری خرج مضاعف رخ می‌دهد.

4- کاهش کارمزدهای شبکه بیت کوین

با توجه به عملکرد تجمیع کلید که تپروت آن را میسر می‌کند اندازه داده‌های تراکنش‌های پیچیده بیت کوین به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. فقط یک کلید ایجاد می‌شود که منجر به هزینه‌های بسیار کمترِ تراکنش برای تراکنش‌های پیچیده می‌شود. تراکنش‌های چند امضایی یا تراکنش‌ها در کیف پول‌های قفل زمانی، نمونه‌هایی از تراکنش‌های پیچیده هستند که به واسطه تپروت، کارمزدهای کمتری خواهند داشت. صرفه جویی در کارمزد‌ها نیز به طول امضاها و کلیدهای Schnoor مربوط می‌شود. این امضاها فضای کمتری را اشغال می‌کنند و بنابراین هزینه کمتری دارند.

کاهش-کارمزدِ-تراکنش-ها-یکی-از-مزایای-آپدیت-تپروتTaproot-است

5-عملکرد اسکریپت نویسی پیچیده تر

در نهایت، Taproot به دلیل اسکریپت نویسیِ پیچیده تر، سبب ارتقای عملکرد شبکه بیت کوین می‌شود و به بیت کوین اجازه می‌دهد تا روی چندین اسکریپت قفل شود. با ادغام این ویژگی با سایر مزایای بیت کوین، توسعه‌دهندگان می‌توانند کیف پول‌هایی با قابلیت‌های بیشتر را در شبکه بیت‌کوین ایجاد کنند.  یک مثال خوب از این مورد، ایجاد کیف پول‌های قفل شده با زمان و دارای شرایط بازخرید چندگانه است.

تا قبل از تپروت، در صورت عدم رعایت برخی از نکات، امکان از دست دادن دائمی ‌دارایی‌های بیت کوین افراد وجود داشت. اما بعد از این بروزرسانی، می‌توان یک کیف پول چند امضایی را با شرایطی طراحی کرد که احتمال از دست دادن توکن‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.به عنوان مثال، اگر فردی بخواهد پس از مرگ برای چهار فرزند خود میراثی از بیت کوین به جا بگذارد، می‌تواند یک کیف پول 4 امضایی بسازد و در آینده، به هر یک از فرزندان با فواصل زمانی خاص مبلغی از بیت کوین پرداخت شود.

6- تسهیل کردن بروزرسانی‌های بعدی شبکه بیت کوین

بروزرسانی تپروت علاوه بر همه موارد فوق الذکر، دست توسعه دهندگان را برای اعمال تغییرات و بروزرسانی‌های جدید در آینده، باز می‌کند به عبارت دیگر، تپروت سبب تسهیل اعمال بروزرسانی‌های آینده بر شبکه بیت کوین می‌شود و بهبود عملکرد و ارتقای این شبکه را تسریع می‌بخشد.

تپروت-موجب-تسریع-و-تسهیل-آپدیت-های-احتمالی-آینده-در-بلاک-چین-بیت-کوین-می‌شود

آیا Taproot بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد؟

با توجه به مزایای فراوان Taproot برای شبکه بیت کوین، به ویژه پیامدهای حفظ حریم خصوصی، قیمت بیت کوین می‌تواند به این ارتقا پاسخ مثبت نشان دهد.  حفظ حریم خصوصی مدت‌هاست که برای بیت‌ کوین یک چالش بوده است و مسلماً قوی‌ترین ویژگی بیت کوین ‌ محسوب می‌شود. بعد از بروزرسانی تپروت، این ویژگی تغییری اساسی کرد پس می‌توان  پیش بینی کرد که  ارزش این ارز دیجیتال در درازمدت به شدت افزایش یابد. توسعه دهندگان بیت کوین راه حل‌های مورد نیاز برای حفظ حریم خصوصیِ کاربران را در قالب تپروت بر شبکه بیت کوین اعمال کردند تا اطمینان حاصل شود که بیت کوین در برابر سانسور مقاومت می‌کند.

کلام آخر

در پایان باید گفت بروزرسانی تپروت یک اتفاق مهم در تاریخ بیت کوین بود که تاثیر مهمی ‌بر آینده این رمز ارز خواهد گذاشت. این آپدیت مهمترین آپدیت شبکه بیت کوین تا این لحظه بوده است و برخلاف آپدیت های پیشین، اکثریت غالب توسعه دهندگان بیت کوین از آن حمایت کردند. تعداد مخالفان آپدیت تپروت بسیار کمتر از آپدیت های گذشته بود و به نوعی اجماع بر سر Taroot کامل‌ترین اجماع بوده است.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا