توموچین چیست؟ بررسی ارز دیجیتال TomoChain

مقدمه

تعداد تراکنش در ثانیه، یکی از عوامل مهم در فرآیند نقل و انتقال ارزهای دیجیتال است. با اینکه در هر ثانیه تا 6 هزار تراکنش در شبکه های پرداختی مانند ویزا یا مستر کارت صورت می گیرد. اما در دنیای رمزارزها این مقدار بسیار کم است؛ به طوری که شبکه عظیمی مانند اتریوم، 15 تراکنش در ثانیه را می تواند پردازش کند. ارز «توموچین» به انگلیسی: Tomochain برای حل این مشکل که «مقیاس پذیری» نام دارد، معرفی شد. در این مقاله به طور کامل به بررسی این رارز پرداخته ایم و نحوه کار و موارد استفاده از توکن TOMO را مورد تحلیل و بررسی قرار داده ایم.

توموچین چیست؟

توموچین-چیست؟

همان طور که اشاره شد، ارز توموچین برای حل دو مشکل مقیاس پذیری و قابلیت همکاری ایجاد شده است. این رمزارز یک پروژه بلاکچینی غیرمتمرکز است و سعی دارد با بالابردن تعداد تراکنش ها در هر ثانیه (TPS) مشکل مقیاس پذیری که بلاکچین ها با آن رو به رو هستند را حل کند.

در اینجا لازم است اشاره ای به مفهوم دو عبارت «مقیاس پذیری» و «قابلیت همکاری» داشته باشیم. مشکل مقیاس پذیری به مواردی همچون شلوغی شبکه، زمان انتظار اعتبار سنجی و کارمزد زیاد اشاره دارد. قابلیت همکاری نیز، میزان توانایی شبکه در ایجاد تعاملات زنجیره ای با سایر شبکه های بلاکچینی را مشخص می کند. هر دو این موارد بسیار اهمیت دارند، چون شبکه ها باید بتوانند پتانسیل های آسیب زا را تشخیص دهند. و از آنجایی که جابه‌جایی و ثبت دارایی ها بین حساب های گوناگون از شبکه های مختلف، کارکردی حیاتی برای یک شبکه بلاکچین است، یک شبکه باید بتواند با سایر شبکه ها تعامل داشته باشد.

کاربردهای توموچین

کاربردهای توموچین

توموچین  سعی دارد از طریق فرآیند Sharding و ایجاد سیستم رای دهی مبتنی بر Staking مشکل مقیاس پذیری را حل کند. با این روش، شبکه رمزارزی توموچین توانسته زمان تایید تراکنش را به 2 ثانیه برساند و در هر ثانیه، حدود 5 هزار تراکنش را انجام دهد. به همین دلیل میزان کارمزد این شبکه نیز بسیار پایین است. با توجه به پردازش حدودا 5 تراکنش در ثانیه در شبکه بیت کوین، این عدد بسیار بالاست و توموچین، یکی از سریع ترین شبکه های بلاکچینی موجود است. عددی که تیم توسعه قصد دارند آن را به 20 هزار تا 30 هزار هم برسانند؛ که این امر با فعال سازی sharding  امکان پذیر خواهد شد.

کاربرد توموچین در ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (Dapp) و انجام تراکنش های امور مالی غیرمتمرکز نیز هست. که این دو کاربرد از محبوب ترین کاربردهای تکنولوژی بلاکچین است.الگوریتم مورد استفاده در شبکه توموچین، POSV (Proof of Stake Voting) یا الگوریتم اجماع رأی‌گیری اثبات سهام است. و امنیت سطح بالای این شبکه ناشی از اعتبارسنجی مضاعف آن است.

توکن توموچین چیست؟

توکن-توموچین- tomochain چیست؟

توکن «تومو» ارز اصلی شبکه توموچین است که نقش مهمی در آن دارد. در واقع برای انجام هر فعالیتی در این شبکه مانند تبدیل شدن به یک Master Node، Skating و یا مشارکت در تصمیم­گیری های این شبکه حتما باید توکن تومو را داشته باشید.

رمزارز توموچین، در ابتدای راه اندازی، روی شبکه اتریوم و به عنوان یک توکن ERC-20  ایجاد شده بود. اما در دسامبر 2018، با راه اندازی شبکه بلاکچینی توموچین، توکن «تومو» به عنوان توکن بومی به این شبکه منتقل شد.

توموچین چطور کار می کند؟

توموچین چطور کار می کند؟

اجرا و فرآیند ایمن سازی شبکه توموچین، با استفاده از الگوریتم «رای گیری اثبات سهام» صورت می گیرد. این شبکه از فرآیند Staking استفاده می کند. این فرآیند شبیه به استخراج در شبکه بیت کوین است. اما برعکس شبکه بیت کوین که فرآیند اجماع را با استفاده از ماینر انجام می دهد، نیاز به هیچ سخت افزار خاصی ندارد. فرآیند استیکینگ به این صورت است که شما باید توکن تومو را به صورت انلاین Stake کنیدو پاداشی که به شما داده می شود، در ازای ایمن کردن شبکه خواهد بود.  هر کسی می‌تواند توکن TOMO را استیک کند. اما اکنون تنها ۱۵۰ مسترنود در این شبکه وجود دارد.

برای اجرا کردن یک Master node در شبکه توموچین چند شرط وجود دارد:

  • سپرده‌گذاری ۵۰ هزار توکن TOMO
  • IP اختصاصی استاتیک (ثابت)
  • زمان فعالیت ۹۹٫۹ درصدی.

از آنجا که معماری Master node ها به صورت غیرمتمرکز است، همه افراد، نه فقط آن ها که به سخت افزارهای قوی دسترسی دارند، می توانند بخشی از شبکه توموچین باشند. امنیت این شبکه، با استفاده از فرآیندهای اعتبارسنجی خودکار تراکنش ها تامین می شود که باعث غیرمتمرکز شدن و سالم بودن این شبکه شده است. بنابراین هرچه تعداد بیشتری از افراد توکن تومو را Stake کنند، امنیت، کارایی و سلامت این شبکه بیشتر خواهد شد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که توکن تومو دارید، نه برای سود خودتان، بلکه برای بالا بردن امنیت شبکه، آن ها را Stake کنید.

آمار و اطلاعات به دست آمده از پلتفرم Staking Rewards نشان می دهند که راندمان سالانه Staking توکن «تومو» برابر با 6.33% است. این درصد به این معناست که باStake  کردن هر 100 واحد رمزارز توموچین در یک سال و دریافت 6.33 توکن پاداش، دارایی شما برابر با 106,33 توکن «تومو» خواهد بود.

تیم توسعه دهنده TomoChain چه کسانی هستند؟

یم-توسعه-دهنده-ارز-دیجیتال-توموچین tomochain

بخش مهمی از پروژه های ارزهای دیجیتال، تیم توسعه دهنده آن است که می تواند عامل موفقیت یا شکست باشد. در عین حال، برای غیرمتمرکز ماندن پروژه، افراد تیم نباید بیش از حد در آن دخالت کنند.

دفتر مرکزی تیم tomochain در سنگاپور است و نمایندگانی در ویتنام و ژاپن هم دارند. این تیم از 30 نفر که مهارت های گوناگونی دارند تشکیل شده است. بنیانگذار و مدیرعامل توموچین، که در گذشته هم-بنیانگذار و رهبر پروژه شبکه NEM بوده است، Long Vuong است.

یکی از هم بنیان گذاران این پروژه، که مدیر مالی آن نیز هست،  Le Ho است که سابقا، مدیرارشد سرمایه گذاری در BVIM و مدیر سرمایه گذاری در شرکت HSC بوده است.

Son Nguyen، مدیر ارشد فناوری و دیگر هم بنیان گذار این پروژه است که مدیر سابق مهندسی و بنیان گذار گروه Blockchain Developer بوده که بیش از 800 عضو فعال داشته است. سون، در حوزه تکنولوژی بسیار پیشرو، با تجربه و کارآمد است.

از دیگر هم بنیان گذاران «توموچین» که مدیر محصول کیف پول توکن تومو نیز هست،   Tung Hoang است که یک توسعه‌دهنده Full Stack و توسعه‌دهنده ای باتجربه در زمینه قراردادهای هوشمند است.

شبکه آزمایشی TomoChain

مانند خیلی از رمزارزها، توموچین نیز شبکه Testnet برای آزمایش و امتحان کردن امکانات شبکه، تمرین استفاده از کیف پول، رای دادن و کارهای دیگر، بدون استفاده از توکن های واقعی در اختیار کاربران قرار داده است. تا بدون خطر، درک درستی از فعالیت های شبکه به دست آورند.

از کجا TomoChain بخریم؟

از-کجا-TomoChain-بخریم؟

صرافی های معروف و معتبری مانند   Coinex ،Binance، FTX، Gate.io ،KuCoin و Uniswap و بعضی صرافی های معتبر ایرانی رمزارز توموچین را ارائه می دهند، که بالاترین حجم معامله در بایننس اتفاق می افتد.

TomoChain را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

مسلما مکانی برای نگهداری ایمن ارزهای دیجیتال، مهم ترین گام برای سرمایه گذاری است. برای انتخاب یک کیف پول مناسب، باید به امنیت، سادگی در استفاده و امکان Backup گرفتن از آن توجه کنید. در ادامه چند کیف پول محبوب و ایمن برای نگهداری از توموچین معرفی شده است:

ایمن ترین کیف پول: Ledger Nano X

آسان ترین طرز استفاده: تومو ولت  TomoWallet

کیف پول مناسب موبایل: Trust Wallet

روند قیمتی توکن TOMO

نمودار-قیمت-ارز-دیجیتال-تومو-از-ابتدا-تاکنون.

TomoChain در تاریخ  1 مارس 2018، عرضه اولیه(ICO)  شد، با وجود اینکه تیم توموچین فروش عمومی خود را 20 روز برنامه ریزی و پیش بینی کرده بودند، اما توانستند تنها در یک روز، 8.5 میلیون دلار سرمایه هدف گذاری شده خود را تامین کنند.

قیمت هر توکن در این ICO ، 0,25 دلار بود. در حالی که بقیه ارزها در سال 2018، سال بدی را تجربه می کردند، قیمت توکن تومو تا ماه می به 2,06 دلار رسید. از آن زمان به بعد روند قیمتی نوسانی و نزولی داشت، در این دوره که حدودا دو سال به طول انجامید، قیمت 0,1407 دلار به عنوان کمترین قیمت تاریخ توموچین به ثبت رسید. اما از جولای 2020 روند تومو دوباره صعودی شد و ضررها را جبران کرد. در تاریخ 6 سپتامبر 2021، توموچین به بالاترین قیمت تاریخ خود، در حدود 3,92 دلار رسید.

جمع بندی

ما در این مقاله، رمزارز توموچین و توکن آن «تومو» را مورد بررسی قرار دادیم. تا به امروز، عملکرد توموچین موفق بوده و پیش بینی می شود که این پروژه آینده روشنی داشته باشد.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا